Ing. Zdeněk Škromach

místopředseda Senátu

Profily

facebook
Osobní web: http://www.skromach.cz
Napište mi: Kontaktní formulář   E-mail
Věk 58
Rodinný stav ženatý, dcera a syn
Nejvyšší dosažené vzdělání VUT Brno, fakulta elektrotechnická
Současné zaměstnání senátor
Profesní zkušenosti poslanec PS PČR, ministr práce a sociálních věcí, místopředseda vlády, předseda výboru pro sociální politiku a zdravotnictví PS PČR, místopředseda ČSSD
Jazyk anglický, německý
Zájmy a záliby stolní tenis, squash, bowling, sportovní střelba; historie, sci-fi; folk, country, folklor, muzikály, rock
Další zajímavosti člen ČSSD od roku 1995
(1996-1999) místopředseda regionální rady ČSSD jižní Moravy
(od r. 1997 do dubna r. 2000) místopředseda ČSSD
(od dubna 2000 do dubna 2001) předseda klubu poslanců ČSSD v PS PČR
(od dubna 2001 do dubna 2005) místopředseda ČSSD
od června roku 2006 opět místopředseda ČSSD
Telefon +420 296 522 281
Fax +420 296 522 209
E-maily senator@skromach.cz;zskromach@socdem.cz
Blogy Idnes.cz Aktualne.cz
Weby http://www.skromach.cz
Blogy autora
 • Čtyři různé lidské osudy, čtyři různá hrdinství (17.06.2013) (přečteno 266×)

  Senát PČR bude na své červnové schůzi jednat o seznamu kandidátů navržených na státní vyznamenání. Sám jsem navrhovatelem čtyř mužů, kteří si dle mého soudu zaslouží ocenění: Navrhuji Paula Rausnitze, který se narodil 9. března 1928 v Jablonci nad Nisou. V předtuše perzekucí židů odešla celá jeho rodina za dramatických okolností do Polska a zapojila se do zahraničního odboje. V sovětské střední Asii se dobrovolně přihlásili do naší armády. Paul se tak ve svých 14ti letech stal vojínem - elévem. V roce 1945 se vrátil se Svobodovou 1. československou samostatnou brigádou zpět do vlasti. Je nositelem několika vojenských medailí a ocenění. V roce 1946 se Rausnitzovi přestěhovali do USA, ale kontakty s vlastí nepřerušil, po roce 1989 se vrátil zpět do vlasti. Stal se aktivním členem Československé obce legionářské a privatizoval Meoptu Přerov, která je nyní díky jeho úsilí celosvětově významným a prosperujícím podnikem.

 • Senát schválil změny ve výplatách sociálních dávek (26.03.2013) (přečteno 1534×)

  Senát PČR minulý týden na konci svého jednání schválil a posílá do sněmovny návrh zákona, kterým se mění některé zákony související s výplatou sociálních dávek.

 • Nezaměstnanost – alarmující trend! (15.02.2013) (přečteno 210×)

  Míra nezaměstnanosti vzrostla - v měsíci lednu roku 2013 bylo evidováno na Úřadech práce 585 809 uchazečů o zaměstnání, meziměsíčně tak o 40 498 více. V reakci na zprávy o stavu míry nezaměstnanosti v ČR, musím konstatovat, že jde o alarmující dlouhodobý trend nikoli pouze aktuální a pomíjivý stav. V lednu 2013 stoupla míra nezaměstnanosti na historické maximum od roku 1989, vyšší nezaměstnanost byla pouze v době krize ve 30. letech 20. století.

 • V pátek na Miloše, volme Miloše Zemana prezidentem ČR! (24.01.2013) (přečteno 401×)

  Jakožto představitelé vedení ČSSD jsme okamžitě po prvním kole volby prezidenta ČR vyzvali všechny občany, aby zvážili volbu Miloše Zemana. Od tohoto okamžiku uběhlo 11 dní, zvážil jsem a rozhodl jsem se…

 • Kurzarbeit po česku? Nevyřeší zhola nic! (25.06.2012) (přečteno 149×)

  Zavedení tzv. kurzarbeit za podpory pouhých 800 mil. korun bude neefektivní. Vláda se snaží skrze evropské dotace populisticky zavést systém, který je v Německu úspěšný, ovšem záleží na podmínkách, za kterých je aplikován!

 • Tato vláda pracuje na devastaci sociálního státu! (22.03.2012) (přečteno 168×)

  Kroky vlády P. Nečase vedou k rozvratu sociálního smíru v tomto státě. Společnost se aktivizuje nikoli však pouze v posledních dnech demonstracemi proti vládě pod záštitou občanských iniciativ a výzev, ale větší hrozbou je rostoucí odpor lidí mezi sebou navzájem.

 • Plody Drábkovy sociální politiky – přes půl milionu lidí bez práce! (10.01.2012) (přečteno 241×)

  Sociální demokracie považuje zvýšení počtu nezaměstnaných v naší zemi, které je nejvyšší za posledních osm měsíců a přesáhlo už hranici půl milionu lidí bez práce, za jeden z důsledků chybných takzvaných sociálních reforem ministra Drábka.

 • Není divu, že lidé nerozumí reformě penzí. (01.12.2011) (přečteno 195×)

  Je zřejmé, že jim důchodová reforma nic dobrého nepřinese - státní dluh se zvýší a daně také. Od vlády pracující ve prospěch své země a jejích obyvatel čekají více.

 • Ministr Drábek oklamal důchodce: Valorizace penzí nepokryje růst jejich nákladů (16.11.2011) (přečteno 195×)

  Sklerózou netrpí důchodci, ale předseda vlády Petr Nečas a ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek.

 • Vítám dohodu o předčasných odchodech do důchodu, reformu jako celek ale zřejmě nepodpoříme (12.07.2011) (přečteno 96×)

  Vítám expertní shodu na půdě tripartity, která v rámci budoucího důchodového systému posvětila předčasné odchody do důchodu pro zaměstnance ve vysoce namáhavých a rizikových povoláních. Jedná se o programový požadavek sociální demokracie a na jeho absenci v připravované důchodové reformě dlouhodobě upozorňujeme. Neumíme si totiž - na rozdíl od ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka - představit, že by například horníci či slévači chodili do zaměstnání ještě v 70-ti letech.

 • Drábek, vůdce kmene Kimbrů (04.04.2011) (přečteno 100×)

  Nedávno se mi dostala do ruky vynikající kniha „První muž Říma“ od Colleen McCulloughové. Autorka ve své historické rekonstrukci popisovala, jak starověký kmen Kimbrů řešil sociální problémy. Bylo to kruté ale „jednoduché“ - když se kmen stěhoval, náčelník se zbavil všech slabých a také starých a nemocných. A mohlo se vyrazit.

 • Důchodci si zaslouží více než Drábkův konstantní vzorec (15.12.2010) (přečteno 49×)

  Plánovaný zásah ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka, díky kterému chce omezit rozhodovací pravomoc pro vlády ČR pro pružné zvyšování důchodů podle ekonomického vývoje státu a navyšování důchodů chce Drábek ponechat pouze díky konstantnímu – tedy zcela neakčnímu – vzorci, považuje ČSSD za společensky nepromyšlené a ekonomicky nezodpovědné. Měla by to být právě suverénní pravomoc každé vlády, aby dle svého uvážení valorizovala důchodcům jejich penze, a to na základě ekonomických i společenských ukazatelů.

 • Pane prezidente buďte alepoň konzistentní ve svých názorech (01.06.2010) (přečteno 61×)

  Nejsem sice příznivcem prezidenta Klause, ale vždy jsem si vážil jeho konzervativní konzistence názorů. To ale už neplatí. Klaus je jako vějička ve větru. Kam vítr, tam plášť. Zatímco ještě před čtyřmi lety trval na to, že právo na první pokus o sestavení vlády má vítěz voleb, tehdy ODS, dnes je tomu jinak.

 • Pěkně po bolševicku paní Filipiová!! (09.02.2009) (přečteno 41×)

  Tak se nám nová paní ministryně zdravotnictví pěkně předvedla! Rozhodla se zamezit frontám v krajských zdravotnických zařízeních. A to pěkně po bolševicku! Sezvala si všechny ty ředitele "nezávislých" zdravotních pojišťoven a oznámila jim svoji vůli: Budete pokutovat! A basta! Tak si to přeji Já a MOJE ODS!!!

Názory a komentáře
 • M.Hašek, Z.Škromach, J.Tejc: Chceme pro naše voliče úspěch ČSSD v povolebním vyjednávání (31.10.2013)

  Na dnešním jednání PG ČSSD jsme podpořili mandát předsedy Bohuslava Sobotky k zahájení povolebních konzultací a rozšíření vyjednávacího týmu o zástupce poslaneckého a senátorského klubu po zasedání ÚVV ČSSD 10. listopadu. Jsme připraveni udělat maximum pro úspěch ČSSD v povolebním vyjednávání a také pro jednotnou podporu všech našich 50 poslanců.

 • Nechceme aby senioři řešili, zda se nají nebo budou bydlet (22.02.2013)

  Životní situace seniorů a dalších sociálně slabších skupin se v důsledku vládních zásahů radikálně zhoršuje. Vláda zcela ignoruje současné zvyšování nákladů na bydlení, zvyšující se DPH či náklady na zdravotní péči a postupuje vůči potřebným restriktivními opatřeními. Čeští senioři se tak dostávají do situace volby, zda kvalitně bydlet, mít šanci na lékařskou péči či jíst.

 • Je to obyčejný Čech, který říká, co si myslí (25.01.2013)

  Jako sociální demokrat nemůžu podpořit před druhým kolem voleb Karla Schwarzenberga. Volím Miloše Zemana.

 • Drábkova sKarta zkomplikuje přístup k pomoci tisícům lidí (30.08.2012)

  Zavedení karty sociálních systémů dnes přivádí zdravotně postižené před MPSV, ti však reprezentují tisíce potřebných lidí po celé České republice. ČSSD upozorňuje od počátku projednávání tzv. karet sociálních systémů na jejich negativa a diskriminující dopad na cílenou část občanů. Ministr Drábek nemůže tzv. úspornou politikou škrtů omluvit následky, které bude mít zavedení sKaret pro zdravotně postižené, seniory a občany žijící v malých městech a obcích. Navíc i obhajoba ušetření ve spojitosti s monopolizací České spořitelny ztrácí na věrohodnosti.

 • Apeluji na MPSV i na MZ, aby zamezily dalšímu šetření na nejpotřebnějších (20.06.2012)

  Poskytovatelé pobytových zařízení sociálních služeb se již v současné době potýkají s problémy financování od zdravotních pojišťoven. Přitom zdravotní péče je v těchto zařízeních nezastupitelná. Nejvíce na systému tratí především malé subjekty, které se v systému špatně orientují. Financování pak zastupují zdroje od zřizovatelů v souběhu toho, že MPSV snižuje dotace. Ze strany vlády tak dochází k záměrné likvidaci těchto služeb a ztěžování vedení krajů tomuto faktu vzdorovat.

 • Škromach: Zvýšení životního a existenčního minima neodpovídá raketovému růstu životních nákladů (07.12.2011)

  Vládou navržené zvýšení životního a existenčního minima pokrývá jen nárůst z minulých let a nemůže být farizejsky vydáváno za kompenzaci zdražování v roce 2012. Stejně jako u navýšení důchodů vláda občany podvedla, když tvrdila, že zohlední nárůst cen a životních nákladů způsobený svými nezodpovědnými kroky. Takové zohlednění by muselo být o 3 až 4% body vyšší.

 • Škromach: Buzerace občanů ministrem Drábkem pokračuje (22.08.2011)

  Zdá se, že minstr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek propadl kartám a karbanu. Jeho závislost je neudržitelná a tlaky kamarádíčků, kteří na tom zřejmě vydělají, jak se říká mezi lidmi, neutuchající. Další z naprosto zbytečných projektů financovaných z kapes daňových poplatníků je na cestě.

 • Škromach: Vláda je odpovědná za odpor proti novele zákona o důchodovém pojiště (07.07.2011)

  Dnešní článek Václava Klause zveřejněný v deníku MfD, kde prezident oznámil, že nepodepíše novelu zákona o důchodovém pojištění, je dalším důkazem o chybném postupu vlády v reakci na nález Ústavního soudu z roku 2010, kterým k 30. září letošního roku soud v patřičném zákoně zrušil ustanovení o výpočtovém základu pro důchody. Sociální demokraté mnohokráte Nečasovu vládu upozorňovali, že bez diskuse s odborníky a opozicí nelze očekávat naši podporu. Jak víme, k žádným jednáním v této otázce nedošlo.

 • Důchodci si zaslouží více než Drábkův konstantní vzorec (19.12.2010)

  Měla by být suverénní pravomoc každé vlády, aby dle svého uvážení valorizovala důchodcům jejich penze, a to na základě ekonomických i společenských ukazatelů.

 • Priority ČSSD v důchodové reformě (10.12.2010)

  Reforma penzí je pro naši zemi jedním ze zásadních celospolečenských témat. Stejnou prioritu má toto téma také v programových cílech ČSSD, která o něm nyní vede diskuzi experty i veřejností. ČSSD ve svých úvahách o modernizaci českého důchodového systému sleduje dva základní a z hlediska občanů velmi důležité cíle.

 • Považuji směr vládní politiky v oblasti sociálních věcí jako boj proti všem (20.10.2010)

  Sociální demokracie považuje vládou navrhované změny v oblasti nemocenské za nekoncepční a nepromyšlené, které v konečném důsledku poškodí jak zaměstnavatele, tak zaměstnance.

 • Zdeněk Škromach k návrhu ODS na zpřísnění podmínek přístupu k sociálním dávkám (07.09.2010)

  Staronový předvolební tah ODS, která opět deklaruje, že omezí systém vyplácení sociálních dávek v nezaměstnanosti tím, že stát nezaměstnaným po měsíci od registrace na úřadu práce nabídne buď veřejně prospěšné práce či přeškolení, anebo jim vezme podporu v nezaměstnanosti, opět jen dokazuje nekoncepčnost politiky ODS a potažmo i celé vlády v oblasti práce a sociálních věcí.

Kontaktní formulář
Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné.

Aktuality

Archiv novinek

Blogy

Přehled všech blogů

Články a názory

Přehled všech článků

Language