T. Petříček (ČSSD): Energetická závislost na Rusku musí skončit

4. dubna 2022

Parlamentní listy 4. 4. 2022: Komentář na facebookovém profilu k nutnému doplnění plynových zásobníků

tomas-petricek-1_4.jpg

Válka proti Ukrajině zvyšuje nejistotu a obavu z možných dopadů. Jasně také ukazuje, jak je naše energetická závislost na Rusku nezdravá.

Jak jedná Evropská unie? EU hledá cestu ke společnému nákupu zemního plynu, už letos chce snížit naši závislost na Rusku a odebírat více od jiných dodavatelů, všechny členské země by také měly zajistit, že budou před příští zimou zásobníky zemního plynu naplněny alespoň z 80 procent.

Proč je důležité, abychom plnili zásobníky zemního plynu? Důvodem je, že loni Gazprom nenaplnil dostatečně rezervy, což vedlo k nejistotě a přispělo ke zvýšení cen energií.

Naše vláda by měla pomoci snížit tuto nejistotu a přijmout aktivní kroky k dostatečnému naplnění našich zásobníků. A co může podniknout?

  1. Jedna možnost je nabídnout finanční podporu nebo kompenzace tržním aktérům, aby nemuseli spekulovat na vývoj ceny. Evropská komise už jasně řekla, že členské země to mohou udělat, aniž by porušovaly pravidla veřejné podpory.

  2. Stát může také využít Státní hmotné rezervy nebo jiný podnik. I poměrně malá část kapacity v zásobnících by umožnila státu v případě krizové situace reagovat.

Možností je samozřejmě více, ale hlavně potřebujeme zmírnit nejistotu, která dnes panuje.

zdroj: Parlamentní listy 4. 4. 2022 odkaz zde

Blogy