Mgr. Jiří Dienstbier

ministr pro legislativní radu vlády, lidská práva a rovné příležitosti, místopředseda Senátorského klubu ČSSD

Osobní web: http://www.dienstbier.cz/
Napište mi: Kontaktní formulář   E-mail
Věk 46
Rodinný stav svobodný, syn
Nejvyšší dosažené vzdělání Právnická fakulta Univerzity Karlovy
Současné zaměstnání advokát, politik
Poslední zaměstnání člen zastupitelstva Městské části Prahy 2
Profesní zkušenosti Je dlouholetým členem ČSSD, dva roky byl předsedou Mladých sociálních demokratů. V letech 1990–1992 poslanec Sněmovny lidu Federálního shromáždění, v letech 1994–1998 a pak od roku 2006 člen zastupitelstva Městské části Prahy 2
Zájmy a záliby cestování, památky
Další zajímavosti Pochází ze známé pražské politické a disidentské rodiny, oba rodiče patřili k signatářům Charty 77, otec byl prvním polistopadovým ministrem zahraničí.
Motto „Svoboda a důstojnost pro všechny.“
Bydliště Praha
Kraj Praha
E-maily dienstbierj@senat.cz
Weby http://www.dienstbier.cz/
Blogy autora
 • Veřejné peníze patří pod dohled NKÚ (01.04.2015) (přečteno 56×)

  Jedním z hlavních cílů Sobotkovy vlády je vnesení pořádku do hospodaření s veřejnými prostředky a majetkem státu. Za pravicových kabinetů dosáhla nehospodárnost spojená s korupčním a klientelistickým jednáním obřích rozměrů. Snad proto jednoznačná většina kandidátů do Poslanecké sněmovny podepsala závazek, který naformulovala iniciativa Rekonstrukce státu a který se týká rozšíření kontrolních pravomocí Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ).

 • Lidská práva jako výzva (20.03.2015) (přečteno 68×)

  Zpráva ministra pro lidská práva, rovné příležitosti a legislativu Jiřího Dienstbiera k delegátkám a delegátům 38. sjezdu České strany sociálně demokratické v Praze ve dnech 13. a 14. března 2015.

 • Vláda Babiše, Kalouska a Němcové, nebo vláda sociální demokracie? (24.10.2013) (přečteno 1504×)

  Vážené voličky a voliči, občané České republiky, a zvláště Vy, kteří stále ještě váháte, zda volit ČSSD! Do předčasných voleb zbývá pouhých pár hodin. Nedovolte, aby se opakovala situace z roku 2010, kdy sice Česká strana sociálně demokratická zvítězila, ale k moci se nakonec znovu dostala pravicová vláda.

 • Čeští zemědělci si nezaslouží živoření (31.08.2012) (přečteno 250×)

  Někomu by asi vyhovovalo, kdyby prezidentská volba byla plná vtípků a zaplacených článků překypujících bezduchými frázemi, kampaň plná líbivých prohlášení vyřčených s profesionálním úsměvem. Reklamní a PR agentury by připravily líbivou kampaň na jejímž konci by voliči odevzdali své hlasy a zase by se nic nezměnilo. Takovou kampaň já vest nechci a budu proto při každé příležitosti konkrétní a nebudu se vyhýbat skutečným problémům a rád o nich budu debatovat, proto jsem se také rozhodl přijmout pozvánku do Hyde parku prezidentských kandidátů na Zemi živitelce na zemědělské téma „Měla by být naše země živitelkou?“

 • Dopravní podnik Praha připomíná vosí hnízdo (28.08.2012) (přečteno 153×)

  V nedávné době jsem se v médiích dočetl, že generální ředitel Dopravního podniku v Praze Vladimír Lich nechal zpracovat trestní oznámení na členy bývalého vedení Dopravního podniku - pro podezření, že tento management uzavřel pro podnik nevýhodné smlouvy. Jako pražský zastupitel, senátor, ale hlavně jako občan České republiky jsem tento krok generálního ředitele přivítal. Na plýtvání státními nebo městskými penězi je třeba vždy upozorňovat, zejména policii, a proto si musíme vážit každého, kdo najde odvahu se se svými poznatky podělit.

 • Prezident, občanská společnost a otázka rovnosti (13.08.2012) (přečteno 214×)

  Nezbytnou podmínkou zdravé, fungující demokracie je živá občanská společnost. Pomáhá kontrole politiky a politiků v období mezi volbami a vtahuje lidi do veřejného prostoru, který je zoufale podreprezentovaný (smutný je zejména nízký počet členů politických stran).

 • Právní jistoty v ohrožení (30.07.2012) (přečteno 246×)

  Demokratický právní stát v České republice prochází další zatěžkávací zkouškou. Po éře tzv. justiční mafie a následném období mírného oteplení znovu přituhuje. Sotva se orgány činné v trestním řízení stačily nadechout, opět zaznamenáváme pokušení nasadit jim náhubek.

 • Skandální. Koalice chce rozhodovat o nástupci Rampuly (16.10.2011) (přečteno 123×)

  Reakce na slova Karolíny Peak k výběru nového vrchního státního zástupce v Praze.

 • Ministr Pospíšil ohrožuje nezávislost státního zastupitelství (01.08.2011) (přečteno 61×)

  Ministr Pospíšil v souvislosti se jmenováním nového vrchního zástupce v Praze neustále opakuje tezi, že jmenování je sdílenou kompetencí nejvyššího státního zástupce a ministra spravedlnosti a že proto před jeho jmenováním je nezbytné dosažení shody.

 • Odvolání vrchního státního zástupce Rampuly – pozdě ale přece (22.07.2011) (přečteno 63×)

  Vítám, že ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil konečně rozhodnul o návrhu na odvolání vrchního státního zástupce v Praze Vlastimila Rampuly.

Názory a komentáře
 • Komentář k demonstraci 17. listopadu 2013 - Jiří Dienstbier a Michaela Marksová-Tominová se zúčastnili demonstrace proti rasismu (18.11.2013)

  Senátor Jiří Dienstbier (stínový ministr spravedlnosti ČSSD) a Michaela Marksová-Tominová (mluvčí stínové vlády ČSSD pro lidská práva) podpořili svoji účastí dnešní pražskou demonstraci „Společně proti fašismu“ svolanou iniciativou Ne rasismu, jejímž cílem je upozornit na rostoucí aktivitu neonacistických skupin v ČR.

 • Doplnění Ústavního soudu odvrátilo nebezpečí jeho zablokování (03.05.2013)

  Dnešní jmenování tří soudců Ústavního soudu a naplnění ústavou předpokládaného stavu soudu je zásadní z hlediska ochrany ústavnosti a základních práv lidí v České republice.

 • ÚSTR byl v minulosti ze strany ODS zneužíván k politickému boji a k likvidaci politických soupeřů (17.04.2013)

  Rozhovor Jiřího Dienstbiera pro deník Právo.

 • Volme podle svého svědomí (25.01.2013)

  Po prvním kole prezidentské volby jsem byl opakovaně tázán, koho z dvojice Miloš Zeman, Karel Schwarzenberg podpořím ve druhém kole.

 • Demokracie jinak (16.11.2012)

  Je velmi smutné, že místo abychom 23 let po sametové revoluci společně slavili, velká část občanů této země musí opět demonstrovat za svá práva a základní sociální jistoty.

 • Gratulace Baracku Obamovi (07.11.2012)

  Jiří Dienstbier dnes vyjádřil velvyslanci Spojených států amerických jeho excellenci Normanu L. Eisenovi radost ze znovuzvolení Baracka Obamy prezidentem USA. Je to podle něj skvělá zpráva pro USA, Českou republiku i celý svět. Srdečné gratulace Jiřího Dienstbiera patřili jak presidentu Obamovi a vicepresidentu Joe Bidenovi, tak i všem občanům USA. Jiří Dienstbier věří, že toto vítězství se stane dalším krokem při rozvíjení výjimečných vztahů a přátelské spolupráce mezi našimi zeměmi.

 • Můj hlas by dostal Obama (06.11.2012)

  Život umí být vtipný. Rodičům jsem se narodil ve Washingtonu, což s sebou nese americké občanství, pas i právo volit prezidenta. Nikdy jsem této možnosti nevyužil, necítím se být zrovna tím, kdo má rozhodovat o budoucnosti lidí žijících za oceánem.

 • Tykadla versus korupce (04.09.2012)

  Roman Smetana, známý kreslič tykadel politikům na billboardech, musí opět nastoupit k výkonu trestu odnětí svobody.

 • Prezidentský kandidát Jiří Dienstbier navštívil domov seniorů v Rakovníku (13.08.2012)

  O problémech ohrožujících naše nejstarší spoluobčany si popovídal nejen s obyvateli domova, ale i s jeho personálem. Senioři patří podle něj mezi nejohroženější skupinu obyvatel v ČR. Zdůraznil, že povinností budoucího prezidenta republiky je zastat se těch, co celý život poctivě pracovali a mají teď právo na důstojné stáří. Ceny péče v domovech důchodců, spolu s rostoucími cenami léků a základních potřeb, přesahují čím dál více finanční možnosti značné části jejich klientů. Bez průběžné valorizace důchodů proto pro mnohé z nich nebude dále možné si ji dále dovolit. Podle Jiřího Dienstbiera je proto nepřijatelné, aby asociální úsporná politika vlády dopadala s takovou vahou právě na tuto skupinu obyvatel.

 • Komentář J.Dienstbiera k jmenování Lenky Bradáčkové do čela Vrchního zastupitelství (30.07.2012)

  "Je dobře, že to rozhodnutí konečně padlo. Mě mrzí, že se to tak dlouho oddalovalo," řekl dnes ČTK místopředseda ČSSD Dienstbier. "V každém případě si myslím, že jmenování paní doktorky Bradáčové je naprosto logické, protože zatím nikdo neuvedl žádný smysluplný důvod, proč by se tak nemělo stát a nemělo být vyhověno návrhu nejvyššího státního zástupce na její jmenování," upřesnil pro ČTK stínový ministr spravedlnosti za ČSSD Jiří Dienstbier. Podle něj Blažkův krok může přispět ke zklidnění situace na VSZ.

 • Stínový ministr spravedlnosti Jiří Dienstbier k vyjádření ministra Blažka k VSZ (27.07.2012)

  „Pan ministr Blažek se každým svým krokem snaží víc a víc utvrdit veřejnost, že hlavním smyslem jeho jmenování bylo zamezit životně důležitým změnám na státním zastupitelství. Nejen že už přes tři týdny otálí se jmenováním řádně navržené doktorky Bradáčové, nyní dokonce veřejně deklaroval, že si přeje takového vrchního státního zástupce, jehož úkolem bude mír v celé soustavě. Pod tímto mírem si však nikdo soudný nemůže představit nic jiného než pokračující paralýzu a neochotu otevírat velké korupční kauzy minulé i současné.“

 • Státní mafie úřaduje (27.06.2012)

  Odvolání ministra Pospíšila vyvolává značné pochybnosti v souvislosti s jeho okolnostmi a načasováním. Ministr Pospíšil v minulosti za Topolánkovy vlády šel na ruku tzv. justiční mafii a přispěl k špatné situaci v soustavě státního zastupitelství. V poslední době však učinil kroky k nápravě těchto svých dřívějších pochybeních. K jeho odvolání došlo přesně v okamžiku, kdy se chystal provést zásadní personální rozhodnutí o jmenování nové vrchní státní zástupkyně v Praze a dokončit tak změny vedoucí k obnově schopnosti státního zastupitelství stíhat všechny trestné činy bez ohledu na politické souvislosti a na zájmy podsvětí.

 • Rozhodovací pravomoc o nařízení exekuce by měla zůstat na straně soudů (21.06.2011)

  ČSSD zásadně nesouhlasí s dlouhodobou snahou ministra spravedlnosti Pospíšila, který hodlá přenést pravomoc rozhodovat o nařízení exekuce ze soudů na exekutory.

 • Česká justice nyní potřebuje především důvěru veřejnosti (28.02.2011)

  Vítám rezignaci Renaty Vesecké na post státní zástupkyně. S definitivní platností snad končí éra české justice, kdy došlo k celé řadě velmi nestandardních postupů při vyšetřování a kdy byly zřejmé politické tlaky na (ne)vyšetření závažných korupčních kauz. Jde zejména o kauzu Jiřího Čunka, bývalého vicepremiéra ve vládě Mirka Topolánka, jejíž součástí byla celá řada politiků stávající koalice včetně dnešního premiéra Petra Nečase a ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila. Renáta Vesecká ve svém rezignačním kroku správně připomněla, že Jiří Pospíšil při svém prvním působení na ministerstvu spravedlnosti pokryl veškeré její kroky a jednání na ní napojených osob, pro které se vžilo označení justiční mafie.

Kontaktní formulář
Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné.

Aktuality

Archiv novinek

Blogy

Přehled všech blogů

Články a názory

Přehled všech článků

Language