PaedDr. Alena Gajdůšková

odborná mluvčí ČSSD pro vědu, výzkum a inovace

Osobní web: http://www.gajduskova.cz
Napište mi: Kontaktní formulář   E-mail
Věk 61
Rodinný stav vdaná
Nejvyšší dosažené vzdělání Pedagogická fakulta v Ostravě, postdiplomní studium VŠE Praha
Poslední zaměstnání vedoucí odboru školství, kultury, zdravotnictví, mládeže a tělovýchovy Magistrátu města Zlína
Profesní zkušenosti učitelka, personalistka, vedoucí odboru magistrátu, tajemnice poslaneckého klubu Parlamentu České Republiky, poradkyně předsedy vlády ČR Vladimíra Špidly, předsedkyně senátorského klubu ČSSD, předsedkyně KVV Zlín, místopředsedkyně Výboru pro záležitosti EU, odborná mluvčí ČSSD pro vědu a výzkum
Další zajímavosti členství v zájmových organizacích: Český červený kříž, Sokol, občanské sdružení EuroStudy, viceprezidentka Svazu pacientů ČR, členka PČSSD, odborná mluvčí ČSSD pro vědu, výzkum, inovace
Telefon +402 577 210 094
E-maily agajduskova@socdem.cz
Blogy Novinky.cz Idnes.cz
Weby http://www.gajduskova.cz
Blogy autora
 • Lepší stínová vláda než střídání ministrů (21.02.2015) (přečteno 60×)

  Stínová vláda ANO? To je pozitivní posun koaličního partnera směrem k odbornosti, který vítáme. Věřím tomu, že odborné debaty napříč stranami o konkrétních problémech přispějí k hledání těch nejlepších dlouhodobých řešení podporující hospodářský růst a přinášející lidem vysokou kvalitu života. To je dlouhodobým cílem sociální demokracie.

 • Senátor připomněl – mír není samozřejmost (18.02.2015) (přečteno 39×)

  Neobětovat ukrajinské zájmy Rusku a současně zabránit další válce se může podařit jen za společného úsilí všech členských států EU a za diplomatické spolupráce celého mezinárodního společenství. Potřebná je i podpora a odpovědnost ze strany veřejnosti. Výrok senátora Kubery, že světová válka je nevyhnutelná, je v této souvislosti zcela nepřijatelný.

 • Graffiti, svoboda a zdraví (03.02.2015) (přečteno 49×)

  Co má společného systém zdravotní péče se svobodou člověka? Víc než si myslíte. Pokud je člověk zdravý, může považovat za vrchol svobody třeba i to, že může beztrestně čmárat na fasády domů (či jinam) bez souhlasu jejich majitele. Postoj společnosti ke graffiti je prý „lakmusový papírek svobody“, zaslechla jsem dnes ráno v televizi.

 • Umučení varují (27.01.2015) (přečteno 26×)

  Umučení z Osvětimi a dalších koncentračních táborů pořád varují. Na hrůzy holocaustu nesmíme nechat zapomenout.

 • Dvojí tvář grantů (23.01.2015) (přečteno 46×)

  Mluvíme-li o rozvoji vědy v ČR, musíme si zodpovědět v prvé řadě otázku, co od vědy očekáváme a jakou váhu jí přiznáváme. Důležité je diskutovat i o činech, které jsme z hlediska celé společnosti schopni pro naplnění našich očekávání udělat. Za zmínku stojí také grantová politika, při jejímž zhodnocení se ukazuje, že i když krátkodobá grantová podpora pomáhá, omezuje tvořivost vědců.

 • Vyšší zdanění hazardu problém neřeší (13.01.2015) (přečteno 58×)

  "Kdybychom dali na obchodníky se štěstím, máme možnost prožívat Vánoce po celý rok. Štědrou žílu soutěživým, ale i dobročinnou náruč potřebným skýtá herní průmysl," napsal na sklonku roku v Právu Lukáš Jelínek. Reagoval na návrh ministra financí zdanit hazardní hry, loterie a sázky. Lukáš Jelínek ovšem celou řadu aspektů jenom nakousl. Podle mého názoru hraje důležitou rolu především postoj veřejnosti k hazardu.

 • U dětí máme dluh (22.12.2014) (přečteno 64×)

  Návrh na „komerční klid“ uzavřením supermarketů o vánočních svátcích bylo jen zrnéčko v mozaice, kterou je třeba seskládat, aby v naší zemi byly děti šťastné. Vánoční čas je i pro dospělé spojen především s radostí dětí. A tak bychom měli všem dětem přát nejen hodně dárků pod stromeček, ale aby vždycky a všechny, i ty, jejichž maminky v marketech pracují, měly to nejcennější, co potřebují k tomu, aby nalezly své dobré místo ve světě - lásku a péči svých rodičů, jejich porozumění a přítomnost.

 • Je nutné vytvořit ženám dobré podmínky pro sladění profesního a rodinného života (11.12.2014) (přečteno 34×)

  Zapojení žen do práce není pouze otázkou sociálních systémů a dostatku jeslí či dalších možností péče o děti, ale je také otázkou konkurenceschopnosti země v budoucím výhledu. Je zájmem společnosti vytvořit vhodné podmínky pro sladění rodinného a profesního života. Debatu o řešení rodičovské dovolené je pak třeba vést na půdě tripartity.

 • Za vyjádření v médiích je zodpovědný politik (19.11.2014) (přečteno 45×)

  Rozhodnutí Rady pro rozhlasové a televizní vysílání o porušení zákona a odpovědnosti za obsah vysílání je v případě nedávného projevu hlavy státu, který vysílal Český rozhlas živě, sice naprosto v souladu se zákonem (Rada jinou možnost podle zákona nemá), ale střílí takříkajíc mimo.

 • Bezlepková dieta je lék (08.11.2014) (přečteno 52×)

  Nižší daň na potraviny bez lepku je fajn, ale problém z pohledu pacientů s celiakií neřeší. Celiakie není léčitelná jiným způsobem než právě onou bezlepkovou dietou. Bezlepkové potraviny jsou tedy lékem srovnatelným s inzulínem či jinými. Na základě medicínské indikace by měla být hrazena z veřejného zdravotního pojištění.

 • K podpisu Rekonstrukce státu přistupuji odpovědně (16.10.2014) (přečteno 90×)

  V posledních dnech čelím útokům ze strany organizace Rekonstrukce státu, že jsem nepodepsala jejich protikorupční výzvu. Ano, nepodepsala. Znamená to ale, že podporuji korupci? To snad ne! Naopak, boj s korupcí tvoří význačnou součást mé pracovní agendy.

 • Senioři si zašlouží respekt a úctu (02.10.2014) (přečteno 38×)

  Senioři si zaslouží náš respekt a úctu. A tvrdím to nejen proto, že se pomalu mezi seniory sama počítám, ale také proto, že jsem vždy oceňovala lidi, kteří, pokud jim to zdraví dovolí, přes svůj pokročilejší věk dokáží být aktivními, nesedí s rukama v klíně, neustále něco vymýšlejí, organizují v obcích i spolcích a sami podnikají.

 • Je dobré vědět... (29.09.2014) (přečteno 12×)

  Schválení nižší DPH na léky, knihy a nezbytnou dětskou výživu a schválení návrhu státního rozpočtu v Poslanecké sněmovně je velmi dobrá zpráva pro všechny, zvláště pak pro rodiny s dětmi a seniory.

 • Válka je ... (17.09.2014) (přečteno 96×)

  „Válka je vůl“ zaznělo mi v uších, když jsem zaslechla papežovu výzvu k míru.

 • Daň z ubrané hodnoty (14.09.2014) (přečteno 47×)

  Minulý týden jsem měla tu čest, spolu se svou slovenskou patnerkou Renátou Zmajkovičovou / 1. místopředsedkyní Národní rady Slovenské republiky/, s diplomatickými zastoupeními skandinávských zemí, především se švédskou velvyslankyní, paní Annikou Jagander, s partnerskou pomocí Transparency International, reprezentované panem Radimem Burešem, uspořádat další konferenci o korupci.

 • Važte slova, pánové… (11.09.2014) (přečteno 245×)

  Dáte-li někomu velmi cenný dárek a on se na něj tváří jako na šmuk, určitě si pomyslíte, že je to ignorant a přestane vás jeho názor zajímat. Výroky o tom, že ČR dostala v Evropské komisi slabé portfolio, jestliže má na starosti spravedlnost, ochranu spotřebitele a rovné šance je znakem naprostého nepochopení fungování Evropské unie a její agendy ze strany autorů těchto výroků.

 • Je solidarita sprosté slovo? (28.08.2014) (přečteno 135×)

  Koncepce "bližního"je něco, co odvozuji od své křesťanské výchovy. Jako sociální demokratka se hlásím k principu "solidarity" a považuji obě slova za velmi příbuzná.

 • Lépe musíme platit učitele než generály (13.05.2014) (přečteno 127×)

  Už T.G.Masaryk říkal, že je špatný stát, který platí lépe své generály než učitele. To je nutné spolu se závazky v koaliční smlouvě připomenout i ministru financí panu Babišovi.

 • Prezident se nemá vzdávat (13.01.2014) (přečteno 82×)

  Odklad jmenování vysokoškolských profesorů nepoškozuje jen je samotné, ale i jejich výzkumná pracoviště a vysoké školy. Ministerstvo školství by proto mělo bez odkladu návrhy na jmenování vysokoškolských profesorů předat panu prezidentovi, jestliže tak zatím neučinilo. Je pak věcí prezidenta, aby konal.

 • ČSSD odmítá rušení malých pošt, síť poštovních služeb je nutné zachovat (09.01.2014) (přečteno 32×)

  Jednou z hlavních programových priorit sociální demokracie, ke které jsme se zavázali voličům před sněmovními volbami, jsou dostupné a funkční veřejné služby. Z tohoto důvodu chceme zachovat dostupnou síť poštovních služeb, a to i v menších městech a obcích. Kromě zásilkových služeb mají pobočky České pošty další důležitou náplň, jako jsou kontaktní místa CzechPointu pro ověřování podpisů, vydávání nejrůznějších úředních potvrzení a rovněž výplata důchodů či dalších dávek sociální státní podpory.

 • Složení vedení sněmovny je lekce demokracie (02.12.2013) (přečteno 126×)

  Demokracii v ČR pořád neumíme a jak se zdá, někteří její principy ani nepochopili, i když se tváří jako její jediní zastánci. Pozice představitele strany přímé demokracie odmítající princip poměrného zastoupení je toho jasným dokladem. Prý je zrada programu z voleb, pokud vítězné strany dopustí, aby místopředsedu sněmovny měla TOP 09, která byla v minulé vládě. Není třeba milovat TOP 09, ale demokrat musí ctít výsledek voleb.

 • Sociální vrstvy a sociální mobilita (27.11.2013) (přečteno 277×)

  Před nedávnem jsem si přečetla palcový titulek v Lidových novinách: „Milión Čechů se potýká s chudobou.“ Noviny záslužně uchopily problém naší doby. Ovšem dotázaní odborníci jen jednoduše popisně hovořili o cestě České republiky na jakýsi metaforický „Balkán“ (jak předsudečné!) a o tom, kde se kdo posléze bude společensky nalézat. Tedy mezi těmi chudými, kterých je stále více a my, neoliberálně deformovaná společnost, s tím prostě jen počítáme.

 • Noc nekřišťálová, neboli Historia magistra vitae (09.11.2013) (přečteno 170×)

  Připomínáme si v těchto dnech jednu tragickou událost, která se týkala i části našeho území. Devátého listopadu 1938 nacisté zinscenovali v celém Německu, včetně toho, čemu říkali Sudetenlad, násilný útok na židovské spoluobčany. Noc prý křišťálová. Jako křišťál se opravdu rozsypaly rozbité výlohy. Původně „oslavné“ nacistické označení v nás dnes vzbuzuje hrůzu – právem.

 • Mít takového Mazowieckého (03.11.2013) (přečteno 135×)

  Dne 28. října zemřel Tadeusz Mazowiecki, člověk, který uvážlivě a s klidem prosadil v roli prvního ministerského předsedy svobodného Polska první a nejdůležitější kroky polské posttotalitní transformace.

 • Jak v říjnu 1918 vzniklo Československo na základě společného úsilí demokratů (30.10.2013) (přečteno 129×)

  Slavíme 95. výročí české samostatnosti, která tehdy byla samostatností československou. Chtěla bych připomenout několik aspektů tohoto výročí:

 • Prohlášení předsedy klubu ČSSD, předsedy Senátu a 1.místopředsedkyně Senátu (28.10.2013) (přečteno 6695×)

  Vážené přítelkyně, vážení přátelé, obracíme se na Vás v této velmi složité situaci pro Českou stranu sociálně demokratickou a její budoucnost.

 • Voliči rozhodli. Strany čeká zkouška demokracie (27.10.2013) (přečteno 62×)

  Voliči rozhodli a odpovědnost politiků je jejich vůli s pokorou naplnit co nejlépe. Předčasné volby byly přece proto, že sněmovna nefungovala a vláda neměla demokratický mandát ke správě země. ČSSD je nyní na tahu, i když nevyhrála tak, jak jsme si všichni představovali.

 • Nepřekročitelná smlouva (07.10.2013) (přečteno 135×)

  „Musíte vyhrát, ať se nám žije líp,“ je věta, která je pro všechny sociální demokraty obrovským závazkem.

 • Kdo okrádá daňové poplatníky (03.10.2013) (přečteno 86×)

  Kde na to vezmete? Ptali se mně novináři, když jsem mluvila o financování vědy jako klíčové oblasti pro dlouhodobou prosperitu a ptají se mě lidé na ulicích, když mluvíme o valorizaci penzí nebo odmítání školného nebo nadstandardů ve zdravotnictví. Mám jednoduchou odpověď : Nedovolíme krást!

 • Špatná otázka: Jaké příjmy generuje Akademie věd? (02.10.2013) (přečteno 108×)

  Premiér v demisi se v Hospodářských novinách vyjádřil ke stavu české vědy a dal k dispozici některé dost radikální názory o rozpočtové podpoře a vědecké výkonnosti. Tu definoval pouze jako schopnost generovat příjmy. K tomu je nutné připomenout dvě věci:

 • Zázrak se nestane (01.10.2013) (přečteno 58×)

  „ Dokážete vládnout, když jste rozděleni ?“ je otázka, kterou jsem slyšela od lidí na ulici i od univerzitních profesorů.

 • Perspektivu pro mladé, dobrá pracovní místa (30.09.2013) (přečteno 17×)

  Snižování financí na výzkum pro vysoké školy je krátkodeché a dále podvazující hospodářský růst.

 • Fungující stát je stát užitečný lidem (27.09.2013) (přečteno 96×)

  Fungující stát mimo jiné znamená obnovení a zajištění základních pilířů konkurenceschopnosti: fungujících institucí, dostatečných zdrojů financování, rozvoje lidských zdrojů, dostatečné infrastruktury, posílení výzkumu, vývoje a inovací. Užitečný stát je stát veřejných služeb podporující konkurenceschopnost pro vysokou kvalitu života občanů.

 • Buďme zemí talentovaných lidí, ne zemí montoven! (20.09.2013) (přečteno 39×)

  Snižování financí na výzkum pro vysoké školy je krátkodeché a dále podvazující hospodářský růst. Požaduji po ministru školství a financí přehodnocení této pozice.

 • Výzkum, vývoj a inovace jsou náš nejvýznamnější zdroj prosperity (14.09.2013) (přečteno 51×)

  Chceme-li dospět ke znalostní společnosti, vláda i parlament musí umět klást otázky nejen Akademii věd ČR, která je největší vědeckou institucí, ale i dalším významným univerzitním i neuniverzitním vědeckým pracovištím tak, aby politické rozhodování vždycky stálo na faktech, argumentech a nejnovějších vědeckých poznatcích a analýzách. Jinak se civilizační zaostávání ČR bude jen prohlubovat a o vrácení konkurenceschopnosti zemi si můžeme dát jen zdát. To, jak se zdá, po našem neustálém opakování pochopila i Nečasova vláda a slíbila navýšení financí pro tuto oblast i jednu a půl miliardy. Rusnokova vláda však přes to, že tento závazek ve svém vládním prohlášení převzala, v návrhu rozpočtu nedodržela.

 • Naší vizí je růst konkurenceschopnosti, ne její propad (05.09.2013) (přečteno 91×)

  Podle žebříčku Světového ekonomického fóra klesla ČR v hodnocení konkurenceschopnosti až o sedm příček, čímž jsme ocitli za takovými zeměmi, jako je Ázerbájdžán a Portoriko. V takové situaci je snížení financí v oblasti resortu školství krátkozraké, ne zrovna moudré a možná i skandální.

 • Strany nelžou a moudrý volič se ptá (03.09.2013) (přečteno 111×)

  Ucházíte-li se o práci, personalista vám dřív nebo později položí otázku: „ A proč bychom měli přijmout právě Vás?“

 • Ano pro snížení DPH u léků! (20.08.2013) (přečteno 88×)

  Snahu ČSSD prosadit snížení DPH u léků jako nezbytné potřeby pro návrat ke zdraví a mnohdy záchranu života, považuji za správnou a plně ji podporuji. Tento požadavek je podporován i Svazem pacientů ČR.

 • Bohuslav Sobotka našel v politické krizi státnické řešení (07.08.2013) (přečteno 281×)

  Vítězem debaty o Rusnokově vládě se stala sociální demokracie jako celek v čele s Bohuslavem Sobotkou. A to navzdory všemožným „zaručeným“ interpretacím a komentářům, které se snaží rozvíjet teorie o tom, kdo je v sociální demokracii vítěz a kdo poražený. Tyto komentáře jsou nejen nekompetentní, ale žurnalisticky také neprofesionálním projevem, který postrádá hlubší analýzu a kdy je „přání otcem myšlenky“. Jsou také dokladem toho, jak málo demokracii v ČR vlastně „umíme“, jestliže vnímání jiného názoru, hledání konsensu a vytvoření kompromisu je označováno jako prohra a ztráta autority.

 • V zájmu vědy přeji úspěch (26.07.2013) (přečteno 363×)

  Rada pro výzkum, vývoj a inovace přešla vcelku logicky pod vedení nového ministerského předsedy Jiřího Rusnoka. Je chvályhodné, že si nový premiér tuto navýsost důležitou pozici ponechal. Současná rozháraná ( chcete-li nestabilní) politická situace vědě nesvědčí, ale může být i pro tuto oblast novou výzvou. Ukazuje souvislosti, o kterých mluvím už dost dlouho, a kterých bychom si měli být vědomi nejen v oblasti vědy. Těmi je nutnost zakotvit pevněji správu vědy a formulovat vize, dlouhodobé záměry a inovace na základě vědeckého poznání nejen v průmyslu, ale také ve správě země.

 • Rozhodnutí ČSSD o vládě musí být zodpovědné vůči ČR a občanům (23.07.2013) (přečteno 91×)

  Na facebooku mi jeden z přátel napsal, že se diví ČSSD o čem chce kolem podpory Rusnokovy vlády diskutovat. Že všechno je lepší než byla Nečasova vláda. A proč, když nám vadí ministr Fischer, nedodáme do Rusnokovy vlády našeho stínového ministra Mládka. Moje odpověď nešla vložit jako komentář a dokonce ani jako můj status. Možná to byla náhoda, možná to jen neumím.

 • ODS a TOP09 bez skrupulí dál poškozují ČR (18.07.2013) (přečteno 149×)

  ODS a TOP09 prodloužily v ČR politickou krizi, když zablokovaly rozpuštění Sněmovny a zabránily rychlým novým volbám.

 • Obamův bezpečný svět není naivita (20.06.2013) (přečteno 44×)

  Svět byl dlouho ve fázi atomového zbrojení a byl velmocemi udržován v rovnováze hrůzných představ, co by se během možného konfliktu mohlo odehrát. Hrozby byly stabilizačním prvkem. Dnes je svět ovšem jiný.

 • Dejme občanům možnost rozhodnout o nové vládě (17.06.2013) (přečteno 35×)

  Demise premiéra P. Nečase a vlády přichází pozdě, ale přece. Kdyby se Petr Nečas vzdal své funkce již na konci minulého týdne, tak si mohl i přes skandální korupční podezření jeho nejbližších spolupracovníků zachovat zbytek důstojnosti. Nyní končí jako premiér, který se navzdory vážnosti situace pokusil v prvních chvílích zůstat ve funkci navzdory všemu a všem. Dobrou zprávou pro ČR je fakt, že neudržitelnost situace pochopil alespoň o pár dnů později.

 • Španělské inovace (10.06.2013) (přečteno 67×)

  Podíváme-li se na ekonomické výsledky tzv. „krizových koutů“ Evropské unie, můžeme se dožít několika překvapení. Irsko již opět nabírá sil a právě končí s elegantně administrovaným předsednictvím Unie. Ve Španělsku se lidem nevede moc dobře, ale rozpočet zemi zadlužuje dnes již méně než 3 % HDP, což je znamením rostoucí stability. Všude je vidět, jak se politické elity – přes všechnu veřejnou nevoli – snaží uchopit vhodné a inovativní prostředky k řešení krize. Česká republika je oproti tomu ve skluzu a vláda stále ještě káže své neoliberální recepty, aniž by si uvědomovala, že Irsko s bankovní bublinou a Španělsko s bublinou nemovitostí právě na neregulovaných neoliberálních koncepcích ztroskotaly.

 • Potřebujeme dlouhodobé strategie (07.06.2013) (přečteno 136×)

  Středoevropský tygr, kterého slibovala z ČR udělat jak Klausova, tak poté Topolánkova a Nečasova vláda, je opět už čtvrtý rok díky jejich vládnutí spíše skomírající kočkou. Ekonomové dovozují, že příčinou ztráty konkurenceschopnosti je vysoká byrokracie, korupce, přiznávají problematickou hierarchii hodnot a preferencí jak manažerů, tak populace. To samo by stálo za analýzu a mělo by být pro nás všechny k zamyšlení. Většinově pravicoví ekonomové ale moc nemluví o tom, že pokud se díváme na faktory konkurenceschopnosti, pak se ČR až na 50. místo propadla ve vývoji domácí ekonomiky. To jde bez pochyb na účet současné vlády, ať už je to ideologie trhu bez přívlastků či reformy, které nejsou nic jiným než vyráběním nových bankovních produktů.

 • Ničivé povodně a naděje postiženým (03.06.2013) (přečteno 83×)

  Chci vyjádřit hlubokou soustrast všem, kteří přišli v důsledku ničivých povodní o své blízké. Cítím s lidmi, kteří zápasí s živelnou vodou. Obdivuji a oceňuji organizační práci krajů i samospráv. Velmi si vážím nasazení Hasičského záchranného sboru, dobrovolných hasičů, městských policií i pracovníků samospráv, kteří staví zábrany, pomáhají při povodni a zajišťují evakuační místa.

 • Vítám návrh prezidenta Zemana, aby potvrzení a udělení akademického titulu bylo v kompetenci MŠMT (23.05.2013) (přečteno 34×)

  Sociální demokracie vnímá jako velmi dobré gesto prezidenta ČR M. Zemana to, že navrhuje, aby jmenování profesorů jako výsledek rozhodnutí vědeckých rad univerzit zastřešoval, a samotné potvrzení a udělení akademického titulu, aby bylo v kompetenci Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT).

 • Dublinské setkání: ČR potřebuje impulsy pro inovaci a podnikání (03.05.2013) (přečteno 51×)

  Na setkání členů národních parlamentů zemí EU, organizovaném koncem dubna irským předsednictvím v Dublinu, byla témata jednání propojena způsobem pro nás neobvyklým. Nezaměstnanost mladých, podpora malých a středních podniků a zakládání firem inspirovaných inovativními idejemi. Tedy nikoli projednávání problémů a iniciativ jednotlivě, nýbrž hledání souvislostí a synergií.

 • Závazek (05.04.2013) (přečteno 88×)

  Na nedávném sjezdu jsem se stala místopředsedkyní ČSSD. Stále znovu přemýšlím z různých perspektiv o tom, jaký to je pro mne závazek. Závazek dnes, ale také závazek vůči těm, kteří během stopětatřicetileté historie strany, kterou si letos připomínáme, věděli, co to znamená, být sociálním demokratem. Řada z nich za své přesvědčení musela bojovat, nemálo z nich i trpělo – v nacistických a komunistických vězeních. Již před několika lety jsem jako dárek od prof. Erazima Koháka dostala knihu Anny Veverkové „Znovu bych mu ruku podala“.

 • Bez dlouhodobých strategií nevyřešíme ani korupci ani zaostávání země (18.03.2013) (přečteno 124×)

  Zásadní příčinou hospodářského i sociálního propadu ČR, i když naši sousedé rostou, je absolutní absence jakékoliv vize, schopnosti předvídat a přijímat strategická řešení.

 • Může být prezident velezrádce? (28.02.2013) (přečteno 110×)

  Amnestie prezidenta republiky vzbudila vlnu rozhořčení. Poslední slovo bude mít Ústavní soud České republiky. V Senátu PČR je v běhu ještě další související záležitost, kde zřejmě bude opět rozhodovat Ústavní soud. Jediná sankce, kterou lze použít proti „ústavně neodpovědnému“ prezidentovi je podání žaloby na prezidenta Senátem Parlamentu ČR pro jednání kvalifikovaném jako jednání proti demokratickému právnímu řádu, v Ústavě ČR nazvaném velezrada. Není to trochu silná káva? Jak se to vezme. V této chvíli je to bohužel (nebo bohudík) jediný dostupný instrument, kterým se dá vymáhat odpovědnost od prezidenta.

 • Zpoplatnění celé stomatologie z nás dělá rozvojovou zemi (15.02.2013) (přečteno 415×)

  Ministr Heger svými asociálními opatřeními ČR dostává na úroveň rozvojových zemí. Zpoplatnění amalgamových zubních výplní, jak je již po několikáté navrhuje ministerstvo, znamená, že stomatologická péče již nebude nijak hrazena z veřejného zdravotního pojištění.

 • Moje volba je jasná, volím Jiřího Dientsbiera (08.01.2013) (přečteno 40×)

  Češi potřebují naději. Poslední zbytky té, kterou měli, jim vzal nyní Václav Klaus generálním pardonem pro korupčníky a podvodníčky i velkoformátové podvodníky. Lidé ale potřebují vědět, že právní stát a vymahatelnost práva není z horizontů snů, že svoboda a spravedlnost je právem každého, ne jen vyvolených a to, že jim zajistí solidární společnost.

 • Štastné Vánoce všem dětem (23.12.2012) (přečteno 34×)

  Vánoce patří především dětem. Není nic hezčího než plamínky v rozzářených, šťastných, dětských očích. Bohužel i v naší zemi budou děti, které možná moc šťastné nebudou.

 • Každý člověk musí dostat stejnou šanci! (27.11.2012) (přečteno 58×)

  Nedávno jsem v Senátu Parlamentu České republiky uspořádala kulatý stůl při příležitosti 5. výročí rozsudku D.H. a ostatní versus ČR Evropského soudu pro lidská práva. Ten v listopadu roku 2007 rozhodl, že praktické (dříve zvláštní) školy u nás znevýhodňují romské děti.

 • Reformní svoboda: Plaťte nebo slepněte (20.11.2012) (přečteno 47×)

  Standardem pro implantaci očních čoček mají být podle standardů zavedených ministerstvem zdravotnictví nitrooční čočky, které se podle informací České oftalmologické společnosti nepoužívají nikde v Evropě, respektive používají se výhradně v rozvojových zemích. To by samo o sobě nebylo na závadu. Závažnější je ale to, že tyto čočky nejsou kvalitní. To je již hmatatelný důsledek špatného a proti pacientům namířeného zákona o zdravotnických službách.

 • Nic není důležitější než naše děti (14.11.2012) (přečteno 16×)

  Českým dětem patří přední příčky v evropských statistikách: nejčastěji končí život sebevraždou a zneužívají návykové látky. Doposud to byly jen dvě řady čísel, které spolu zdánlivě nesouvisely: jedna mapovala počet dětí závislých na alkoholu, druhá počet dětských sebevražd. V obou statistikách se české děti dostávají pravidelně na evropskou špici. Pokud jde o alkohol, evropská studie ESPAD v loňském roce zjistila, že zatímco v okolních zemích popíjí alkohol zhruba 57 procent školáků, v Česku je to neuvěřitelných 79 procent. Na přední příčky se české děti dostaly i v kouření marihuany. Podobně jsou na tom také v sebevraždách. Na život si v Česku každoročně sáhne okolo pěti až deseti dětí do 15 let. U starších dětí do 19 let dokonce zdravotníci napočítali kolem čtyřicet sebevražd ročně. To jsou celé dvě školní třídy.

 • Stát se to může i Vám, první pomoc je potřeba trénovat (05.11.2012) (přečteno 61×)

  Když sečtu hodiny na cestě mezi Zlínem a Prahou, nejméně jeden pracovní den v týdnu trávím v autě na dálnici. Při dnešních statistikách nehodovosti bylo bohužel jen otázkou času, kdy se dostanu blíže k dopravní nehodě. Ten čas se naplnil minulý měsíc.

 • Politická kultura znamená odbornost, etiku i službu (22.10.2012) (přečteno 97×)

  Díky všem, kdo si váží demokracie, a proto šli volit. Zvlášť děkuji za hlasy pro sociální demokraty. Je to pro mě a pro nás všechny obrovský závazek.

 • Stydím se za vyjádření prezidenta této země (18.10.2012) (přečteno 169×)

  Udělení Nobelovy ceny míru Evropské unii je uděleno po zásluze. Stydím se za vyjádření prezidenta České republiky k této významné události. Jsem pobouřena výroky jeho poradců a stoupenců svědčících nejen o ignoranci a neznalosti faktů, ale i o bohapusté neúctě k oněm šedesáti miliónům mrtvých, kteří položili své životy v obou světových válkách, a kvůli nimž otcové zakladatelé evropského projektu hledali cesty, jak válečný konflikt z Evropy navždy vyloučit.

 • Domácí násilí nelze přepočítávat (11.10.2012) (přečteno 127×)

  ČR je z hlediska prevence a potírání násilí vůči ženám na úrovni rozvojových zemí. Kdyby to tak nebylo, jistě by se připojila svým podpisem k mezinárodní Úmluvě o prevenci a potírání násilí vůči ženám a domácího násilí představené v Istanbulu r. 2011.

 • Koalice nepřekročila svůj stín - lékaři dál budou muset řešit nesmyslnosti zákona (27.09.2012) (přečteno 27×)

  Vládní koalice ve sněmovně opět nezklamala. Koaliční disciplína je silnější než zdravý rozum. Poslanecká sněmovna zamítla senátní návrh novely zákona o zdravotních službách, který napravoval naprosto v praxi nereálná ustanovení zákona o zdravotních službách. Podstatě jediným argumentem bylo, že ve sněmovně již je poslanecký návrh ministra Hegera, který řeší stejnou věc – nesmyslný požadavek na souhlas obou rodičů s poskytnutím zdravotní péče u dětí. Nicméně další nesmyslnosti rychlokvašeného zákona neřeší. Ty se nyní pokusí změnit poslanec Krákora (ČSSD), který již přislíbil předložení ustanovení senátního návrhu zákona jako pozměňovací návrh k Hegerově předloze.

 • Bude luxusem přivést dítě na svět? (18.09.2012) (přečteno 59×)

  Uzavírání porodnic na straně jedné a budování tzv. porodních domů je skvělá ilustrace skutečných záměrů této vlády. Těmi jsou likvidace veřejného neziskového systému zdravotní péče, který naplňuje ústavní právo občanů na bezplatnou zdravotní péči na základě veřejného zdravotního pojištění , aby současně na potřebné péči mohli začít bez rizika vydělávat soukromé subjekty. Přivést dítě na svět se zřejmě brzy stane luxusem.Že to může mít podobné důsledky, jako dnes naprosto chybějící kontroly v oblasti prodeje alkoholu, současné ministerstvo zdravotnictví evidentně nezajímá.

 • Není svobodný, kdo se bojí zítřka aneb o čem jsou tyto volby (28.08.2012) (přečteno 69×)

  Základní potřebou každého člověka je pocit bezpečí. K tomu patří nejen bezpečnost na ulicích, jistota právního státu, ale i jistota, že bude mít práci za přijatelných podmínek, bude léčen, když onemocní, jeho dětem se dostane dobrého vzdělání. To vše se dá shrnout pod pojem veřejné služby. A právě v přístupu k veřejným službám je zásadní rozdíl mezi sociálními demokraty a např. ODS nebo TOP 09, tedy pravicí. Právě proto jsou pro nás klíčové oblasti, zdravotnictví, věda, školství, občanská společnost, principy rovných šancí a právního státu.

 • Podpoře vědy bychom tleskali, kdyby to byla pravda (21.08.2012) (přečteno 102×)

  Vláda slovy premiéra Nečase o vědě otočila o sto osmdesát stupňů. Přijala dosavadní pozici opozice, kterou doposud zásadně odmítala. Je to prozření premiéra nebo jen marketingový tah snažící se alespoň trochu vylepšit špatnou image vlády?

 • Církevní restituce jsou nemravné (12.08.2012) (přečteno 373×)

  Sousedka z obce, odkud pochází manžel, mi napsala dopis k podpoře církevních restitucí, ve kterém se dovolávala mé křesťanské výchovy, aktivní činnosti mého otce v katolické církvi i mého prastrýce faráře. Zajímavé bylo, že ten dopis byl odeslán z Olomouce. Nehodlám pátrat, jak se to stalo.

 • Očkování nemůže být miliardový byznys bez kontroly (09.08.2012) (přečteno 61×)

  Propojení Národní imunizační komise a farmaceutických firem je skandální střet zájmů. Jedná se o oblast, kde jsou ve hře miliardy z veřejného zdravotního pojištění a hlavně lidské zdraví, zejména pak dětí. Propojení těch, kteří o očkování rozhodují s těmi, pro které je vakcinace především velký byznys, je nepřijatelné kšeftování se zdravím a mnohdy i životy lidí.

 • Energetická koncepce by měla být konsensem (31.07.2012) (přečteno 138×)

  Nechceme-li ztrácet čas a finance, je žádoucí, aby Energetická koncepce byla konzultována nejen s dalšími resorty, ale vzhledem k tomu, že v energetice je investiční cyklus cca 50 let, také napříč politickým spektrem. Tak, jak tuto Koncepci předložil ministr obchodu a průmyslu Kuba, tak zde zaznělo několik falešných tonů.

 • Podpora vědy musí vypadat jinak (12.07.2012) (přečteno 103×)

  Potřebujeme mezinárodní srovnání. Potřebujeme se učit od úspěšných. Podívejme se, kde a za jakých podmínek jsou dosahovány vynikající výsledky v oblasti vědy jinde.

 • Svaz pacientů ČR doporučuje bojkot léků, které nejsou hrazeny ze zdravotního pojištění. (02.07.2012) (přečteno 106×)

  V každé lékové skupině musí existovat lék, který je plně hrazen pojišťovnami.

 • Starosti vlády (26.05.2012) (přečteno 128×)

  Vláda, ministři, ani ministr Kalousek, nemohou říci, že nevěděli o problémech, ve kterých je čerpání evropských peněz v ČR.

 • Vyprázdněný pojem „reformy“ (23.05.2012) (přečteno 137×)

  „Nový ministr školství Petr Fiala zastavil kritizovanou reformu financování škol podle naplněnosti tříd“, kterou navrhoval jeho předchůdce Josef Dobeš, jak píše tisk. Prý „ministerstvo teď čeká na návrh rozpočtu pro příští dva roky, pak začne vymýšlet nový systém.“ Že se zastavilo něco, co by bylo pro školy zhoubné, je dobře. Na druhou stranu to svědčí o naprosté nekoncepčnosti této vlády.

 • Síla integrace (09.05.2012) (přečteno 93×)

  Tyto dny, tedy 8. a 9. květen, jsou výročí, která bychom měli připomínat nejen kvůli pietním vzpomínkám na padlé, ale především kvůli své budoucnosti. Dnes mnohem intenzivněji, než kdykoliv předtím.

 • Napraví ministr Fiala chyby svých předchůdců? Nezbývá než věřit (04.05.2012) (přečteno 78×)

  Od středy tohoto týdne má jedno z našich nejdůležitějších ministerstev nového šéfa. Akademik, politolog a nestraník Petr Fiala, nahradil na postu ministra školství, mládeže a tělovýchovy Josefa Dobeše z Věcí veřejných.

 • Tahák pro velebné kmety (02.05.2012) (přečteno 162×)

  Penze - a jak s nimi zacházet a poučit se u sousedů.

 • Lidská práva a dodržování ústavních procedur prudí - lze nalézt čestné řešení Klausovy výjimky? (24.04.2012) (přečteno 129×)

  Je zřejmé, že něco takového jako jsou lidská a sociální práva, která podle prezidenta Klause zaplevelují Ústavu, české neoliberály velmi prudí. Co jiného by bylo příčinou křečovitých a nenávistných vystoupení proti každému, kdo se snaží tato práva hájit minimálně požadavkem na to, aby byly dodržovány ústavní procedury a nebyl obcházen parlament.

 • Podpora vysokých škol je bytostný zájem ČR (13.04.2012) (přečteno 62×)

  Podporuji stanovisko České konference rektorů VŠ odmítající další pokles financování vysokých škol. České vysoké školství i oblast výzkumu, vývoje a inovací, ve které jsou vysoké školy významným aktérem, není ve srovnání s vyspělými zeměmi nijak růžové.

 • Ukončeme Hegerovu ruskou ruletu s dětskými pacienty! (06.04.2012) (přečteno 134×)

  Ruskou ruletu, kterou rozehrál s dětskými pacienty ministr Heger, je potřeba co nejdříve ukončit. Požadavek nového Hegerova zákona, vyžadující souhlas obou rodičů k léčebnému zákroku u dítěte, může v konkrétních případech ohrozit zdraví a život dítěte. To vše doprovází fakt, že zákon často staví do naprosto neřešitelných situací jak rodiče, který má dítě svěřeno do péče, tak ošetřujícího lékaře či lékařku.

 • Jde o život (22.03.2012) (přečteno 108×)

  Pacienti i české zdravotnictví se v této chvíli cítí jako žába těsně před uvařením. Ministr zdravotnictví Leoš Heger z TOP09 postupně přikládal polínko po polínku k původně registračním poplatkům exministra Tomáše Julínka (ODS), až pacient bez nabité prkenice už k lékaři ani dnes chodit nemusí. Ministru Hegerovi (TOP09) se ve zdravotnictví podařilo postupně totálně vyprázdnit Ústavu ČR, respektive právo občanů na přístup ke zdravotní péči.

 • Hospodářská situace ČR není důsledkem krize, ale špatných kroků vlády (20.03.2012) (přečteno 246×)

  Nejen veřejné systémy jako jsou školství a zdravotnictví jsou podfinancovány a náklady na ně pro občany narůstají geometrickou řadou, i když jejich kvalita se spíš zhoršuje než zlepšuje.

 • Nečasova mantra: „Stokrát opakovaná lež se stává pravdou!" (05.03.2012) (přečteno 140×)

  Neslibujeme modré z nebe, na rozdíl od ODS. Nedopustíme ale, aby přístup ke vzdělání a zdravotní péči přestal být rovným právem všech občanů.

 • Trvalá a pozitivní změna ve školství předpokládá rozvahu a diskuzi (30.01.2012) (přečteno 136×)

  Školství, stejně jako věda, jsou systémy, které se vyznačují velkou setrvačností a dlouhodobostí dopadů změn.

 • Demokracie bez pravidel směřuje k diktatuře (24.01.2012) (přečteno 125×)

  Ministr školství Dobeš předvolává rektora nejstarší české univerzity a předsedu konference rektorů na kobereček. Jeho ministerstvo navrhuje zákon, který omezuje akademické svobody.

 • Zvýšení kreditu ČR v EU je zájmem nás všech (12.01.2012) (přečteno 136×)

  Reakce místopředsedkyně Senátu P ČR Aleny Gajdůškové na dnešní vyjádření předsedy TOP 09 Karla Schwarzenberga v Lidových novinách a na prohlášení prezidenta Václava Klause o fiskální unii

 • Vládní řešení církevních restitucí proti všem? (10.01.2012) (přečteno 178×)

  Nepředpokládám, že prolomení hranice r. 1948 je záměr církví. Možná si toto riziko neuvědomují ani autoři vládní podoby zákona. Ale možná některým z těch, kteří církevní restituce tlačí nehledíc napravo - nalevo a odmítajíc jakoukoliv diskuzi s veřejností či opozicí, jde právě o toto.

 • Praha jako Moskva v šedesátém osmém, bez parlamentu (05.12.2011) (přečteno 148×)

  Jestliže nám jde o vymahatelnost práva, o demokratický právní stát a nechceme se pomalu ale jistě stát autoritativním režimem, nelze celou věc přejít.

 • Kojenecké ústavy nelze stoprocentně nahradit pěstounskou péčí (25.11.2011) (přečteno 244×)

  Senátorka Alena Gajdůšková bude bojovat za zachování kojeneckých ústavů.

 • Nebezpečná tendence vládní koalice (06.11.2011) (přečteno 231×)

  Podle našeho „svědomí“ a v „zájmu všeho lidu“- jak říká Ústava, je, aby lidé věděli, co pro ně znamená přijetí vládních tzv. reformních zákonů. Proto jsme návrhy těchto zákonů vrátili ze Senátu. Proto naši kolegové nyní ve Sněmovně drží maratón vystoupení.

 • Temelín není jednoznačnou záležitostí (01.11.2011) (přečteno 239×)

  Česká vláda o rozhodnutí dostavět Temelín nediskutuje. Premiér dokonce vyměnil šéfa ČEZu, který podle něj nepracoval v této věci dost intenzivně.

 • Ministr Dobeš zaslouží „zlatou medaili“ (30.10.2011) (přečteno 134×)

  O osud vysokého školství se obávám stejně jako ministr Dobeš. Nemyslím si ale, že další rozvoj vysokého školství ohrožuje ...

 • Věda a ráj pro korupci (27.10.2011) (přečteno 159×)

  Na své návštěvě Washingtonu jsem měla možnost navštívit Národní výzkumnou laboratoř námořnictva.

 • Za špatné hospodaření by měl být kriminál (23.10.2011) (přečteno 161×)

  Neoliberální vlády páchají zločin na budoucnosti České republiky a českých občanů. Cílevědomě likvidují veřejné služby, zadlužují naši budoucnost...

 • Vládní neschopnost čerpat peníze z fondů EU poškozuje občany (20.10.2011) (přečteno 70×)

  Ministerstva svou neschopností připravují ČR o finanční zdroje z evropských fondů. Nečasova vláda hledá peníze, kde se dá. Dokáže bez uzardění a bez zábran dovést občany snižováním jejich příjmů a současným zvyšováním životních nákladů až do situace, kdy i lidé, kteří se vždy o sebe dokázali postarat, padají pod hranicí chudoby. Na druhou stranu její ministři svou naprostou neschopností připravují tuto zemi o finanční prostředky, které by mohly přispět k jejímu ekonomickému růstu.

 • Sociální práva českých občanů mají jednoznačnou prioritu (06.09.2011) (přečteno 53×)

  Podporuji požadavek Lubomíra Zaorálka, že by vláda měla na evropské úrovni odstoupit od tzv. Klausovy výjimky z Lisabonské smlouvy, respektive z Listiny Základních práv EU, která by oslabila zakotvení sociálních práv českých občanů na evropské úrovni.

 • Nemocnice nesmí být kriminál ani Václavák (02.09.2011) (přečteno 34×)

  Na dnešním zasedání Grémia Svazu pacientů ČR byly kromě jiného projednány dvě zásadní oblasti – projednávané návrhy ministerstva zdravotnictví a situace pacientů po předpokládaném přijetí tzv. reformních zdravotnických návrhů. Zásadní pozice Svazu pacientů ČR je, že pacient musí mít stejné podmínky související s léčbou, ať je hospitalizován kdekoliv v ČR. I k tomu bude směřovat diskuze, kterou Svaz pacientů tímto jednáním zahájil o formulaci práv a povinností pacientů v české legislativě.

 • V nemocnici jako v kriminále? (01.09.2011) (přečteno 35×)

  V nemocnici jako v kriminále. Tak se asi nejspíš bude cítit pacient, za kterým bude moci návštěva přijít jen jedno odpoledne v týdnu. I touto problematikou a v souvislosti s tím formulací práv pacientů se bude zabývat dnešní jednání místopředsedkyně Senátu Parlamentu ČR Aleny Gajdůškové a grémia Svazu pacientů ČR.

 • Až budete mít pěstounské rodiny, zrušte kojeňáky (24.08.2011) (přečteno 55×)

  Ministerstvo práce a sociálních věcí chystá zákaz umisťování dětí do tří let do kojeneckých ústavů. Informovala o tom dnešní Mladá fronta Dnes. Na to se nedá reagovat jinak, než zopakovat v poslední době bohužel často používanou myšlenku, že ministerstva v České republice by měla nejdříve pracovat, jak mají, tedy věci řešit, a pak teprve zakazovat. Jenže jít cestou zákazu je mnohem pohodlnější a ministerstva, která se utápí v mnoha zdlouhavě řešených problémech, se stále častěji uchylují právě k těm nejjednodušším řešením.

 • Školné jde proti středním vrstvám a znalostní ekonomice (15.08.2011) (přečteno 31×)

  Zavedení školného, které v tichosti plánuje ministerstvo školství, je jen dalším z dalších útoků na střední vrstvy ve jménu bank. Takový plán je nutné zásadně odmítnout. Jednou z mála cest překonání hospodářské krize a trvale udržitelného růstu je nastartování znalostní ekonomiky, které není myslitelné bez vzdělaných lidí. Školné jde přímo proti této potřebě.

 • Přesun reklamy z ČT 1 na ČT 2 je podivnou konstrukcí (03.08.2011) (přečteno 28×)

  Ve čtvrtek 4. srpna bude Senát PČR projednávat na své 11. schůzi návrh zákona, kterým se mění zákon č. 483/1991 Sb., o České televizi.

 • Norské memento (25.07.2011) (přečteno 36×)

  Norská tragédie otřásla celou Evropou. Centrum demokratického vládnutí jedné ze starších evropských demokracií se stalo cílem brutálního útoku a ihned poté zaútočil pachatel na shromáždění mladých lidí, sociálních demokratů. Hlubokou lítost a soustrast norské vládě i norským občanům jsem vyslovila bezprostředně po prvních zprávách. Od té chvíle přemýšlím – proč? Co bylo motivem takového činu? Nemá-li se nic takového opakovat, musíme pochopit příčiny a předejít jim.

 • Vyslovuji hlubokou soustrast obětem útoku teroristů v Norsku (23.07.2011) (přečteno 44×)

  Tragédie v Oslu je krutá a nepochopitelná. Soucítím s oběťmi i pozůstalými. Vyjadřuji soustrast norským občanům i norské vládě.

 • Bariéry konkurenceschopnosti? (20.07.2011) (přečteno 33×)

  Nevýběr daní a hloupé škrty ovšem problém řešit nepomohou. A protiklady se vrší.

 • Otazníky kolem odstátnění fakultních nemocnic (04.07.2011) (přečteno 41×)

  Návrh ministra zdravotnictví Leoše Hegera na odstátnění fakultních nemocnic a snaha udělat z nich veřejnoprávní, nestátní a neziskové nemocnice, vypadá na první pohled velmi líbivě a nezasvěcená veřejnost tomu určitě bude tleskat. Chápu také děkany medicínských fakult, že se to líbí právě jim.

 • Vláda rozdělením zdravotní péče pro chudé a bohaté vytváří prostor pro privatizaci zdravotního pojištění (01.07.2011) (přečteno 42×)

  Senátoři za sociální demokracii nyní analyzují, zda je možné návrh novely zákona o veřejném zdraví předělat pozměňovacími návrhy tak, aby byl alespoň částečně akceptovatelný z pohledu ústavnosti, práv pacientů, sociální citlivosti a zajištění kvality a dostupnosti zdravotní péče. Pokud taková úprava nebude možná, senátoři návrh zamítnou.

 • Falešná hra s Klausovou výjimkou (28.06.2011) (přečteno 25×)

  Premiér Nečas podle informací z médií počítá nadále s tím, že smlouvu o přijetí Chorvatska bude v Českém parlamentu schvalovat společně s vyjednanou českou výjimkou k Lisabonské smlouvě. Prohlásil, že „všichni budeme respektovat rozhodnutí Evropské rady, které na tuto výjimku přistoupilo.“

 • Zvýšení DPH u knih je nezodpovědné! (24.06.2011) (přečteno 30×)

  Zdražení knih je konkrétní výsledek ideologie, že vše se dá koupit a vše vyřeší trh, tedy konkrétním projevem pravicové politiky v českém pojetí. V tomto pojetí je kniha pouhé zboží a není tedy žádný důvod, proč by neměla být jako každé jiné zboží zdaněna. To se nedomýšlím. Tento výrok jsem zaslechla od jednoho z pravicových poslanců v Českém rozhlase.

 • Šťastný pacient a Platon (22.06.2011) (přečteno 36×)

  „Občan bude nejšťastnější, když si bude moci konečně zaplatit u lékaře za to, co má doposud zadarmo“, je tvrzení, které vtloukají střídavě do hlavy páni ministři Kalousek a Drábek. (pana Hegera v této chvíli už moc slyšet není). Ministr Drábek si dokonce chtěl na tuto práci najmout PR agenturu. Za příslušný peníz by určitě byli úspěšní. Nakonec byla doba, kdy se „šikovné“ reklamky snažili vnutit lidem představu, že nejšťastnější chvíle pro každou ženu je, když menstruuje a může při tom prát. A nakonec „ i muži mají své dny“.

 • Stávka i proti daňové nespravedlnosti (16.06.2011) (přečteno 47×)

  Je ironií osudu, že Den daňové svobody letos připadl na datum před avizovanou stávkou. Neoliberálové ho definují jako den, kdy lidé přestávají pracovat na stát a začínají pracovat jen sami na sebe. Moderátor veřejnoprávní televize vítězoslavně hlásil, že jsme pracovali poslední tři hodiny na stát a dál už peníze půjdou jen do „našich peněženek.“ Kdo by nejásal – dost bylo státu, dost bylo daní! A kdo se odváží upozornit, že věci jsou jinak, jak se zdají být, respektive jak jsou ideologicky prezentovány, je v Česku lůza, lenoch a nepřítel jediné „pravé“ vlády.

 • Hospodářské škody způsobuje vláda P.Nečase, ne odboráři (13.06.2011) (přečteno 37×)

  Premiér Nečas vyhrožuje kvůli stávce soudy o náhradu za hospodářské škody a ministr Kalousek dokola opakuje, že odboráři stávkou poškodí nevinné lidi. To je další učebnicová ukázka demagogie a arogance moci této vlády, která kromě jejích asociálních opatření dopadajících na většinu obyvatel, narušuje sociální soudržnost v zemi a vede k společenským nepokojům a stávkám.

 • Ve vzdělání raději evoluce než revoluce (31.05.2011) (přečteno 35×)

  Ambice ministerstva školství přinést zásadní reformu vysokých škol jsou skutečně velmi vysoké. Kvalitě českého vzdělávání by ale spíš než další revoluce ve vzdělávací soustavě vzhledem ke složitosti a setrvačnosti systému, prospěla jeho kultivace na základě společenského a politického konsensu. Stabilita vzdělávacího systému je jedním ze základních předpokladů jeho skutečné efektivity a dobrých výsledků. To je zájem sociální demokracie. Jsme připraveni k diskuzím o předkládaných návrzích ministerstva.

 • Konkrétní rozhodnutí o nekonkrétních záležitostech (26.05.2011) (přečteno 25×)

  Takzvaná reforma zdravotnictví z dílny současné vládní koalice je nepřipravená, nedomyšlená a má jediný cíl; zlikvidovat zdravotní péči jako službu ve veřejném zájmu, ze zdraví udělat zboží na prodej a dát tak cca 250 mld. Kč a jejich nárůst ročně k dispozici bezrizikovému byznysu finančním skupinám bez ohledu na dopady na zdravotní stav obyvatelstva, život jednotlivých občanů, sociální soudržnost společnosti a jakoukoliv humanitu.

 • Zdravotní standardy stvoří nadlidi (25.05.2011) (přečteno 40×)

  Dělení zdravotní péče na standardní a nadstandardní, jak je navrhováno vládou je dělením společnosti na nadlidi - ty velmi bohaté, a ten zbytek.

 • Prezident musí přestat se svými pokusy o ústavní puč (18.04.2011) (přečteno 37×)

  Bez ohledu na to, v čí prospěch či neprospěch je nepřijetí demise ministra Bárty a odmítnutí návrhu na odvolání dalších ministrů, je principiálně nepřijatelné, aby na sebe prezident stáhl kompetence, příslušející premiérovi a prováděl tak jakýsi „ústavní puč“. Zpochybňování či překrucování ústavních kompetencí hlavy státu a premiéra je v rozporu s veřejným zájmem i s parlamentním systémem naší země.

 • Opravdové reformy musí být promyšlené a pokrokem pro naši zemi (12.04.2011) (přečteno 25×)

  Tento týden zasedá Parlamentní shromáždění Rady Evropy (RE). Jde o mezinárodní organizaci, která sdružuje 47 nejen evropských zemí, chránící především lidská práva a demokracii. Členskými zeměmi jsou všechny členské země EU, ale také všechny postsovětské republiky, přidruženými zeměmi jsou např. Mexiko, Kanada a Island. Orgánem exekutiv je Rada ministrů, kde jsou členské země zastoupeny ministry zahraničí. Každá země pak má při RE své diplomatické zastoupení na úrovni velvyslanců. V Parlamentním shromáždění zastupují členské země delegace jejich národních parlamentů.

 • Vzdělanost je konkurenční výhoda (07.04.2011) (přečteno 77×)

  Česká republika má ve svém kalendáři Den vzdělanosti jako významný den. Vzdělanost v ČR však nevzkvétá a není systematicky správně rozvíjena, ale právě naopak – upadá.

 • Chceme hospodárnost a kvalitu péče, ne léčbu podle výše konta (30.03.2011) (přečteno 34×)

  Návrh vládní koalice na to, že člověk bude léčen podle výše svého konta a nikoliv tak, aby mu bylo vráceno zdraví, odsouvá ČR z centra Evropy dál na východ. V jednadvacátém století je v Evropě tento trend naprosto ojedinělý a nepřijatelný. Pacienti musí požadovat skutečné reformy, které zajistí hospodárnost systému, kvalitu a dostupnost odpovídající zdravotní péče zajištěnou příslušnou legislativou práv pacientů a kontrolními mechanismy včetně nezávislých institucí, které tuto kontrolu provádějí.

 • Zdravotně postižené obírají jen barbaři (22.03.2011) (přečteno 34×)

  Asociální politika současné vlády Petra Nečase, která útočí na zdravotně postižené spoluobčany, je nesmyslná a nepřijatelná.

 • Vláda musí prosazovat české národní zájmy (21.03.2011) (přečteno 70×)

  Kdyby v ničem jiném, měli bychom mít jasno v jedné věci. Tou jsou české národní zájmy a jejich schopnost prosazování v Evropě i ve světě.

 • Snižování kvalifikace učitelů zhorší kvalitu i úroveň českého vzdělávání (28.02.2011) (přečteno 75×)

  V pozici vnitrozemského státu bez významného přírodního bohatství je zásadní podmínkou pro budoucí hospodářský a sociální rozvoj masivní podpora obecné vzdělanosti jako základu rozvoje vědy, výzkumu, vývoje i inovací.

 • Sociální efekty vládních opatření jsou chudoba a podvázání konkurenceschopnosti (24.02.2011) (přečteno 56×)

  Návrh zvýšit DPH o 10% a současně snížit sociální odvody firmám je otevřeným přiznáním této vlády k tomu, že není ničím jiným než žoldákem finančních skupin a nadnárodních korporací. Ale šetřit peníze nadnárodním korporacím, bez toho, že by nastavila podmínky tak, aby ušetřené peníze investovali v ČR, je kontraproduktivní opatření. To snižuje konkurenceschopnost ČR. Předpokladem hospodářského úspěchu je sociální citlivost společnosti, její sociální soudržnost.

 • Pokud skutečně odejdou lékaři, měla by se poroučet i vláda (10.02.2011) (přečteno 22×)

  Doposud platné ústavní právo zajišťuje každému občanovi této země přístup ke zdravotní péči na základě veřejného zdravotního pojištění. Vláda má povinnost zajistit takové podmínky, aby se občanům kvalitní a dostupné zdravotní péče dostalo. Z toho ji nevyviní nikdo. Dá se předpokládat, že by byly úspěšné případné soudní spory proti vládě o zdravotních komplikacích či ohrožení života pacientů.

 • Konkurenceschopnost nebo trh bez přívlastků? (24.01.2011) (přečteno 41×)

  Mezinárodní audit české vědy upozornil na její zásadní problém. Tím je absence logického rámce české vědní politiky. Základní otázka, kterou si musíme položit, je především ta, co vlastně od vědy očekáváme, jaké obory chceme podporovat, jaké mají být priority směřování vědy při zachování nezávislosti vědeckovýzkumných institucí, jaké má být nastavení vědní politiky. Odpovědi na tyto otázky potřebují znát také investoři, podnikatelé, vysoké školy.

 • Ministerstvo situaci ve zdravotnictví řešit ve skutečnosti nechce (19.01.2011) (přečteno 26×)

  Ministr zdravotnictví a vláda současnou krizovou situaci ve zdravotnictví ve skutečnosti řešit nechtějí. Zcela systémově využívají nespokojenosti lékařů ve veřejných nemocnicích k realizaci plánů, které se nepodařilo prosadit ministru Julínkovi s jeho poplatky, tj. privatizaci celého systému zdravotní péče. To je pro většinu obyvatelstva naprosto nepřijatelné, protože to vede k amerikanizaci zdravotnictví.

 • Mezera po Jiřím Dienstbierovi se nikdy nemůže zacelit (12.01.2011) (přečteno 28×)

  Jiří Dienstbier byl pro mě, jako pro většinu lidí v této zemi, legendou. Spolu s Václavem Havlem a dalšími byl pak nejen hlavním symbolem pozitivních změn roku 1989 a 1990.

 • Smlouva START je velkou příležitostí pro jaderné odzbrojení (28.12.2010) (přečteno 36×)

  Smlouva nový Start byla před Vánocemi ratifikována americkým Senátem a ratifikační proces probíhá i na ruské straně. Nejsou pochybnosti, že i zde bude dokončen. Tečka za studenou válkou byla udělána. To je krásný vánoční dárek nejen pro střední a východní Evropu, ale pro celý svět, který si přeje žít v míru. Znamená to o jeden významný a zbytečný problém na planetě méně, krok k tomu, aby svět měl kapacitu k řešení skutečných problémů jako je nedostatek vody, zajištění energetických zdrojů, chudoba.

 • Věda a výzkum prioritou koaliční vlády? Ano, ale jen teoreticky! (20.12.2010) (přečteno 32×)

  Na výroční konferenci TA ČR jsme slyšeli z úst premiéra Nečase bohulibá slova. Např. že věda a výzkum jsou základem konkurenceschopnosti země, že je to jediné čím budeme moci do budoucna konkurovat světu (když už to nebude nízkými náklady) a proto je ve společenském zájmu vědu a výzkum podporovat jak politicky, tak finančně. Vláda svoji podporu prý vyjádřila mimo jiné tím, že rozpočtová kapitola pro VaV jako jediná nebyla pro příští rok zkrácena. (tedy skoro)

 • Lidská práva (11.12.2010) (přečteno 48×)

  V souvislosti se včerejším (pátek 10. prosince) mezinárodním Dnem lidských práv mi nedá neupozornit na plíživě probíhající ale zcela zjevný odklon od řešení lidsko právní agendy. Dvacet let po sametové revoluci, vedené právě v duchu dodržování lidských práv, je celá lidskoprávní agenda v Česku ohrožena.

 • Reformy a platy (10.12.2010) (přečteno 62×)

  Debata o platech ústavních činitelů má několik dimenzí. Před závorku chci vytknout, že nesouhlasím s vládním snižováním životní úrovně lidí v podobě snižování platů ve veřejných službách, tedy snižování koupěschopnosti obyvatelstva . To možná ještě více ohrožuje živnostníky než zaměstnance samotné.

 • Pražská koalice a politická kultura (04.12.2010) (přečteno 36×)

  Pražskou velkou koalici nepovažuji za šťastné řešení, ale na adresu organizátorů demonstrace proti ní lze říci jedno jediné - kdo seje vítr, sklízí bouři. Nebo ještě přesněji - demokracie má jedno velké kouzlo a proto "je tím nejlepším z těch špatných způsobů vládnutí", jak říkal Winston Churchill. V demokracii se každá účelovost dřív nebo později vrátí svému strůjci, jak říkají nejen mé zkušenosti.

 • Vzpomínání na revoluční rok 1989 (16.11.2010) (přečteno 108×)

  Vzpomínání na listopad 1989 mě již několik let rozesmutňuje. A to hned ze dvou důvodů. Ten první je normálně lidský – v té době jsem byla mladá a tedy plná nadějí. Život ležel před námi v těch nejrůžovějších barvách. Otevřely se hranice, vypadalo to, že k tomu, aby člověk mohl uplatnit svůj talent a schopnosti nebude potřebovat žádnou stranickou knížku, bude moci říkat, co chce a cítí a omezen bude jen vládou práva.

 • Věda nebo vojáci (15.11.2010) (přečteno 43×)

  Je špatný stát, který platí lépe své generály, než učitele, řekl zakladatel Československého státu, náš první prezident T. G. Masaryk. To říkal v době mezi dvěma válkami, v minulém století, kdy jsme si ještě mohli myslet, že armádu skutečně potřebujeme pro vlastní obranu (Až na výjimky Češi nikdy nevedli útočné války, odtud představa o české holubičí povaze). Dnešní vláda jestřábů, která se nepokrytě shlíží v již překonané Bushově politice nejen na mezinárodním poli, ovšem jakoby česká ani nebyla. Ministr Vondra hlásá něco o 4-až 5 % výdajů na armádu, když všude jinde tato vláda škrtá a škrtá a škrtí a škrtí, musí korunu ušetřit, i kdyby to stovku mělo stát.

 • Zápisné? Více škody než užitku (04.11.2010) (přečteno 32×)

  Nedávný neúspěch středoškoláků při testování státních maturit ve zkoušce z matematiky potvrdil dlouhodobější trend, totiž odklon studujících od studia přírodních věd k vědám společenským a humanitním. Příčin je jistě více a proto bychom měli podle mého názoru příčiny analyzovat a získat tím možnost tento trend zvrátit či alespoň omezit.

 • V diskuzi o standardech a nadstandardech nemůže jít o to, kdo s koho (02.11.2010) (přečteno 29×)

  Nastavení standardů ve zdravotnictví je dlouhodobý a velice ošidný problém. Diskuze toto téma trvá již řadu let. Spor jde především o to, co je, či není standard? Kde je ona hranice standardní péče, na kterou má mít nárok člověk, který odvádí peníze do zdravotní pojišťovny? Že televize na pokoji je službou navíc, o tom nepochybuji, ale jak posuzovat nutnost zákroku v určitém rozsahu a v určité „kvalitě“.

 • Znevažování Senátu po prohraných volbách je politická zbabělost (01.11.2010) (přečteno 40×)

  Je to velmi zvláštní a takřka absurdní situace. Před senátními volbami všichni přísahali na důležitost a váhu Senátu včetně premiéra Petra Nečase a předsedy TOP 09 Karla Schwarzenberga. Bez Senátu prý to nepůjde, Senát s koaliční většinou je důležitý pro hladký průběh reforem, pro budoucnost naší země a tak dále a tak podobně. Jen několik málo minut po vyhlášení výsledků senátních voleb a poté, co ČSSD získala senátní většinu, ovšem vládní představitelé svoji rétoriku zcela obrátili. Najednou se dozvídáme, že Senát je vlastně nedůležitý demokratický prvek, že to vše půjde i bez něj a možná by bylo nejlepší ho rovnou zrušit. Předsedové vládních stran obnažili veřejnosti svoji politickou nevyzrálost, která jim nedovolila přijmout volební neúspěch.

 • Hodně důležité volby (14.10.2010) (přečteno 28×)

  Pozítří máme hned dvě možnosti uplatnit základní demokratické právo, právo svobodně volit. Jsou komunální volby a volby do Senátu v prvním kole 15. a 16. října a v druhém kole 22. a 23. října. A to velmi důležité volby.

 • Odboráři, tabáček a Absurdistán (03.10.2010) (přečteno 27×)

  "Jsme tu pro vás, táhneme za jeden provaz !" "Chceme sloužit, nenechte nás soužit", stálo na mnoha transparentech, které v odborářské demonstraci nesli policisté, hasiči, zdravotní sestry a další zaměstnanci veřejných služeb. Podle předsedy Senátu Přemysla Sobotky nejen tyto transparenty nesli ti méně kvalitní. Nikdo z modrých "hlídačů demokracie" v redakcích se nad poněkud nahnědlým výrokem nepohoršil. Ba ani ve veřejnoprávní televizi zrovna tyto transparenty neukázali. Nehodili by se zřejmě do obrazu o "těch méně kvalitních".

 • Pro českou vědu je politické handrkování nedůstojné (17.09.2010) (přečteno 27×)

  S velkým zklamáním sleduji politické handrkování a přetahování o výši a směru podpory české vědy, které předvádí současný premiér Petr Nečas a ministr financí Miroslav Kalousek. Sociální demokracie zásadně nesouhlasí s tím, aby se otázky státní podpory prestižních výzkumných odvětví a jejich další existence řešily přes velikost politických svalů zmíněných vládních politiků. Oblast výzkumu a vývoje je příliš cenná pro konkurenceschopnost ČR na to, aby si z ní pánové udělali svůj ring pro boj o moc.

 • Zpětný chod energetiky (09.09.2010) (přečteno 44×)

  Fotovoltaické články (chcete-li solární panely) jsou v českém prostředí poslední hit i černá můra. Nyní prý jsou příčinou zhoršení hospodářské krize, (a nutnosti škrtat) , protože jejich rozsah a vysoké výkupní ceny (vysoké tedy jsou) jsou příčina očekávání zdražení ceny elektřiny až o 30 %. Nechci se tvářit jako odborník na energetiku ani národohospodář. Ale povinností politika a možná ještě více političky (protože je nás málo, méně než v mnohých afrických zemích) je, umět se orientovat ve věcech natolik, abychom dokázali rozeznat, kdy nám odborníci, ale mnohdy i lobisté říkají pravdu, a kdy prostě manipulují s fakty proto, že se snaží prosadit svůj osobní nebo skupinový zájem.

 • Snižování tarifních platů je útokem na životní úroveň a svobodu středních vrstev (06.09.2010) (přečteno 49×)

  Podporuji požadavky odborářů odmítající snižování tarifních platů, což podle návrhu bude znamenat snížení řádově v tisících přibližně ve dvou třetinách platové tabulky. Odmítám návrhy vlády, které jsou útokem na sociální soudržnost společnosti.

 • Státní maturity ano, ale moderně, racionálně a efektivně (31.08.2010) (přečteno 30×)

  Nedávno se mě v rozhovoru zeptala jedna paní, co si myslím o státních maturitách? Jako původním povoláním učitelka jsem se jí pokusila vysvětlit, že naše školství bylo vždy dobré, protože jeho "otcem" byl Komenský. Faktem však je, že ani on nemohl předpokládat, jak ohromně se společnost přemění a jak stále rychleji se bude měnit včetně nových poznatků, na které musí lidé umět reagovat i v průběhu jedné generace.

 • Volba kandidátů na ombudsmana přes stranické sekretariáty (26.08.2010) (přečteno 63×)

  Výsledky nominace kandidátů Senátu na funkci veřejného ochránce práv jsou pro sociální demokracii skutečným zklamáním. Zamítnutím Anny Šabatové, nezávislé, zkušené a praxí prověřené kandidátky, ukázal senát jako celek, že jeho snahou nebylo vybrat opravdu dva nejvhodnější kandidáty se zárukou respektování názorové plurality.

 • Odchod Jiřího Niederleho je pro českou vědu obrovskou ztrátou (24.08.2010) (přečteno 27×)

  Velmi mě zasáhla informace o smrti jednoho z našich nejvýznamnějších vědců, profesora Akademie věd ČR Jiřího Niederleho. Chtěla bych tímto celé jeho rodině vyjádřit upřímnou soustrast. Jeho odchod je obrovskou ztrátou rovněž pro celou českou vědu. Byl jeden z těch, kdo svou osobností a profesionalitou zapojili českou vědu do mezinárodního kontextu. Tím pomohl k výraznému rozvoji nejen vědeckých oborů, ale především zviditelnil Českou republiku ve vědeckém povědomí.

 • Ministr školství plýtvá lidským kapitálem (20.08.2010) (přečteno 32×)

  Šetření nebo jen příležitost pro kamarády? Faktická likvidace sekce řízení operačních programů evropských fondů propuštěním až třetiny jeho zaměstnanců je naprosto krátkozrakým krokem, flagrantním manažerským pochybením a neodpustitelným plýtváním s lidským kapitálem.

 • Strategie růstu a syndrom týrané ženy (18.07.2010) (přečteno 370×)

  U nás na Moravě se říká, že: "staříčci věděli, co dělajú." Také Český Honza, než si dovedl princeznu nebo získal aspoň sud zlaťáků, šel na zkušenou do světa. Jak tedy řeší současnou hospodářskou krizi úspěšní?

 • Školné (23.06.2010) (přečteno 35×)

  Jestliže se bavíme o školném, musíme položít otázku - cui bono, tedy: V čí prospěch? . Odpověď zní, že především v zájmu bank, pro které to bude znamenat nové a absolutně bezrizikové produkty se stabilní vysokou ziskovostí. Pro jedince, ale ani společnost to až tak výhodné není.

 • Zadlužování studujících je výchovou k rozpočtové nezodpovědnosti (18.06.2010) (přečteno 35×)

  Navrhovaný plán vlády půjček pro studenty je v rozporu s rétorikou rozpočtové odpovědnosti přímou výchovou mladých k finanční neodpovědnosti a to v zájmu vytvoření dalších bankovních produktů a tedy rostoucích zisků bank.

 • Ne státní maturity - mladí potřebují mezinárodní kredit (12.04.2010) (přečteno 30×)

  Cílem společnosti, která chce být konkurenceschopná, musí být nastavit systém vzdělávání tak, aby jeho kvalita byla co nejvyšší. To ovšem předpokládá nejen dobré a slušně placené pedagogy a dobré podmínky v celém vzdělávacím systému. Zásadní je, aby celý systém byl vysoce motivační pro každého jednotlivého studenta. V dnešní době by to měla být nejen možnost pokračování ve studiu na vysoké škole nebo uplatnitelnost na českém trhu práce, ale především možnost vzdělávat se a uplatnit se v rámci celé EU. Ne pouze státní maturity, ale mezinárodní kredity potřebují naši studenti, aby v životě obstáli a byli úspěšní.

 • Antidiskriminace pro muže (22.03.2010) (přečteno 35×)

  Žen prý v politice není dost do funkcí a navíc do nich jít nechtějí. Tuto oblíbenou frázi mnoha mužů jako výmluvu pro to, že ženy jsou málokdy na volitelných místech kandidátek a pokud se jedná o vyšší funkce, je zázrak, když se zde nějaká žena objeví, do kořenů vyvrátil sjezd ČSSD.

 • Zdravotnictví - služba nebo kšeft? (22.03.2010) (přečteno 44×)

  Hlavním tématem nedělních otázek Václava Moravce bylo zdravotnictví. Musím říci, že mě tato debata jako pacientskou ombudsmanku víc než zklamala. To ze dvou důvodů, které spolu velmi souvisí. Tím prvním a okamžitě viditelným bylo, že u stolu sedělo ministerstvo, pojišťovna a lékaři dokonce dvakrát. Ten, kdo tam chyběl byl ten, pro koho by tu zdravotnictví mělo být, a to pacient.

 • Energetici: Stále žádanější zboží (17.02.2010) (přečteno 27×)

  Před několika dny jsem se opět měla šanci se sejít a podebatovat s kapitány energetického průmyslu, výzkumníky, děkany technických škol a řediteli osobních oddělení energetických firem, energetickými poradci, nezávislými experty.

 • Podnikatelky v Čechách a na Moravě aneb: Děvčata, jděte do toho, žádnou velkou pomoc ale nečekejte! (27.01.2010) (přečteno 52×)

  Britská obchodní komora uspořádala tento týden v reprezentativním prostoru pražského historického hotelu Alchymista pracovní snídani na téma - ženy podnikatelky.

 • Nepřijatelný protikorupční balíček? (26.01.2010) (přečteno 28×)

  Na dobré zprávy není nikdy pozdě. Tou dobrou zprávou pro ty, kteří si přejí žít ve skutečně civilizované zemi, je Topolánkovo odmítnutí protikorupčních opatření navrhovaných ministrem Pecinou. Mirek Topolánek k protikorupčnímu balíčku po setkání s premiérem řekl, že „balíček působí dojmem, že má strašit a škodit“ spíš než pomáhat a chránit.

 • Akademie věd, ekonomika a budoucnost (21.12.2009) (přečteno 45×)

  Na tomto pohledu se jistě shodnou ti, kteří tvrdí, že vědu a výzkum a Akademii věd, jako nejvýznamnější vědecko výzkumnou instituci, je potřebné finančně podporovat, tak ti, kteří říkají, že na to prostě v důsledku krize není. Pomiňme konstataci, že by i v krizi bylo financí dost, kdyby nebylo tzv. Topolánkova baťohu a že jen díky koncentraci evropských materiálních i lidských zdrojů lze zajistit prostředky pro skutečně špičkový výzkum v mnoha oblastech.

 • Zájmem voličů jsou preferenční hlasy a ženy na kandidátkách (18.12.2009) (přečteno 79×)

  V souvislosti s parlamentními volbami se jako vždycky začínají objevovat úvahy o úpravách volebního zákona. Samozřejmě, že jsou to povětšinou pouze teoretické úvahy alespoň z pohledu nadcházejících voleb do poslanecké sněmovny. Většinou to bývají také krátkozraké, účelové návrhy vyhovující momentální situaci té které strany. Nicméně přemýšlivému voliči tyto návrhy řeknou víc než marketingové volební kampaně o těch, kteří změny navrhují, podporují nebo je odmítají.

 • Stávka za svobodu slova (09.12.2009) (přečteno 28×)

  „S vašim názorem nesouhlasím, ale udělám vše, abyste ho mohl hlásat, jak dlouho vám bude libo“, je citát, který se používá jako názorný příklad demokracie. Svoboda slova je základním lidským právem, chráněným v každé demokratické zemi.

 • Klausova výjimka? V EU je nezajímavá, problém mají Češi (31.10.2009) (přečteno 24×)

  Evropa si oddechla. Bude-li držet český prezident slovo (možná) a bude-li v Česku dokončena ratifikace Lisabonské smlouvy, pak se EU konečně bude moci přestat zabývat sama sebou. Bude mít prostor na práci, na řešení velmi vážných problémů. Evropané potřebují čelit dopadům krize a nastartovat nový růst. Celý svět očekává, že Evropa bude lídrem v boji proti globálnímu oteplování, partnerem USA v uspořádání světa bez válek a jaderných zbraní, že dokáže uhájit svou úroveň kvality života a pomoci dosáhnout této kvality života i ostatním na planetě.

 • Když slušní lidé mlčí, zlo vítězí (28.10.2009) (přečteno 73×)

  "Zastřelte si svého politika" je název interaktivního díla studentů, které prý má být angažovanou tvorbou. Cílem ostré střelby, kterou má možnost si zkusit každý, jsou fotografie poslankyň a poslanců. Nic originálního. Jen jakési politické woodoo, které jak se zdá, nikoho v Česku nepohoršuje.

 • Čekání na Godota aneb eurokomisař (25.10.2009) (přečteno 47×)

  „Na nominaci eurokomisaře je ještě dost času“, řekl v OVM ministr zahraničí Jan Kohout. Prý snad několik týdnů, protože toto téma není na programu jednání Evropské rady koncem října. Česká vláda prý čeká na to, na kom se dohodnou politické strany (aniž by premiér stanovil datum, do kdy tak mají učinit). Kdyby řekl, že vláda čeká na Godota, bylo by to stejné.

 • O čem je odklad státních maturit? (13.10.2009) (přečteno 25×)

  Státní maturity byly opět odloženy. Důvod? Nebyly dobře připraveny - tak argumentovaly všechny politické strany, a ne, že to není pravda.

 • Nahota politiky a politiků (16.08.2009) (přečteno 60×)

  Podle nedávno zveřejněné ankety žena, která nosí velký výstřih, je považována za málo profesionální. Diplomatický protokol dokonce považuje za naprosto nepřijatelné jít na jednání jen tak naboso. Naprosto se odepíše ta, která si k tomu ještě vezme střevíčky s otevřenou špičkou. Proč? Asi proto, že v této chvíli dominující část vládnoucích struktur nahota prostě rozptyluje. Odkrvený mužský mozek je při práci prostě problém.

 • Jak stařeček měnil, aneb: V Evropě za hlupáky (04.08.2009) (přečteno 52×)

  Nový evropský parlament je výrazně proevropský. Euroskeptické strany jsou zastoupeny mizivě. Absolutně neuspěli ti, kteří se vysloveně snažili zničit realizaci vize spolupráce a společného vystupování Evropy v globálním světě. Evropané volbami potvrdili, že si přejí pokračování evropské integrace.

 • Porod doma může být krutá zkušenost (27.07.2009) (přečteno 41×)

  Chlapeček, který se podle přání rodiny narodil doma, je v kritickém stavu. Ročně zemře při domácích porodech několik dětí. Tyto zprávy mi připomněly projednávání novely zákona o veřejném zdravotnictví někdy v r. 2003. Porodní asistentky tehdy velmi usilovaly o to, aby mohly vést porod bez dohledu lékaře. Ministerstvo odmítalo, byla jsem také proti. Tehdy to neprošlo.

 • Ochraňme děti před zneužíváním (27.07.2009) (přečteno 26×)

  Pohlavní zneužívání, vykořisťování a dětská pornografie je něco tak odporného a nelidského, že se o tom vůbec zdráhám mluvit a přiznávám, že je pro mne nepochopitelné, že naše vláda, senátní Výbor pro Evropskou unii i Zahraniční výbor se v podstatě staví proti zpřísnění sankcí a větší spolupráci v boji proti této závažné trestné činnosti na úrovni EU.

 • Peníze, svoboda slova a odpovědnost (15.06.2009) (přečteno 36×)

  Mediokracie je odborný termín. Krásnou ilustrací k tomuto termínu je film Vrtěti psem. V podstatě šlo o to, že volby amerického prezidenta byly výsledkem mediálně vyvolané reakce veřejnosti na virtuální válku, kterou zinscenovala mediální agentura.

 • Dialog s vrhači vajec (03.06.2009) (přečteno 29×)

  Jako členové českého Parlamentu se spolupodílíme na tvorbě evropské legislativy a s evropskou legislativou se pak opět potkáváme v povinnosti zapracovat evropské směrnice do našich zákonů. Členové národních a evropského parlamentu jsou partnery v přípravě zákonů, které tvoří právní rámec pro každodenní život každého občana. O tom se snažím přesvědčit lidi v předvolební eurokampani ČSSD. Měla jsem proto možnost zažít na vlastní kůži (respektive oblečení) „vajíčkové“ argumenty a mluvit s těmi, kteří s nimi přišli.

 • Češi mohou navázat na to nejlepší ve své historii ... (06.04.2009) (přečteno 32×)

  ... přihlásí-li se k Obamově pražské výzvě. Praha může být hrdá na to, že si ji americký prezident, inspirován Pražským jarem roku 1968 a Sametovou revolucí z podzimu 1989, zvolil místem k vyhlášení své vize, své pražské výzvy k omezení šíření jaderných zbraní a využití potenciálu jaderné energie v boji proti klimatickým změnám.

 • Co prezidentovi nepřísluší (22.02.2009) (přečteno 35×)

  Vystoupení prezidenta Václava Klause v Evropském parlamentu nebylo překvapením. Dlouhodobě odmítá evropský sociální model a evropskou integraci, díky níž je tento model udržitelný i v současném světě, sociálně tržní hospodářství. Potud je to skutečně jeho právo na názor, ať s ním souhlasíme nebo ne.

 • Lisabon je pro euroskeptiky (20.02.2009) (přečteno 36×)

  Skutečně mě těší pozornost i zaujetí, se kterým mnozí rozebírají můj článek k Lisabonské smlouvě. „Nepřesnost“ některých tvrzení, které jsou v reakcích, již osvětlili v diskuzi jiní. Nebudu se tedy zabývat detaily. Na jednom z reagujících blogů je však výrok, že Evropa nedokáže být jednotná, protože každý stát má své vlastní zájmy a tisíciletou historii.

 • Neodpovědnost Václava Klause (17.02.2009) (přečteno 33×)

  Od znovuzvolení Václava Klause prezidentem uplynul rok a činy pana prezidenta v tomto roce bohužel dávají za pravdu těm, kteří mu svůj hlas nedali.

 • Poplatky, poplatky a poplatky! (15.02.2009) (přečteno 30×)

  Potřeba zdravotníctví V debatách o poplatcích je občas slyšet, že je to sice kruté, ale reformy jsou potřebné a vláda ODS konečně něco začala dělat. Dotyční však nikdy nejsou schopni říci co je nutné ve zdravotnictví vlastně změnit a co současná koalice ve zdravotnictví udělala, kromě toho, že se zavedla poplatky a měla nachystáno udělat z celého systému bezostyšný kšeft.

 • Jak nejít proti krizi! (10.02.2009) (přečteno 28×)

  Nepřijetí Lisabonské smlouvy brání efektivnímu zvládnutí krize

 • ČR - nejvíce absolventek, nejméně maminek. EU doporučuje jesle. (03.02.2009) (přečteno 187×)

  Jak se ukazuje na srovnání jednotlivých zemí v EU největší překážkou zapojení žen do veřejného života, do rozhodovacích procesů i řízení firem je možnost sladění kariéry a péče o dítě. Tato srovnání říkají ještě něco. Země, kde ženy mají možnost sladění profesní a rodinné role, kde se ženy podílí stejně jako muži na výkonu společnosti, patří k ekonomicky nejúspěšnějším na světě.

 • Sympatie Pavlu Bémovi (03.02.2009) (přečteno 31×)

  Být delegátem kongresu ODS na podzim, dala bych svůj hlas Pavlu Bémovi. Zdál se mi sympatičtější. Možná proto, že stoupání do hor Tibetu vyvolává představu nadhledu. Pak jsem si oddechla, že kongres nezvolil toho, koho jsem považovala za těžšího soupeře pro sociální demokracii, než je již trochu pošramocený premiér.

 • Evropské vystoupení premiera Topolánka (22.01.2009) (přečteno 29×)

  Vystoupení premiéra Topolánka, v této chvíli předsedy Evropské rady v Evropském parlamentu nebylo z nejhorších. Některým vtípkům sice těch několik málo především levicových europoslanců, kteří toto vystoupení sledovali, příliš nerozumělo, ale jinak to vypadalo docela přesvědčivě. Až na zásadní věc.

 • "Otevřený blog" panu Kašíkovi a dalším . . . (20.01.2009) (přečteno 56×)

  . . . zejména těm, kteří čekali, či čekají mou odpověď k reakcím na "ministerskou šarádu do učebnic".

 • Ministerská šaráda do učebnic (10.01.2009) (přečteno 27×)

  Premiér Topolánek se rozhodl řídit osobně ekonomiku země. Budiž. Ve výběrovém řízení na ekonoma by vzhledem ke své kvalifikaci zřejmě neprošel ani v té nejmenší obci, či malé firmě. Personalisté jdoucí s dobou však nejsou úzkoprsí a přiznávají uchazečům i výsledky neformálního nebo informálního vzdělávání. Navíc je to premiér a je tak jak tak za hospodaření země zodpovědný.

 • Co má společného irský miliardář a český prezident ? (03.01.2009) (přečteno 53×)

  V novoročních Otázkách Václava Moravce zaznělo mnohé. S mnohým se dalo souhlasit, mnohé vyvolávalo další otázky, mnohé bylo kulantně řečeno - velmi zavádějící.

 • Novorozenci a demokracie (05.08.2008) (přečteno 88×)

  Prezident podepsal novelu zákona a od zítra opět nebudou muset novorozenci platit za to, že se narodili. Je slavný prezident a od občanů se očekává, že budou vděční současné vládní koalici. Projevili přece takovou moudrost a sociální citlivost. V tomto duchu zhruba referují české sdělovací prostředky.

 • Hejtmany je třeba vyměnit (06.07.2008) (přečteno 26×)

  Nikde ve světě se nepotvrdilo, a není schopno doložit ani české ministerstvo zdravotnictví, že se snížil v ordinacích počet těch, kteří péči podle ministerstva zneužívali. Informace z terénu jsou, že k lékaři nejdou mnohdy skutečně nemocní, kteří návštěvu odkládají, i když by lékaře navštívit měli. To se projeví až s odstupem, kdy se v nemocnicích začnou objevovat lidé se zanedbanými nemocemi, jejichž léčení bude několikanásobně dražší.

 • Nestávkovala jsem, ale stávku učitelů podporuji. (10.06.2008) (přečteno 191×)

  Stávka učitelů byla svrchovaně oprávněná. Je v zájmu země i jejích občanů, protože je o jejich budoucnosti. Neměla by být jen záležitostí samotných učitelů a pracovníků ve školství. Připojit by se k protestům učitelů měli i studenti a rodiče žáků, protože jaké je dnes školství, taková bude budoucnost země.

 • Antidiskriminační zákon prý je nebezpečný. Komu a v čem? (25.05.2008) (přečteno 35×)

  Prezident Klaus vetoval zákon o rovném zacházení a o právních prostředcích ochrany před diskriminací (antidiskriminační zákon). Jedním z argumentů pro jeho veto je i to, že Senát k návrhu přijal odmítavé doprovodné usnesení. Doopravdy to byla prezidentova rodná strana, která má v Senátu většinu. Socdem senátoři byli pro zákon a proti usnesení.

 • V EU být nakonec nemusíme (09.04.2008) (přečteno 26×)

  Senátoři za ODS včetně vicepremiéra senátora Vondry se rozhodli ptát Ústavního soudu, zda mohou nebo nemohou dát souhlas s ratifikací Lisabonské smlouvy. Staví tak horní komoru parlamentu ze skutečné role suveréna, který má podle Ústavy plnou kompetenci přijímat její doplnění a změny, do role žáčka a posilují tak fakticky roli Ústavního soudu více, než je nezbytné. To je zvláště pikantní ve chvíli, kdy jiní členové ODS autoritu ústavního soudu dost nevybíravě zpochybňují v situaci, kdy Ústavní soud pracuje v souladu se svými kompetencemi.

 • Julínkovy návrhy jsou opakováním podvodu kuponové privatizace (08.04.2008) (přečteno 58×)

  To všechno je umocněno na druhou! Ministr Julínek svými návrhy v oblasti zdravotnictví jen potvrzuje, že ODS pokračuje v tunelování republiky přesně tam, kde jí to překazil nástup sociálně demokratických vlád.

 • Školné je logický paradox (13.03.2008) (přečteno 39×)

  Autoři Bílé knihy k reformě vysokého školství by měli vysvětlit logický paradox své argumentace pro zpoplatnění vysokoškolského studia.

 • Zlínu bez "malých radnic" hrozí rozpad. Magistrát musí jednat! Řešením jsou osadní výbory. (05.02.2008) (přečteno 78×)

  Město Zlín má přibližně 85 tisíc obyvatel. Zákonem o obcích z r. 1990 bylo vzhledem ke své velikosti kolem 100 tisíc obyvatel zařazeno mezi statutární města, která mají možnost vytvářet městské obvody. Tento statut však nikdy nebyl naplněn. Lidé nespokojení s řešením svých problémů a nekomunikací radnice mnohé z původně integrovaných obcí osamostatnili. Nyní se objevují další snahy o odtržení. V městské části Želechovice již vznikl přípravný výbor, který občanům předložil petici, požadující vypsání referenda o osamostatnění. O stejném kroku jednají i další části města. Zlín takto, naprosto proti proudu dějin neroste, naopak vinou nekomunikativního politického vedení radnice se postupně rozpadá.

 • Jasné prezidentské vize by se táta nedočkal (04.01.2008) (přečteno 39×)

  Můj otec byl silně věřící člověk. Po srpnu 68 neměl na růžích ustláno, neměl ani jeden důvod být zastáncem minulého režimu. Přesto čekával pokaždé na novoroční projev prezidenta. I za Husákových dob ze slov hlavy státu odvozoval možný další vývoj země a politické situace. Novoroční projev Václava Havla pak byl pro něj časem posvátným a úvahy z jeho projevů důvodem k zamyšlením i vášnivým diskusím.

 • RE: RE: "Švejnar je lepší" (17.12.2007) (přečteno 31×)

  Děkuji všem, kteří věnovali čas přečtení mého článku a dvakrát děkuji těm, kteří na něj reagovali. Zároveň se jim omlouvám. I když bych ráda, není v mých časových možnostech odpovídat na všechny reakce jednotlivě.

 • Ctím vládu práva, proto vyzývám k občanské neposlušnosti! (14.12.2007) (přečteno 338×)

  Právní stát je základním atributem demokracie, je podstatným důvodem existence státu. Garance vlády práva je také základním důvodem toho, proč lidé odvádějí daně, ze kterých platí nejen celý státní aparát, veřejné služby, ale i ústavní systém a politický systém.

 • Švejnar je lepší! (14.12.2007) (přečteno 29×)

  Přidala jsem svůj podpis i za své další kolegy k nominaci prof. Švejnara na funkci prezidenta republiky. Jan Švejnar je prostě lepší. Je to člověk, který má obrovský kredit v odborné veřejnosti i na mezinárodním poli. Má velkou výhodu.

 • Turecké hospodářství nebo český Kocourkov? (25.11.2007) (přečteno 49×)

  „Je špatný stát, který by lépe platil své generály než učitele“, říkal T. G. Masaryk. Bylo to v době mezi dvěma válkami, kdy mladá republika možná i měla povinnost budovat svoji armádu jako v té době jeden z nejvýznamnějších atributů suverenity mladičkého státu. Topolánkova vláda nic takového nemusí. ČR je dobře uhnízděna (kdyby se její současná vláda nechovala jako kukaččí vejce) ve strukturách NATO a EU.

 • Dvě mouchy jednou ranou (21.11.2007) (přečteno 28×)

  Dojemně se na stránkách Dnes v minulém týdnu shodli Jana Hybášková a Jan Schwippel na nutnosti referenda pro přijetí tzv. reformní , respektive Lisabonské smlouvy, ještě přesněji: smluv. První, europoslankyně, vnímaná spíše jako zastánkyně EU, druhý poslanec za ODS, tedy euroskeptik.

 • Lichva a utažené opasky (23.10.2007) (přečteno 76×)

  Moje babička mi vždycky vyprávěla, jak za první republiky, když byl dědeček bez práce se snažili, aby si něco napěstovali na zahrádce. Každé prázdniny jezdívali k rodině na venkov pomáhat na žně, protože to znamenalo, že si odtamtud zase občas dovezli nějaký ten proviant. Tak to chodilo i za války. Potraviny byly na lístky a chytit někoho z nich gestapo s taškou s jídlem, bylo by zle asi se všemi.

 • O pražské housce a eurofobii (16.10.2007) (přečteno 34×)

  Cestovala jsem. Nebojte se, nebudu vás unavovat podrobnostmi jednání v Parlamentním shromáždění Rady Evropy, kde jde především o lidská práva, kulturu, vzdělanost. To v porovnání s tím, co přináší „Rytmus života“, jehož nabídka na mě v této chvíli kolotočově útočí z televize, je skutečně „suché“.

 • Výzva osobností ke vzdělanosti – konečně! (15.10.2007) (přečteno 52×)

  Sto velmi známých osobností z vysokého školství, vědy i kultury vyzvalo ty, „jejichž hlas je slyšet“, aby se zasadili o vyšší úroveň našeho vzdělávání.

 • Vláda ordinuje antikoncepci (09.10.2007) (přečteno 37×)

  Nespornou kvalitou současné vlády je plodnost. Ani ne tak co do počtu zákonů, tam je totiž Topolánkova vláda natolik asketická, že pro jistotu spojila novely asi čtyř desítek nových zákonů v jeden. Navíc se tomu její věrní v Senátu odmítli zabývat.

 • Hospodářské škody způsobuje vláda P.Nečase, ne odboráři (30.11.-1) (přečteno 0×)

  Premiér Nečas vyhrožuje kvůli stávce soudy o náhradu za hospodářské škody a ministr Kalousek dokola opakuje, že odboráři stávkou poškodí nevinné lidi. To je další učebnicová ukázka demagogie a arogance moci této vlády, která kromě jejích asociálních opatření dopadajících na většinu obyvatel, narušuje sociální soudržnost v zemi a vede k společenským nepokojům a stávkám.

 • Stávka i proti daňové nespravedlnosti (30.11.-1) (přečteno 0×)

  Je ironií osudu, že Den daňové svobody letos připadl na datum před avizovanou stávkou. Neoliberálové ho definují jako den, kdy lidé přestávají pracovat na stát a začínají pracovat jen sami na sebe. Moderátor veřejnoprávní televize vítězoslavně hlásil, že jsme pracovali poslední tři hodiny na stát a dál už peníze půjdou jen do „našich peněženek.“ Kdo by nejásal – dost bylo státu, dost bylo daní! A kdo se odváží upozornit, že věci jsou jinak, jak se zdají být, respektive jak jsou ideologicky prezentovány, je v Česku lůza, lenoch a nepřítel jediné „pravé“ vlády.

Názory a komentáře
 • ČSSD je v řešení bolestivého tématu exekucí vůdčí silou (03.02.2015)

  Oceňuji snahu našich politiků, kteří iniciovali vznik komise pro exekuce. Pro řešení palčivého problému je totiž třeba hledat širokou shodu na právní úpravě, kterou by se provedly změny v oblasti tzv. mobiliární exekuce. Sociální demokracie dokládá, že při řešení bolestivého tématu nadále funguje v české politice jako vůdčí síla.

 • Výroky prezidenta o vzdělávání postižených dětí nejsou z této planety (15.01.2015)

  "Nejsem žádný fanatik inkluze, ale toto je skutečně za hranou. Ať ho Bůh nepotrestá!" napsala mi na internetu jedna přítelkyně v reakci na příspěvek, ve kterém jsem sdílela výrok prezidenta republiky o handicapovaných dětech, a na mou poznámku, že dnes je pro každého humanistu a pedagoga takový názor naprosto nepřijatelný. Dodávám, že představa, aby postižené děti zůstaly odděleny, není absolutně z této planety. Prezident Zeman nás nebezpečně vrací o šedesát let do minulosti.

 • Schválení státního rozpočtu je úspěch Sobotkovy vlády (11.12.2014)

  Schválení státního rozpočtu v současném formátu v první dekádě prosince je velký úspěch vlády Bohuslava Sobotky. Je to důležitý pozitivní signál o práci vlády jako celku a o jejím vedení nejen pro občany, kraje a obce, tak pro naše hodnocení ze strany zahraničních investorů i v rámci EU.

 • Civilizovaná společnost své děti chrání (24.11.2014)

  Zneužité šestileté dítě. Pachateli, který byl z činu usvědčen, soud nenařídil ani sexuologické vyšetření. Informace o případu, zveřejněná v deníku Právo 19. listopadu, otevřela debatu o vzniku institutu pacientského ombudsmana. Jsem přesvědčena, že jde o velmi dobrý návrh zlepšující ochranu dětí.

 • A. Gajdůšková k zachování sítě poboček České pošty (24.10.2014)

  Vyjádření premiéra ČR Bohuslava Sobotky k zachování sítě poboček České pošty uklidnila nejen mě, ale i většinu občanů především v regionech. Česká pošta je velmi důležitou službou pro občany zejména v menších městech a obcích. Je velmi dobře, že se premiér Sobotka postavil proti privatizaci České pošty. Vidím zde velký potenciál, kde by stát mohl síť poboček ještě lépe využít než doposud.

 • Daň z ubrané hodnoty (17.09.2014)

  Minulý týden jsem měla tu čest spolu se svou slovenskou partnerkou Renátou Zmajkovičovou, která je 1. místopředsedkyní Národní rady Slovenské republiky, uspořádat další konferenci o korupci. Akce se dále účastnila švédská velvyslankyně Annika Jagander a jako partnerská organizace podala pomocnou ruku Transparency International. Zastupoval ji Radim Bureš.

 • Vyjádření 1. místopředsedkyně Senátu PČR A. Gajdůškové k nominaci V. Jourové na eurokomisařku (25.07.2014)

  Blahopřeji Věře Jourové k nominaci eurokomisařky a současně blahopřeji premiérovi B. Sobotkovi k prosazení zvýšení minimální mzdy a navýšení peněz do sociálních služeb.

 • Minimální mzda v Německu a trh (08.07.2014)

  Přijetí koncepce minimální mzdy v Německu se všeobecně hodnotí jako úspěch sociálně-demokratického partnera tamní koalice.

 • Lesní školky jsou dobrý způsob předškolní výchovy (06.07.2014)

  Lesní školky jsou velmi dobrý a užitečný způsob předškolní výchovy. Jsem již v kontaktu s jejich pedagogy. Jsem již připravena v Senátu návrh zákona změnit tak, aby lesní školky měly dobré podmínky pro práci s dětmi.

 • Senát je stabilizující prvek ústavního systému (17.06.2014)

  Nesvědčí autoritě parlamentu jako celku, když je napadáno demokratické rozhodnutí, nota bene v tajné volbě, jedné komory členem komory druhé, jak to udělal poslanec Polčák (TOP 09) v případě volby ústavních soudců.

 • Volební neúčast je zhoubná (21.05.2014)

  Evropa bude taková, jakou si ji uděláme. EU bude taková, jakou ji udělají ti, kteří k eurovolbám přijdou, ale i ti, kteří k volbám nepůjdou. Ti, kteří zůstanou doma, nejspíš rozhodnou o posílení extremistických stran, jejichž ideologie v minulosti znamenala miliony mrtvých.

 • ČR je dobré místo pro investice i vědeckou spolupráci (04.05.2014)

  Delegace senátního výboru pro hospodářství, zemědělství a dopravu vedená první místopředsedkyní Senátu Parlamentu ČR Alenou Gajdůškovou a za účasti náměstka ministra zahraničních věcí Martina Tlapy navštíví v tomto týdnu Kanadu.

 • Léky by měly mít sazbu daně na pěti procentech (27.04.2014)

  Mrzí mě, že se tento původní návrh Svazu pacientů ČR a ČSSD rozmělnil spojením s dalšími položkami.

 • Rozhodování se znalosti věcí (16.04.2014)

  V Lisabonu jsem se před několika dny zúčastnila setkání týmů pracujících na projektu PACITA, jehož partnerem v ČR je Technologickým centrum AV ČR. Cílem této aktivity je posílit v národních politikách, tedy v rozhodování parlamentů a vlád, rozvoj technologických řešení s hospodářským dopadem a podpořit hlavně ty ideje, které přinášejí něco nového a uplatňují inovace podmíněné znalostmi a technologickým rozvojem.

 • Jednání s církvemi byla úspěchem i zklamáním (27.03.2014)

  Úkolem expertní skupiny ČSSD a ANO pro jednání s církvemi, kterou jsem vedla, bylo najít společensky přijatelnou a právně čistou podobu řešení majetkového vyrovnání s církvemi. Podařilo se prosadit opatření k větší transparentnosti hospodaření církví. Debata o odpovídající výši náhrad na expertní úrovni nebyla dokončena. Církve odmítly požadavky na účelovou vázanost části finančních prostředků i předkupní právo státu na restituovaný majetek.

 • Trváme na sazbě pěti procent na léky (21.03.2014)

  Jsem velmi znepokojena tím, že pan ministr financí Andrej Babiš změkčuje návrh na snížení DPH u léků. Jednalo se o návrh a iniciativu ze strany mě a Svazu pacientů ČR. Upozornil jsmei na to, že DPH na léky zatěžuje pacienty, protože lékárny účtují DPH z celé ceny léků, tedy i z té částky, která je hrazena pojišťovnou.

 • Kolegyně a kolegové v Rusku by měli plnit úlohu parlamentářů! (03.03.2014)

  V této chvíli je povinností Parlamentu ČR, vyzvat kolegyně a kolegy v Rusku, aby plnili úlohu parlamentářů, tedy garantovali demokratické rozhodování a mírové řešení problému a nepoužití vojenské síly.

 • Reakce A.Gajdůškové na požadavek křížovníků na obecní činžáky (18.02.2014)

  Místopředsedkyně ČSSD Alena Gajdůšková prohlásila, že koalice s požadavky církví na majetek obcí nepočítala.

 • Komentář A.Gajdůškové: ČR musí znít v EU jednotně (16.02.2014)

  Pro prohloubení politické debaty o EU je třeba posílit evropskou agendu v jednání Poslanecké sněmovny a propojení jednání o evropských tématech mezi oběma parlamentními komorami tak, jak to předpokládá i Ústava ČR. Senát je druhá nejaktivnější parlamentní komora v EU v připomínkování evropských návrhů. Není tedy pravda, že by politici tuto problematiku ignorovali. Problém byl na straně pravicových vlád, které evropskou agendu obecně odmítaly a názor opozice je nezajímal. Je ale v zájmu občanů ČR, aby ČR zněla v EU jedním hlasem a dokázali jsme tak být respektovaným partnerem, jehož názor je třeba brát vážně. K tomu směřuje evropská strategie ČSSD i nové vlády.

 • Blahopřání Anně Šabatové (14.02.2014)

  Blahopřeji paní Anně Šabatové ke zvolení veřejnou ochránkyní práv. Věřím, že spolu se Stanislavem Křečkem vytvoří velmi dobrý tým garantující autoritu i dobré fungování Úřadu veřejného ochránce práv tak, jak to občané očekávají.

 • Odpískání Klause je návrat do Evropy (03.02.2014)

  Stažení nesmyslného a proti českým občanům zaměřeného kroku, tzv. Klausovy výjimky jako požadavku ČR, bude snad jedním z prvních symbolických činů Sobotkovy vlády. Vnímám to jako jednoznačnou deklaraci respektu k parlamentní demokracii, zajištění ochrany práv českých občanů na evropské úrovni i postoje nové vlády k lidským a sociálním právům.

 • Komplikace výplaty sociálních dávek je nutné vnímat z pohledu rodin (02.01.2014)

  Dopady komplikací s výplatami dávek v hmotné nouzi a dalších sociálních dávek je důsledek privatizace správy tohoto systému za ministra Drábka (TOP 09).

 • Aby země žila hlavami (18.11.2013)

  Tento týden došlo po dvanácté k udělování cen pod „hlavičkou“ Česká hlava. Tuto iniciativu dlouhodobě podporuji a ráda ji zde připomínám. Těší mne, že se už tak dlouho setkáváme k tomu, abychom vyznamenáním potvrdili, jak důležitá je pro naši společnost věda.

 • Měli bychom využit evropský program Horizont 2020 (14.11.2013)

  Vnímám stížnosti rektorů pražských vysokých škol na financování vědy. Je pravda, že evropské peníze jsou směřovány spíše do regionů, protože jsou to peníze ze strukturálních fondů, jejichž cílem je vyrovnávání regionálních rozdílů.

 • ČSSD chce školství, vědu i výzkum finančně více podporovat, Rusnokova slova odmítáme! (02.10.2013)

  Sociální demokracie zásadně odmítá dnešní vyjádření premiéra Jiřího Rusnoka, který tvrdí, že oblast školství, vědy i výzkumu disponuje dostatkem peněz, jen finance neumí správě využít.

 • Slibujeme jen pot a slzy… (13.09.2013)

  Martin Fendrych na Aktuálně opět kreslí virtuální realitu o ČSSD. Pan redaktor jistě dobře ví, že sociální demokracie zde je už 135 let a přežila ledasco včetně angažmá některých svých bývalých předsedů. Dnes je sociální demokracie jediná fungující strana s jasným hodnotovým ukotvením a jasnou vizí do budoucna. Kromě více jak staleté historie bojů za svobodu, solidaritu, spravedlnost, jsme součástí evropské sociální demokracie s výrazným důrazem na demokracii, lidská práva, sociální stát.

 • Ano, pane Kalousku, ve volbách půjde o svobodu! (20.08.2013)

  Předčasné volby 2013 budou mít skutečně jedno ze silných témat, kterým bude otázka svobody. Hysterie a starost o svobodu po nadcházejících volbách je ovšem dojemná a falešná z úst zástupců ODS a TOP09.

 • Hirošima Nagasaki není jen text písně (12.08.2013)

  Většina občanů má dost velké starosti, jak slušně žít a zajistit své rodiny. Problémy má stát i firmy. Jakoby zpětný chod nabrala v ČR jak životní úroveň lidí, tak úroveň veřejných služeb jako je systém vzdělávání a zdravotní péče. To, že jsme na tom hospodářsky o dost hůř než okolní země, je mimo jiné důsledek neoliberální neschopnosti dlouhodobých vizí, vidění věcí v souvislostech, výhradního zaměření na rychlý zisk a egoismu. Neměli bychom zapomínat na věci, které nás přesahují.

 • Splněné sliby: tunelovaný stát nebo zaměstnanost a kvalita života (31.07.2013)

  Renomovaní ekonomové se v neděli v České televizi shodli na tom, že jednou ze základních podmínek překonání krize v ČR je efektivní fungování státu. Ejhle, jaké to obrácení Ferdyše Pištory.

 • Ne kvůli OSN, ale kvůli humanitě a demokracii v ČR je třeba Lety vyřešit (26.07.2013)

  Politika je o symbolech, které orientují žebříček hodnot společnosti, nastavují politickou kulturu. Takovým symbolem je i pietní místo bývalého koncentračního tábora v Letech u Písku. Tento památník je symbolem zrůdnosti fašismu, nejdůslednější genocidy za II. světové války.

 • Standard není podstandard (03.07.2013)

  Starý i nový ministr zdravotnictví pláčí, že lidé zrušením klíčového principu Hegerovy reformy Ústavním soudem dělení zdravotní péče na standardní a tzv. ekonomicky náročnou, ztratí svobodu léčbu si přikoupit. Jako příklad se uvádí lehká sádra nebo oční čočky a jako vždy v případě obhajováním pravicových asociálních opatření, jsou to naprosto demagogická tvrzení.

 • Ústavní soud dnes vrátil ČR mezi země, kde jsou respektována lidská práva (02.07.2013)

  Výrok Ústavního soudu je naprosto zásadní z pohledu platnosti Listiny základních práv a svobod v oblasti práva přístupu ke zdravotní péči. V tomto ohledu Ústavní soud ČR vrací ČR mezi země, kde jsou lidská práva respektována.

 • Přistoupení Chorvatska do EU je dobrou zprávou pro všechny demokratické země (01.07.2013)

  ČSSD považuje přistoupení Chorvatska do Evropské unie za dobrou zprávou pro nejen pro Chorvaty, ale i pro všechny členské země EU. Evropský projekt a evropská integrace potvrzují svůj význam a potenciál, tedy koordinované rozšiřování míru, hospodářské spolupráce a mezinárodního rozvoje.

 • Poslanci by měli vrátit rozhodování do rukou občanů co nejrychleji (28.06.2013)

  Pro Českou republiku a její občany je velmi důležité, že skončila Nečasova neoliberální vláda, která dovedla Českou republiku a mnoho občanů do dnešní složité ekonomické situace. Z tohoto pohledu přeji štěstí nové vládě za podmínky, že co nejdříve přivede voliče k volebním urnám.

 • Prezident Zeman jmenováním nového premiéra a tím jasným ukončením existence Nečasovy vlády splnil svůj prezidentský slib (25.06.2013)

  Konec vlády Petra Nečase byla skutečně na čase. Byla tak otevřena cesta k předčasným volbám. Přeji proto hodně úspěchů předsedovi vlády Jiřímu Rusnokovi pro tuto úlohu.

 • Komentář A.Gajdůškové k nominaci M.Němcové do funkce premiérky (19.06.2013)

  Ocenila bych, že kterákoliv politická strana navrhuje do nejvyšší funkce moci výkonné ženu. V této chvíli při vší úctě k paní Němcové však návrh ODS čtu jen jako její marketingový tah a zoufalý čin nastrčit ženu, která má jen přívětivou tváři přikrýt pokračování této Kocourkovské koalice, když by skutečně vládl nejspíš pan Kuba nebo někdo úplně jiný. Pokud to ODS myslí skutečně vážně, nechť jde s paní Němcovou v čele do předčasných voleb. Věřím, že by tím získali mnohé sympatie.

 • Zpráva o nedoporučení tzv. Klausovy výjimky je potěšující (24.05.2013)

  Evropský parlament tak podpořil odmítavé stanovisko Senátu Parlamentu ČR, který v říjnu 2011 vyzval vládu premiéra Petra Nečase, aby na jednání o této výjimce bývalého českého prezidenta netrvala.

 • V demokracii se za názory netrestá (20.05.2013)

  Politické rozhodování v procesu, jakým je v podstatě akt správního řízení, kterým uděluje prezident akademickou hodnost profesora, je nebezpečný precedent. V demokracii se za názory netrestá. Pro získání tohoto titulu musí vědci a vysokoškolští pedagogové splnit dané podmínky.

 • Chceme racionalizovat výdaje v oblasti vědy, výzkumu a inovací (09.05.2013)

  Článek „Zakopaný pes české vědy“ (Literární noviny, 2.5.2013) mě skutečně zaujal, především faktografií, která zřetelně ilustruje ne úplně optimální podmínky pro budoucnost vědy v ČR.

 • Členové parlamentů států NATO píší Baracku Obamovi: Uskutečněte svou vizi o světě bez jaderných zbraní (05.04.2013)

  Skupina členů parlamentů členských států NATO se obrátila dopisem na prezidenta Spojených států amerických Baracka Obamu. Vyjadřují v něm svou podporu americkému prezidentovi v jeho úsilí o jaderné odzbrojení ve světě. Iniciativa vznikla v Praze při příležitosti čtvrtého výročí Obamova průlomového pražského projevu na téma jaderného odzbrojení z 5. dubna 2009 z podnětu první místopředsedkyně Senátu Parlamentu ČR Aleny Gajdůškové a ve spolupráci s celosvětovou sítí Členové parlamentů za nešíření jaderných zbraní a jaderné odzbrojení (PNND).

 • Ohrazuji se proti účelovým zprávám MF Dnes (19.02.2013)

  Mladá fronta DNES se dnes opět předvedla hloupým titulkem, který mě skutečně rozčílil.

 • Spokojený bankéř, plačící střední třída a Obamův recept (14.02.2013)

  Nezaměstnanost roste a Česko je, na rozdíl od našich sousedů, v dlouhodobé recesi. Bankéři v ČR jsou ale, jako jediní v Evropě, s vývojem ekonomiky spokojení, protože českým bankám i v době recese narůstaly zisky. To je jasná zpráva o tom, jak a v čí prospěch spravují zemi pravicové vlády. Střední třída pláče, prý už dostala zaplaceno, hlásal Mirek Topolánek. Omezování veřejných služeb dostává učitele, zdravotníky, úředníky, ale i živnostníky a další do skupiny těsně nad hranici chudoby, kde stačí třeba jen nemoc, aby do chudoby spadli. Vláda však dál hlásá malý stát, aby pokud možno nemusela dělat vůbec nic. Omezuje veřejné služby, nechává ležet v Bruselu peníze, které by mohly pomoci, a vymýšlí další bankovní produkty typu sKaret jako snadné zisky pro bankéře. Odsává tak další peníze, které by měly být v ekonomice a podněcovat poptávku, tedy hospodářství včetně živností.

 • Nečasova vláda trvale paralyzuje rozvoj vědy (07.02.2013)

  Sociální demokracie je znepokojena postupující paralyzací rozvoje vědy v ČR, kterou každým dnem provádí vláda P.Nečase. Navzdory veřejným slibům o tom, že rozvoj vědy a výzkumu je jednou ze základních priorit pravicové vlády, sledujeme postupné finanční ořezávání a především pozvolný propad naši vědy na mezinárodním poli.

 • Likvidace výzkumných ústavů usvědčuje vládu ze lži o podpoře vědy (05.02.2013)

  Sdílím obavy ministerských výzkumných ústavů ze snahy současné vlády o jejich likvidaci. Nečasova vláda kazisvětů už nemá, co by ve veřejném sektoru ničila, z čeho by ještě vykřesala možnost zisků pro své věrné.

 • Amnestii V. Klause a P. Nečase se musí postavit na odpor každý, komu jde o spravedlnost (23.01.2013)

  Vyjádření Městského soudu v Praze, který označil amnestii prezidenta Klause a premiéra Nečase za protiústavní proto, že ji vláda předem neprojednala, považuji za další zásadní zprávu o zcela nepřijatelné podobě této amnestie.

 • Podpořím ústavní stížnost proti škodlivé amnestii Václava Klause (07.01.2013)

  Po konzultaci s právními zástupci jsem se dnes rozhodla podpořit iniciativu některých senátorů a připojit svůj podpis pod ústavní stížnost proti nepřijatelné a škodlivé amnestii prezidenta republiky Václava Klause.

 • Sociálně demokratický Fico o lidech, neoliberál Nečas v ekonomických poučkách (02.01.2013)

  Každý nový rok je důvodem k přemýšlení o cestě dál, a to nejen v osobních rovinách. Lidem se nemohlo dostat při letošním vstupu do dalšího roku lepší inspirace i pro nadcházející prezidentskou volbu, než kterou byla debata premiérů na České televizi.

 • Schizofrenie ODS vede k propadu ČR (11.12.2012)

  Neúčast českých představitelů na předávání Nobelovy ceny míru nikoho v EU nijak nepřekvapuje. Je to náš problém.

 • Ke globálnímu jadernému odzbrojení se musí dojít postupně (12.11.2012)

  Místopředsedkyně Senátu PČR Alena Gajdůšková přijala ve své pracovně místopředsedu Zahraničního výboru Dolní sněmovny Parlamentu Kanady Paula Dewara. Společným jmenovatelem setkání je členství obou politiků v mezinárodní organizaci „Členové parlamentů pro nešíření jaderných zbraní a jaderné odzbrojení-Parliamentarians for Nuclear Non-proliferation and Disarmament (PNND*). A. Gajdůšková je členkou organizace od roku 2009 a byla vůbec první českou zástupkyní v této mezinárodní síti.

 • ČR musí v případě sterilizací garantovat, že půjde o svobodné rozhodnutí jedince (08.11.2012)

  Českou republiku navštívila předsedkyně Sociálního a zdravotního výboru a zpravodajka Výboru k ukončení nucených sterilizací a kastrací Parlamentního shromáždění Rady Evropy (RE) paní Liliane Maury Pasquier. Ve zprávě pro RE, kterou dokončuje, je Česká republika kvůli této problematice kritizována.

 • Pošramocená pověst ČR v EU (23.10.2012)

  Podepsala bych větu ctěného kolegy, předsedy evropského výboru Poslanecké sněmovny Jana Bauera, když v Právu 19. 10. 2012 napsal: „Diskuzi o dlouhodobých dopadech existence ČR mimo bankovní unii zatím postrádám.“ Dodala bych, že nejen o této věci. Od pana předsedy je to však výrok pikantní až demagogický. Takový musí být pro každého, kdo zná situaci u nás, i procesy, kterými se v Evropské unii rozhoduje. Měl to být totiž především evropský výbor sněmovny, kdo tuto diskuzi už dávno měl vést, tím spíše, je-li veden vlivným členem rozhodující vládní strany. Jak víme od svých zahraničních kolegů, jinde se pro jednání v unijních institucích dojednávají pozice chránící národní zájmy země napříč politickým spektrem. ODS však tuto potřebu nemá. Diskuzi (zejména tu s opozicí) odmítá, i když ji sociální demokraté požadují ve sněmovně, a vyzývá k ní celá horní komora parlamentu.

 • Druhé kolo senátních voleb rozhodne (16.10.2012)

  Jako místopředsedkyně Senátu Parlamentu České republiky bych velmi ráda poděkovala všem, kteří přišli o víkendu k volbám a volili senátní kandidáty sociální demokracie.

 • Nobelova cena míru vyzdvihuje často opomíjenou podstatu Evropské unie (12.10.2012)

  Nobelův výbor nemohl rozhodnout lépe. Udělení Nobelovy ceny míru Evropské unii je více než zaslouženým oceněním největšího a také nejúspěšnějšího mírového projektu v dějinách lidstva. To, že občané na území EU již více než šedesát let žijí bez válečného konfliktu, není samozřejmosti. Prestižní ocenění doufám připomene tuto největší hodnotu evropského projektu i českým euroskeptickým politikům, kteří usilují o vysunutí České republiky z EU.

 • Bude luxusem přivést dítě na svět? (21.09.2012)

  Uzavírání porodnic na straně jedné a budování tzv. porodních domů je skvělá ilustrace skutečných záměrů této vlády. Těmi jsou likvidace veřejného neziskového systému zdravotní péče, který naplňuje ústavní právo občanů na bezplatnou zdravotní péči na základě veřejného zdravotního pojištění , aby současně na potřebné péči mohli začít bez rizika vydělávat soukromé subjekty. Přivést dítě na svět se zřejmě brzy stane luxusem.Že to může mít podobné důsledky, jako dnes naprosto chybějící kontroly v oblasti prodeje alkoholu, současné ministerstvo zdravotnictví evidentně nezajímá.

 • Financování vědy musí být v zájmu konkurenceschopnosti prioritou vládních politik (18.09.2012)

  Jsem vážně rozhořčena opětovným krácením financování Akademie věd ČR jako klíčové instituce základního výzkumu. Žádám ministra školství a ministra financí, aby našli cestu, jak financování AV ČR zajistit alespoň na úrovni letošního roku, tak aby nemuselo docházet k omezování základního výzkumu a likvidaci vědeckých týmů. Další krácení financí je pro AV ČR po té, co již bylo její financování v minulých letech kráceno o desítky procent, naprosto likvidační. Pro příští rok má být rozpočet AV krácen o dalších tři sta milionů.

 • Na potřebné léky zrušte reklamu, budou levnější! (10.09.2012)

  Nápad lékáren na vlastní výrobu léků a tedy jejich zlevnění vypadá hezky. Stejně tak vypadá hezky vstřícný krok lékáren vůči pacientům s poskytnutím některých služeb souvisejících s léčbou. Ale……

 • MŠMT se chová ke krajům nehorázně (17.08.2012)

  Konkurzy na ředitele škol vládní návrh stanovil jako povinné bez výjimky po šesti letech.

 • Lidi nevyléčí líbivé řeči ODS o nadstandardním zdravotnictví (27.07.2012)

  ODS už zřejmě neví, jak by lidi přinutila přijmout koncept, že na zdraví má právo jen ten, kdo si to může zaplatit. Tak vyznívá dnešní návrh Borise Šťastného a premiéra Nečase k rozšíření tzv. nadstandardů, přestože se ani v omezené míře něco takového ministerstvu zdravotnictví zatím nedaří zavést. Už jen to, že zařazení do nadstandardu podle jejich představy může navrhnout kdokoliv, ale s účastí lékařských komor evidentně příliš nepočítali, svědčí o tom, že o zdraví lidí této vládě skutečně nejde.

 • Rovný přístup ke zdravotní péči – ano nebo ne? (26.07.2012)

  Lidé budou opět rozhodovat, komu svěří do správy kraje a koho zvolí do Senátu Parlamentu ČR. Mají-li ještě zbytek pudu sebezáchovy, a to především ti, kteří se počítají ke střední vrstvě, budou se konečně dívat víc na to, jaký je rozdíl minimálně na žebříčku hodnot levice a pravice, než na počty úsměvů na billboardech či mediální kauzy, které jsou-li vůbec pravdivé, pak jsou selháním jednotlivců, většinou se ale po volbách ukáží jen jako velká manipulace.

 • Nečasova vláda se opět otáčí k rodinám s dětmi zády (20.07.2012)

  Vláda ČR na poslední své schůzi vydala negativní stanovisko k senátní novele zákona o zdravotních službách.

 • Odchod profesora Holého je obrovskou ztrátou pro českou i světovou vědu, čest jeho památce! (17.07.2012)

  Odchod prof. Antonína Holého je mi lidsky velmi líto.

 • ČR plíživě opouští evropskou integraci (27.06.2012)

  Z civilizovaného světa jsme se i mimo to již skoro vyřadili šplháním po žebříčku zemí s největší mírou korupce, propadáním hospodářského růstu, nárůstem lidí pod hranicí chudoby, snižováním financování vědy a propadáním se ve srovnáních úrovně vzdělání našich žáků a studentů, zhoršováním dostupnosti zdravotní péče, devastací všech veřejných systémů.

 • Premiérova laciná póza pod tlakem evropské agendy (26.06.2012)

  Návrh financování výzkumu, vývoje a inovací je dalším krokem a důkazem nekompetentního vládnutí Nečasovy vlády.

 • Jen hloupá vláda opakuje stále tytéž chyby (21.06.2012)

  Není hloupý, kdo dělá chybu. Je hloupý ten, kdo udělá tutéž chybu znova. Nečasova vláda od samého začátku porušuje své vlastní sliby a deklarované priority, když odsunuje elementární podporu vědy a výzkumu na samý okraj zájmu státu. Pravicová vláda tak kromě této destruktivní činnosti ještě páchá chyby, kterými skutečně láme této oblasti vaz.

 • Ministr Heger porušováním slibů poškozuje zdravotníky i pacienty (19.06.2012)

  Rozumím velmi dobře nespokojenosti lékařů i sester, i jejich nespokojenosti s rozporem slov a činů současného ministerstva. Napětí a nestabilita ve zdravotnictví je nejen velkým stresem pro vedení zdravotnických zařízení a zdravotníků, ale samozřejmě se negativně projevuje i ve vztahu pacient a zdravotník. Dva roky fungování ministra Hegera také ukázaly, že vedení současného ministerstva není schopno situaci zvládnout. Ministr Heger sice slíbil navýšení mezd, ale ani ministerstvo, ani pojišťovny k tomu nevytvořily podmínky, naopak navýšení mezd v krajských nemocnicích znemožnily.

 • Zhoršování přístupu ke zdravotní péči zhoršuje i konkurenceschopnost ČR (01.06.2012)

  Platba za výběr lékaře je porušením principu rovného přístupu ke zdravotní péči, kterou mají čeští občané pořád ještě garantovanou Ústavou ČR.

 • Podle Ústavy jsme si všichni rovni, podle ministra Hegera jsou si někteří rovnější (29.05.2012)

  „Všichni jsme si podle Ústavy rovni, ale podle ministra Hegera jsou si někteří rovnější,“ reaguje místopředsedkyně Senátu PČR Alena Gajdůšková na fakt, že v pátek 1. června vstoupí v platnost nový věstník ministerstva zdravotnictví, ve kterém jsou stanovena pravidla pro připlácení si za služby některého lékaře u operace či u porodu.

 • Petice za vyhlášení celostátního referenda o reformách a přijetí zákona o obecném referendu (11.04.2012)

  Vystoupení místopředsedkyně Senátu PČR Aleny Gajdůškové

 • Vyjádření místopředsedkyně Senátu PČR Aleny Gajdůškové k dnešnímu jednání tripartity (23.03.2012)

  Nedivím se odborům, že ztratily trpělivost. Faktickými kroky vlády jsou škrty a opatření naprosto paralyzující stát, veřejné služby a omezující vnitřní poptávku, zatímco o růstu a konkurenceschopnosti jen rádi mluví.

 • Podřízení Rady pro rozhlasové a televizní vysílání ministerstvu kultury je útok na svobodu slova (13.03.2012)

  Návrh ministerstva financí na sloučení Rady pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) s ministerstvem kultury je skutečným dokladem nekompetentnosti této vlády a jejích tupých škrtů.

 • Slováci si zvolili naději na důstojný život (11.03.2012)

  Blahopřeji ze srdce SMERu i Robertu Ficovi k vítězství ve volbách. Je to fantastický úspěch. Slováci mají dnes opět naději na důstojný život, skutečnou svobodu a demokracii pro každého. Svou vysokou účastí ve volbách také prokázali, že se nevzdávají demokracie. To jsou dvě dobré zprávy i v ČR.

 • Lidé jsou nespokojeni s fungováním demokracie v ČR (06.03.2012)

  Průzkum veřejného mínění CVVM o názorech na současný politický systém, který byl zveřejněn tento týden, může někoho naplnit smutkem, ale především by měl být varováním: Vyplývá z něho, že již více než polovina lidí je nespokojena s fungováním demokracie v ČR a podíl takto uvažujících lidí se pomalu zvyšuje.

 • Drahý hazard se životem (22.02.2012)

  Zrušení péče o těhotné ženy v gynekologických ordinacích, kde je každá budoucí maminka pod pravidelným dohledem lékařů, je krokem někam do středověku.

 • Vítězství Václava Klause (12.12.2011)

  Byla to česká vláda, která napadala i Německo a Francii, že prý porušovaly Pakt stability a růstu a dožadovala se přísného dodržování těchto pravidel proti zadlužování zemí. Nyní vystupuje právě opačně.

 • Projev místopředsedkyně Senátu A. Gajdůškové při pietním aktu Ruzyně 1939-1941 Nezapomeneme (18.11.2011)

  Skloňme se proto před památkou těch, kteří položili své životy, vzdejme úctu těm, kteří přes vlastní utrpení dokázali dál předávat víru ve svobodu, demokracii a spravedlnost až do dnešních dnů.

 • Projev místopředsedkyně Senátu PČR A. Gajdůškové na konferenci Teorie a praxe sociálního státu 20. století. (15.11.2011)

  Pojem sociálního státu je bytostně svázán s celou novodobou historií Evropy včetně jejího úspěchu dosažení nejvyšší kvality života na planetě.

 • Nejen patenty, ale atmosféra vynalézavosti (15.11.2011)

  Proč tedy není i financování vědy globalizované?

 • Prodejní profesoři? (07.11.2011)

  Všichni musí mít stejný přístup ke zdravotní péči, protože v utrpení a bolesti jsou si lidé rovni.

 • Trestní odpovědnost právnických osob zlepší vymahatelnost práva (25.10.2011)

  „Česká republika má v této oblasti velký dluh a tím je přistoupení k Úmluvě proti obchodování s lidmi,“

 • Vládní podpora memoranda je po dlouhých týdnech konečně racionální řešení kritické situace ve zdravotnictví (23.02.2011)

  Sociální demokracie považuje dnešní rozhodnutí Vlády ČR, kterým schválila memorandum mezi ministerstvem zdravotnictví a lékaři, za konečně smysluplné řešení krizové situace v oblasti zdravotnictví. ČSSD vítá, že po dlouhých týdnech nejistoty, rizika ohrožení dostupné zdravotní péče a divokém vládním mobilizování české armády se koaliční představitelé vrátili k racionálním a společensky odpovědným řešením této situace a potvrdili kompromisní dohodu mezi lékaři a ministerstvem.

 • Vládní podpora memoranda je konečně racionální řešení kritické situace ve zdravotnictví (23.02.2011)

  Sociální demokracie považuje dnešní rozhodnutí Vlády ČR, kterým schválila memorandum mezi ministerstvem zdravotnictví a lékaři, za konečně smysluplné řešení krizové situace v oblasti zdravotnictví. ČSSD vítá, že po dlouhých týdnech nejistoty, rizika ohrožení dostupné zdravotní péče a divokém vládním mobilizování české armády se koaliční představitelé vrátili k racionálním a společensky odpovědným řešením této situace a potvrdili kompromisní dohodu mezi lékaři a ministerstvem.

 • Hamburg, hospodářský úspěch a stabilita (21.02.2011)

  Němečtí sociální demokraté (SPD) včera v Hamburgu vyhráli volby s celkovým ziskem 48 % voličských hlasů. Tyto volby neznamenají jen výhru v zemských volbách a získání vedení radnice světoznámého přístavu, ale také větší vliv SPD v Bundesratu (Spolkové radě, tedy naší obdobě Senátu), proti vládní většině v Bundestagu (Spolkovém sněmu).

 • Senát jako pojistka (11.10.2010)

  Také v Poslanecké sněmovně má koalice většinu. Prezident – vláda - Poslanecká Sněmovna – Senát? V nejvyšších zákonodárných a výkonných státních orgánech je nastolena pravicová hegemonie. Jedinou pojistkou dialogu a případných korekcí často nekompetentních vládních opatření zůstává Senát. Jeho role nabývá v současné chvíli ještě více na důležitosti.

 • Ministr školství plýtvá lidským kapitálem (21.08.2010)

  Šetření nebo jen příležitost pro kamarády? Faktická likvidace sekce řízení operačních programů evropských fondů propuštěním až třetiny jeho zaměstnanců je naprosto krátkozrakým krokem, flagrantním manažerským pochybením a neodpustitelným plýtváním s lidským kapitálem.

 • Chmiel přiznal nedostatečnost své práce (24.05.2010)

  Kdo chce znát skutečné postoje ČSSD a ODS k EU, nechť si přečte usnesení Senátu k evropským tiskům a stenozáznamy z projednávání evropské agendy. ODS faktickými kroky EU odmítá a snaží se krátkozrace ČR dostat na okraj evropské integrace.

Kontaktní formulář
Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné.

Aktuality

Archiv novinek

Blogy

Přehled všech blogů

Články a názory

Přehled všech článků

Language