Ing. Milan Urban

člen Poslaneckého klubu

Osobní web: http://milanurban.cz/
Napište mi: Kontaktní formulář   E-mail
Věk 57
Rodinný stav ženatý, 3 děti
Nejvyšší dosažené vzdělání Vysoká škola báňská v Ostravě
Poslední zaměstnání poslanec Parlamentu ČR
Profesní zkušenosti předseda KVV ČSSD Středočeského kraje, předseda Poslaneckého klubu ČSSD, místopředseda hospodářského výboru Poslanecké sněmovny, ministr průmyslu a obchodu, místopředseda ČSSD
Jazyk pasivně francouzština
Zájmy a záliby sport především fotbal, tenis a motorismus
Telefon +420 257 172 119
E-maily urbanm@psp.cz urbanmilan@centrum.cz
Blogy Novinky.cz
Weby http://milanurban.cz/ http://parlamentnikluby.cssd.cz/
Blogy autora
 • Růst mezd je potřeba. Zvláště nyní (25.09.2015) (přečteno 70×)

  Mzdy se stávají novým „tématem dne“, nebýt uprchlické krize a trenýrek nad Hradem, věnovali bychom jim (doufám) podstatně větší pozornost. Ať mi odpustí milovníci neustálého omílání kvót i recese, ony ty mzdy jsou ve skutečnosti dost podstatné.

 • Evropský energetický zmatek (05.03.2015) (přečteno 29×)

  Žijeme v obtížné době. Tím nemyslím krizový stav mezi Evropskou unií a Ruskem a dokonce ani islámský fundamentalismus tlukoucí na brány naší civilizace způsobem, který zjevně neznamená pozvání ke společnému vychutnávání čaje. My si totiž dost problémů umíme nadělat sami a jedním z nich je koncept, který eufemisticky nazýváme evropská energetická politika.

 • Kurzarbeit už máme. Teď ještě ho používat… (06.11.2014) (přečteno 63×)

  Vláda se shodla na změnách v zákoně o zaměstnanosti, které by od zhruba jara příštího roku umožnily používání tak zvaného „kurzarbeit“, což bychom hezky česky mohli nazvat zkrácenou prací. Jde o staré známé opatření tlumící některé dopady krizí nebo živelních pohrom.

 • Odporné nařčení Hampla (24.10.2014) (přečteno 122×)

  Řeč je nikoliv o bývalém rektorovi University Karlovy, ale o „pravicovém sociologovi“ (jak ho nazývají Parlamentní listy) Petru Hamplovi, přívrženci Svobodných.

 • Do Brna! (25.09.2014) (přečteno 42×)

  Před patnácti lety se začalo mluvit o tom, že elektronizace veletrhy zničí. Že přestanou mít smysl, protože všechno se dá zjistit na sítích a není třeba vozit stroje, lidi, technologie na jedno místo a tam dojednávat kontrakty. Jako mnoho jiných předpovědí, tak ani tahle nevyšla.

 • Odpověď Rusku ? Energetická soběstačnost a trhy v Číně nebo v Indii (11.09.2014) (přečteno 52×)

  Díváme-li se nezaujatě na aktuální vývoj ukrajinského konfliktu, je jasné, že sankce nejsou dlouhodobě efektivním způsobem řešení. Smysl mají pouze tehdy, mohou-li donutit druhou stranu k tomu, aby upravila svoje chování. Jestliže se jim to nedaří, jsou přinejmenším diskutabilní. Navíc jsou aktem státní politiky. Jejich následky tedy má nést stát jako celek, nikoliv jednotlivé podnikatelské subjekty.

 • Když dojdou argumenty, udeří Blesk (01.08.2014) (přečteno 201×)

  Před týdnem jsem udělal to, co by mělo být běžné pro každého poslance: podal jsem návrh zákona, který mohl pomoci občanům i státu. Měl snížit přehnaně vysoké daně z benzínu i nafty zavedené pravicí a zároveň pomoci státnímu rozpočtu. Jako vždy jsem čekal výhrady i námitky, vážně vedenou odbornou debatu. To co jsem opravdu nečekal, že se v naší „civilizované“ zemi stane hlavním argumentem proti mě bulvární deník Blesk.

 • Klesáme. Jako již tradičně… A přicházíme o ruce (12.06.2014) (přečteno 103×)

  V posledním žebříčku konkurenceschopnosti členských států Evropské unie jsme osmnáctí z osmadvaceti. Podle Světového ekonomického fóra (WEF), které toto srovnání provádí, jsme byli v roce 2012 ještě na místě šestnáctém a o dva roky dříve na čtrnáctém (tehdy z 27 zemí).

 • Aby lidé pocítili oživení, musíme změnit postoj k průmyslu (16.04.2014) (přečteno 27×)

  Kdybych si mohl dovolit být cynický, vytáhl bych otřepaný vtip. Dobrá zpráva zní: lépe už bylo. A to i za situace, kdy ministerstvo financí před pár dny zlepšilo svůj odhad letošního ekonomického růstu z lednových 1,4 procent na 1,7 procent. Na naší osobní prosperitě se totiž v podstatě vůbec neprojeví. Bohužel. Stejně jako odhad Mezinárodního měnového fondu a jeho zlepšení z 1,5 na 1,9 procenta neznamená, že by se „peněženky obyčejných lidí zaplnily“ (jak občas píší novináři).

 • Dostavba Temelína na oltáři obnovitelnosti (11.04.2014) (přečteno 88×)

  Tendr na dostavbu dvou temelínských bloků skončil zrušením. Na první pohled se může zdát, že je to další vítězství „obnovitelnosti“, ale spíš je to především další vítězství nejistoty a nestability. Kdo se zeleně raduje, měl by jásat opatrně.

 • Ukrajina: Chraňme české hospodářské zájmy! (28.03.2014) (přečteno 64×)

  Aktuální vývoj situace kolem Ukrajiny před nás postavil státnické výzvy, kterým jsme nemuseli čelit přes 20 let. Leží před námi nelehká rozhodnutí, a přitom při nich nesmíme udělat chyby, které by mohly způsobit nenávratné škody.

 • Pomoc živnostníkům (ale ne za každou cenu) (10.03.2014) (přečteno 50×)

  Nejlepší na novele živnostenského zákona (právě putuje druhým čtením v Poslanecké sněmovně) je, že by byly všechny podklady pro vydání živnostenského oprávnění ukládány na jednom místě. Kdyby potřeboval živnostník nebo firma oprávnění nové, bude možné využít starších listin, pokud jsou v platnosti skutečnosti v nich zachycené. Skvělá věc.

 • Pojďme to alespoň zkusit! (18.02.2014) (přečteno 63×)

  Česká republika je země s poměrným volebním systémem. Proto je logické, že žádná strana vládní koalice nemůže naplnit svůj program na 100 procent. To ovšem nikoho nezbavuje odpovědnosti vůči svým voličům a povinnosti, udělat pro splnění volebního programu vše, co je v jeho silách. Právě v těchto dnech takovou zkouškou prochází ČSSD.

 • Snížení spotřební daně na PHM je opět na pořadu dne (27.01.2014) (přečteno 200×)

  Měnová intervence ČNB přinesla nečekaný paradox. Pro našince sice benzín a nafta kvůli větším výdajům za ropu podražily, ale pro cizí kamiony díky výhodnějšímu kursu pohonné hmoty zlevnily. A tak se nečekaně dostalo do státní pokladny i víc peněz ze spotřební daně. Je to jasný důkaz, že tato daň byla nastavena nesmyslně vysoko, jak ostatně tvrdím od okamžiku, kdy byla za ministra Kalouska zavedena.

 • Co plyne z ekonomických údajů (13.12.2013) (přečteno 126×)

  Hned dva důležité ekonomické ukazatele zveřejnily dnešní Hospodářské noviny. Zaměstnavatelé jsou podle Indexu trhu práce společnosti Manpower Group nejoptimističtější od roku 2008 – tedy alespoň v oblasti přijímání nových pracovníků. V říjnu pak exportéři vyvezli zboží v rekordním objemu 295 miliard. Znamená to, že krize končí?

 • Pomoc Ostravě – spojeni jak vítkovickými nýty (04.10.2013) (přečteno 95×)

  Symbolem australského Sydney je hned po budově opery neméně slavný Přístavní most – Harbour Bridge. Přezdívá se mu „ramínko na šaty“, je dlouhý pět set metrů a v roce 1932 spojilo jeho kovovou konstrukci 6 milionů nýtu vyrobených ve Vítkovických železárnách v Ostravě.

 • Učni na vandr? (03.10.2013) (přečteno 47×)

  Přečetl jsem si včera v novinách, že prý by učni měli vyrazit na vandr po Evropě, aby nasbírali zkušenosti. A také, že by řemeslníci měli mít profesní organizace. Což o to, představa je to - v obou případech - hezká a rozhodně proti ní nic nenamítám. Jenže speciálně v tom prvním případě je to krok tak číslo tři či čtyři, který je nutné udělat v situaci, kdy je nejprve třeba, obrazně řečeno, vstát z postele.

 • Masarykovou dráhou na letiště Václava Havla (27.09.2013) (přečteno 118×)

  Minulý týden jsem před novináři představil obnovení plánu na rychlé železniční spojení mezi centrem Prahy, Kladnem a letištěm Václava Havla. V případě volebního vítězství ČSSD by mohlo být hotovo do 4 let, už do roku 2017. Rychlodráha usnadní dopravu z nejlidnatějšího okresu Středočeského kraje do hlavního města a konečně by poevropštila ostudné cestování na letiště.

 • Konec anonymitě solárního zlatého dolu (20.08.2013) (přečteno 86×)

  Jeden z doslova posledních zákonů, které přijme tento pátek v prvním čtení rozpouštějící se Poslanecká sněmovna, se týká alespoň částečné nápravy obřího problému zvaného podpora obnovitelných zdrojů energie. Tedy systému, který dosud přihrává obrovské sumy z kapes domácností, podniků i státu skupince anonymních „podnikatelů“ v solárním byznyse.

 • Vítězství, prohra a potenciál (03.06.2013) (přečteno 69×)

  Vítězství – V nezávislém testu prestižního německého časopisu Auto Bild porazila v kategorii kombíků střední třídy nová Škoda Octavia 1.8. TSI Mercedes C200. Sice jenom o bod, ale porazila.

 • Šmejdi, hyeny a zákazy trhu (30.05.2013) (přečteno 104×)

  Jsou to příběhy, které musí otřást i opravdu otrlým člověkem. Záběry ponižovaných, šikanovaných a hlavně víceméně legálně okrádaných seniorů obletěly v posledních týdnech republiku. Díky odvaze a odhodlání režisérky Silvie Dymákové jsme se v plné nahotě dozvěděli, jak to doopravdy chodí na tak zvaných předváděcích akcích pro důchodce.

 • Levné volání? Tak proč ne i levné banky (26.04.2013) (přečteno 90×)

  Rychlá dubnová smršť telekomunikačních operátorů, která razantně snížila ceny za neomezené volání a esemeskování v tuzemských sítích, potěšila nejen majitele mobilních telefonů, ale i příznivce regulace trhu. Právě pokračující tlak ze strany českých i evropských regulačních institucí je totiž hlavním důvodem, proč oligopol tří firem (Telefónica O2, T-Mobile a Vodafone) nečekaně srazil ceny.

 • Jak se liší český kurzarbeit od toho německého (27.12.2011) (přečteno 216×)

  S kolegy z Národní ekonomické rady vlády (NERV) a s jejich recepty na ozdravení ekonomiky občas souhlasím. Většinou ale ne, a nejen proto, že jde o ekonomy čistě pravicové orientace.

 • Daňové hokusy pokusy (19.05.2011) (přečteno 40×)

  Jak se dělají reformy daňového a penzijního systému? Podle kabinetu Petra Nečase takto: vláda vyvede část prostředků z průběžného státního důchodového systému do privátních fondů. Jelikož však důchodový systém není oddělen od státního rozpočtu, chce vláda tento výpadek kompenzovat zvýšením DPH, a tím pádem i vyšším výběrem této nepřímé daně. To má přinést dalších 22 miliard korun do státní kasy.

 • Budoucnost jaderné energetiky. Otázky, jenom otázky… (06.04.2011) (přečteno 61×)

  Nedávné události v Japonsku opět ukázaly, jak je současný globální svět úzce propojený a zranitelný. Katastrofa, která před několika týdny postihla japonskou jadernou elektrárnu Fukušima, se nás totiž velice blízce dotýká.

 • Konec daňových paušálů je špatná zpráva (nejen) pro živnostníky (08.12.2010) (přečteno 205×)

  Ministerstvo financí zvažuje, že sníží nebo rovnou zruší daňové paušály, které živnostníkům umožňují snížit daňový základ, aniž by museli vést rozsáhlé účetnictví. Médii ta zpráva překvapivě prošla bez většího zájmu. A to přesto, že taková změna hluboce ovlivní celou českou ekonomiku i zaměstnanost.

 • Problémy s fotovoltaikou nemají konkrétní viníky (04.10.2010) (přečteno 46×)

  Jedním z nejfrekventovanějších témat dnešních dní je zdražení elektrické energie, které nás – zřejmě – čeká od ledna příštího roku. Kvůli rozšíření fotovoltaiky a celkovému nárůstu energie z obnovitelných zdrojů české domácnosti zaplatí zhruba o 13 % více. To se přirozeně občanům ani firmám nelíbí a v médiích i jinde začalo hledání viníků. Musím přitom čestně přiznat, že mezi ně bulvár zařadil i moji maličkost.

 • Úspěch WTO je pro nás důležitý (28.06.2010) (přečteno 41×)

  Česká republika v průběhu konference v Dohá svým aktivním přístupem významně přispěla k zahájení negociací a to pod silným zorným úhlem vlády ČR, o čemž svědčí i skutečnost, že směrnice pro naše vyjednávače byly zpracovány za úzké spolupráce téměř všech resortů a byly schváleny na úrovni vlády.V pátečních Hospodářských novinách vyšel v rubrice Názory článek Jiřího Macháčka "Svobodný obchod v ohrožení", zamýšlející se nad osudem další liberalizace světového obchodu v případě neúspěchu nadcházejícího jednání ministrů členských zemí WTO v Ženevě. Závěry, které uvedený článek obsahuje, jsou logické. Část, na kterou reagovat musím, je v závěru článku, kde autor klade otázku, zda osud probíhajícího kola obchodních jednání zajímá některého z našich politiků.

 • Bankrot: Nečas a Kalousek vs. Economist a Zámečník (19.05.2010) (přečteno 15×)

  Zatímco penzisté zděšeně zírají na Kalouskovy složenky a noviny jsou plné inzerátů ODS hrozících Česku bankrotem po vzoru Řecka, někteří ekonomové i média upozorňují na nebezpečí pravého opaku. Místo propadu rozpočtu nám hrozí deflace a stagnace ekonomiky.

 • Protekcionismus potíže ekonomik neřeší (03.05.2010) (přečteno 36×)

  Ptal jsem se před časem jednoho Američana, jestli se nebojí, že je Čína ekonomicky převálcuje. Lidé ze „Země středu“ jsou levní, extrémně pracovití, chytří… „Proč bychom se měli bát,“ opáčil za celou zemi. „Všichni opravdu chytří Číňané už pracují pro nás, doma v Americe. A ty, co se narodí, koupíme jakmile se trochu rozkoukají.“

 • Montovny, nebo přístav na Sahaře? (08.04.2010) (přečteno 26×)

  Chápu, že nový volební lídr ODS Petr Nečas není ekonom. A chápu i to, že jsme uprostřed předvolebního boje. Co ale nechápu – a trochu mě z té ideologické zaslepenosti i zamrazilo – jak vehementně zkritizoval pobídky pro průmyslové investice v zemi

 • Státní plánovací komise? Nebo normální civilizovaný stát? (18.03.2010) (přečteno 54×)

  Jaksi nám už přijde normální, že když chceme levně nakoupit oblečení nebo elektroniku, jedeme do Německa, nebo ti movitější rovnou do USA. Náklady na cestu přitom rozdíl v cenách bohatě vyrovná. Také láhev vína stojí v české restauraci většinou dvakrát tolik, než srovnatelné víno v Itálii nebo Rakousku. Máme si na ten samý princip zvyknout i v případě telekomunikačních a bankovních poplatků, nebo u cen energií?

 • Řecko nebo Lotyšsko? A kdo je tady chucpe? (25.02.2010) (přečteno 25×)

  Kdybych chtěl být populista jako kolegové pravicoví politici, psal bych dnes o tom, že nejhůř odneslo světovou krizi v Evropské unii Lotyšsko, které nám léta dávali za vzor kvůli rovné dani (mají ji 25%). Pravda je ale poněkud složitější, Lotyšsko není na kolenou kvůli rovné dani (jen), ale kvůli řadě faktorů. Šlo zejména o orientaci především na služby, spolehnutí se na domácí poptávku, nemovitostní krizi a rozsáhlé zadlužování obyvatel v cizích měnách. Výsledkem je, že po letech masivního růstu propadá jejich ekonomika v řádu dvou desítek procent.

Názory a komentáře
 • Milan Urban neustoupí nátlaku, který má zabránit změnám v ERÚ (05.03.2014)

  Poslanec ČSSD Milan Urban odmítá ustoupit od záměru vnést větší transparentnost do fungování Energetického regulačního úřadu. A to přesto, že šéfka ERÚ Alena Vitásková převádí standardní poslanecký návrh do čistě osobní roviny a mluví o „vydírání“ či „pokusu o ovládnutí organizace zájmovými skupinami“. Podle slov Milana Urbana nemohou vnímat úředníci své posty jako doživotní léno, a musí si zvykat na silnější kontrolu.

 • Do řešení situace v Moravskoslezském kraji se musí zapojit vlastníci OKD (17.09.2013)

  Situace v Moravskoslezském kraji, o které jsem detailně informován, je vážná. Nejen, že hrozí ztráta pracovních míst horníků v souvislosti s problémy v OKD, ale návazně je rozkmitána perspektiva v dalších firmách na Ostravsku.

 • ČSSD vítá, že lidé budou platit méně za energie (13.09.2013)

  ČSSD vítá, že v příštím roce dojde k poklesu cen zemního plynu a elektřiny.

 • Realita a fikce ministra Kocourka (18.05.2011)

  Ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek v minulých dnech představil novou koncepci zvýšení konkurenceschopnosti České republiky, která si klade za cíl dostat nás „zpět na vrchol“. Podle ministrových představ bychom se do roku 2020 měli dostat mezi 20 nejkonkurenceschopnějších ekonomik světa. Obávám se bohužel, že i v tomto případě jde opět spíše o marketingovou hru s čísly, nežli o reálně splnitelný cíl, jakkoliv bych jeho splnění uvítal. Musíme však být realisté.

 • Vládní záruky ohledně arbitráží kvůli zdanění fotovoltaiky jsou důležité (03.12.2010)

  Sociální demokracie nadále trvá na tom, aby vláda Petra Nečase dala naší společnosti jasné záruky, že její návrh na zdanění fotovoltaických elektráren nevyvolá miliardové arbitráže pro naši zemi. ČSSD v tomto smyslu vnímá i apel prezidenta republiky Václava Klause, který s ohledem na hrozící soudní spory přichází s iniciativou pouze jednoročního zdanění solárních elektráren.

Kontaktní formulář
Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné.

Aktuality

Archiv novinek

Blogy

Přehled všech blogů

Články a názory

Přehled všech článků

Language