Společný kandidát evropských socialistů Timmermans: Musíme se změnit, jinak se staneme zbytečnými!

11. prosince 2018

Sjezd Evropských socialistů, kterého se během tohoto víkendu účastnila i delegace ČSSD, potvrdil společného kandidáta na předsedu Evropské komise Franse Timmermanse. Současný místopředseda Evropské komise, bývalý ministr zahraničí a ministr pro evropské záležitosti navázal ve svých prioritách na své portfolio euro-komisaře a zároveň se zaměřil na boj s příjmovými nerovnostmi, nejen mezi muži a ženami, ale i mezi jednotlivými státy, jihem a severem či východem a západem.

Timmermansova nominace byla poté, co odstoupil jeho jediný protikandidát, slovenský euro-komisař Maroš Šefčovič, spíše formalitou. Přesto se Timmermans snažil oslovit i země střední a východní Evropy a navázal na Šefčovičovo téma nerovnosti platů mezi východem a západem.

Hovořil o potřebě nové společenské dohody či lepšího zajištění podpory na mateřské nebo boj s daňovými úniky, které připravují veřejné rozpočty o biliony eur. Máme zde velké nadnárodní společnosti, které jsou mnohdy silnější než jednotlivé státy a dokážou tak ovlivňovat dohody ve svůj vlastní prospěch na úkor států a jejich občanů.

Dále se vymezoval vůči nacionalistům a autoritářům, kteří chtějí Evropu zničit a vrátit se zpět k národním státům. Vymezil se i vůči konzervativcům, kteří chtějí zmrazit současný stav. „Musíme se změnit, jinak se staneme zbytečnými!" dodal společný kandidát v souvislosti se čtvrtou průmyslovou revolucí, která změní svět, jak jej známe, způsob, jakým žijeme, způsob, jakým pracujeme a způsob, jakým se vztahujeme k ostatním.

Timmermans se v Evropě proslavil zejména bojem za právní stát ve vztahu k polské vládě či v úsilí pro migrační dohodu s Tureckem, jíž cílem bylo oslabení migračních toků do Řecka a dalších evropských zemí. Proti němu bude stát v Evropských volbách kandidát lidovců, současný předseda nejsilnější frakce Manfred Webber z bavorské CSU. Timmermans je tak jedinou reálnou alternativou současného lidoveckého vedení. Volební průzkumy však dávají Timmermansovi nevelké šance. Ale, jak dodává španělský premiér Pedro Sánchez: „Sociální demokracie je ve složité situaci, ale kdy to bylo pro sociální demokracii jednoduché?"

Blogy