PhDr. Marcel Chládek, MBA

Napište mi: Kontaktní formulář   E-mail
Věk 47
Rodinný stav ženatý, 2 děti
Nejvyšší dosažené vzdělání Vysoká vojenská škola pedagigická; FF UK ( obor: andragogika a personální řízení ) - PhDr.; Vysoká škola ekonomie a managementu (obor: management lidských zdrojů) - MBA
Profesní zkušenosti 1992 - 2003 učitel na základních a středních školách; 2003-2004 Ministerstvo vnitra (náměstek ředitelky Institutu pro místní správu); 2004- 2008 náměstek ředitele Institutu celoživotního vzdělávání v Havířově
Jazyk anglický, ruský
Další zajímavosti 2009-2012 člen představenstva FK Dukla Praha a.s.; řadu let působil jako fotbalový rozhodčí
E-maily chladek.zastupitel@seznam.cz
Blogy Idnes.cz
Blogy autora
 • TOP 09 by si měla namísto „opozičního auditu“ zamést před vlastním prahem (10.02.2015) (přečteno 60×)

  K opozičnímu auditu TOP 09 nemá smysl se příliš vyjadřovat. Paní poslankyni Putnovou odkáži na web ministerstva školství, kde se v sekci Splněné cíle (http://www.msmt.cz/ministerstvo/splnene-cile-ministra) dozví, co bylo za poslední rok na ministerstvu školství odpracováno. Až se s těmito skutečnostmi seznámí a na svá vystoupení se lépe připraví, jsem ochoten s ní o školství diskutovat.

 • Ústřední školská komise ČSSD důrazně odmítá snahy o rozbití sociální demokracie! (29.10.2013) (přečteno 2035×)

  Předsednictvo Ústřední školské komise důrazně odmítá snahy o rozbití jednoty ČSSD ze strany některých členů předsednictva vedených Michalem Haškem, Zdeňkem Škromachem, Jeronýmem Tejcem a Romanem Onderkou.

 • Studenti jako lovná zvěř? (01.03.2013) (přečteno 928×)

  Kreativita Nečasovy vlády ve snaze šetřit peníze pro veřejné rozpočty nabrala další obludný směr – tentokrát zacílila na studenty, kterým chce zrušit dotace na slevy jízdného u dopravců.

 • Proč Fiala stále lže o 14 autonomních vzdělávacích systémech v ČR? (21.01.2013) (přečteno 1370×)

  Ministr školství Petr Fiala se už několikrát nechal slyšet, že v ČR existuje tolik autonomních vzdělávacích systémů, kolik je krajů - tedy 14. Nevím, proč pan ministr takto mystifikuje veřejnost. Zřejmě vychází z teorie, že stokrát opakovaná lež se stává pravdou a rezignuje tak na koordinační roli svého ministerstva.

 • Otazníky českého školství pro rok 2013 (02.01.2013) (přečteno 1106×)

  Příchod nového roku je většinou oslavován jako příležitost k odstartování pozitivních změn, jako šance k lepším začátkům či k nápravě nepovedených záležitostí. Je to také jedinečná šance pokusit se udělat tlustou čáru za vším, co se v právě skončených dvanácti měsících nepovedlo.

 • Dejte vědcům klid na práci (13.12.2012) (přečteno 858×)

  Sociální demokracie vítá znovuzvolení profesora Jiřího Drahoše do čela Akademie věd. Věřím, že pan Drahoš, kterého si osobně velice vážím, naváže na své úspěšné působení v této instituci a bude dál za českou vědu se zanícením bojovat.

 • Mlčoch české školství nezachrání! (04.12.2012) (přečteno 569×)

  Je opravdu ministerstvo školství nadbytečné? Zaslouží si redukci či nedůstojné slučování, narušení a ořezání již tak ořezaných agend? Máme se vykašlat na sofistikované cesty rozvoje vzdělanosti, vzdát věčný boj o výchovu nových vzdělaných generací a prostě „říznout do živého“?

 • J. Dobeš byl ministrem doslova za všechny peníze (27.11.2012) (přečteno 294×)

  Exministr školství Josef Dobeš zřejmě bude daňové poplatníky stát víc, než jsme si všichni mysleli. Poslední informace totiž hovoří o tom, že Evropská komise našla v rámci několika Individuálních projektů národních (IPN) pochybení v celkové výši až 121 milionů korun! Ty zřejmě - pokud se pochybení potvrdí - zaplatí ministerstvo školství, tedy jinými slovy český daňový poplatník. Zbývá jen dodat, že všechna tato pochybení proběhla za ministrování právě Josefa Dobeše.

 • Kdo dluží českému školství 762 milionů korun? (24.11.2012) (přečteno 272×)

  Mávejme, slavme, usmívejme se – Evropská komise po téměř deseti měsících uvolňuje čerpání desítek miliard korun pro podporu českého školství v rámci Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost.

 • Dějepisu by se na školách měla věnovat větší pozornost (23.11.2012) (přečteno 184×)

  Včera jsem se v Chebu zúčastnil XXI. ročníku dějepisné soutěže studentů gymnázií z České republiky. Jedná se o nejprestižnější studentskou dějepisných soutěží v tuzemsku. Letošní ročník se uskutečnil v prostorách Ekonomické fakulty Západočeské univerzity. Musím smeknout před znalostmi studentů gymnázií a je to pro mne signál, že je výuka dějepisu na českých gymnáziích na velmi dobré úrovni.

 • 17.listopad: Vraťme ČR kvalitní vzdělávání! (17.11.2012) (přečteno 227×)

  Výročí 17.listopadu 1989 se po třiadvaceti letech vrací jako smutný bumerang – stejně jako před třiadvaceti lety, i dnes vládní politika vyhání do ulic tisíce nespokojených lidí.

 • Kdo ochrání český sport před Josefem Dobešem? (15.11.2012) (přečteno 149×)

  Exministr Josef Dobeš, symbol úpadku českého školství, masových studentských nepokojů a oklešťování akademických svobod ve vládě Petra Nečase, se po své neúspěšné misi v oblasti vzdělávání nadechuje k dalšímu drtivému náletu – tentokrát se rozhodl zmobilizovat své „schopnosti“ v oblasti sportu.

 • Ministerstvo školství si dalo vlastní gól (02.11.2012) (přečteno 118×)

  Ministerstvo školství nedávno odmítlo přesun dalších peněz z Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost (OPVK) do jiných oblastí, a to s odůvodněním, že zvládne všechny prostředky vyčerpat. Ukazuje se, že komu není rady, tomu není pomoci a ministr školství Petr Fiala by si měl uvědomit, že tímto krokem svého resortu fakticky převzal plnou odpovědnost za nevyčerpání evropských peněz pro české školství, i za své předchůdce. Zdá se, že Petr Fiala ještě více, než jsme si mohli myslet, jde ve stopách exministra Dobeše, který také tvrdil, že vše efektivně vyčerpá do poslední koruny, aby se nakonec zjistilo, že školství pravděpodobně kvůli němu přijde o miliardy korun. Kdo čekal s příchodem Fialy změnu, musí být zklamán...

 • Učitelské desatero je poslední kapkou. Pravice musí začít jednat (30.08.2012) (přečteno 292×)

  Plně souhlasím s dokumentem pedagogické veřejnosti s názvem „Zachraňte vzdělanost“, který byl adresován ministerstvu školství. Jsou to právě učitelé, kteří mají každodenní kontakt se žáky a studenty a vidí tak situaci v českém školství v plné „kráse“. Pokud na hrozivou situaci ohledně vzdělanosti začínají upozorňovat pedagogové, je to k vážnému zamyšlení.

 • Ministerská finta - když jsme v koncích s eurofondy, tak zkrátíme přestávky (30.07.2012) (přečteno 195×)

  Když se před několika měsíci dostalo na světlo světa, že ministerstvo školství bude mít problém s čerpáním peněz z fondů EU, vyšel tehdejší ministr Josef Dobeš s převratným nápadem, že by se ve školách měly zkrátit přestávky. Dnes, když je ministerstvo školství opětovně konfrontováno s faktem, že se mu zřejmě kvůli procesním chybám nepodaří vyčerpat přes padesát miliard korun z Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost, ministerstvo to bagatelizuje a nový ministr školství Petr Fiala přichází opět s návrhem na zkrácení přestávek. Nevím, jak si tuto podobnost vysvětlit. Zda se jedná o nějakou ministerskou fintu, která byla navržena některým z PR odborníků či je to pouze náhoda?

 • Zpráva NKÚ ukazuje na systémová selhání MŠMT v rozdělování dotací, ČSSD žádá ministra Fialu o nápravná opatření! (26.07.2012) (přečteno 302×)

  ČSSD považuje zprávu Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) o tom, že ministerstvo školství v průběhu let 2009-2011 porušovalo pravidla pro přidělování dotací a chybovalo při rozdělování peněz na mimoškolní aktivity, za velice závažnou.

 • Bez peněz do školy nelez (04.07.2012) (přečteno 197×)

  Sociální demokracie již v minulosti několikrát upozorňovala na dramatický propad prostředků, které vláda poskytovala školám na učebnice, pomůcky a vzdělávání učitelů. Vláda drastickými škrty sebrala školám 80 % finančních prostředků na pomůcky. Tyto škrty jsou natolik likvidační, že některé školy již nejsou schopny naplňovat ani zákonem stanovené podmínky a požadavky.

 • Studie jako důkaz špatné politiky pravice v oblasti školství (01.07.2012) (přečteno 162×)

  Institut pro demokracii a ekonomickou analýzu zveřejnil studii s názvem „Dopad vzdělanosti na dlouhodobý hospodářský růst a deficity důchodového systému“. Závěry této studie nejsou pro české školství nijak lichotivé. A stejně tak pro českou pravici, která české školství vede od roku 2006. Jak se ukazuje, její chybné kroky v této oblasti mají vliv na ekonomiku celé naší země. Asi nejlépe to lze demonstrovat na podpoře regionálního školství.

 • Petr Fiala je zatím víc diplomatem než ministrem (14.05.2012) (přečteno 239×)

  Komentář k vystoupení ministra Petra Fialy v nedělních OVM.

 • Peníze ze školství vyvedou přes soukromou firmu (28.04.2012) (přečteno 149×)

  Je to pár týdnů, co vypukla koaliční krize. Jedním z důvodů byl i alibistický krok dnes již bývalého ministra školství, který koalici opustil kvůli tomu, že vláda učitelům vzala až tisícikorunu z platu. Nejen, že učitelé budou muset část svých platů oželet, ale dnes se dozvídáme, za jaké věci je vláda a ministerstvo školství peníze "vyhazovat".

 • Bude už konečně někdo řešit problémy na MŠMT? (24.04.2012) (přečteno 111×)

  Prakticky každý den z médií slyšíme úvahy na téma, kolik už ke Karolíně Peake zběhlo poslanců z Věcí veřejných.

 • ČSSD v oblasti školství: Kvalitní vzdělávání dostupné všem (02.04.2012) (přečteno 233×)

  Kvalitní systém vzdělávání má mimořádný vliv na budoucnost a konkurenceschopnost celé naší země a je naším největším bohatstvím. ČSSD si uvědomuje mimořádný význam této oblasti a považuje ji za svou prioritu. V poslední době, zejména vinou nekoncepčnosti pravicových vlád, se však školství dostalo na pokraj krize. Stále se snižující příspěvky na tuto oblast nutí školy a jejich zřizovatele k ústupkům a opatřením, na které však bohužel ve výsledku doplatí ti nejpotřebnější – děti a mládež.

 • 10 důvodů, proč si měl Josef Dobeš odtrhnout ministerskou židličku od zadku již dávno (23.03.2012) (přečteno 127×)

  Další z kola ven. I tak by se dala popsat rezignace ministra školství Josefa Dobeše, který je již osmým ministrem, který se poroučí z Nečasova kabinetu. Josef Dobeš, označovaný prezidentem republiky jako „nejlepší ministr školství všech dob“, označil jako důvod své rezignace neúnosné škrty v resortu školství.

 • Lze věřit notorickému lháři v čele resortu školství? (14.02.2012) (přečteno 179×)

  Že ministru školství Josefu Dobešovi chybí sebereflexe a sebekritika, to víme již dlouho, ale že je na tom pan ministr tak špatně, to jsem netušil.

 • Pokud je ministerstvo školství Titanic, je Josef Dobeš tím osudným ledovcem (11.02.2012) (přečteno 99×)

  Josef Dobeš se v nedávném rozhovoru pro Hospodářské noviny nechal slyšet, že ministerstvo školství je jako Titanic. S tím nelze než souhlasit, resort se pod vedením Josefa Dobeše opravdu stal neovladatelným plavidlem, které se neúprosně sune ke dnu, navíc s katastrofálním nedostatkem záchranných člunů. Josef Dobeš sice tvrdí, že chce Titanic zvládnout, svým dosavadním konáním, kdy je už téměř rok a půl ve funkci, však spíše vrtá do trupu další díry, aby šla loď ke dnu rychleji.

 • Vyšší DPH na knihy a učebnice se nám vymstí (10.02.2012) (přečteno 179×)

  Už jsme si asi zvykli na mnohdy protichůdná vyjádření členů koaličního kabinetu Petra Nečase, kdy některý z ministrů nejdříve prezentuje svůj záměr coby vylepšení, aby následně jiným návrhem toto „zlepšení“ naprosto zvrátil. V tomto směru bych chtěl připomenout samotnému Petru Nečasovi jeho slova o tom, že vzdělání je prioritou a že chce z České republiky udělat konkurenceschopnou zemi. V kontrastu s tímto vyjádřením poté vláda zvýší DPH i u položek, jako jsou knihy a učebnice, což je v naprostém rozporu se snahou zvyšovat úroveň vzdělanosti českého obyvatelstva. Toto si nedovolí žádná civilizovaná země. Sociální demokracie proto připravila návrh na snížení DPH u těchto položek tak, abychom se přiblížili vyspělým západním zemím, jako je například Velká Británie, a ukázali záda takovým zemím, jako je Albánie. Vláda totiž jde bohužel přesně opačnou cestou.

 • Mrhání peněz z fondů EU za nesmyslné projekty na ministerstvu školství je nepřijatelné! (10.01.2012) (přečteno 228×)

  Ministr školství Josef Dobeš se nedávno nechal slyšet, že pokud se jeho resortu nepodaří z fondů EU řádně vyčerpat určené prostředky, sbalí si svých „pět švestek“ a z čela resortu se odporoučí.

 • Peníze pro školství? Ne, děkujeme (02.01.2012) (přečteno 96×)

  České republice hrozí, že přijde o desítky miliard korun do oblasti školství z fondů Evropské unie.

 • Tři sta milionů korun za testy s hrubkami v testech pro žáky základních škol? (14.12.2011) (přečteno 149×)

  Když přišel Josef Dobeš se svou verzí tzv. státní maturity, dostal jsem coby stínový ministr školství desítky mailů, které upozorňovaly na hrubé chyby v testových otázkách. O tom ostatně informovala i většina médií.

 • Klauniáda Josefa Dobeše na ministerstvu školství (18.11.2011) (přečteno 234×)

  Jsem rád, že mám coby stínový ministr školství v tomto podporu i samotných učitelů, kteří jsou s dětmi v každodenním styku a vědí, že podle výkonů v jednom testu v páté třídě nelze hodnotit studijní předpoklady jednotlivých žáků.

 • Školné podle Dobeše: (31.10.2011) (přečteno 176×)

  Zadlužení vysokoškoláci, vydělávající banky Ministr školství Josef Dobeš představil svou vizi školného na veřejných vysokých školách.

 • Dobešova tragikomedie na pokračování (18.10.2011) (přečteno 133×)

  Josef Dobeš shrnul Bátorovo působení na svém úřadě velmi stručně, prý resortu ušetřil 150 milionů korun. Tyto peníze prý ušetřil díky propouštění úředníků a rušení institucí, jako je například Ústav pro informace ve vzdělávání, jejichž služby ministr Dobeš raději outsourcuje ze soukromého sektoru a vyhazuje tak státní peníze. Pokud Josef Dobeš hovoří o úsporách, měl by si uvědomit, že resort pod jeho vedením vynaložil neefektivně již stovky milionů korun (např. 99 miliónů za externí právní služby či 250 milionů za nepotřebné studie). V souvislosti s těmito částkami je údajná úspora 150 milionů díky panu Bátorovi spíše směšná.

 • Bátora jako učitel vlastenectví? Snad jen špatný sen! (10.10.2011) (přečteno 73×)

  Snaha ministra školství Josefa Dobeše rozšířit žákům výuku tak, aby je vychovávala více k národnímu cítění a vlastenectví, by byla jistě velmi vítanou změnou. Je zde však jedno velké ale, které z tohoto záměru nebezpečně křičí. Tím varovným vykřičníkem pro všechny žáky, rodiče, pedagogy i samotnou Českou republiku je extremista Ladislav Bátora, toho času jeden z nejbližších spolupracovníků ministra Dobeše a donedávna personální šéf ministerstva školství, ultrapravicový aktivista, placený z daní nás všech.

 • K využití výsledků státních maturit jsem velmi skeptický (30.09.2011) (přečteno 48×)

  Senátor a stínový ministr školství Marcel Chládek se v úterý 27. září zúčastnil jednání na téma „Spolupráce vysokých škol na standardech středoškolského vzdělávání.

 • Žaloby od Klause se nebojím! (22.09.2011) (přečteno 62×)

  Reakce pánů Josefa Dobeše a Václava Klause ml. na mé včerejší vyjádření pro Rádio Impuls byla mimořádně rychlá. Od ministra Dobeše jsme se dozvěděli možná více, než chtěl on sám.

 • Na nový způsob financování regionálního školství nejvíce doplatí kraje a obce! (11.09.2011) (přečteno 100×)

  Připravovaná změna systému financování regionálního školství, které nebude nově postaveno jen na finančních prostředcích tzv. na hlavu, tedy za počet žáků, ale také na kvalitě, byla očekávána s velkým napětím, bohužel o to je to větší zklamání.

 • Dobeš nejlepším polistopadovým ministrem školství aneb já na tátu, táta na mě (02.09.2011) (přečteno 27×)

  Prezident republiky Václav Klaus se nechal slyšet, že považuje ministra školství Josefa Dobeše za nejlepšího polistopadového ministra školství. Nevím, kde na to prezident Klaus přišel, ale celá věc budí dojem postupu „já na tátu, táta na mě“. Je otázkou, zda by byl Josef Dobeš nejlepším ministrem na světě i v případě, že by podlehl nedávným tlakům TOP 09 a pana Bátoru z ministerstva vyhodil. Nikoliv směrem vzhůru, jak to udělal, ale úplně.

 • Nejlepší dárek do nového školního roku? Nový ministr (01.09.2011) (přečteno 31×)

  Jako stínový ministr školství bych chtěl popřát všem dětem, studentům, jejich rodičům a pedagogům i nepedagogům úspěšný start do nového školního roku 2011/2012. I pro mě osobně je letošní školní rok mimořádný tím, že jsem také jedním z rodičů, který odvedl dnes svoji dceru poprvé do školy. O to víc jsem si dnes uvědomil, jak významným momentem je pro dítě jeho první školní den a jak potřebné je mít skutečně kvalitní vzdělávací systém.

 • Omezení předškolní výchovy může ohrozit vývoj dětí (25.08.2011) (přečteno 53×)

  Hostem online chatu na webu ČSSD byl tentokráte stínový ministr školství za ČSSD Marcel Chládek. Ptali jste se například na budoucnost projektu státních maturit nebo na eskalující sociální problém na Šluknovsku. Marcel Chládek je například přesvědčen o tom, že řada kroků ministra Dobeše zásadním způsobem ohrožuje celý systém školství a dopady těchto kroků budou sklízet i jeho následovníci.

 • Po švejkování se v češtině ustálí i pojem nečasování (24.08.2011) (přečteno 101×)

  Média i českou politickou scénu už několikátý den doslova paralyzuje zcela bezvýznamná kauza personálního šéfa ministerstva školství Ladislava Bátory. Ač vypadá situace vážně a dokonce kvůli ní hrozí i rozpad koalice, nelze si z ní nedělat legraci. Řešení je přitom jednoduché. Jak Josef Dobeš, tak Ladislav Bátora by měli opustit své posty. K tomu bychom ale potřebovali silného premiéra. Pokud se v českém jazyce ustálil díky Jaroslavu Haškovi pojem „švejkování“, odhaduji, že se v budoucnu bude díky neschopnosti Petra Nečase říkat v souvislosti s politikou, že se u nás „nečasuje“.

 • Ministr Dobeš tahá nepedagogy za nos! (12.08.2011) (přečteno 26×)

  Je evidentní, že ministr Josef Dobeš hraje v případě platů nepedagogických zaměstnanců ve školství pouze o čas. Nejdříve se tento Jájínek veřejně bije v prsa, že on zajistil čtyři miliardy korun na platy pedagogů navíc do rozpočtu školství, aby záhy zjistil, že peníze od ministra financí nedostane. Podotýkám, že ministr Dobeš tehdy jasně mluvil o čtyřech miliardách NAVÍC, tedy ne na úkor platů nepedagogů a na úkor vysokých škol. Je zcela evidentní, že ministr zcela selhal a svou nekompetentností a politickou neschopností ohrožuje celou oblast školství, stojíc tváří v tvář hrozbě stávky.

 • ČSSD stojí za aktivisty, Bátora nemá na ministerstvu školství co dělat (04.08.2011) (přečteno 20×)

  Plně podporujeme iniciativu představitelů na ochranu lidských práv a menšin, která vyzývá premiéra Nečase, aby se zasadil o odvolání Ladislava Bátory z funkce šéfa personálního odboru ministerstva školství.

 • Ministr Dobeš je jako baron Prášil (01.08.2011) (přečteno 29×)

  Mí učitelé za mnou stojí, státní maturity dopadly skvěle, školství umí čerpat dotace z EU apod. Přesně takový je styl vyjadřování ministra školství Josefa Dobeše. Všechno funguje a on je ten nejlepší z nejlepších. Před pár dny mě ministr Josef Dobeš nařknul z toho, že moje kritika na jeho adresu je pouhým politickým folklórem. Já říkám, že folklórem ministra Dobeše je věčné lhaní o tom, jak je na tom resort školství pod jeho vedením dobře. Za jeho způsob vyjadřování by se nemusel stydět ani baron Prášil. Dobešovi už chybí jen ta dělová koule...

 • Stalking - Podceňovaný problém, který může i zabít (26.07.2011) (přečteno 69×)

  Nebezpečné pronásledování nebo stalking je problémem, se kterým se setkal už každý sedmý občan České republiky. Není přitom výjimkou, že jsou oběti stalkerů dohnáni až k sebevraždě. V dalších případech dochází k poškození profesní kariéry či rozvrácení rodinného a osobního života pronásledovaného. Drzost stalkerů nezná mezí, proto jsem se rozhodl přijít s právní úpravou, která zjednoduší postihování tohoto nebezpečné pronásledování.

 • Problémem ministerstva školství nejsou jen škrty, ale i Dobešovo stamilionové plýtvání (21.07.2011) (přečteno 29×)

  Před několika dny premiér Petr Nečas prohlásil, že chce dostat ČR mezi dvacítku nejkonkurenceschopnějších zemí světa. Ruku v ruce s tímto prohlášením ale jeho vláda doslova brutálně škrtá v resortu školství, tedy v resortu, který má na konkurenceschopnost České republiky jeden z největších vlivů. Bezhlavé škrtání bude mít za následek snížení úrovně českého školství, kvality pracovních sil a v důsledku tedy i konkurenceschopnosti celé naší ekonomiky.

 • Černá kniha ministra školství Josefa Dobeše aneb Dobešovo desatero (15.07.2011) (přečteno 43×)

  Je tomu přesně jeden rok od doby, kdy do křesla ministra školství usedl Josef Dobeš. Pokud bych měl hodnotit jeho roční počínání v tomto resortu, horko těžko bych přemýšlel, co se mu ve funkci ministra školství za tu dobu povedlo. Je totiž mnohem více věcí, které se mu nepovedly nebo v nich jako ministr totálně selhal.

 • Ministři Kalousek s Dobešem dovedou české školství na samé dno. Chceme být národem hlupáků? (29.06.2011) (přečteno 33×)

  Předvolební programy vládních stran, zejména pak TOP 09 a Věcí veřejných, byly plné proklamací, jak je pro tyto strany české školství naprostou prioritou, a budou se snažit systém vzdělávání v České republice zlepšit a finančně posílit. Ve stejném duchu bylo sepsáno i programové prohlášení vlády. Tomu však v žádném případě neodpovídá záměr ministra financí Kalouska na razantní snížení rozpočtu resortu školství ve výhledu na dalších pár let.

 • Ministře Dobeši, za státní maturity děkujeme, odejděte (27.06.2011) (přečteno 19×)

  Letošní maturanti si mohou oddechnout, státní maturity skončily a teď už se čeká jen na jejich vyhodnocení. Z úst ministra Dobeše jsme mohli už snad stokrát slyšet, že všechno proběhlo hladce, veškeré problémy jsou jen maličkostmi, kterými je zbytečné se zabývat. Samozřejmě také nikdy nezapomene dodat, že učitelé stojí za ním. Prostě jeho resort podle něj funguje, jak má. Realita je ale úplně jiná. Dobešem prosazená státní maturita se zcela minula účinkem, zvýšila finanční zátěž jednotlivých škol a jejich zřizovatelů, učitele znechutila nadbytečným papírováním a studenti? Ti se s ní mohou akorát vyfotit, protože ji vysoké školy a zaměstnavatelé neberou vážně.

 • Děkujeme za státní maturity, odejděte (14.06.2011) (přečteno 34×)

  Letošní maturanti si mohou oddechnout, státní maturity skončily a teď už se čeká jen na jejich vyhodnocení. Z úst ministra Dobeše jsme mohli už snad stokrát slyšet, že všechno proběhlo hladce, veškeré problémy jsou jen maličkostmi, kterými je zbytečné se zabývat. Samozřejmě také nikdy nezapomene dodat, že učitelé stojí za ním. Prostě jeho resort podle něj funguje, jak má. Realita je ale úplně jiná. Dobešem prosazená státní maturita se zcela minula účinkem, zvýšila finanční zátěž jednotlivých škol a jejich zřizovatelů, učitele znechutila nadbytečným papírováním. A studenti? Ti se s ní mohou akorát vyfotit, protože ji vysoké školy a zaměstnavatelé neberou vážně.

 • Státní maturity žhavým adeptem na průšvih roku 2011 (07.06.2011) (přečteno 32×)

  Na středních školách tento týden začala ministrem Dobešem prosazená verze státních maturit. Prozatimní informace ze škol ale naznačují, že ona „ostrá“ verze je jen pouhou generálkou číslo II. Jaký je dosavadní shrnutí situace? Studentům se prodloužily maturitní termíny o několik týdnů, učitelům přibylo papírování a rozdělení na lehčí a těžší verzi se ukázalo jako nesmyslné, protože vysoké školy nebudou k výsledkům státní maturity přihlížet. Téměř všichni studenti si tak vybrali verzi lehkou. A tak jsme se mohli hned první den státních maturit dozvědět, že se už dnes chystá na příští rok jejich změna prakticky od základu. Za bezmála miliardu korun, které už nás státní maturita stála, je to tedy velmi překvapující výsledek. Jak jsem řekl již mnohokrát, jedná se o nefunkční a předražený administrativní moloch, což se nyní potvrzuje.

 • Státní maturity místo přijímaček na VŠ aneb jak na ministra Dobeše působí horko (06.06.2011) (přečteno 25×)

  S pobavením jsem si dnes přečetl rozhovor s ministrem školství Josefem Dobešem pro deník Metro, kde ministr Dobeš vážně hovoří o tom, že by vyšší úroveň státní maturity mohla v budoucnu nahradit přijímací zkoušky na vysoké školy. Nevím, zda je to horkým počasím nebo přebujelou fantazií ministra Dobeše, kterou by mu mohl závidět i spisovatel Jules Verne. Podobná slova totiž považuji v současné době za zcela absurdní, a to zejména v souvislosti s problémy, se kterými se státní maturita v současných dnech potýká.

 • Směšné platy nepedagogů dokreslují ministerské fiasko (04.06.2011) (přečteno 280×)

  Představte si, že jste uklízečka nebo kuchařka ve škole. Pobíráte nějakých osm tisíc korun hrubého, žijete sama v nájmu, za prací dojíždíte každý den autobusem a ministerstvo se rozhodne, že ještě pořád berete hodně. Za ty peníze se vám ani nevyplatí do práce vstávat, protože jimi pokryjete sotva základní životní potřeby. To, co jsem nyní popsal, není žádná sci-fi, ale realita situace českého školství.

 • Dobeš hodil nepedagogické pracovníky přes palubu (01.06.2011) (přečteno 171×)

  V souvislosti se školstvím se nejčastěji hovoří o učitelích, profesorech – tedy pedagogických pracovnících. Úplně se ale zapomíná, že v institucích, jako jsou školy, a to ať už mateřské, základní, střední či vysoké, nefungují jen pedagogové.

 • Dobeš hodil nepedagogy přes palubu (04.03.2011) (přečteno 43×)

  V souvislosti se školstvím se nejčastěji hovoří o učitelích, profesorech – tedy pedagogických pracovnících. Úplně se ale zapomíná, že v institucích, jako jsou školy, a to ať už mateřské, základní, střední či vysoké, nefungují jen pedagogové. O to, aby tyto instituce řádně fungovaly, se stará také bezpočet nepedagogických pracovníků. Jejich situace je – zejména z hlediska platů – minimálně stejně komplikovaná jako u pracovníků pedagogických. Ministerstvo a samotný ministr Josef Dobeš (VV) se k těmto pracovníkům, bez kterých by školy nefungovaly, nadto vůbec nezná.

 • Dobeš hodil nepedagogické pracovníky přes palubu (30.11.-1) (přečteno 0×)

  V souvislosti se školstvím se nejčastěji hovoří o učitelích, profesorech – tedy pedagogických pracovnících. Úplně se ale zapomíná, že v institucích, jako jsou školy, a to ať už mateřské, základní, střední či vysoké, nefungují jen pedagogové.

 • Děkujeme za státní maturity, odejděte (30.11.-1) (přečteno 0×)

  Letošní maturanti si mohou oddechnout, státní maturity skončily a teď už se čeká jen na jejich vyhodnocení. Z úst ministra Dobeše jsme mohli už snad stokrát slyšet, že všechno proběhlo hladce, veškeré problémy jsou jen maličkostmi, kterými je zbytečné se zabývat. Samozřejmě také nikdy nezapomene dodat, že učitelé stojí za ním. Prostě jeho resort podle něj funguje, jak má. Realita je ale úplně jiná. Dobešem prosazená státní maturita se zcela minula účinkem, zvýšila finanční zátěž jednotlivých škol a jejich zřizovatelů, učitele znechutila nadbytečným papírováním. A studenti? Ti se s ní mohou akorát vyfotit, protože ji vysoké školy a zaměstnavatelé neberou vážně.

Názory a komentáře
 • Vyjádření Marcela Chládka k atakům na jeho osobu z tohoto týdne (27.04.2014)

  Vážené přítelkyně, vážení přátelé, jistě jste zaznamenali, že jsem se v posledních dnech stal terčem štvavé mediální kampaně s cílem mou osobu dehonestovat. Začalo to v úterý v Hospodářských novinách výmyslem o údajném pochybení v životopise, ve středu pokračovalo v Mladé frontě Dnes údajnou šikanou na ministerstvu školství a vyvrcholením byl páteční útok Lidových novin se snahou zpochybnit moji rigorózní práci z Univerzity Karlovy z roku 2006, kterou jsem mimochodem absolvoval v době, kdy jsem nezastával žádnou významnou politickou funkci.

 • O změnách ve vysokém školství chci vést diskusi i s novými rektory (21.01.2014)

  Rád bych poblahopřál všem rektorům, které dnes na Pražském hradě uvedl do funkce prezident republiky Miloš Zeman. Přeji jim hodně zdaru a úspěchů ve výkonu jejich funkce. V oblasti vysokého školství je nutné prosadit řadu pozitivních změn, včetně přijetí kvalitní novely vysokoškolského zákona. Věřím, že se mi povede se všemi rektory navázat úspěšnou spolupráci, abychom společně české vysoké školství zlepšili.

 • Nová vláda musí prověřit pochybný projekt státních maturit (16.12.2013)

  Aktuální zprávy o podvodném systému školení učitelů ke státní maturitě jsou dalším z řady skandálních odhalení, která od začátku projekt státní maturity provází. Sociální demokracie opakovaně státní maturity v minulosti kritizovala, vládu P. Nečase jsme upozorňovali na to, že jde o předražený, administrativně náročný a pro systém školství zcela neefektivní projekt.

 • ČSSD je připravena provést pozitivní systémové změny v oblasti školství (03.12.2013)

  Aktuální výsledky mezinárodních srovnávacích testů PISA, které hovoří o zastavení propadu českých školáků, jsou po dlouhé době pozitivní zprávou pro oblast vzdělávání. Je nutné brát tento mírný obrat jako otevřené dveře k rozsáhlejším a potřebným pozitivním změnám, které naše školství potřebuje.

 • Ministr Štys musí přestat zdržovat jmenování nových profesorů! (05.11.2013)

  Sociální demokracie považuje za nepřijatelné, aby ministerstvo školství svým liknavým přístupem jakkoli zdržovalo jmenování nových profesorů do funkce. Ministr školství v demisi Dalibor Štys neuvedl do této chvíle jediný relevantní důvod, proč ministerstvo seznam kandidátů na profesorskou funkci dosud nepostoupilo k vyřízení prezidentu republiky, kterému jmenování náleží do pravomocí.

 • ČSSD prosadí dobře fungující školství: Prvních pět kroků pro stabilizaci oblasti vzdělávání (24.10.2013)

  Sociální demokracie splní své volební závazky a prosadí v případě volebního úspěchu a vládní odpovědnosti pozitivní změny v českém školství. Jsme přesvědčeni o tom, že oblast vzdělávání potřebuje po sedmi letech pravicového potácení vykročit dopředu.

 • Zvýšení platů učitelů je prioritou školské politiky ČSSD (17.10.2013)

  Sociální demokracie chce prosadit dobře fungující školství a zabránit škrtům, jimiž kontinuálně pravicové vlády oblast vzdělávání destabilizovaly.

 • ČSSD chce školství, vědu i výzkum finančně více podporovat, Rusnokova slova odmítáme! (02.10.2013)

  Sociální demokracie zásadně odmítá dnešní vyjádření premiéra Jiřího Rusnoka, který tvrdí, že oblast školství, vědy i výzkumu disponuje dostatkem peněz, jen finance neumí správě využít.

 • Krácení peněz ve státním rozpočtu pro školství, vědu a výzkum odmítáme! (25.09.2013)

  ČSSD považuje systémový rozvoj oblasti školství a vzdělávání za jednu ze svých základních priorit. Jsem přesvědčen, že tento cíl musí mít každá vláda, která myslí vážně svoji cestu k obnově hospodářského růstu a zvýšení konkurenceschopnosti.

 • ODS chce svým programem pro vzdělávání vymazat všem občanům paměť! (16.09.2013)

  Sociální demokracie považuje programové priority, které dnes pro oblast školství představila ODS, za nedůvěryhodné a falešné.

 • ČSSD představuje 11 priorit pro dobře fungující školství (02.09.2013)

  ČSSD přeje všem školačkám a školákům úspěšný nový školní rok!

 • Rozšíření dopravní výchovy ve školách vítám (27.08.2013)

  Sociální demokracie dlouhodobě podporuje rozšíření dopravní výchovy jak na základních, tak v mateřských školách. Jsem přesvědčen o tom, že právě zvýšený rozsah vzdělávání v této oblasti může účinně zabránit mnohým tragickým dopravním nehodám, které způsobí děti. Záměr ministerstva školství i dopravy více rozšířit dopravní výchovu považuji za správný.

 • Vyjádření Marcela Chládka k novele zákona o státní sociální podpoře (22.08.2013)

  Vyjádření předsedy školského výboru Senátu Marcela Chládka k novele zákona o státní sociální podpoře, kterou předkládala poslankyně Vlasta Bohdalová (ČSSD)

 • Chceme pomoci prvňáčkům s nástupem do školy (12.08.2013)

  Sociální demokracie vnímá s velkým znepokojením stále rostoucí počet prvňáčků, kteří mají problémy se zvládnutím přechodu ze školky do základní školy a se zvládnutím výuky. Podle ČSSD je na vině především nedostatečná vládní podpora předškolního vzdělávání. Aktuální čísla Eurostatu dokazují, že ČR je v podpoře této oblasti nejhorší z celé EU!

 • Priority Rusnokovy vlády pro oblast školství jsou zklamáním (02.08.2013)

  Sociální demokracie považuje cíle vlády J.Rusnoka v oblasti školství za nedostatečné. Podivný je už samotný fakt, že se premiér Rusnok při představování cílů své vlády na tiskové konferenci o oblasti vzdělávání vůbec nezmínil.

 • ČSSD představuje šest kroků pro záchranu učňovského a odborného školství (23.07.2013)

  Sociální demokracie je znepokojena pokračujícím propadem českého školství. Poté, co byla oblast vzdělávání poškozována špatnou prací ministrů pravicové vlády P.Nečase, pokračuje další propad vinou současné politické krize. ČSSD proto hned po pádu Nečasovy vlády představila šest klíčových oblastí, ve kterých by měla každá vláda, která bude řídit oblast školství do voleb 2014, pokračovat.

 • Záchrana miliard korun z fondů EU pro školství musí být jednou z hlavních priorit každé nové vlády! (15.07.2013)

  Aktuální odhalení Nejvyššího kontrolního úřadu ohledně porušení nestrannosti při čerpání peněz z fondů EU na ministerstvu školství jsou dalším důkazem špatné práce ministrů Nečasovy vlády v tomto resortu. ČSSD marně opakovaně upozorňovala na pochybnou práci bývalých ministrů Dobeše i Fialy, kteří postavili čerpání evropských peněz v oblasti školství na samou hranici propasti a ohrozili tak miliardy korun pro ČR.

 • Rozvoj školství se musí vrátit mezi absolutní priority každé vlády (11.07.2013)

  ČSSD odmítá dnešní prohlášení bývalého ministra Nečasovy vlády Petra Fialy o tom, že svému nástupci předává resort školství stabilizovaný a v pořádku. Výsledky mezinárodních srovnání, dlouhodobá stagnace státní finanční podpory školství či tragický stav v čerpání peněz z fondů EU usvědčují bývalého ministra z toho, že neříká pravdu.

 • ČSSD bude iniciovat pokračování klíčových změn v českém školství (02.07.2013)

  Sociální demokracie má vážné obavy z negativních dopadů současné politické krize a vládního chaosu na oblast českého školství. Jsme přesvědčeni o tom, že obsazovací loterie, kterou spustil nový premiér Jiří Rusnok v oblasti vzdělávání, je nedůstojná. Nový ministr školství, dosavadní ředitel odboru výzkumu na MŠMT Dalibor Štys, který dobrovolně přiznal, že rezortu ne zcela rozumí, je dalším prohloubením krize v oblasti školství. Je proto nutné co nejdříve přijmout řešení ČSSD - tedy dohodu parlamentních stran na co nejrychlejším konání nových voleb a vzniku silné a odpovědné vlády, která bude personálně stabilní.

 • Výsledky státních maturit odhalily problém žáků s matematikou (20.06.2013)

  Výsledky státních maturit, které dnes představilo ministerstvo školství, odhalily velký problém, který mají studenti a studentky se zvládáním matematiky. Z tohoto předmětu propadl u státní zkoušky každý pátý a je evidentní, že je nutné se těmito alarmujícími výsledky zabývat. Postupný propad znalostí matematiky u českých žáků už přitom odhalila mezinárodní studie PISA, výsledky státních maturit nyní tento trend potvrdily. Je nepřijatelné, aby ministr školství nad výsledky jen kroutil hlavou a dál seděl s rukama v klíně.

 • Kádruje vláda návrhy pro školství podle stranické příslušnosti? (19.06.2013)

  Dnešní zamítavé stanovisko Nečasovy vlády k senátnímu návrhu, který požadoval vrácení státních zkoušek z psaní na klávesnici do školského zákona, je těžkou ranou do vazu tisícům občanů, pro které ztratila jejich zkouška z tohoto předmětu smysl. Na zkoušku, která omylem vypadla ze zákona, se přitom ročně připravuje více než pět tisíc studentů odborných škol, administrativních škol, ale i studentů gymnázií. Takto přichází kvůli vládě jejich snaha v niveč.

 • ČSSD je připravena otevřít diskusi, zda posunout povinnou výuku cizích jazyků před třetí třídu základní školy (28.05.2013)

  Sociální demokracie je přesvědčena, že vzhledem k sestupnému trendu v jazykové vybavenosti českých žáků je nutné výuku cizích jazyků systémově zařadit mezi hlavní priority českého školství.

 • Dětské skupiny jsou pro předškolní vzdělávání slepou uličkou (22.05.2013)

  Vláda P.Nečase dnes schválila zavedení tzv. dětských skupin, což je podle slov předkladatelů „alternativa k přeplněným mateřským školám“. ČSSD považuje vládní návrh řešení za nesmyslný, jedná se o další slepou uličku, kterou se vláda v oblasti školství vydala. Jde zároveň o další ránu pro oblast předškolního vzdělávání, protože dětské skupiny podle návrhu vlády na tuto oblast zcela rezignují. Budou plnit pouze roli hlídacích a odkládacích služeb.

 • Finanční gramotnost by neměla na základních školách upozadit rozvoj matematiky (17.05.2013)

  Sociální demokracie považuje za důležité, aby žáci základních škol rozvíjeli své znalosti ve finanční gramotnosti a mohli tak v aktivním životě čelit nástrahám bank či nebankovním poskytovatelům úvěrů.

 • Zavést plošné testování žáků 5. a 9. tříd základních škol by byla chyba, ČSSD navrhuje jinou cestu (13.05.2013)

  Sociální demokracie dlouhodobě odmítá záměr ministerstva školství na plošné testování žáků 5. a 9. tříd, které mělo dnes na základních školách v celé ČR další „zahřívací“ kolo.

 • Nízká podpora předškolního a základního vzdělávání dělá českému školství v EU ostudu! (09.05.2013)

  Sociální demokracie je znepokojena aktuálními čísly Eurostatu, které odhalují zoufale nedostatečnou vládní podporu předškolnímu a základnímu vzdělávání. Podle statistiky je ČR dokonce v podpoře těchto oblastí nejhorší z celé Evropské unie! Takový stav není možné v situaci, kdy se ČR trvale propadá v mezinárodních žebříčcích úrovně vzdělanosti, jakkoli akceptovat! Další omezování peněz pro tyto oblasti povede k další eskalaci problémů v českém školství!

 • Se startem nového ročníku státních maturit by mělo MŠMT rozklíčovat, proč stály státní maturity přes 1,5 miliardy korun! (02.05.2013)

  Rád bych popřál všem studentům a studentkám hodně úspěchů při skládání maturitních zkoušek, jejichž státní část dnes odstartovala. Věřím, že budou úspěšní a ve svém studiu budou pokračovat na vysokých školách.

 • Fialova snaha utajit reformu vysokých škol je neseriózní a nepřijatelná! (24.04.2013)

  Sociální demokracie považuje způsob práce ministra školství Petra Fialy za neseriózní. Snaha ministra „utajit“ před politickou opozicí zásadní návrhy na změnu pravidel pro vysokoškolskou oblast svědčí o tom, že pravicové vládě o systémový a dlouhodobý rozvoj vzdělanosti v ČR ve skutečnosti vůbec nejde.

 • Zpráva OECD je smutným vysvědčením politiky pravice v oblasti školství (22.04.2013)

  Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) vydala svou pravidelnou zprávu o stavu českého školství. Musím říci, že je to docela smutné počtení a zároveň nijak dobré vysvědčení školské politice české pravice. Naše děti se ve srovnání se stavem v roce 2000 zhoršily jak ve čtení, tak i v matematice. Každý čtvrtý žák základní školy pak podle OECD pokulhává, co se týče testů základní gramotnosti, tedy úrovně, která je považována za nezbytnou pro fungování jedince ve společnosti.

 • Zveřejnění výsledků státních maturit panem Zeleným je neomluvitelné, ministerstvo musí rychle konat (05.04.2013)

  Dnešní informace o tom, že Pavel Zelený, bývalý ředitel státní instituce CERMAT, zveřejnil výsledky státních maturit, považuji za jasný střet zájmů a velkou nemravnost. O střet zájmů jde zejména v souvislosti s aktuálním soukromým angažmá pana Zeleného, který se nyní rozhodl vydělávat peníze tím, že chce maturanty na státní zkoušku, u jejíž koncepce na straně státu stál, připravovat!

 • Máme řešení pro nedostatek mateřských školek – peníze z fondů EU a bezúročné půjčky (02.04.2013)

  Sociální demokracie považuje za neudržitelnou situaci, kdy kvůli neschopnosti vládní koalice není pro téměř 60 tisíc dětí místo ve veřejných mateřských školách. Není možné, aby se ministerstvo školství k rodinám s dětmi obracelo zády a vinu za problém nedostatečné kapacity školek svalovalo na obce a starosty. Ministerstvo a vláda jsou tu od toho, aby problémy řešily, nikoli je zametaly pod koberec!

 • ODS se v Agendě 2014 vysmívá všem studentům, pedagogům i rodičům (26.03.2013)

  Sociální demokracie považuje programové priority ODS pro oblast školství, které představila v rámci „Agendy 2014“, za výsměch celé oblasti vzdělávání. Slib ODS, který zní „kvalitní vzdělávání pro lepší uplatnění studentů“ je jen dokladem, že ODS žádné řešení nemá. Kdyby ho měla, tak už ho dávno mohla ve vládě realizovat.

 • Ministerstvo školství nemůže podporovat monopolní postavení (22.03.2013)

  Ministerstvo školství na konci loňského roku schválilo nový typ výuky psaní pomocí tzv. Comenia Scriptu. Osobně to pokládám za nový prvek ve výuce a nic proti tomuto novému typu písmu nemám. Dnes se ale dozvídáme, že celý projekt možná skončí kvůli tomu, že by náklady na pořízení pomůcek pro výuku tohoto nového typu písma byly příliš vysoké.

 • Ministr Fiala musí zakročit proti neoprávněnému vybírání peněz od studentů vysokých škol! (14.03.2013)

  Přetrvávající informace Studentské komory Rady vysokých škol o tom, že některé vysoké školy neoprávněně vybírají od studentů peníze za služby, které mají být zdarma, považuji za velmi závažné.

 • Vítám, že ministr Fiala vyslyšel volání ČSSD a praktické školy rušit nebude (07.03.2013)

  Sociální demokracie dlouhodobě a opakovaně odmítala nepromyšlený plán ministerstva školství, který počítal s plošným rušením praktickým škol.

 • Neoprávněné vytahování peněz z kapes studentů je nepřijatelné, MŠMT musí věc okamžitě prověřit! (04.03.2013)

  Jsem velice znepokojen informacemi Studentské komory Rady vysokých škol o tom, že některé veřejné vysoké školy mají od studentů zcela neoprávněně vybírat peníze za úkony, které by měly být plně hrazené. Takové porušování pravidel, pokud by se skutečně prokázalo, je zcela nepřijatelné a není možné ho jakkoli tolerovat.

 • ČSSD zahajuje debatu o revolučních změnách v oblasti školství! (26.02.2013)

  Sociální demokracie zahajuje veřejnou i odbornou debatu o změnách, které by měly zásadně zlepšit stav českého školství a úroveň žáků i žákyň. Napomoci ji k tomu mají Národní kulaté stoly pro záchranu českého školství, které by měly odstartovat v Senátu.

 • Střet zájmů a výnosný byznys se státní maturitou? Ministr Fiala musí zakročit! (25.02.2013)

  ČSSD je znepokojena informacemi z médií o tom, že exšéf organizace Cermat Pavel Zelený bude připravovat maturanty na státní maturitu. A to v privátním sdružení, které je založeno externímí spolupracovníky Cermatu – to je přitom organizace, která je přímo řízena ministerstvem školství!

 • 5 kroků ČSSD pro zlepšení základního vzdělávání v ČR (18.02.2013)

  Sociální demokracie považuje kvalitní systém základního vzdělávání za jednu z klíčových priorit pro úspěšné fungování oblasti školství. Jsme přesvědčeni o tom, že dobře nastavená pravidla na základních školách jsou předstupněm úspěšného rozvoje dětí v dalším studiu a také efektivní cestou, jak zvýšit vzdělanost a konkurenceschopnost v ČR.

 • Plošné testování žáků 5. a 9. tříd české školství nespasí!! (14.02.2013)

  Sociální demokracie opakovaně upozorňuje na chybnou snahu ministerstva školství prostřednictvím plošného testování žáků 5. a 9. tříd vyřešit veškeré zásadní problémy základního vzdělávání v naší zemi.

 • Existuje tajný plán ministra Fialy na zavedení školného na veřejných vysokých školách? (08.02.2013)

  ČSSD považuje další přešlapování ministra školství Petra Fialy ohledně zavedení školného na veřejných vysokých školách za nepřijatelné.

 • Ministr Fiala dnes veřejně přiznal, že vláda řešení pro české školství nemá! (05.02.2013)

  Vláda P. Nečase nemá ani po téměř třech letech svého fungování řešení pro zásadní zlepšení nedobrého stavu českého školství. Dokládají to dnes představené takzvané priority, které ministr školství Petr Fiala honosně pojmenoval „2x5 kroků ke kvalitnímu vzdělávání“. Místo jasných řešení, strategických kroků či legislativních návrhů jsme byli svědky ministrovy marketingové prezentace zcela prázdných frází, nekonkrétních tezí a či plánů, jak se s problémy školství poprat.

 • Testování žáků 5. a 9. tříd může být dobrý sluha, ale špatný pán! (04.02.2013)

  Výsledky zkušebního testovaní žáků 5. a 9. tříd, které dnes zveřejnila Česká školní inspekce, dopadly podle mého názoru podle očekávání - tedy alespoň, co se týče spodní příčky, kde se umístily nejhůře regiony s vysokým počtem sociálně vyloučených lokalit.

 • Opravdu Vás řídí Josef Dobeš, pane ministře Fialo? (31.01.2013)

  Je skutečně ministerstvo školství plně v rukou současného ministra školství Petra Fialy? Nebo jsou některé jeho části řízeny pokoutně bývalými ministerskými funkcionáři?

 • K domácí škole je třeba přistupovat obezřetně, může skrývat řadu negativ (30.01.2013)

  Ministerstvo školství přišlo s návrhem, že rodiče budou moci doma učit své děti po celou dobu základní školy a nikoliv jen v průběhu prvního stupně, jak to bylo doposud. Doporučoval bych v této věci zvláštní ostražitost a k samotnému návrhu rezervovanost. Umím si představit, že ve výjimečných případech- jako je například dlouhodobá vážná nemoc žáka-jde o možný způsob, jak se dítěti může dostat základního vzdělání, nicméně v ostatních případech je třeba s tímto institutem nakládat opatrně.

 • Změny ve výuce základních škol jsou nutné, posílit je potřeba hlavně matematiku (21.01.2013)

  ČSSD považuje změny Rámcových vzdělávacích programů pro základní vzdělávání, ke kterým se konečně pravicové vlády za více než šest let svého úřadování rozhodly, za nutné a mimořádně potřebné. Jsme přesvědčeni o tom, že výsledky mezinárodních srovnání, které odhalují klesající znalosti českých školáků, jasně ukazují na nutnost zásadní reformy základního vzdělávání v naší zemi.

 • MŠMT by mělo co nejdříve řešit otázku kvality základního školství (15.01.2013)

  Zápisy do prvních tříd základních škol, které v dnešních dnech naplno probíhají, odhalují dlouhodobou velkou bolest základního vzdělávání v ČR – zcela rozdílnou kvalitu výuky a nedostatečné financování základních škol.

 • Chceme znát celkový objem škod, které školství způsobil Josef Dobeš (11.01.2013)

  ČSSD je znepokojena dramatickým nárůstem ztrát, které po sobě na ministerstvu školství zanechal bývalý ministr Josef Dobeš. Aktuální zprávy médií mluví o ztrátě dalších téměř čtyř set milionů korun pro oblast školství v důsledku chybného rozhodnutí ministra Dobeše při nákupu budov pro Karlovu Univerzitu. Alarmující je rovněž fakt, že k tomuto obchodu dal tichý souhlas premiér Nečas! V podezřelé vládní transakci se přitom již angažuje policie a padla první obvinění.

 • S Václavem Kasíkem odešla významná osobnost českých médií i kultury (19.12.2012)

  Velmi mne - a stejně tak všechny členy Výboru pro vzdělávání, vědu, kulturu, lidská práva a petice Senátu Parlamentu ČR - zasáhla zpráva o úmrtí bývalého ředitele Českého rozhlasu Václava Kasíka, kterého jsem si velmi vážil.

 • Ministr Fiala by měl škrtnout zavedení zápisného/školného z koaličních priorit úplně! (19.12.2012)

  Jsem rád, že ministr školství Petr Fiala vyslyšel volání a argumenty ČSSD proti zavedení nesmyslného zápisného-školného na veřejných vysokých školách a podle zpráv médií tyto plány zrušil.

 • Marcel Chládek jednal s Jiřím Zajíčkem z unie CZESZA o budoucnosti středního školství (17.12.2012)

  Stínový ministr školství a předseda Výboru pro vzdělávání, vědu, kulturu, lidská práva a petice Senátu Parlamentu ČR Marcel Chládek se setkal s předsedou Unie školských asociací ČR CZESZA a Asociace středních průmyslových škol ČR Jiřím Zajíčkem. Hlavním tématem rozhovoru byla budoucnost středního školství, které se v poslední době potýká s mnoha problémy, jako je nedostatek finančních prostředků nebo sporná státní maturita.

 • Ministr Fiala by měl v přípravě klíčových změn v oblasti školství přestat ignorovat politickou opozici! (11.12.2012)

  Sociální demokracie vítá, že vláda P. Nečase podle zpráv z médií vyslyšela naše opakovaná volání po zásadní změně v přístupu k učňovskému a odbornému školství v naší zemi. Dlouhodobý nedostatek technicky zaměřených studentů a úspěšných absolventů je brzdou pro rozvoj ekonomiky a často hraje zásadní roli pro další působení zahraničních společností v naší zemi.

 • Bezhlavé slučování resortu školství a kultury má jen zakrýt vládní propadák v těchto oblastech (03.12.2012)

  Sociální demokracie považuje dnešní zprávy médií o údajné snaze vládní koalice sloučit resorty školství a kultury za další důkaz vládního chaosu a sílící bezradnosti. Pro oblast vzdělávání, která je Nečasovou vládou od samého počátku systematicky devastována a je provázena propadem vzdělanosti i nedostatkem financí, by to byla další rána do vazu.

 • Politická korupce oživuje český sport? Smutná zpráva pro všechny! (30.11.2012)

  Je to smutná zpráva pro český sport i pro občany naší země. Utajená zpráva o tom, kolik „investoval“ premiér Nečas a ministr financí Kalousek do svého přežití, je na světle božím. Podle médií za svoji podporu vládní koalici „inkasoval“ bývalý exministr školství, exčlen Věcí veřejných a exzaměstnanec soukromé bezpečnostní agentury ABL Josef Dobeš 800 milionů korun. Lépe řečeno, tolik peněz díky Dobešově bezpáteřnosti, politické bezskrupulóznosti a schopnosti zvednou za slíbené dobré bydlo ruku pro kohokoliv, získal český sport.

 • Vláda jde špatným směrem, namísto rušení praktických škol je nutné podpořit předškolní vzdělávání (27.11.2012)

  Poté, co Evropský soud pro lidská práva konstatoval, že Česko diskriminuje romské žáky, ministerstvo školství hledá způsob, jak s nimi naložit a snaží se změnit přístup k umisťování dětí do praktických škol. Jsem přesvědčen o tom, že vládní koalice v čele s ministerstvem školství jdou v této problematice zcela špatným směrem.

 • Mimořádné jednání Senátu k situaci kolem fondů EU. Chceme slyšet, kdo je zodpovědný za miliardové škody na MŠMT (23.11.2012)

  Předseda Výboru pro vzdělávání, vědu, kulturu, lidská práva a petice Senátu P ČR a stínový ministr školství Marcel Chládek bude v nejbližší době iniciovat mimořádné jednání výboru, jehož cílem bude získat informace od ministra školství Petra Fialy o skutečném stavu čerpání peněz z fondů EU pro oblast vzdělávání v rámci Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost, možných ztracených miliardách korun a dalšímu postupu v této věci.

 • Kdo nese odpovědnost za ztrátu 762 milionů korun z fondů EU pro oblast školství? (20.11.2012)

  Sociální demokracie považuje zprávu o tom, že ČR přijde v rámci kolapsu čerpání peněz z fondů EU v oblasti školství o 762 milionů korun, za tristní. Hluboce podfinancovaná oblast školství, kde se nedostává peněz na platy pedagogů, učebnice či učební pomůcky školáků a kdy se dokonce v důsledku rozpočtových škrtů počítá s likvidací škol na malých městech, nyní dostává od pravicové vlády P.Nečase další úder – deficit 762 milionů korun!

 • Ministr Fiala mystifikuje veřejnost, platy učitelů kvůli vládní politice reálně poklesnou! (12.11.2012)

  Ministr školství Petr Fiala se v médiích chlubí, že v roce 2013 zvedne platy učitelů "zhruba o 1 procento". Nevím, zda si pan ministr dělá z učitelů legraci nebo prostě jen nezná makroekonomické výhledy České republiky pro rok 2013.

 • Vyšší DPH dopadne tvrdě i do oblasti školství (07.11.2012)

  Vládní koalice za pomoci přeběhlíků dnes ve Sněmovně po různých taškařicích zvedla ruku pro vyšší DPH. To se samozřejmě výrazně dotkne také oblasti školství - a to jak zřizovatelů, tak žáků, studentů a jejich rodičů. Vláda, která o sobě tvrdí, že je školství její prioritou, tak opět ukázala, že je tomu spíše naopak.

 • Vrací se Josef Dobeš na ministerstvo školství? (07.11.2012)

  Jako ze špatného snu či nepovedeného vtipu vypadají zprávy některých médií o tom, že bývalý neúspěšný ministr školství Josef Dobeš zobchodoval svůj hlas pro podporu zdražovacího balíčku vlády P.Nečase za to, že mu premiér Nečas umožní mluvit do nejvyšších pater personální politiky ministerstva školství.

 • Kalouskovy škrty jsou pro školství smrtící, ministr Fiala musí říci jasné NE! (05.11.2012)

  Ministr financí Miroslav Kalousek usvědčuje návrhem nového rozpočtu sebe i celou vládní koalici ze lži. Pokud totiž hodlá škrtat stamiliony korun v již tak podfinancovaném školství, dokazuje, že sliby Nečasovy vlády o oblasti školství a konkurenceschopnosti coby vládních prioritách byl pouhý předvolební blábol, který dávno neplatí! České školství je dlouhodobě podfinancované a podle aktuálních zpráv OECD dává Česká republika téměř nejméně prostředků na oblast školství ze všech států OECD! Každý běžný občan by jistě od vlády očekával reflexi tohoto stavu a snahu přijmout taková opatření, která posílí podporu vzdělanosti a konkurenceschopnosti ČR.

 • Elektronické učebnice jsou budoucnost (01.11.2012)

  Dnes jsem se zúčastnil akci projektu Flexibook 1:1, který má za cíl nahradit standardní učebnice elektronickými, a to pro začátek na 19 českých školách. Tento projekt vnímám jako zajímavou myšlenku, které se do budoucna jistě neubráníme. Jako největší výhodu celé věci vidím jednodušší úpravy učebnic či změny textů, kdy se v případě jakýchkoliv změn nebudou muset měnit celé učebnice jako doposud.

 • Vraťme českému fotbalu důvěryhodnost (01.11.2012)

  V úterý 30. října proběhlo na půdě Senátu Parlamentu ČR veřejné slyšení na téma používání videozáznamů při fotbalových zápasech, které jsem inicioval. Důvodem byla skutečnost, že český fotbal za posledních pár let přišel o velkou část své důvěryhodnosti. A tudíž tedy i o diváky a sponzory. Přiznám se, byl jsem trochu zklamán neúčastí ze strany fotbalového svazu a pevně věřím, že to bylo jen z nedostatku času členů jeho vedení. Ruku v ruce s důvěryhodností fotbalu jdou totiž i diváci na tribunách a zájem sponzorů.

 • ČSSD vyzývá ministra Kalouska, aby upustil od záměru dalších škrtů v resortu školství (26.10.2012)

  Sociální demokracie zásadně odmítá snahy ministra financí Miroslava Kalouska řešit rozpočtové díry, způsobené špatnými reformami a vlastní neschopností současné pravicové vlády, na úkor resortu školství.

 • Pavel Zelený měl v CERMATu skončit už dávno! (24.10.2012)

  Když jsem se včera při jednání senátního školského výboru ministra Fialy ptal, jak je možné, že v CERMATu stále pracuje jeho bývalý ředitel Pavel Zelený, bylo mi panem ministrem sděleno, že pan Zelený v CERMATu v dosavadní funkci definitivně končí. Podle prozatimního ředitele této ministerské organizace Ziky prý Zelený končí na vlastní žádost z důvodu ustavičného mediálního tlaku.

 • Státní maturity nebyly jen propadákem, ale i nehorázně předražené! (17.10.2012)

  Senátní školský výbor se dnes za přítomnosti ministra školství Petra Fialy zabýval změnou podoby státních maturit. Na jednání jsem se pana ministra zeptal, zda už jsou známy výsledky auditu státních maturit. Pan ministr potvrdil, že již má zprávu k dispozici. Podle předběžných informací se ukázalo, že se CERMAT dopustil řady zásadních pochybení, z nichž budou některá předána k posouzení finančnímu úřadu. Ministr rovněž potvrdil mé odhady, že příprava a průběh státních maturit stály daňové poplatníky 1,5 mld. Kč!

 • Chládek: Ministr Fiala selhává v čerpání peněz z fondů EU, ČSSD je pro odebrání administrace programu z MŠMT (15.10.2012)

  ČSSD je znepokojena nejnovější zprávou Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) ohledně Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost (OPVK). Zpráva jednoznačně potvrzuje, že ČR hrozí za špatně nastavené čerpání z fondů EU ztráty v řádech stamilionů. V době, kdy je oblast školství silně decimována pravicovými škrty, je neschopnost Nečasovy vlády získat evropské peníze pro další rozvoj školství téměř fatální! ČSSD proto navrhuje okamžité odebrání administrace programu OPVK z ministerstva školství!

 • Vláda chce zlikvidovat zdravotnické školy a ohrozit tak kvalitu zdravotní péče (10.10.2012)

  Koaliční vláda - konkrétně pak ministerstva školství a zdravotnictví - se chystá k nebezpečnému kroku, kterým je likvidace celého jednoho segmentu školství, který se týká zdravotních středních a vyšších odborných škol. Tento krok je nejen nebezpečný, ale také vrcholně nesystémový. Bude mít navíc dopad na kvalitu zdravotní péče. Současný model středních zdravotních škol a VOŠ je totiž zavedený a připravuje absolventy na praxi. Nutno podotknout, že je o tyto absolventy ze strany zdravotnických zařízení velký zájem, což dokazuje také to, že velká část absolventů je zaměstnána přímo v oboru - v nemocnicích či jiných zdravotnických zařízeních.

 • Za neúspěšné maturanty by měli jít na "pracák" Dobeš se Zeleným (09.10.2012)

  Aktuální statistika nezaměstnanosti přinesla informace, že na úřadech práce přibylo v září 10 tisíc absolventů středních škol. Jedná se veskrze o ty ze studentů, kteří nesložili maturitní zkoušku na první pokus, mnohdy ne vlastní vinou a nemohli tak nastoupit na vysoké školy. Je to jen další smutný důkaz "funkčnosti" státní maturity v podobě, jakou prosadil exministr Josef Dobeš ve spolupráci s tehdejším šéfem Cermatu Pavlem Zeleným.

 • Pedagogům přeji k Mezinárodnímu dni učitelů lepší vládu! (05.10.2012)

  Pátý říjen je od roku 1994 z rozhodnutí Organizace OSN pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO) Mezinárodním dnem učitelů. Tento den je u nás trochu opomíjen. Připomíná jej hlavně anketa Zlatý Ámos, která začíná právě dnes a končí na výročí narození J. A. Komenského, tedy 28. března, což připadá na náš český Den učitelů. Jedná se tedy o symbolické propojení obou významných dnů. Chtěl bych učitelům k dnešnímu jejich mezinárodnímu dni popřát spoustu úspěchů při jejich práci, ale stejně tak trpělivosti se současnou vládou, která jim soustavně jejich práci ztěžuje a hází jim klacky pod nohy.

 • ČSSD navrhuje zřízení Národního kulatého stolu pro záchranu českého školství (04.10.2012)

  Sociální demokracie plně podporuje snahu odborových organizací a petici „Za vytvoření podmínek pro kvalitní vzdělávání“, jejímž cílem je zabránit dalším nesmyslným škrtům a finančně zabezpečit oblast školství tak, aby se mohla úspěšně rozvíjet. ČSSD žádala ministra Fialu a vládu P.Nečase o zastavení škrtů pro školství opakovaně, apelovali jsme rovněž na urychlené řešení kolapsu čerpání peněz z fondů EU, protože právě tyto prostředky jsou pro rozvoj školství klíčové. ČSSD zároveň předložila několik návrhů řešení, jak evropské peníze znovu začít čerpat.

 • Ministr Fiala musí přestat mlčet a dát jasné odpovědi ohledně budoucnosti vysokého školství v ČR (01.10.2012)

  ČSSD považuje zahájení nového akademického roku na vysokých školách za další příležitost, jak může ministr školství Petr Fiala prolomit bobříka mlčení, kterého si zřejmě ve zcela zásadních otázkách dalšího směřování českého vysokého školství uložil. Na řadu klíčových odpovědí totiž dlouhou dobu čekají nejenom studenti, ale i rodiče, pedagogové a celá odborná veřejnost.

 • ČSSD v Senátu podpoří změny státní maturity (26.09.2012)

  Poslanci dnes ve třetím čtení odhlasovali změny ve státních maturitách, návrh nyní míří do Senátu. Ačkoliv se jedná o kompromisní návrh, tak se v Senátu P ČR budeme snažit o co nejrychlejší projednání tohoto návrh a předpokládám, že horní komorou tento návrh schválí. Je to jistě dobrá zpráva pro maturanty, kteří se konečně dozvědí, jak bude jejich zkouška z dospělosti vypadat. Jsem rád, že ministerstvo školství upustilo od původní podoby státní maturity tak, jak ji předložil exministr Dobeš, která skončila naprostým fiaskem a byla plná chyb. Pevně věřím, že práce na státních maturitách budou nadále pokračovat, protože se nejedná o ideální variantu, ale o verzi přechodnou.

 • Alkohol dostupný mladistvým je problém, který vláda dlouhodobě podceňuje (24.09.2012)

  Současná metylalkoholová aféra, která má k dnešnímu dni již 25 obětí, ukázala, jak velký problém alkohol v naší společnosti představuje. Komentáře zahraničních deníků, které se podivují tomu, že "Češi museli přestat pít", působí spíše tak, že v zahraničí máme pověst pijanů. Na současnou aféru je ale třeba pohlížet také jinak, každým rokem u nás zemře na otravu alkoholem (tím "bezpečným") na 400 lidí, tedy více než jeden člověk denně! To je obrovské číslo a týká se bohužel i mladistvých. Alkohol a drogy jsou dnes v této věkové skupině obrovský problém.

 • Kdy už konečně budou na MŠMT padat hlavy za špatné čerpání peněz z EU? (20.09.2012)

  Českému vysokému školství hrozí, že přijde o 1,5 miliardy korun z projektu KREDO. Je to bohužel jen další hřebíček do rakve čerpání evropských dotací ze strany ministerstva školství. A je to rovněž další jasný důkaz toho, co už dlouho víme, a totiž, že jak bývalé, tak současné vedení ministerstva školství není schopno prostředky z EU pro školství efektivně čerpat.

 • Zpráva OECD jasně ukazuje, nakolik pravicové vlády poškodily oblast školství a vzdělávání v ČR (11.09.2012)

  Sociální demokracie vnímá prezentaci ministerstva školství o nelichotivých výsledcích zprávy OECD, která srovnává úroveň vzdělávání v ČR a v zahraničí, za přiznání své vlastní neschopnosti.

 • Varování šéfa Svazu průmyslu a dopravy Hanáka by Nečasova vláda neměla brát na lehkou váhu (10.09.2012)

  ČSSD plně rozumí obavám prezidenta Svazu průmyslu a dopravy ČR Jaroslava Hanáka z upadajícího systému vzdělávání v ČR. Sociální demokracie je přesvědčena o tom, že se situace v oblasti školství za doby fungování vlády P.Nečase a především bývalého ministra Josefa Dobeše, přiblížila kritické hranici.

 • Co přinese nový školní rok? (05.09.2012)

  Dva měsíce prázdnin uběhlo jako voda a je tady opět školní rok. Žákům a studentům tak po dvou měsících začnou opět školní povinnosti. Zcela nové povinnosti pak začnou prvňáčkům, pro které bude škola úplně novou zkušeností. Přeji tedy touto cestou všem prvňáčkům, žákům a studentům do nového roku hodně štěstí, dobrých výsledků a spoustu nových vědomostí.

 • Ztráta pěti miliard korun v důsledku selhání Nečasovy vlády je pro školství fatální, ČSSD má návrhy na nápravu! (04.09.2012)

  Sociální demokracie považuje stav, kdy oblast školství přijde v důsledku vládního kolapsu čerpání peněz z fondů EU o pět miliard korun, za velmi závažný. Jde o další ránu, kterou pravicová koalice drtí oblast vzdělávání a konkurenceschopnosti v naší zemi.

 • Stop dalším škrtům ve školství! ČSSD prosazuje kvalitní a dostupné vzdělávání bez bariér! (03.09.2012)

  Sociální demokracie přeje do nového školního roku všem školákům, pedagogům i rodičům jeho úspěšný start a zdárný průběh! Vládě P.Nečase lze pak popřát především to, aby při příležitosti nového školního roku dostala konečně rozum, přestala s postupnou likvidací oblasti školství a vzdělávání a nastartovala jeho rozvoj pro lepší budoucnost naší země.

 • Zápisné je nepřijatelné, ČSSD je připravena ho v případě převzetí vládní odpovědnosti okamžitě zrušit! (30.08.2012)

  ČSSD zcela zásadně odmítá plán ministra školství Petra Fialy na zavedení školného či zápisného pro studenty a studentky na veřejných vysokých školách. ČSSD považuje dlouhodobé snahy pravicové vlády o privatizaci veřejného vysokého školství za nepřijatelné. Jsme přesvědčeni o tom, že v současné ekonomicky složité době a především v kombinaci se zvyšováním DPH spolu s plošnými škrty, které realizuje pravicová vláda, by bylo zavedení zápisného či školného na veřejných vysokých školách zcela zásadní bariérou k rovnému přístupu ke vzdělání, zvláště pro sociálně ohrožené skupiny obyvatel.

 • Krize ve školství je výsledkem pravicové politiky, ČSSD je připravena jednat o systémových změnách (29.08.2012)

  ČSSD plně podporuje aktivitu pedagogické veřejnosti „Zachraňte vzdělanost“, kdy asociace, občanská sdružení i odborné skupiny vyjadřují velké znepokojení nad stavem a vývojem českého školství a přejí si přijmutí co nejrychlejších záchranných opatření tak, aby byla obnovena kvalitní úroveň českého školství.

 • ČSSD odmítá vládní snahu o privatizaci veřejného vzdělávání a plíživé zavedení školného na veřejných vysokých školách (24.08.2012)

  Sociálně demokracie protestuje proti plánu ministra školství Petra Fialy, který hodlá privatizovat vzdělávání na veřejných vysokých školách. Ministr oprašuje již jednou pohřbený návrh „nejlepšího ministra školství“ Josefa Dobeše a chce pro studenty zavést tzv.zápisné, což je vlastně pouze jiný název pro školné.

 • ČSSD má vážné výhrady k vládou schválenému záměru předškolního vzdělávání, máme systémovější řešení! (22.08.2012)

  ČSSD má zásadní výhrady k návrhu ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka ohledně předškolního vzdělávání, který dnes schválila Nečasova vláda. Drábkův návrh počítá se zjednodušením předškolní péče o děti, kdy se místo školek mají zřizovat tzv. dětské skupiny. Před rokem, kdy pan ministr s tímto nápadem přišel, jsem varoval před důsledky, které toto opatření může mít. Omezovat předškolní péči o děti jen na "hlídání" a rezignovat na vzdělávací hledisko předškolní péče není nejšťastnější, spíše naopak.

 • Nepřijatelné - místo koncepce přichází ministr Fiala s personálním zemětřesením, slibovaná stabilizace úřadu se nekoná! (20.08.2012)

  ČSSD je znepokojena z personálního zemětřesení, které na ministerstvu školství spustil ministr Petr Fiala. Poté, co ministr udělil stopku čtyřem vrchním ředitelům a deseti ředitelům odboru, začíná čistka i ve vyšších patrech – odejít mají dva vrcholní představitelé MŠMT, náměstci Wilhelm a Němec.

 • ČSSD zřizuje pracovní skupinu pro systémovou změnu ve výuce matematiky (09.08.2012)

  Sociální demokracie je znepokojena pokračujícím propadem českých studentů a studentek ve znalostech matematiky.

 • Pokračuje šlendrián v podobě státních maturit za tichého přihlížení ministra Fialy? (08.08.2012)

  Na webových stránkách ministerstva školství se objevily informace o státních maturitách na jejich jarní termín v roce 2013. Poté, co ministr školství Petr Fiala po ustavení odborné komise ohlásil, že státní maturity v příštím roce projdou změnami, čekalo na studenty a jejich rodiče nemilé překvapení - z informací na webu vyplývá, že se v příštím roce nezmění vůbec nic.

 • Projekt KREDO jako další výbušná nálož na MŠMT; řešení zastaveného čerpání miliard korun z fondů EU stále chybí! (07.08.2012)

  ČSSD je znepokojena dalším pochybným projektem na ministerstvu školství s názvem KREDO, na který mají být čerpány peníze z fondů EU. Projekt má za cíl nabídnout vysokým školám analýzy vedoucí mj. ke zkvalitnění výuky a zvýšení jejich otevřenosti. Samotný projekt, který sahá do éry „nejlepšího“ ministra školství Josefa Dobeše, kritizují kromě odborné veřejnosti i sami rektoři vysokých škol, jde hlavně o problémy s jeho přípravou. Na projekt je vyčleněno jeden a půl miliardy korun a měl by být hrazen z Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost.

 • Pravicová vláda je mílovými kroky na cestě k negramotnosti (07.08.2012)

  Česká republika se přitom ještě před několika lety mohla pyšnit tím, že patří mezi státy s nejmenším počtem lidí, kteří předčasně ukončili povinnou školní docházku.

 • Ministerstvo přijde o 35 milionů z EU? Nejsou to bohužel miliony poslední! (03.08.2012)

  Dnes se ukázalo, že ministerstvu školství vážně hrozí, že přijde o 35 milionů korun z peněz Evropské unie kvůli špatně sepsané smlouvě k projektu informačního systému Národní soustavy kvalifikací. Musím upřímně říct, že taková informace mne nijak nepřekvapuje. Je to doklad toho, jak špatně ministerstvo školství administruje Operační program Vzdělávání pro konkurenceschopnost (OVPK). Očekávám, že takových chyb tam bude celá řada a bude spíše uměním najít na ministerstvu školství projekt, který bude v pořádku.

 • Situace kolem fondů EU je kritická (27.07.2012)

  Příliš nechápu reakce některých představitelů ministerstva školství, kteří informaci, že české školství může přijít v rámci Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost (OPVK) o desítky miliard korun, zlehčují. Bagatelizování této situace, a to jak v těchto dnech, tak v minulosti - jak jsme mohli mnohokrát slyšet od exministra Dobeše - není na místě a ministerstvo školství chce tímto zřejmě celou věc zamést pod koberec. Je třeba si uvědomit, že hrozí ztráta více než 53 miliard korun. V takto zásadní věci mi také chybí jasná reakce ministra školství Petra Fialy. Situace se opakuje - když si nevíme rady s čerpáním peněz EU, tak vytáhneme přestávky.

 • Dobeš lhal a pak utekl jako malý kluk (23.07.2012)

  Když exministr školství Josef Dobeš tvrdil, že se prostředky z Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost (OPVK) vyčerpají do poslední koruny, musel podle mého názoru vědět, že nic takového není možné. Vědomě tedy lhal a možná to byl i důvod, proč tak rychle opustil své ministerské křeslo. Nebylo to podle mého názoru kvůli škrtům, jak se nám snažil namluvit, ale právě vědomí, že situaci okolo OPVK nemůže v žádném případě ustát. Ohroženo je nyní až 53 miliard korun, které ČR může vyčerpat z fondů EU pro školství.

 • Senátoři ČSSD zřizují pracovní skupinu na podporu učňovského školství (20.07.2012)

  Senátoři ČSSD, kteří působí ve školském výboru, se dnes dohodli na vytvoření pracovní skupiny, jež se bude zabývat budoucností učňovského školství v České republice. ČSSD tak plní dohodu se zástupci Svazu drobných, malých a středních zaměstnavatelů, která byla učiněna v rámci semináře "Řemeslo nesmí zemřít“.

 • Odstoupil Josef Dobeš kvůli své lži o OPVK? (18.07.2012)

  Ukazuje se, že ministerstvo školství v žádném případě nestačí vyčerpat prostředky z Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost (OPVK), jak tvrdil jeho předchůdce Josefa Dobeše z Věcí veřejných.

 • Apeluji na ministra Fialu, aby se zasadil o prošetření toho, kdo nese odpovědnost za předražené státní maturity (17.07.2012)

  Novou státní maturitu provází problémy od jejího spuštění. Už při generální zkoušce tohoto předraženého administrativního molochu se ukázalo, že celá věc je obrovským problémem bývalého vedení resortu. ČSSD má coby konstruktivní politická strana zájem na zlepšení celé situace.

 • Vyzývám ministra Fialu, aby zabránil další rozpočtové devastaci oblasti školství! (13.07.2012)

  ČSSD považuje plán ministerstva financí seškrtat rozpočet ministerstva školství v následujících třech letech až o jednu pětinu za nepřijatelný s tím, že jsme svědky dalšího porušení programového prohlášení vlády takřka v přímém přenosu.

 • Pokutu pro MŠMT od Úřadu pro ochranu osobních údajů by měl zaplatit bývalý ministr Dobeš! (11.07.2012)

  ČSSD vyzývá bývalého ministra školství Josefa Dobeše, aby uhradil škodu, kterou svými pochybeními v pozici ministra české vlády veřejným financím prokazatelně způsobil.

 • Vláda sama sebe obvinila z neschopnosti (04.07.2012)

  Na dnešním jednání vlády byl projednáván materiál s názvem Rizikové operační programy, který je v podstatě obžalobou vlády. V materiálu je vyjmenováno 6 operačních programů: OP Doprava, OP Životní prostředí, OP Výzkum vývoj a inovace, Integrovaný operační program, OP Vzdělávání pro konkurenceschopnost a ROP Severozápad, které byly vyhodnoceny jako programy s nejvyšším rizikem nečerpání evropských peněz.

 • Vláda donutila školy porušovat zákon (03.07.2012)

  Sociální demokracie již v minulosti několikrát upozorňovala na dramatický propad prostředků, které vláda poskytovala školám na učebnice, pomůcky a vzdělávání učitelů. Vláda drastickými škrty sebrala školám 80 % finančních prostředků na pomůcky. Tyto škrty jsou natolik likvidační, že některé školy již nejsou schopny naplňovat ani zákonem stanovené podmínky a požadavky.

 • Komentář ČSSD - Stínový ministr školství Chládek jednal s Asociací ředitelů gymnázií ČR o budoucnosti státních maturit (28.06.2012)

  Stínový ministr školství a místopředseda Výboru pro vzdělávání, vědu, kulturu, lidská práva a petice Senátu PČR Marcel Chládek jednal včera se zástupci Asociací ředitelů gymnázií České republiky. Jedním z témat setkání byla problematika státních maturit. Senátor a stínový ministr školství je jedním z hlavních kritiků celého projektu v podobě, kterou prosadil bývalý ministr školství Josef Dobeš.

 • Očekáváme jasné stanovisko premiéra k podezřelému nákupu budov (22.06.2012)

  Univerzita Karlova (UK) si před dvěma lety koupila za 400 milionů korun budovy v pražské Opletalově ulici. Přitom firma, které je UK prodala, je zakoupila od Českých drah za polovic. Bývalý ministr školství tvrdí, že o tom předseda vlády věděl, ten celou věc přehazuje na Josefa Dobeše s tím, že nevěděl nic. Žádám v této souvislosti jasné stanovisko předsedy vlády Petra Nečase a bývalého ministra školství, ale stále ještě poslance Josefa Dobeše, jak je možné, že ministr školství tuto transakci podepsal a předseda vlády posvětil. Jedná se o příkladné mrhání penězi daňových poplatníků v již tak podfinancovaném resortu.

 • Státní maturita skončila fiaskem, audit i celková revize jsou nutné! (20.06.2012)

  Výsledky státních maturit, které dnes zveřejnilo ministerstvo školství, potvrzují, že letošní ročník této zkoušky skončil fiaskem a zcela jednoznačně prokázal, že tato podoba státní maturity neplní svoji funkci. Ministerstvo dnes přiznalo, že u této zkoušky propadlo téměř patnáct tisíc studentů.

 • Ministr Fiala usvědčuje Nečasovu vládu z naprosté bezradnosti (30.05.2012)

  Sociální demokracie oceňuje kroky ministra školství Petra Fialy, který vychází vstříc dlouhodobé kritice ČSSD a stahuje chybné novely, jež proti názorům opozice i odborné veřejnosti prosazoval bývalý ministr Josef Dobeš - novelu vysokoškolského zákona i novelu zákona o financování regionálního školství. Dobešova novela vysokoškolského zákona a snaha zavést školné pak navíc vyvolala největší demonstraci studentů proti vládě od roku 1989.

 • Stínový ministr školství Marcel Chládek dnes podpořil demonstraci „STOP vládě“ proti chybné školské politice Nečasovy vlády (29.05.2012)

  Senátor a stínový ministr školství Marcel Chládek dnes podpořil demonstranty z řad občanských iniciativ, odborů i široké veřejnosti, kteří před budovou ministerstva školství protestovali proti chybné a chaotické politice Nečasovy vlády v oblasti školství.

 • ČSSD podporuje rozhodnutí předsednictva školských odborů (25.05.2012)

  Sociální demokracie stojí plně za dnešním rozhodnutím předsednictva školských odborů ohledně prodloužení stávkové pohotovosti.

 • Petice za záchranu českého regionálního školství projednají ve veřejném slyšení senátoři 6. června 2012 (23.05.2012)

  Petice za záchranu českého regionálního školství, kterou za několik málo týdnů podepsalo více než 62 tisíc nespokojených občanů, projedná ve veřejném slyšení Senát Parlamentu ČR 6. června 2012. Na dnešním jednání senátního školského výboru prosadil toto projednávání iniciátor petice, senátor a stínový ministr školství Marcel Chládek.

 • Rozhodnutí ministra Fialy zastavit zpackanou Dobešovu reformu financování regionálního školství vítám (22.05.2012)

  Vítám krok ministra školství Petra Fialy, kdy zrušil reformu financování regionálního školství z dílny jeho předchůdce. Jednalo se totiž o naprostý paskvil, na což jsem mnohokrát upozorňoval. Hrozilo navíc zrušení stovek škol na venkově a potažmo tedy i jeho vylidnění, což je pro ČSSD zcela nepřípustné.

 • Apeluji na ministra Fialu, aby nechal státní maturitu prověřit nezávislým auditem (10.05.2012)

  Média v posledních dnech upozorňují na problematiku tzv. vyšší maturitní zkoušky z matematiky, která byla podle mého názoru evidentně špatně nastavena. Je to další vážný důvod, proč by měl být celý projekt podroben nezávislému auditu, aby ukázal, na co byly přesně vynaloženy stamiliony korun z veřejných rozpočtů. Již zpráva NKÚ v nedávné době potvrdila, že peníze na státní maturitu byly vynaloženy neúčelně a že „zkouška z dospělosti“ v podání státu neplní svůj účel.

 • ČSSD odmítá Fialovu regulaci vzdělanosti zápisným (04.05.2012)

  Jednu z prvních věcí, kterou jsme od čerstvého ministra školství Petra Fialy mohli slyšet, bylo rozhodnutí zavést zápisné na veřejných vysokých školách, které by podle jeho slov mělo mít regulační charakter.

 • Vláda odírá školství až do krve (25.04.2012)

  Vládní škrty a reformy mají první reálné "oběti", jsou jimi paradoxně učitelé a obecně celá oblast školství, kterou vláda prezentovala jako svou prioritu.

 • Návrh ČSSD na snížení DPH prošel druhým čtením senátního výboru (17.04.2012)

  Dnes na jednání Výboru pro vzdělávání, vědu, kulturu, lidská a práva petice Senátu Parlamentu ČR prošel druhým čtením návrh ČSSD na snížení DPH u knih, novin, časopisů a některých zdravotních pomůcek (pomůcky pro nevidomé, neslyšící či jinak tělesně postižené osoby či seniory).

 • Legislativní šlendrián ohledně státních zkoušek z administrativy musí být odstraněn (17.04.2012)

  ČSSD upozorňuje na legislativní nedostatek, který vrhá do nejistoty několik desítek tisíc lidí a především platnost jejich státní zkoušky ze psaní na klávesnici, zpracování textu na počítači nebo těsnopisu a stenotypistiky platná. Jak se totiž ukázalo, tyto zkoušky nemají již několik let oporu v zákoně a mohou být tak zcela neplatné!

 • Oblast školství potřebuje kompetentní vedení, ne dalšího přikyvovače Víta Bárty! (16.04.2012)

  Média dnes přinesla informace z polotajných jednání strany Věci veřejné o tom, kdo by mohl zasednout do čela ministerstva školství. Ve hře jsou údajně dosavadní náměstek ministra školství pověřený řízením resortu Ladislav Němec, další z náměstků Jiří Nantl a mediální poradce Věcí veřejných a politolog Jan Kubáček.

 • Co chce vláda učitelům ještě vzít? Ukazovátka? (12.04.2012)

  Informace odborů o tom, že vládní škrty sníží platy pedagogů o 1 000 korun a nepedagogům pak o 600 korun, považuji za naprosto katastrofální výsledek politiky Nečasovy vlády v oblasti školství.

 • „Pane premiére, přestaňte trápit Věci veřejné“ (30.03.2012)

  Pane premiére, přestaňte trápit Věci veřejné. Poslední události potvrzují, že nejsou schopny vybrat ze svého středu kompetentního kandidáta na ministra školství.

 • Zoufalství VV v oblasti školství na pokračování (29.03.2012)

  Věci veřejné mají dnes hledat cestu, jak uspořit peníze ze státního rozpočtu tak, aby to nebylo na úkor školství. Mají prý dvě varianty.

 • Pokud se mluví o škrtech v oblasti školství, je třeba mluvit i o plýtvání za Josefa Dobeše (23.03.2012)

  V souvislosti s rezignací ministra školství Josefa Dobeše hovoří většina koaličních poslanců o nutnosti škrtů v tomto resortu. Jakoby se zapomnělo na to, proč vlastně Josef Dobeš odstoupil - kvůli rozhazování a chybám při čerpání z fondů EU, kdy kvůli jeho neschopnosti ČR pravděpodobně přijde o několik miliard.

 • Sekyra 90 milionů korun za státní maturity je dalším smrtelným úderem ministra Dobeše českému školství (19.03.2012)

  Aktuální zpráva Nejvyššího kontrolního úřadu o tom, že státní maturity byly předražené o více než 90 milionů korun a nesplnily své cíle, jsou dalším smutným důkazem nekompetentnosti ministra Josefa Dobeše.

 • Dobeš nedůstojnými tanečky kolem školného dokazuje, že je nejhorším ministrem školství za posledních dvacet let (28.02.2012)

  ČSSD považuje tanečky ministra školství Josefa Dobeše okolo zavedení školného na veřejných vysokých školách za nepřijatelné a nedůstojné. Zatímco donedávna ministr do roztrhání těla hájil tzv. odložené školné, včera od zavedení školného zcela odstoupil a představil vizi plateb pro studenty, kteří překročí dobu studia či studují dvě vysoké školy současně.

 • ČSSD zásadně odmítá školné na VŠ (17.02.2012)

  Premiér Petr Nečas dnes rektorům českých vysokých škol potvrdil, že podporuje zavedení školného. Za sociální demokracii opakuji: Se školným zásadně nesouhlasíme, a pokud ČSSD převezme vládní odpovědnost, bude trvat právě na jeho zrušení.

 • Zpráva OECD odhaluje krutou pravdu – školství za fungování vlády P. Nečase upadá (13.02.2012)

  Největší úpadek studentů mezi vyspělými zeměmi. Absence systémových řešení v oblasti školství. Chybně připravené plošné testování pro žáky 5. a 9. tříd.

 • Vyzýváme ministra Dobeše, aby začal v oblasti vysokého školství jednat s opozicí (24.01.2012)

  ČSSD považuje dnešní jednání mezi ministrem Dobešem a rektory veřejných vysokých škol, které dnes neskončilo dalším krachem, za pozitivní signál...

 • Dobeš s Bátorou dělají z daňových poplatníků hlupáky (17.01.2012)

  Dnešní zprávu médií o stotisícovém odstupném, které velkoryse poskytuje ministr Dobeš kontroverznímu úředníkovi Bátorovi, považuji za skutečně skandální pokračování kroků ministra Dobeše.

 • Jak dlouho nás bude ještě Josef Dobeš balamutit? (13.01.2012)

  Vláda P. Nečase v čele s ministrem školství Josefem Dobešem opakovaně prokazuje, že snaha o rozvoj vzdělanosti a konkurenceschopnosti naší společnosti není a nikdy nebyla její prioritou. Jinak si nelze vysvětlit politický faul, který zahrál ministr Dobeš na učitele a učitelky, které ještě v listopadu minulého roku ujišťoval o navýšení platů o 750 až 1500 korun, aby na ně nyní s lednovou vládní kocovinou ukázal dlouhý nos a na výplatní pásce jim přidal sotva 350 korun.

 • Problematika kyberšikany (21.11.2011)

  Poté, co jsem v senátu inicioval veřejné slyšení k problematice tzv. stalkingu, tedy nebezpečného pronásledování, jsem připraven to samé učinit i v případě tzv. kyberšikany, kterou považuji za velmi nebezpečnou a se stalkingem částečně související problematiku.

 • Chládek: Akreditační komise není žádný „hej, počkej“, Josefe Dobeši… (28.10.2011)

  Kritika ministra školství Josefa Dobeše vůči šéfce Akreditační komise Vladimíře Dvořákové je nepřiměřená a mám pocit, že by měl pan ministr svá slova vůči této instituci lépe vážit.

 • Chládek: Dobešovy škrty jsou pro vysoké školy smrtící (20.10.2011)

  Aktuální informace o tom, že ministr školství Josef Dobeš hodlá nakonec škrtnout 1,3 miliardy pro vysoké školy, považuji za naprosto diletantské rozhodnutí. Je to absurdní zvláště v době, kdy si Nečasova vláda vytkla oblast školství za jednu ze svých hlavních priorit – Dobeš ale tímto rozhodnutím dává vysokým školám skutečnou ránu do zátylku.

 • ČSSD nepodpoří návrh, který ohrožuje veřejné vysoké školy (16.09.2011)

  ČSSD zásadně odmítá část pozměňovacího návrhu rozpočtového výboru PS k návrhu novely zákona o rozpočtových pravidlech, který výrazným způsobem zasahuje do samosprávy veřejných vysokých škol.

 • ČSSD je zásadně proti rušení Ústavu pro informace ve vzdělávání (15.09.2011)

  Ministr školství Josef Dobeš se chystá zrušit několik organizací, které jsou v gesci jeho resortu. Podle posledních informací by to měl být i Ústav pro informace ve vzdělávání (ÚIV), tedy organizace zabývající se statistickými daty o českém školství. Zrušení takovéto instituce, která je navíc navázána na evropské instituce zabývající se statistikou, je zcela nemyslitelné.

 • Chládek: Žebříček OECD dokazuje, že škrty poškozují české školství (14.09.2011)

  Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) zveřejnila žebříček, ze kterého vyplývá, že Česká republika je, co se týče výdajů na vzdělávání, na předposledním místě z celkových 34 zemí.

 • Jak Dobeš zlepšuje české školství aneb maturita z cizího jazyka nepovinná (06.09.2011)

  Ministr školství Josef Dobeš déle než rok, co je ve funkci, neustále tvrdí, jak mu záleží na českém školství a na jeho kvalitě. Vzhledem k těmto jeho výrokům je tedy zarážející, že zarazil povinnou zkoušku z cizího jazyka v rámci státních maturit. Je to pro mě jen další důkaz toho, že státní maturity byly pod taktovkou Josefa Dobeše jak se říká „spíchnuty horkou jehlou“. Ministr Dobeš si to uvědomil až příliš pozdě, a protože od něho nemůžeme očekávat, že by to otevřeně přiznal, tak hlásá úspěšný start státní maturity, ale její současný stav zakonzervoval i s jejími chybami. Čeho se pan ministr bojí, když byl projekt podle něho tak úspěšný? Pokud by tomu tak opravdu bylo,tak není důvod k jeho brždění.

 • Bátora prý urážky na svůj profil nedal (06.09.2011)

  Pan Bátora je kontroverzní politickou postavičkou, která si buduje jméno ne zrovna intelektuální cestou. Za své výroky už měl dávno letět nejen dveřmi. Není přeci možné, abychom mezi vládním aparátem, který reprezentuje jméno České Republiky, trpěli někoho, kdo neumí doslova ,,zavřít ústa??. Pan Dobeš v této situaci selhal jako manažer i politik, protože nemá odvahu tuto kauzu konečně ukončit.

 • Tupé škrty Josefa Dobeše versus jeho rozhazování (27.08.2011)

  Ministr školství Josef Dobeš se dnes doslova chvástal tím, že sežene peníze, díky kterým se nebudou muset snižovat platy nepedagogických pracovníků. Což byl mimochodem jeho vlastní nápad, od kterého ustoupil až na základě tlaku odborů, opozice a překvapivě i části vládní koalice.

 • Chládek: Obyčejná sprosťárna ministra Dobeše (06.08.2011)

  Ministr Josef Dobeš se v tomto týdnu snad definitivně zbláznil, když oznámil, že chce plošně snížit - už tak velmi nízké - platy nepedagogů o celých pět procent a vzít vysokým školám miliardu, aby měl na platy učitelů.

 • Ministr Dobeš by se měl zasadit o kompletní zveřejnění testů státních maturit (02.06.2011)

  Ve své kritice projektu státních maturit jsem opakovaně zmiňoval především tři problematické oblasti, a to problém přebujelé administrativy, předraženosti celého projektu a v neposlední řadě také chyby v zadání didaktických testů.

Kontaktní formulář
Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné.

Aktuality

Archiv novinek

Blogy

Přehled všech blogů

Články a názory

Přehled všech článků

Language