Projev kandidáta na předsedu ČSSD Jana Hamáčka

9. dubna 2021

Kandidátský projev Jana Hamáčka na 42. sjezdu České strany sociálně demokratické

Vážené přítelkyně, vážení přátelé,

dnes zvolíme nové vedení, ale především určíme směr a program do voleb do sněmovny. Ve skutečnosti nemusíme nic moc vymýšlet.

Náš program je jasný: My jsme levice!

V těchto třech slovech je všechno, co potřebujeme vědět, všechno, čím se potřebujeme řídit, všechno, co máme dělat.

Vážené delegátky, vážení delegáti! Jsme jedinou demokratickou levicovou stranou. Buďme na to hrdí!

Jsme jediná strana, která lidem nabízí solidaritu, jistotu a ochranu. To jsme úspěšně dělali ve vládě i proti ANO. Kdo chce, tak to vidí. Zabránili jsme posunu politiky doprava. Hájili jsme zájmy seniorů, rodin s dětmi, lidí práce. Prosadili jsme mnohem víc, než odpovídá síle 14 poslanců.

Naši ministři obstáli v těžké krizi. Programy Antivirus naší ministryně Jany Maláčové hodnotí i pravicoví odborníci, jako jedinou skutečně fungující pomoc pro zaměstnance a zaměstnavatele. I zahraničí, zemědělství a kulturu vedou naši ministři profesionálně. A doufám, že jako MV a předseda ÚKŠ také nedělám ostudu. Škoda, že nám Babiš odmítl svěřit ministerstvo zdravotnictví. My bychom boj s epidemií vedli profesionálně. Sociální demokracie nehledá ministry na inzerát.

Vstup do vlády přinesl kladné body, bohužel nyní i na nás dopadla naštvanost lidí kvůli covidu. Doplácíme na našeho koaličního partnera, který má ve vládě většinu a v řadě případů nezvládá epidemii.

Nebylo by tedy lepší vládu opustit? Ne. Bylo by totiž chybou ke covidové krizi přidat ještě krizi politickou. Sociální demokracie v těžké době občany neopustí. Protože my jsme státotvorná a solidární levice.

Hájíme zájmy milionů seniorů, rodin s dětmi a zaměstnanců s nižšími a středními příjmy. Krize ukázala nezbytnost kvalitního a dobře financovaného zdravotnictví. Kdyby sociální demokracie roky nebránila bezohledným pravicovým plánům na privatizaci nemocnic a rušení lůžek, měli bychom o tisíce mrtvých více.

Po volbách však může být solidární a spravedlivý sociální stát v ohrožení. Dosud má vláda díky nám levicový program. Ale hnutí ANO už spadla maska a ukazuje svou pravou tvář. ANO s ODS a SPD prosadily sobecký daňový balíček, který snižuje daně nejbohatším až o desítky tisíc a stát kvůli tomu přijde o 140 miliard korun. Ty peníze budou chybět ve zdravotnictví, školství, na financování penzí a sociálního systému. ANO nebo pravicové koalice kolem ODS a pirátů budou škrtat nebo zvedat daně zaměstnancům.

My naopak říkáme: Ať se o své astronomické zisky spravedlivě podělí banky a velké korporace. Například formou sektorových daní nebo vyšších mezd. Lidé mají právo na spravedlivý díl ze stovek miliard, které odcházejí do zahraničí.

Jak ty peníze použijeme? Na obnovu země po covidu.

Na zdravotnictví.
Na vzdělání.
Na bydlení.
Na důchody. Mimochodem, jedinou smysluplnou a spravedlivou důchodovou reformu připravila ministryně sociální demokracie Jana Maláčová.

Jsme levice, to je naše identita. Debaty o tzv. „staré“ či „nové“ levici nechme na seminář pro pár politologů. V reálné politice jsou k ničemu. Opravdová levice je jen jedna, jako je jen jedna sociální demokracie, společné mají jedno: solidaritu. Naposledy to prokázala epidemie, ale platí to pro všechny krize. Sociální demokracie dávala stát opakovaně dohromady po pravicových experimentech.

My jsme levice. Varuji před těmi, kdo posunují sociální demokracii do středu. Sociální demokracie nemá být oranžová TOP 09 nebo piráti! Vyměnit naši minulost, naše hodnoty, náš program, naše úspěchy, naše voliče za potlesk na twitteru nebo v redakci Respektu je cesta do pekel! Tito lidé nikdy nevolí sociální demokracie, jen nám posílají spoustu knížecích rad.

Kandidujeme jako sociální demokracie, jsem hrdý na osvědčenou značku, schovávat se za jiný název je švindl na voliče.

Naším úkolem bude o tom přesvědčit ve volbách co nejvíce voličů.

Mezi tradiční sociálně demokratická témata určitě patří i ekologie. Prosazujme smysluplnou a sociálně šetrnou zelenou politiku. Nechci zelený aktivismus, který povede k nesmyslným zákazům a vytvoří zástupy nezaměstnaných.

Zastavme klimatickou změnu, ale to nepůjde bez využívání jaderné energetiky.

To souvisí i s vyjednáváním se Stranou zelených, s kterou se sociální demokracie v mnohém překrývá, ale silně vnímám hlasy z krajských konferencí a všech setkání se členy. Pokud budu zvolen, tak spolupráci se zelenými krajům vnucovat nebudu.

Třetina voličů nemá jiného přirozeného reprezentanta, než jsme my. Na Slovensku mají dvě sociálně demokratické strany HLAS a SMER dohromady okolo 30 % preferencí. Musíme získat hlasy těch, kteří odešli k hnutí ANO nebo se rozhodli nevolit. Musíme je přesvědčit, že pro ně tu vždy byla a je sociální demokracie. Protože jen my jsme levice!

Budou to tvrdé měsíce, ale věřím, že to zvládneme. Poslední rok ukázal, že máme skvělé lidi, kteří umí táhnout za jeden provaz. Jana Maláčová dokázala na Ministerstvu práce to, co málokterý ministr před ní a jako lvice čelí opozici i premiérovi. Jirka Běhounek pro mě byl neskutečnou oporou jako šéf Asociace krajů. Takových lidí máme více.

Současné vedení poznamenala epidemie, kvůli ní jsme některé věci nedotáhli. Musíme dál rozvíjet nové elektronické komunikační kanály ve straně, ale také se co nejdříve vrátit k osobnímu setkávání, až to epidemiologická situace dovolí. To bude i impuls pro větší aktivitu odborných skupin a vítám každého, kdo se chce zapojit!

Vnitrostranickou komunikaci včetně rychlých online anket mezi členy dostane na starost na plný úvazek jeden z místopředsedů. Stejně tak odborné zázemí a hospodaření strany. Pokud budu předsedou, budu chtít, aby místopředsedové do měsíce po sjezdu vypracovali jasný plán koncepce v jim svěřených oblastech, představí ho celé členské základně, aby je předseda a členové mohli kontrolovat. V tomto vnímám svůj dluh, poučil jsem se a vidím potřebu nápravy.

A také vám jasně garantuji, že nikdy neprodáme Lidový dům, pokud budu předseda.

A pokud se mě ptáte, s kým budeme po volbách případně spolupracovat? Tak zásadní otázku nerozhodne ani předseda, ani politické grémium. To rozhodnete jen a jen, vy všichni členové, v elektronickém hlasování. Každý člen má mít možnost o tak zásadní věci rozhodnout.

Vážené delegátky a delegáti. Ucházím se znovu o post předsedy, protože chci dál prosazovat levicový program sociální demokracie. Jsem přesvědčen, že úspěšně zabojujeme ve volební kampani, když společně napřeme všechny síly. Věřím, že jednotná sociální demokracie to zvládne. Bude mi velkou ctí, pokud získám vaši důvěru, abych dál vedl sociální demokracie. Vždyť mě znáte, jsem tu pro vás, já nás do té sněmovny na podzim dovedu.

My jsme levice! Levicová sociální demokracie a v tom je naše síla. S tím vás prosím o vaši podporu.

Jan Hamáček

Blogy