Ministry za ČSSD čeká střet o rozpočet se Schillerovou. Šéf zemědělství Toman už uspěl

6. srpna 2019

Sociálnědemokratičtí ministři v těchto dnech tráví čas na dovolených, přesto je neváhají přerušit, aby jednali o podobě státního rozpočtu na příští rok. Pět ministrů za ČSSD si nárokuje dohromady o dvacet miliard korun navíc, než stojí v současném návrhu státních financí. Ačkoliv ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) avizovala, že peníze přidávat nehodlá, v pondělí si ministr zemědělství zajistil miliardu navíc.

Sociální demokracie ještě v pondělí dopoledne nechtěla říkat, na co konkrétně peníze chce. Ekonomický expert ČSSD Michal Pícl HN sdělil, že detailní informace, na co peníze potřebují, si ministři nechávají na jednání s ministryní financí. „Čeká nás po vládní dovolené ještě přes měsíc vyjednávání,“ potvrdil člen sněmovního rozpočtového výboru za ČSSD Václav Votava.

Například resorty zahraničních věcí a zemědělství v připomínkovém řízení, ve kterém ministerstva vznášejí námitky k návrhu rozpočtu, uvedly, že nemají žádné připomínky. Ta samá ministerstva přitom avizovala, že budou požadovat po jedné a půl miliardě navíc. Ministr zemědělství Miroslav Toman, který v pondělí kvůli jednání se Schillerovou přerušil dovolenou, odešel nakonec z ministerstva financí o jednu miliardu pro svůj resort bohatší. „Peníze, které jsme dnes vyjednali, chceme použít zejména na boj s kůrovcem a obnovu lesů po kalamitě,“ uvedl po jednání Toman.

Část peněz také půjde na projekty, které mají zmírnit dopady sucha. Prioritou podle Tomana zůstává zajištění pitné vody pro obyvatele a bezpečnost potravin. „I proto nadále odmítám snižovat výdaje pro naše dozorové orgány, ať už je to Státní zemědělská a potravinářská inspekce, nebo Státní veterinární správa,“ dodal Toman. 

Kůrovec a sucho byly i podle ministerstva financí důvody, proč odcházel Toman z jednání spokojen. „Naši krajinu dlouhodobě trápí kůrovcová kalamita a nedostatek vody. Dáme více peněz na řešení těchto palčivých problémů,“ potvrdila Schillerová.

Kde chybí ČSSD peníze

Ministerstvo práce 
◼ Sociální služby 3,3 mld. 
◼ Aktivní politika zaměstnanosti 2,2 mld. 
◼ Sociálně-právní ochrana dětí na obcích 1,1 mld. 
◼ Pěstounská péče 0,48 mld. 
◼ Sociální práce na obcích 0,69 mld. 
◼ Investice 2,7 mld.

Ministerstvo vnitra 
◼ Platy policistů 800 mil. 
◼ Obnova vozového parku 1 mld. 
◼ Posílení informačních technologií 1 mld.

Ministerstvo zahraničí 
◼ zřízení zastupitelského úřadu v Singapuru, posílení kybernetické bezpečnosti, prostředky na rozvojovou a humanitární pomoc, celkem 1,5 mld.

Také další ministři za ČSSD jsou připraveni přerušit dovolenou, aby si „vyhádali“ více peněz. Nejvíce − 11 miliard − si nárokuje ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová. Navýšit peníze požaduje zejména na sociální služby, kde jí údajně chybí 3,3 miliardy korun. Jako důvod resort práce uvádí, že bez navýšení prostředků mohou zkolabovat sociální služby a jejich zřizovatelé budou nuceni propouštět. „Nebudou mít peníze na nájmy a provoz, což povede k zavírání domovů důchodců,“ uvádí Maláčová.

Další peníze jí chybí například na organizaci veřejně prospěšných prací, sociálně-právní ochranu dětí nebo pěstounskou péči. Druhou nejvyšší sumu do svého rozpočtu požaduje místopředseda vlády a ministr vnitra Jana Hamáček. V roli předsedy koaliční ČSSD požaduje pět miliard korun. „Jenom na platy bezpečnostních složek chybí přes 800 milionů,“ uvedl Votava.

Na obnovu zastaralého vozového parku policie podle něj chybí miliarda, stejná částka na posílení informačních technologií. „Investice u hasičů jsou na úrovni 70 procent roku 2010, u policie na úrovni před deseti lety,“ dodal Votava. Půl miliardy bude chtít resort kultury. Peníze potřebuje na doplacení peněz u projektů, které částečně platí evropské fondy. „Třeba projekt revitalizace hradu Karlštejn nebo obnova státního zámku Telč,“ uvedla mluvčí Martha Häckl.

ČSSD má při vyjednávání dobrou startovací pozici. Nad vládou Andreje Babiše visí hrozba jejího rozpadu kvůli neochotě prezidenta Miloše Zemana jmenovat na post ministra kultury Michala Šmardu. A předseda ČSSD poslal Babišovi dopis, ve kterém ho informoval, že navržený rozpočet je pro jeho stranu nepřijatelný. Koaliční smlouva přitom říká, že vláda předloží sněmovně rozpočet, na kterém se dohodli oba vládní partneři. Času moc není, hotový návrh musí být ve sněmovně do konce září. ČSSD se navíc dušuje, že nechce zvyšovat chystaný schodek rozpočtu 40 miliard. Navýšení peněz chce řešit například zavedením bankovní daně, která by měla přinést do státní pokladny kolem 14 miliard korun.

Zdroj: Hospodářské noviny, 6. 8. 2019

Blogy