ČSSD předložila vlastní návrh zákona o obecném referendu

27. února 2018

Sociální demokracie předložila v Poslanecké sněmovně vlastní návrh ústavního zákona o obecném referendu. Návrh zákona vychází z již prodiskutované verze, kterou schválila minulá vláda. Sociální demokracie nově navrhuje upravit podmínky pro vyvolání referenda a precizovat okruhy, o nichž by mohla veřejnost hlasovat.

Je tam velmi nízký počet lidí, kteří by mohli iniciovat referendum. Je tady riziko, že bychom měli jedno referendum za druhým,“ uvedl předseda ČSSD Jan Hamáček důvody, proč poslanecký klub sociální demokracie nepodpořil návrh hnutí SPD. Autoři tohoto návrhu nevzali podle Hamáčka v úvahu veškerá existující rizika.

Proto my se nebudeme účastnit diskusí nad opravou tohoto materiálu, ale sociální demokracie předloží vlastní návrh,“ řekl předseda sociální demokracie s tím, že podle sociálnědemokratického návrhu by pro vyvolání referenda bylo nutných 850 000 podpisů pod peticí. Sociální demokracie chce také upravit okruhy, o nichž by lidé mohli hlasovat. V referendu by nebylo možné hlasovat například o členství České republiky v mezinárodních organizacích nebo institucích.

Podle Jana Hamáčka se bude vláda brzy zabývat novelou zákoníku práce, kterou předložili poslanci sociální demokracie. Předloha počítá se zrušením tzv. karenční doby a obnovením proplácení prvních tří dnů nemocenské. „V současné době jsme v takové situaci, že náš stát trestá zaměstnance za to, že jsou nemocní. To je něco, co v 21. století není akceptovatelné,“ uvedl Hamáček a dodal, že kvůli odbornému posouzení zdravotního stavu ze strany lékařů nemůže docházet ke zneužívání nemocenské. Očekává, že vláda v demisi dá k návrhu souhlasné stanovisko.

Záznam z tiskové konference je možné přehrát zde

Blogy