Mgr. Jiří Zimola

člen Poslaneckého klubu, hejtman Jihočeského kraje

Profily

twitter facebook
Osobní web: http://www.jirizimola.cz
Napište mi: Kontaktní formulář   E-mail
Zobrazit kompletní profil autora
Věk 44
Rodinný stav ženatý, 2 dcery a syn
Profesní zkušenosti v roce 1998 zvolen poprvé do funkce starosty města Nová Bystřice, opětovně zvolen v letech 2002 a 2006, je předsedou KVV ČSSD Jihočeského kraje a hejtmanem Jihočeského kraje
Zájmy a záliby běhání, horolezectví, horské kolo, kolečkové brusle, historie, dobrá literatura, hory, cestování, český film
Další zajímavosti je člen předsednictva Jihočeské Silva Nortica (česká část Euroregionu Silva Nortica), předseda Sdružení pohraničních obcí a měst okresu Jindřichův Hradec, předseda Dozorčí rady Nadace Jihočeské cyklostezky
Kraj Jihočeský
Telefon +420 386 720 492
Fax +420 386 354 967
E-maily hejtman@kraj-jihocesky.cz jirizimola@gmail.com
Weby http://www.jirizimola.cz
Blogy autora
 • Kontrol je už dost, pane ministře (08.04.2015) (přečteno 88×)

  Kontrola, kontrola, pak chvíli nic a pak – zase kontrola. S trochou nadsázky se dá říci, že tak probíhá život v každé veřejné organizaci.

 • Fungující stát a regiony a krajina (23.10.2013) (přečteno 97×)

  Dalšími tematickými bloky volebního programu ČSSD (http://www.cssd.cz/program/volby-2013/) jsou „Regiony“ s tématy snižování regionálních rozdílů, rozvoj venkova a efektivní doprava a „Krajina“ s tématy ochrana krajiny, odpovědné hospodaření s lesy a půdou a příprava společnosti na změny klimatu.

 • Fungující stát a ekonomika (21.10.2013) (přečteno 157×)

  Druhým tematickým blokem volebního programu ČSSD (http://www.cssd.cz/program/volby-2013/) je „Ekonomika“ s tématy: zajištění konkurenceschopnosti, průmyslová a zemědělská strategie, energetika, daňová politika a politika zaměstnanosti.

 • Máme se bát A. Babiše? (15.10.2013) (přečteno 414×)

  Záměrně jsem pro svůj článek vybral trochu dryáčnický titulek. A jsem si vědom, že se pan Babiš nestal cílem mých (a nejen mých) komentářů poprvé. Rád bych se k tomuto tématu ještě jednou vrátil.

 • Šém české ekonomiky (14.10.2013) (přečteno 119×)

  Asi málokdo nezná scénu z proslulého filmu Císařův pekař, v němž se císařovi rádci a generálové servou o to, kdo získá moc nad Golemem. Prostředkem k tomu jim je magický šém. Neovládaný Golem v určitém okamžiku působí zkázu, aby se nakonec díky pekaři Matějovi vše v dobré obrátilo a Golem se stal „pomocníkem“ v Matějově pekárně.

 • Fungující stát: svoboda a/nebo rovnost? (14.10.2013) (přečteno 52×)

  Ještě než začnu s vysvětlováním našeho předvolebního programu, rád bych se pozastavil u dvou pojmů z titulku, a to u „svobody“ a „rovnosti“. Oba si daly do vínku západní demokracie a moderní konstituční monarchie. Od dob Velké francouzské revoluce se objevují v těsném sepjetí a mezi nimi je slučovací spojka „a“. Všichni říkáme „svoboda“ a „rovnost“ a je to tak dobře.

 • Fungující stát (14.10.2013) (přečteno 15×)

  Do voleb nám zbývají necelé dva týdny. Není to moc a není to málo. Není to moc času na to, aby lidé a strany nalézající se v nepřízni voličů stačili změnit jejich názory. A není to příliš krátký čas na to, aby nemohly vlivem nějaké aféry (ať už umělé vyvolané nebo reálné) zkrachovat ambice jiných. Zbývá nám čas, který bude naplněn racionální diskusí, která však, jak už to bývá, bude nejspíše přehlušena pavlačovým překřikováním, znevažováním či dokonce urážkami konkurence.

 • Prošustrované peníze (30.09.2013) (přečteno 63×)

  Podle nejnovějších zpráv naděje, že nám Evropský parlament povolí výjimku z pravidla n+2 a my budeme moci čerpat peníze z evropských fondů určené pro programové období 2007 – 2013 o rok déle, včera pominula. Výbor pro regionální rozvoj Evropského parlamentu se rozhodl nevyhovět nám a jeho plenární zasedání to asi nezmění. Proč, to není předmětem mé úvahy, i když lze předpokládat, že „zlobivému dítěti“ má málokdo ochotu vyjít vstříc.

 • Dvě tváře pana AB (24.09.2013) (přečteno 210×)

  Euforie zachvacuje příznivce a zastánce nového spasitele české politiky, Andreje Babiše. Jeho spanilá jízda po krajích českých i moravských vyvolává vlnu nadšení a občané, kteří už toho tady mají dost, tleskají mesiáši v domnění, že vymete Augiášův chlév.

 • Jihočeský kraj: výborná adresa a také několik ale … (23.09.2013) (přečteno 29×)

  Je lichotivé číst, že Jihočeskému kraji patří ve studii Česká centra rozvoje druhé místo, hned za Prahou. A mám-li z výsledku, pod nímž je podepsán tým odborníků z pražské Vysoké školy ekonomické, radost jako jeho obyvatel, Jihočech, pak stejný pocit mám i jako hejtman. Kraj totiž neobstál jen v analýze sociálního a ekonomického postavení všech čtrnácti krajů, ale i v připojeném hodnocení správy veřejných financí. Což nejsou spojité nádoby, jak by se snad mohlo zdát.

 • Anděl strážný (10.09.2013) (přečteno 82×)

  V České republice bylo loni přiznáno více než 730 tisíc dávek na podporu chudých domácností. Ještě jednou – skoro tři čtvrtě milionu sociálních dávek! Nepřekvapí, že nejvíc, vztaženo k počtu domácností, jich bylo na Bruntálsku, Mostecku, Jesenicku a Děčínsku. Zhruba kolem 35 procent. Tedy - každá třetí domácnost čerpala nějakou dávku státní podpory!

 • Zákon o sociálním bydlení všechno nevyřeší, ale je potřeba (10.09.2013) (přečteno 90×)

  Fakta jsou neúprosná. Přes půl milionů lidí bez práce a z toho plynoucí problémy řady rodin. Ve společnosti navíc panuje dojem, že se lidé mají hůř než v roce 2008. Což nakonec potvrzuje i organizace Social Watch, podle níž se situace většiny obyvatel Česka zhoršila díky velkým vládním škrtům pravicové Nečasovy vlády a omezenému ekonomickému růstu. Doplácejí na to hlavně lidé s nejnižšími příjmy, především pak ženy. Důsledkem je i rostoucí sociální napětí. Sestěhování rodin, které se dostaly do potíží, do předražených a nevyhovujících ubytoven, z čehož si někteří „podnikatelé“ udělali výnosný kšeft postavený na chudobě a odírání lidí, závislých jen na dávkách ze státního rozpočtu.

 • Vezměte si do ruky bílou hůl (16.07.2013) (přečteno 44×)

  Jen jsem dopsal jednu úvahu na téma ekonomové a jejich přešlapy, máme tu další Jobovu zvěst. Server iDnes přinesl zprávu, že tzv. regulační poplatky za léky nepřinesly očekávanou úsporu zdravotních pojišťoven ve výdajích za léky pro pacienty seniory (největší konzumenty léků), ale paradoxně tyto výdaje vzrostly. A přináší i vysvětlení. Je to tím, že se pacienti rychle zorientovali a začali se řídit zásadou „když už musím platit, chci lepší léky a větší balení“.

 • Kesonová nemoc Petra Nečase (17.06.2013) (přečteno 114×)

  O víkendu došlo v Rakousku k tragédii českého potápěče – vynořil se příliš rychle a zemřel na následky tzv. kesonové nemoci. Smrti člověka, ačkoliv jsem ho neznal, je mi líto a jeho příbuzným vyjadřuji soustrast.

 • Zdravotnictví je v krizi (29.04.2013) (přečteno 53×)

  České zdravotnictví je v těžké krizi. Příkladem může být osm jihočeských nemocnic, které kvůli škrtům ministerstva zdravotnictví zaštítěné novou úhradovou vyhláškou přichází v rozsahu stejného objemu a kvality medicínské péče mezi rokem 2012 a 2013 o zhruba 310 miliónů korun. Čelíme tak největšímu omezování rozsahu a dostupnosti lékařské péče od roku 1989.

 • Ohlédnutí se za 37. sjezdem ČSSD (20.03.2013) (přečteno 104×)

  I přesto, že bilancování obvykle přichází s koncem kalendářního roku, domnívám se, že volební sjezd sociální demokracie je pro takovéto zhodnocení také vhodnou příležitostí. Uplynulé dny sehrály klíčovou roli pro blízkou budoucnosti naší strany a já si dovolím na pár řádkách nabídnout můj pohled na průběh a nejdůležitější okamžiky celé události.

 • Řekni, koho si volil, a já ti řeknu, jestli jsi prase (01.02.2013) (přečteno 448×)

  Od druhého kola prezidentské volby sice už pár dnů uplynulo, ale rozčeřená hladina emocí se ještě tak úplně neuklidnila. I já bych rád celou věc považoval za uzavřenou. Ale nedá mi to, abych nezareagoval na jedno vystoupení, které se událo ještě v den voleb. Mohl jsem zareagovat dříve, ale informace o události, ke které se vyjadřuji, se ke mně donesla až s odstupem několika dnů.

 • Kdo netvoří hodnoty, musí z kola ven (09.01.2013) (přečteno 75×)

  „Nádobí jsem uklidil a odpadky zlikvidoval. Je to pro tuto chvíli vše nebo potřebujete ještě něco, paní Králová?“ Stará paní nepatrně pokývla hlavou na znamení souhlasu. V obličeji se jí objevil posmutnělý výraz. „Nechtěl bys, abych ti ukázala fotky vnoučat? Chtěla bych si chvíli povídat. Ta paní ošetřovatelka, která tu byla před tebou, byla moc milá a povídala si se mnou skoro každý den.“ „Lituji paní Králová, na tyto situace nejsem naprogramován“ odvětil sice milým, ale přesto syntetickým hlasem PRD (Pomocný Robot pro Domácnost) 2. generace. „Ale pokud byste chtěla, mohl bych vám zadávat nějaké kvízy pro procvičování mozkových funkcí nebo bych vám mohl zapnout projekční obrazovku. Mohla byste se podívat na váš oblíbený seriál.“

 • Prezidentův danajský dar (04.01.2013) (přečteno 170×)

  „Nevěřte tomu koni, Trójané! Ať je to cokoli, bojím se Danaů, i když přinášejí dary.“ To jsou prý slova trójského kněze, jimiž marně varoval před přijetím darů od obléhatelů Tróje. Česko nyní také dostalo podobný dar. Nikoliv od nepřátel, ale od vlastního prezidenta. Amnestii. Tedy, abychom si rozuměli, ne amnestii pro Česko, ale pro jeho nepřátele. Jak jinak lze totiž označit skupinu lidí, kteří tento stát a jeho občany ve velkém vědomě okrádají?

 • Nic si nepochopil, Ivane (16.10.2012) (přečteno 248×)

  Komentovat a analyzovat dění na politické scéně je úlohou politologů, politických komentátorů a analytiků. Předem se jim proto omlouvám za to, že jim takříkajíc lezu do zelí. Ale spíše než komentář, říkejme tomu, co tu předkládám, osobní názor.

 • Asociace českých a moravských nemocnic bije na poplach (26.09.2012) (přečteno 154×)

  Společně se zdravotně postiženými, svazem pacientů a odborovými svazy vyzývají občany, aby se zapojili do petičních akcí za zachování nemocnic. Tato výzva je reakcí na politiku zdravotních pojišťoven, které dosud neuzavřely rámcové smlouvy s většinou zdravotnických zařízení a jednání jsou na mrtvém bodě. V jižních Čechách dosud nebyla uzavřena jediná smlouva a od 30.7. VZP odmítá jednat s argumentací, že není připravena. Krajská politická reprezentace se od dubna snaží o dohodu, ředitelé nemocnic předložili kompromisní návrh, neboť návrh pojišťovny by vedl k faktické likvidaci nemocnice v Prachaticích a Krumlově. Marně. Nemocnice i občané žijí v nejistotě.

 • Mýty a fakta: vyšší DPH = více peněz (04.09.2012) (přečteno 573×)

  Tak tento týden se vláda pokusí nám opakovaně naordinovat zázračný medikament na jeden ze současných neduhů národní ekonomiky – vysoký rozpočtový schodek. Tím zázračným lékem je zvýšení sazeb DPH o jedno procento (ze 14 % na 15 % a ze 20 % na 21 %).

 • Bydlení pro seniory – znevážené téma (14.08.2012) (přečteno 130×)

  Na internetových stránkách jednoho seriózního českého deníku jsem si přečetl, že vláda začíná podporovat byznys se senior parky, a to tak, že podnikatelům, kteří budou byty pro seniory stavět, poskytne výhodné úvěry. Hned tři věci mě v krátkém příspěvku zaujaly.

 • Červená úsporám a zamrzlý zákon o NP Šumava, to jsou „úspěchy“, k nimž se hlásí Nečasova vláda (23.07.2012) (přečteno 98×)

  Vláda České republiky vydala materiál, v němž shrnuje, co všechno za dva roky svého vládnutí dokázala. Podle hesla Když mě nikdo nepochválí, udělám to sám, chválí se Nečasovi ministři o sto šest. Realita je samozřejmě jiná. V řadě případů jde o výčet přešlapů, jichž se vláda rozpočtové odpovědnosti dopouští dlouhodobě na každém kroku.

 • Temelín by měl být českým Hoover Damem (20.07.2012) (přečteno 95×)

  Na dostavbě dalších dvou bloků jaderné elektrárny Temelín by se mělo podílet co nejvíce českých firem. Půjde o jednu z největších průmyslových investic České republiky posledních desetiletí, která může výrazně nastartovat českou ekonomiku. V mnoha ohledech mi to připomíná stavbu americké přehrady Hoover Dam na řece Colorado, na hranici států Arizona a Nevada.

 • Církevní restituce morální kredit této vládě nevrátí (16.07.2012) (přečteno 107×)

  Miliarda sem, miliarda tam. Desítky miliard sem, desítky miliard tam. O co jde? Jsme přece dobří hospodáři. Jen málokomu by se nezatočila hlava z toho, co nám minulý týden předvedla Vláda České republiky.

 • Horké šumavské léto (26.06.2012) (přečteno 89×)

  Šumavu s největší pravděpodobností opět čeká další horké léto a bohužel tím nemám na mysli teplotní rekordy. Začíná totiž kůrovcová sezóna a s ní zase přicházejí debaty, diskuze a hádky horkých hlav na všech stranách. Sebekriticky přiznávám, že i některá má vyjádření mohou na zastánce jiné pravdy působit podobně, jako červený hadr na býka, a proto se v zájmu Šumavy budu snažit nejitřit city a pocity těch, kteří zastávají jiný názor. Apeluji na to, abychom s chladnou hlavou a na základě faktů, nikoli emocí, hledali konsenzus. Opakování loňské hysterie totiž nepřinese užitek nikomu a nejméně samotné Šumavě.

 • MŽP považuje za „běžné“, že dotace míří do kapes záhadných společností (15.06.2012) (přečteno 80×)

  Na ministerstvo životního prostředí se v poslední době začíná snášet kritika, především ze stran odborníků a ekologických organizací. A já jim dávám v mnohém za pravdu. Ministerstvo svými kroky více škodí, než pomáhá, protože jak se zdá, poslání ochraňovat životní prostředí není pro vedení ministerstva prioritou.

 • Protesty zemědělců rozkryly další problémy této země (24.05.2012) (přečteno 97×)

  Středeční protesty zemědělců proti plánovanému zrušení takzvané zelené naftu rozkryly nové problémy v této zemi. A těmi je zřetelně a jasně váznoucí komunikace při řešení palčivých otázek, kterým se Česká republika ani do budoucna nevyhne.

 • Červená úsporám (16.04.2012) (přečteno 136×)

  Nejen vyšší daně a škrty, kde se dá, ale už i „nenápadné“ větné vsuvky připraví české domácnosti o státní podporu. Nečasova pravicová koalice s ní naposledy vyrukovala v dohodě o vládních škrtech, kde rozhodla, že příjmy z letošního prodeje emisních povolenek budou pouze příjmem státního rozpočtu.

 • Zrušení ministerstva životního prostředí bude triumfem neschopnosti (11.04.2012) (přečteno 115×)

  Vůbec by mě nepřekvapilo, když by se časem, pod značkou „levně“ vypsal obří tendr pro firmy tajných vlastníků na „Provoz Ministerstva životního prostředí s.r.o.“

 • Sociálnědemokratickým senátorům není kvalita ovzduší lhostejná (16.03.2012) (přečteno 99×)

  Oceňuji iniciativu senátního výboru pro životní prostředí, který představil rozumné kompromisní řešení, které přistupuje k poplatkům racionálně, jak ve výši sazeb, tak i v rozložení jejich navyšování do jednotlivých let.

 • Vítězství průmyslové lobby nad lidským zdravím (14.02.2012) (přečteno 92×)

  Zrušením poplatků za znečišťování ovzduší bude chybět státu potřebný tlak na podniky, aby investovaly do modernizace svých provozů a zaváděly k životnímu prostředí šetrnější technologie.

 • Jaký konec přinese přerušené jednání pro dlouho očekávaný zákon o ochraně ovzduší? (02.02.2012) (přečteno 87×)

  O potřebě účinně řešit neuspokojivý stav kvality ovzduší se hovoří velmi dlouho, ale bohužel docíleno v této oblasti zejména ze strany ministerstva životního prostředí do této chvíle mnoho nebylo. Lidé žijící v nejvíce postižených regionech jsou nadále vystavováni působení znečišťujících látek, které představují vážná zdravotní rizika.

 • „Pouhé“ jedno procento (02.02.2012) (přečteno 120×)

  Tak už to máme a sebou“, libuje si ministr Drábek a jeho spolupracovníci. Sociální dávky za leden jsou vyplaceny. „Prokazuje se, že nový systém výplaty sociálních dávek přes jedno výplatní místo je zcela funkční. Zbývá jen zanedbatelné 1% nevyplacených dávek. Zbývá vyplatit jen nějakých 10 až 12 tisíc dávek pomoci v hmotné nouzi“. Tak nějak v poslední lednový den ministerstvo práce a sociálních věcí komentovalo první měsíc fungování nového sytému.

 • Pokuta za neschopnost ministra Chalupy aneb vizitka nezodpovědné politiky vlády P. Nečase (10.01.2012) (přečteno 117×)

  Jistě nejsem jediný, který se domnívá, že Státní fond životního prostředí provází od aféry možné korupce, která před více než rokem stála křeslo ministra životního prostředí Pavla Drobila, stín pochybnosti a nedůvěryhodnosti. Koneckonců tento můj názor sdílí i Evropská komise, když pozastavila proplácení dotací z operačního programu Životní prostředí, dokud nebudou vyhodnoceny výsledky prováděných kontrol. Jakoby toto samo nestačilo, SFŽP ani Ministerstvo životního prostředí se neponaučilo a na světě je další problém.

 • Rybáři potřebují rybníky. Těžko z nich budou cestovky! (06.01.2012) (přečteno 155×)

  Se zájmem sleduji komplikovaná jednání o novele vyhlášky k nakládání s vodami k chovu ryb a vymezení kategorií rybníků pro rybářské hospodaření, jak určuje paragraf 39 odst. 8 zákona o vodách. Sleduji je a trochu přitom kroutím hlavou.

 • Mezinárodní letiště je pro jižní Čechy důležité (04.01.2012) (přečteno 165×)

  Evropská komise nedoporučuje financování modernizace letiště v Plané u Českých Budějovic z prostředků Regionálního operačního programu NUTS II Jihozápad.

 • Zlepšení kvality ovzduší je v první řadě problémem průmyslu (23.11.2011) (přečteno 143×)

  Česká republika přitom patří podle statistik k zemím s největší energetickou náročností průmyslu v celé EU.

 • Čísla, která nic nevypovídají (17.10.2011) (přečteno 90×)

  Sociálně demokratičtí poslanci musí být pěkné „brzdy“ zlepšování životního prostředí, může leckoho napadnout nad zprávou Zeleného kruhu, který před časem zveřejnil výsledky svého sledování o tom, jak které politické partaje hlasovaly od loňského června o tak zvaných ekologických zákonech. ČSSD z téhle statistiky totiž vyšla s 19 procenty, zatímco „topíci“ se 70, „véčkaři“ se 66 a ODS s 51 procenty hlasů „ve prospěch“ údajné ochrany životního prostředí.

 • Pochválit se musíme (13.10.2011) (přečteno 70×)

  Je příznačné pro současnou ODS, že se příliš čím chlubit nemá. Využije tedy vše. Politickou ironií je, že 1. náměstek hejtmana M. Kuba /ODS/, zodpovědný za dopravu a investice, využívá uznání předsedy ČSSD B. Sobotky vůči písecké nemocnici, aby pochválil jihočeskou ODS. Tedy sebe. A to za dobré hospodaření nemocnic. Že by se v dopravě či investicích nebylo čím chlubit?

 • Vládní chyby odplavily evropské peníze (22.09.2011) (přečteno 44×)

  Ve světle neustále se snižujícího objemu peněz na dopravu, ve světle včerejšího projednání rozpočtu ČR na rok 2012 vládou, ve světle úsměvných názorových obratů ministra dopravy Dobeše působí jako z jiného světa zpráva, že každý Čech zaplatí tisíc korun za chyby někdejšího ministra dopravy Aleše Řebíčka (ODS) a jeho kolegů při čerpání evropských dotací.

 • Nová energetická koncepce státu nesmí být extrémní ani experimentální (09.09.2011) (přečteno 59×)

  V současnosti se připravuje jednání vládní komise pro energetiku k novému návrhu státní energetické koncepce. Ta se v dlouhodobém horizontu opírá o další rozvoj jaderné energetiky a stavbu nových jaderných bloků na našem území. Podle slov mého stranického kolegy Milana Urbana, předsedy Hospodářského výboru Poslanecké sněmovny, je nový návrh lepší než německý experiment, postavený, jak známo, na útlumu „jádra“ a maximálním využití obnovitelných zdrojů.

 • Hádaví zelení (ex)ministři (07.09.2011) (přečteno 58×)

  Mediální přestřelka bývalého a současného ministra životního prostředí, tedy Martina Bursíka a Tomáše Chalupy, přináší jednu racionální informaci – do ideálního stavu má ten úřad daleko. Což člověk tušil, když demisi podával už Chalupův předchůdce Pavel Drobil (ODS).

 • Čekání na Godota? (25.07.2011) (přečteno 43×)

  Nedá mi, abych se v souvislosti s nedávným vyjádřením ministra životního prostředí Tomáše Chalupy a ve světle aktuálních sporů aktivistů s dřevorubci na Šumavě nepozastavil nad tím, zda by pan ministr ve zmatečné verzi tolikrát neodborně resuscitovaného pacienta – zákona o Šumavě – dokázal takovému pacientovi pomoci, tím spíše mu zachránit život.

 • Kalouskovy škrty ohrozí téměř polovinu vlakových spojů na jihu Čech (16.05.2011) (přečteno 37×)

  Kraje v roce 2009 uzavřely s tehdejší vládou Jana Fischera na deset let memorandum o financování regionální železniční dopravy. Z něj vyplývá, že kraje ročně dostanou 2,6 miliardy korun na zajištění železniční dopravní obsluhy.

 • O zachraňování Šumavy v Bruselu (07.10.2010) (přečteno 44×)

  Když se slavnostní vernisáží v pondělí 4.října zahajovala výstava Zachraňme Šumavu v prostorách Českého domu v Bruselu, nesla se ve stínu pochyb, zda je správné Evropě ukazovat zničenou významnou přírodní lokalitu. Asi tak, jako se sousedovi nechlubíme rozbitým novým autem, zvažovali jsme i my, zda předvádět Šumavu ve stavu, v jakém ji nemilosrdně zachytili fotografové Milan Váchal a Zdeněk Troup. Nakonec před pocity potupení a hanby zvítězila odpovědnost, a tomu jsem rád. Zvítězila odpovědnost za budoucnost hlubokých šumavských lesů, mokřadů a slatí, obyvatele šumavských obcí nevyjímaje.

 • ...i kdyby to byl běh maratónský... (06.09.2010) (přečteno 31×)

  Na některé ohlasy čtenářů je třeba reagovat. Zvlášť, jsou-li podepsány osobami tak snadno dohledatelnými, jako jistý p.Vrána z Prahy (MfD, 3.září). Ten se čtenářům svěřil, že coby návštěvník nehledá na Šumavě takový nesmysl, jako zelený les (sic!), a že fandí současnému vedení šumavského Parku proti vlivovým skupinám, jimž jde jen a jen o dřevo. Pan (říkejme mu tedy) Vrána svou reakcí jen připomněl jedno z písmen abecedy ostříleného politika – čím méně něčemu rozumím, tím plamenněji o tom budu hovořit.

 • Politika ČSSD připomíná lyžování (24.08.2010) (přečteno 28×)

  Tahle slova určitě potvrdí komentátoři politického dění, a vyřknou-li je dnes, pak bohužel směrem k počínání současné české sociální demokracie.

Názory a komentáře
 • Donekonečna aneb Někdy není opravdu dobré býti dobrým prorokem (12.11.2014)

  Včera jsem pod titulkem „Ležaté osmičky“ upozorňoval na to, že neustálé střídání ministrů dopravy a vysokých manažerů státních firem vede k destabilizaci celého systému a neprospívá nikomu a ničemu. V jihočeském případě je důsledkem toho nedokončená dálnice D3, IV. železniční koridor či chybějící Zákon o Šumavě.

 • Čerpání evropských dotací musí být prioritou pro vládu. Jakoukoliv (31.07.2013)

  Podle Nejvyššího kontrolního úřadu hrozí, že Česká republika do konce roku 2013 nevyčerpá až dvě třetiny finančních prostředků z Evropské unie,pokud urychleně nedojde k zásadním změnám v systému čerpání dotací. Vyzývám proto současnou vládu, aby se hledání efektivního řešení stalo její prioritou. Pokud se tak nestane, miliardy eur propadnou. To by byla škoda v každé době, ale v současných obtížných ekonomických podmínkách je to doslova nehoráznost.

 • Máj by nás měl varovat (11.07.2013)

  Májové, respektive prvomájové oslavy, se už desítky let tradičně nesou po celé Evropě v duchu střetů „levicových“ a „pravicových“ radikálů. Létá kamení a zápalné láhve, policisté na koních rozhání demonstranty vodními děly, obušky a slzným plynem. Na začátku léta se podobně dramatické scény přesunuly z máje na Máj, největší sídliště v Českých Budějovicích.

 • Od dubna začne „ostrý provoz“ tzv. energetických štítků budov (30.03.2013)

  Prvním dubnem skončí promíjení pokut za absenci tzv. energetického štítku, kterým dle novely zákona o hospodaření s energií musí být od nového roku označen každý dům, které bude nabízen k prodeji či pronájmu. Nedodržení nesmyslně koncipovaného nařízení, které je terčem široké kritiky, může v konečném důsledku znamenat pro majitele domu pokutu až sto tisíc korun.

 • Živnostníci nejsou paraziti (21.03.2013)

  Jedno přísloví praví: Co jsi z úst vypustil, ani párem koní zpátky nedostaneš. Nic tedy není platné našemu stínovému ministrovi financí Janu Mládkovi, že se živnostníkům následně několikrát za svá nelichotivá slova o živnostnících, pronesená na sjezdu ČSSD, omluvil.

 • V čem leží zakopaný pes zdražování elektřiny? (20.02.2013)

  Fotovoltaika a její podpora je opět žhavým tématem a to především v souvislosti se zdražováním elektřiny. Letos se poplatek za obnovitelné zdroje zvýšil téměř o 40 procent a tento nárůst se stal záminkou pro další kritiku podpory obnovitelných zdrojů energií. Leží vysoká cena elektrické energie pouze na bedrech fotovoltaiky? Já se domnívám, že nikoliv.

 • ODS a evoluční biologie (19.02.2013)

  Evoluce vybavila parazity různými strategiemi pro přežití. Někteří svého hostitele - svůj ekosystém – využívají a oslabují velmi pozvolna - tak aby dokázal bez větších problémů přežívat a zajistil tak přežití i svému nezvanému hostu. Hostitel se sice necítí kdovíjak komfortně, ale nejde mu o život. Jiná skupina parazitů vyvolá v těle hostitele populační explozi na úkor hostitelova organismu, který za to obvykle zaplatí životem. Nicméně parazit se namnoží do té míry, že pro něho není problém kontaminovat jiné hostitele a z dlouhodobého hlediska si zajistit přežití.

 • Stručně o Šumavě (14.02.2013)

  Po několikaletém přešlapování při tvorbě zákona o Národním parku Šumava se v úterý konečně objevil první záblesk světla na konci tunelu. Sněmovnou prošel v prvním čtení návrh nové právní normy, která vznikla z iniciativy Plzeňského kraje. Po nové zákonné úpravě dlouho volaly všechny šumavské obce a jeho přijetí by mělo být konečně kompromisem při hledání cesty mezi ochranou přírody a dlouhodobě udržitelným rozvojem na Šumavě. I zde totiž žijí lidé.

 • T. Jirsa drží špatné karty (13.02.2013)

  Tomáš Jirsa se v Parlamentních listech zhostil nelehké úlohy obhájit ODS v roli vládní strany. Snaha je to pochopitelná – ke své cti to dělá řada loajálních politiků.

 • Ignorování reality (12.02.2013)

  Vážená paní Rakušanová, protože jste mi, mimo jiné, adresovala, svůj sobotní komentář v Deníku, považuji za vhodné a žádoucí odpovědět. A to nejen proto, že je to projev slušnosti, ale především proto, že s Vaším komentářem nesouhlasím, informace v něm považuji za neúplné (z novinářského hlediska neprofesionální) a celý článek tedy vnímám jako manipulativní.

 • Kdo si hraje, nezlobí (07.01.2013)

  Je-li pravdivá informace, kterou ve své zpravodajské relaci zveřejnila v neděli večer TV Barrandov, přišla ODS konečně na to, jak podojit stát a přitom neotřele financovat svůj konzervativní dorost. Podle této zprávy Ministerstvo životního prostředí, ovládané ODS a jejím čerstvým místopředsedou T.Chalupou, přikleplo čtvrt milionu korun Mladým konzervativcům, pro neznalé politickému dorostu této strany.

 • Název park nedělá (03.11.2012)

  Někdy už mám pocit, že z debat o Šumavě se vytrácí racionální jádro. Každá skupina zainteresovaných si stále dokola tvrdí to své a věci se neřeší. Není pak divu, že ve veřejnosti čím dál víc převládá dojem, že si stát neví se Šumavou rady. Je na čase veřejně přiznat, že zařazení NP Šumava do kategorie IUCN II bylo jen pochybnou ambicí pánů Bursíků, Miků a Krejčích a v reálných podmínkách v ní lze toto území sotva za každou cenu udržet. Mimochodem, Krkonošský národní park je v kategorii IUCN V a nikomu to v tomto státě zjevně nevadí.

 • Solární kocovinu vláda přenáší na občany (25.10.2012)

  Až budou lidé v roce 2013 platit účty za elektřinu, možná se budou divit. A průmyslové společnosti ještě víc! Jejich rodinné nebo firemní rozpočty totiž zatíží vládní kocovina ze solárních elektráren. Stát nemá peníze na dotování výkupních cen, a tak tuhle zátěž prostě hodil na bedra svých občanů. Po někdejších ódách na „zelený“ proud přichází trpké vystřízlivění. Tedy pro veřejnost. Ti, co se do tohoto štědře a dlouhodobě podporovaného byznysu pustili, si totiž stále mnou spokojeně ruce. Přeji jim to, protože úspěšné podnikatele tento stát potřebuje, Jen mi vadí, že se na jejich zisky musí Češi skládat.

 • Vzdělanější voliči, méně vzdělaní politici (09.10.2012)

  To, že i decentnímu premiérovi Nečasovi občas ujedou nervy a vypustí z úst něco, co se nesluší, není novinkou. Pokud se nevybíravými a nevybranými slovy častují partneři v rámci koalice, prosím, je to jejich věc. Pokud taková slova adresuje premiér nebo „šéf vlády“ Kalousek opozičním politikům, lze to považovat za „pokračování politiky jinými prostředky“, abych parafrázoval jeden slaný výrok pruského generála von Clauzevitze. Pokud ale potřebuje předseda vlády urážet voliče, je to jev, který by neměl zůstat nepovšimnut. A jak než urážku lze interpretovat včerejší Nečasova slova, že voliči ČSSD jsou hloupější než voliči ODS (přesněji ten výrok zněl „Zatímco vzdělanější voliči ODS jsou na to citlivější a reagují negativně.“ – na korupci, dodávám). Ačkoliv je to výrok skandální, nebudu se zabývat premiérovou verbální hygienou.

 • Poprava Budvaru Bendlovi nevyšla (15.08.2012)

  Ministr zemědělství Petr Bendl (ODS) musí být notně zklamán. Pětiměsíční úsilí jeho kontrolorů, kteří od února do konce června detailně prověřovali hospodaření pivovaru Budějovický Budvar, nepřineslo nic, co by mu mohlo posloužit jako záminka k zásahům do vedení tohoto národního podniku.

 • Pyrrhovo vítězství obcí (15.08.2012)

  V těchto dnech se do legislativního procesu a tedy na mediální přetřes znovu vrací trojice novel daňových zákonů, které se dotknou každého z nás.

 • Před 20 lety se Češi a Slováci vydali každý svou cestou (18.07.2012)

  Přesně před dvaceti lety se začaly odpočítávat poslední dny společného státu Čechů a Slováků.

 • Transparenty kůrovce nezaženou (13.07.2012)

  Kam až může doletět kůrovec, lýkožrout smrkový, škůdce, který roky decimuje lesní porosty na Šumavě, ukázalo páteční dění v Hluboké nad Vltavou.

 • Demokracie zalitá v betonu (19.06.2012)

  Jako stínový ministr životního prostředí s nevolí sleduji aktivity pana poslance F.Sivery (ODS) a jeho iniciativy směřující do oblasti životního prostředí. To, že jeho poslední návrh zatím neprošel přes výbory poslanecké sněmovny a ministerstvo pro místní rozvoj, je pro mne jen slabou útěchou.

 • Poslanec ODS Baštýř by měl vyvrátit spekulace o zneužití svého postavení a pozemky pod D3 prodat za nákupní cenu (14.05.2012)

  Podle informací médií Jihočeský poslanec Václav Baštýř (ODS) plánuje prodat pozemky pod budovanou dálnicí D3 po 100 korunách za metr čtvereční. Přitom je sám před dvěma lety údajně koupil za šest až osm korun za metr čtvereční. Moc bych si přál uvěřit tomu, že nákup pozemků v místech, kudy má vést dálnice D3, byl od jihočeského poslance Václava Baštýře jen taktický krok, jak uspíšit stavbu této komunikace.

 • Zvýšení poplatku za popelnice životnímu prostředí ublíží (03.05.2012)

  Zvyšovat v dnešní době ceny není dobrý nápad. Tedy ani zdražení svozu odpadů neboli vyvážení popelnic až na tisícovku ročně, jak ve středu rozhodli poslanci, není dobrým nápadem.

 • Vyjádření hejtmana Jihočeského kraje Jiřího Zimoly k informacím o jeho možném odvolání z dozorčí rady Budějovického Budvaru (21.03.2012)

  Tak jsem se z několika mediálních zdrojů dočetl, že mám být v rámci snahy o uklidnění ve zpolitizovaném dění kolem kontroly Budějovického Budvaru odvolán z jeho dvanáctičlenné dozorčí rady. Ta se má ztenčit na devítičlennou a opustit ji mají politicky exponované osoby. A tou, jako hejtman Jihočeského kraje, bezesporu jsem.

 • Chytá ministerstvo správného viníka? (30.11.2011)

  V posledních dnech se nás ministerstvo životního prostředí snaží přesvědčit, že podniká účinné kroky vedoucí k zlepšení stavu znečištění ovzduší, které je v mnohých regionech, především v tom moravskoslezském, doslova alarmující. O efektivnosti navrhovaných řešení však mám jisté pochybnosti.

 • Ekologické škody je třeba odstranit, ale ekotendr není řešením (14.09.2011)

  Předložení nabídky na ekotendr opět otevřely diskusi nad jednou z největších kauz posledních let, tzv. ekotendrem.

 • Dočká se Šumava šťastného konce? (11.08.2011)

  Ve víru posledního vývoje situace na Šumavě a vyjádření některých mých spolustraníků, členů opozičních stran i ekologických aktivistů, začínám mít pocit, že zde přestává být vůle najít konstruktivní řešení celého sporu, který zaměstnává média, veřejnost i politické přestavitele několik týdnů.

 • Šumava v řetězech není řešení (29.07.2011)

  Spor o to, jak hospodařit v jednotlivých zónách Národního parku Šumava, trvá již léta. Rok od roku je ale stále vyhrocenější, což nakonec odpovídá i tomu, jak rychle postupuje kůrovcová kalamita a viditelně se zhoršuje stav šumavských lesů. V letošním roce je spor asi nejvyostřenější, přičemž dokladem toho jsou poslední dny, ve kterých ekologičtí aktivisté v oblasti Ptačího potoka vlastními těly brání dřevorubcům v kácení stromů napadených kůrovcem.

 • Zimola: Zákon o ochraně ovzduší mnoho věcí opomíjí a vůbec neřeší (22.07.2011)

  Nelze popřít, že vládou schválený zákon o ochraně ovzduší je v některých směrech dlouho očekávaným krokem kupředu. Platí to zejména v otázce poplatků za znečišťování ovzduší, jejichž výše by se měla postupně zvyšovat od roku 2017 do roku 2021 až na 3,5násobek současného stavu.

Kontaktní formulář
Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné.

Aktuality

Archiv novinek

Blogy

Přehled všech blogů

Články a názory

Přehled všech článků

Language