J. Hamáček: Jestli bude Evropa férovější, je na nás

4. května 2019

Proč jsou důležité nadcházející volby do Evropského parlamentu? Rozhodnou, zda v Evropské unii zvítězí politikaření a neochota se domluvit, anebo spíš převáží zdravý rozum a spolupráce. My jsme pro férovou Evropu!

Chci férovou Evropu. Je to hlavní myšlenka naší volební kampaně, ale to není ten hlavní důvod. Chci, aby Češi nebyli občany druhé kategorie v Evropě, stejně jako nechci, aby jimi byli v České republice. Třeba kvůli tomu, že jsou staří, nemocní nebo jako děti v osmnácti zdědili dluhy po rodičích, kteří za ně neplatili poplatek za popelnice.
Proto jsem sociální demokrat: lidé si mají být rovni a stát musí zajistit, aby společnost byla solidární s těmi, kteří se dostali do nouze a potřebují pomoc, aby se znovu postavili na nohy. V Evropské unii je to stejné, vždyť důvodem jejího vzniku bylo překonání rozdílů mezi státy, bohatší země pomáhají těm slabším, na tom ostatně Česko profituje. I proto jsme 1. května před 15 lety vstoupili do Unie, v níž se už sedmdesát let konflikty neřeší silou, ale vyjednáváním, takže nezáleží na počtu tanků a vojáků nebo výši HDP, ale spíš na šikovnosti členských zemí, co si dokážou vyjednat.

To však neznamená, že EU je ideální svět zalitý sluncem a ráj na Zemi. Lidé ani firmy se nezmění ze dne na den, podnikatelé chtějí maximalizovat své zisky, státy zase tvrdě hájí své národní zájmy. To je legitimní, stejně se chovají čeští politici i byznysmeni, důležité však je, aby to byl spravedlivý souboj. A tady má EU ještě rezervy.

Opravdu nevidím jediný rozumný důvod, aby v Rakousku měli lepší čokoládu nebo limonádu, aby si třeba dánský zákazník mohl koupit rybí prsty, kde je více masa, než má podle obalu stejný výrobek v českém supermarketu.

Nevidím jediný racionální důvod, aby Češi platili více za mobilní data než Italové. Je nespravedlivé, aby čeští zaměstnanci pracovali za třetinu německých platů, když nejsou o nic méně pracovití, dokonce musejí odpracovat více hodin!

V mnoha případech je za tím sobectví nadnárodních firem a snaha snadno vydělat na zákaznících v nových členských zemích, kteří se teprve učí tvrdě vyžadovat kvalitu za rozumnou cenu. Mohou za to i naše minulé pravicové vlády, které to podceňovaly, nekladly na to v Evropě důraz a nechaly se umlčet s tím, že jsme stejně malá země a vše má vyřešit trh.

Ukazuje se však, že to tak není. Že třeba boj za férové potraviny má smysl! Europoslankyně ČSSD Olga Sehnalová vyhlásila dvojí kvalitě potravin boj před mnoha lety a zprvu, až na čestné výjimky, si z ní čeští politici dělali spíš legraci. Klobouk dolů, vytrvala a téma klamání spotřebitele a zásadu stejný výrobek = stejná značka = stejné složení dostala až před Evropskou komisi a na plénum Evropského parlamentu. To je na poslankyni z menší členské země ohromující výkon a zaslouženě patří mezi 28 nejvlivnějších europoslanců.

Druhá největší frakce

Ti, kdo si z kvality potravin dělali legraci, Olze najednou vyčítají, že to stejně nevyšlo, protože neprosadila nejpřísnější verzi zákazu. Najednou jsou ze zastánců volného trhu další bojovníci proti klamání spotřebitele! I to je jeden z úspěchů, že Olga a ČSSD dokázaly přesvědčit veřejnost i ostatní politiky, že je to opravdu zásadní a důležité téma.

Nadcházející volby do Evropského parlamentu jsou velmi důležité. Rozhodneme, jaká bude Evropa možná na několik volebních období. Zda zvítězí politikaření a neochota se domluvit, nebo převáží zdravý rozum a ochota rozvíjet spolupráci v rámci Evropské unie, v níž bude možné dotáhnout nejen zákaz dvojí kvality potravin, ale vypořádat se i s dalšími nespravedlnostmi.

Sociální demokraté jsou připraveni odstraňovat nefér praktiky, jsme druhá největší frakce v europarlamentu a v minulosti jsme dokázali, že to umíme. Víme, jak skloubit evropskou solidaritu s respektem k národním zájmům. Poslanci z ČSSD mají možnost český pohled na věc prosazovat a projednávat se svými partnery v Evropě, to se o všech českých politických stranách říct nedá.
Hlas pro sociální demokracii je hlas pro férovou Evropu. Evropu, která respektuje členské státy, Evropu, která však nikoho nerozděluje podle země původu nebo příjmu.

Jan Hamáček
předseda ČSSD a ministr vnitra

 

Zdroj: MF Dnes, 4. 5. 2019

Blogy