Ombudsman potvrdil pochybnosti ČSSD o Drábkových výplatách dávek

20.01.2012 Dnešní rozhodnutí ombudsmana Pavla Varvařovského jen potvrdilo dlouhodobé pochybnosti, které ČSSD má vůči změnám prosazených ministrem práce a sociálních věcí Drábkem nejen v samotných výplatách sociálních dávek.

Současný systém docházek na pošty a registrace na Czech POINTU považujeme za nedůstojný, neetický, nekorektní a předražený. Navíc neřeší náhradu nákladů na dojíždění u lidí, v jejichž obci není pošta.

Právě nezaměstnaní, lidé v těžké životní a sociální situaci, musí totiž díky Drábkovi vynakládat nemalé finanční prostředky mj. na dopravu na splnění povinných návštěv. To významně snižuje jejich celkový reálný příjem. Zvyšují se tak významně náklady právě těm, kteří jsou na hranici chudoby. Přitom v některých spádových oblastech je prakticky nemožné splnit stanovenou povinnost z důvodu nedostatečné hromadné regionální dopravy.

Drábkoviny hrubě odmítáme a prosazujeme jejich změnu. Na projevující se problémy jsme ostatně marně poukazovali již při „rychlo-schvalování“ Drábkových zákonů.

Štítky

Zaměstnanost   

Profil autora
male-zdenek_skromach.jpg
Ing. Zdeněk Škromach
Blogy autora Zdeněk Škromach
 • Čtyři různé lidské osudy, čtyři různá hrdinství (přečteno 266×)

  Senát PČR bude na své červnové schůzi jednat o seznamu kandidátů navržených na státní vyznamenání. Sám jsem navrhovatelem čtyř mužů, kteří si dle mého soudu zaslouží ocenění: Navrhuji Paula Rausnitze, který se narodil 9. března 1928 v Jablonci nad Nisou. V předtuše perzekucí židů odešla celá jeho rodina za dramatických okolností do Polska a zapojila se do zahraničního odboje. V sovětské střední Asii se dobrovolně přihlásili do naší armády. Paul se tak ve svých 14ti letech stal vojínem - elévem. V roce 1945 se vrátil se Svobodovou 1. československou samostatnou brigádou zpět do vlasti. Je nositelem několika vojenských medailí a ocenění. V roce 1946 se Rausnitzovi přestěhovali do USA, ale kontakty s vlastí nepřerušil, po roce 1989 se vrátil zpět do vlasti. Stal se aktivním členem Československé obce legionářské a privatizoval Meoptu Přerov, která je nyní díky jeho úsilí celosvětově významným a prosperujícím podnikem.

 • Senát schválil změny ve výplatách sociálních dávek (přečteno 1534×)

  Senát PČR minulý týden na konci svého jednání schválil a posílá do sněmovny návrh zákona, kterým se mění některé zákony související s výplatou sociálních dávek.

 • Nezaměstnanost – alarmující trend! (přečteno 210×)

  Míra nezaměstnanosti vzrostla - v měsíci lednu roku 2013 bylo evidováno na Úřadech práce 585 809 uchazečů o zaměstnání, meziměsíčně tak o 40 498 více. V reakci na zprávy o stavu míry nezaměstnanosti v ČR, musím konstatovat, že jde o alarmující dlouhodobý trend nikoli pouze aktuální a pomíjivý stav. V lednu 2013 stoupla míra nezaměstnanosti na historické maximum od roku 1989, vyšší nezaměstnanost byla pouze v době krize ve 30. letech 20. století.

 • V pátek na Miloše, volme Miloše Zemana prezidentem ČR! (přečteno 401×)

  Jakožto představitelé vedení ČSSD jsme okamžitě po prvním kole volby prezidenta ČR vyzvali všechny občany, aby zvážili volbu Miloše Zemana. Od tohoto okamžiku uběhlo 11 dní, zvážil jsem a rozhodl jsem se…

 • Kurzarbeit po česku? Nevyřeší zhola nic! (přečteno 149×)

  Zavedení tzv. kurzarbeit za podpory pouhých 800 mil. korun bude neefektivní. Vláda se snaží skrze evropské dotace populisticky zavést systém, který je v Německu úspěšný, ovšem záleží na podmínkách, za kterých je aplikován!

Názory a komentáře autora Zdeněk Škromach
 • M.Hašek, Z.Škromach, J.Tejc: Chceme pro naše voliče úspěch ČSSD v povolebním vyjednávání

  Na dnešním jednání PG ČSSD jsme podpořili mandát předsedy Bohuslava Sobotky k zahájení povolebních konzultací a rozšíření vyjednávacího týmu o zástupce poslaneckého a senátorského klubu po zasedání ÚVV ČSSD 10. listopadu. Jsme připraveni udělat maximum pro úspěch ČSSD v povolebním vyjednávání a také pro jednotnou podporu všech našich 50 poslanců.

 • Nechceme aby senioři řešili, zda se nají nebo budou bydlet

  Životní situace seniorů a dalších sociálně slabších skupin se v důsledku vládních zásahů radikálně zhoršuje. Vláda zcela ignoruje současné zvyšování nákladů na bydlení, zvyšující se DPH či náklady na zdravotní péči a postupuje vůči potřebným restriktivními opatřeními. Čeští senioři se tak dostávají do situace volby, zda kvalitně bydlet, mít šanci na lékařskou péči či jíst.

 • Je to obyčejný Čech, který říká, co si myslí

  Jako sociální demokrat nemůžu podpořit před druhým kolem voleb Karla Schwarzenberga. Volím Miloše Zemana.

 • Drábkova sKarta zkomplikuje přístup k pomoci tisícům lidí

  Zavedení karty sociálních systémů dnes přivádí zdravotně postižené před MPSV, ti však reprezentují tisíce potřebných lidí po celé České republice. ČSSD upozorňuje od počátku projednávání tzv. karet sociálních systémů na jejich negativa a diskriminující dopad na cílenou část občanů. Ministr Drábek nemůže tzv. úspornou politikou škrtů omluvit následky, které bude mít zavedení sKaret pro zdravotně postižené, seniory a občany žijící v malých městech a obcích. Navíc i obhajoba ušetření ve spojitosti s monopolizací České spořitelny ztrácí na věrohodnosti.

 • Apeluji na MPSV i na MZ, aby zamezily dalšímu šetření na nejpotřebnějších

  Poskytovatelé pobytových zařízení sociálních služeb se již v současné době potýkají s problémy financování od zdravotních pojišťoven. Přitom zdravotní péče je v těchto zařízeních nezastupitelná. Nejvíce na systému tratí především malé subjekty, které se v systému špatně orientují. Financování pak zastupují zdroje od zřizovatelů v souběhu toho, že MPSV snižuje dotace. Ze strany vlády tak dochází k záměrné likvidaci těchto služeb a ztěžování vedení krajů tomuto faktu vzdorovat.

Podobná témata
Aktuality

Archiv novinek

Blogy

Přehled všech blogů

Články a názory

Přehled všech článků

Language