Nečas by měl přestat tolerovat nepřijatelné chování ministra financí

01.07.2012 Premiér Petr Nečas dnes opět projevil slabost vůči chování ministra financí, když odmítl jednoznačně reagovat na skutečnost, že ministr Kalousek volal a podle tvrzení příslušného policisty i vyhrožoval vyšetřovateli kauzy nákupu letounů CASA. Pokud předseda vlády Nečas v této situaci nenavrhne výměnu ministra financí, dává napříště zelenou všem pokusům o podobné politické tlaky na orgány činné v trestním řízení. Pokud nebude premiér Nečas trvat na odchodu Miroslava Kalouska z vlády, rezignuje tím na dodržování principů demokratického právního státu.

ČSSD i přes váhání předsedy vlády nadále trvá na tom, že jedinou přiměřenou sankcí pro ministra financí, který již několik týdnů nepřijatelným způsobem napadá práci policie v kauze, v níž je sám pravděpodobně ve střetu zájmů, je jeho okamžitý odchod z vlády.
 
Premiér Nečas dnes znovu projevil pohrdání občany, když odmítl uvést skutečné důvody, které ho vedly k odvolání ministra Pospíšila a trval na zdůvodnění, které je účelové a zástupné. Takový způsob chování předsedy vlády je v demokratické zemi nepřijatelný.
 
Premiér Nečas si nechává zadní vrátka i v případu Vlasty Parkanové, když se jednoznačně nevyjádřil k tomu, jak bude hlasovat v otázce její poslanecké imunity a rovněž se jasně nevyslovil ani k tomu, jak doporučí hlasovat poslancům za ODS. Budou to přitom právě poslanci ODS, kteří mohou o výsledku hlasování rozhodnout. ČSSD vyzývá předsedu vlády, aby v otázce zbavení imunity Vlasty Parkanové přestal kličkovat a jasně řekl, jak bude hlasovat on i jeho politická strana.
 
ČSSD pokládá za zcela logické, že poslankyně TOP 09 Parkanová sama požádá Poslaneckou sněmovnu o to, aby ji imunity zbavila. Byla to přece TOP 09 která ve volbách v roce 2010 kandidovala se slibem zásadního omezení poslanecké imunity a byli to poslanci TOP 09, kteří, pokud se to týkalo zástupců jiných politických stran, vždy pro zbavení imunity hlasovali. Očekáváme, že se TOP 09 a její poslankyně nebudou chovat pokrytecky.
Štítky

Policie a hasiči   Armáda   

Profil autora
sobotka-1.jpg
Mgr. Bohuslav Sobotka
Blogy autora Bohuslav Sobotka
 • B. Sobotka: Evropa stojí na rozcestí mezi sociální a neoliberální budoucností (přečteno 138×)

  Blížící se volby do Evropského parlamentu otevírají řadu klíčových témat, která jasně ukazují, že stojíme na historickém rozcestí.

 • Fungující stát prosadí jen silná vláda (přečteno 344×)

  Hlasovat ve v klíčových volbách do Poslanecké sněmovny půjdeme už za pět dnů. Po sedmi letech neúspěšné vlády pravice je konečně šance na změnu. Lidé si předčasné volby přáli, je potřeba je proto k pozitivní změně v naší zemi skutečně využít. Pravicová vláda ODS a TOP 09 selhala, dostala zemi do vleklé recese, zadlužila stát o 850 miliard, snížila reálné příjmy občanů, ztrojnásobila DPH na potraviny a léky, prosadila velmi sporné církevní restituce, které začínají okusovat už i areál Pražského hradu.

 • Rozhořčení senioři (přečteno 497×)

  Nikdo se nemůže divit, že senioři jsou rozzlobeni. Na nedávném jednání s Radou seniorů ČR, nepolitickým občanským sdružením, které se snaží hájit zájmy této významné části české společnosti, jsme slíbili, že pokud ČSSD dostane příležitost vytvořit silnou vládu, bude náprava životních podmínek důchodců jedním z našich prvních úkolů.

 • Transparentní financování volební kampaně je pro ČSSD prioritou (přečteno 202×)

  ČSSD považuje hodnocení Transparency International, které řadí sociální demokracii v otázce transparentnosti financování předvolební kampaně mezi nejlepší politické strany, za výsledek dlouhodobé snahy ČSSD o maximální průhlednost.

 • Důchodci mají právo na valorizaci (přečteno 632×)

  Rusnokova vláda v demisi trpně přejala ostudný model valorizace důchodů, který tu zanechala pravicová koalice, takže průměrné zvýšení penze má v roce 2014 činit směšných 35 korun měsíčně. To je ostuda už proto, že důchodci pociťují růst cen mnohem více než mnozí jiní.

Názory a komentáře autora Bohuslav Sobotka
 • Předseda ČSSD B.Sobotka vítá rozhodnutí brněnských radních, které přiblížilo stavbu logistického centra Amazon

  Vítám rozhodnutí radních města Brna, kteří dnes schválením dodatku smlouvy s developerem CPT Invest přiblížili výstavbu logistického centra Amazon v Brně.

 • Komentář premiéra Bohuslava Sobotky k zvolení Anny Šabatové novou ombudsmankou

  Vítám rozhodnutí Poslanecké sněmovny svěřit úřad ombudsmana do rukou bývalé disidentky Anny Šabatové. Věřím, že paní Šabatová díky své profesní i lidské kvalifikaci a rozsáhlým zkušenostem s bojem proti bezpráví naváže na své úspěšné předchůdce, zejména na praxi Otakara Motejla, a bude, stejně jako on, se stejným nasazením a elánem bojovat za lidská pravá a dodržování pravidel spravedlivé společnosti. Vítám rovněž skutečnost, že do čela tohoto významného úřadu byla poprvé v jeho historii zvolena žena.

 • Divoká privatizace OKD a jednooký král

  Kdo může za to, že se tak málo utržilo za prodej zbytkového podílu zhruba 47 procent OKD v roce 2004? Inu, Bohuslav Sobotka, který „seděl už dva roky v křesle ministra financí a měl odpovědnost za prodej státního majetku,“ napsal Pavel Páral (MFD 29.1.). Je to opravdu tak jednoduché?

 • Služební zákon: konec trafikantů ve státní správě

  Novela služebního zákona právě schválená v Poslanecké sněmovně v prvním čtení pomáhá napravit jeden z největších dluhů demokratické České republiky zbylých po roce 1989.

 • Komentář předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky k výběru kandidátky na funkci ministryně práce a sociálních věcí

  Včera a dnes jsem se setkal s pěti možnými kandidátkami na funkci ministryně práce a sociálních věcí. Jsem rád, že ČSSD má ve svých řadách hned několik odborně zdatných kandidátek, které by tuto náročnou funkci mohly zastávat. Po třech letech Nečasovy vlády je ministerstvo práce a sociálních věcí v naprosto katastrofálním stavu a zvládnutí funkce ministra bude proto velmi náročné. Předpokládám, že využiji zítřejší ranní politické grémium k závěrečné diskusi o výběru nové ministryně a její jméno zveřejním během pátku.

Podobná témata
 • Bohuslav Sobotka ve vašem kraji!

  Prohlédněte si fotky z mítinků, které navštívil předseda ČSSD po celé ČR.

 • B. Sobotka dnes vystoupí v televizní debatě k 10 letům od vstupu ČR do EU

  Dívejte se na zajímavou debatu České televize, jejíž hlavní téma se ponese v duchu deseti let od českého vstupu do EU. Kromě předsedy vlády a ČSSD Bohuslava Sobotky se jí účastní všichni předsedové parlamentních stran. Diskuse rozebere mimo jiné stav české ekonomiky ve vztahu k jednotné měně euro nebo čerpání evropských fondů. Pořad startuje ve 20:00 na ČT24!

 • B. Sobotka jednal s francouzským premiérem Vallsem o strategickém partnerství

  V rámci druhého dne pracovní cesty do Francie se Bohuslav Sobotka setkal v Matignonském paláci s předsedou vlády Francouzské republiky Manuelem Vallsem. Ten přijal českého premiéra jako svého prvního zahraničního hosta po svém nedávném jmenování do funkce.

 • Premiér Bohuslav Sobotka a prezident Francie Holland potvrdili dobré vztahy obou zemí

  Premiér Bohuslav Sobotka se v rámci své dvoudenní cesty do Francie setkal s prezidentem Francouzské republiky Fraçoisem Hollandem. Kromě spolupráce v evropských otázkách byly hlavními tématy setkání prohlubování strategického partnerství mezi Českou republikou a Francií. V pátek bude pracovní cesta premiéra Sobotky pokračovat jednáním s francouzským předsedou vlády Manuelem Vallsem.

 • B. Sobotka: Rusko by mělo snížit vojenskou přítomnost u Ukrajiny

  Rusko by mělo snížit vojenskou přítomnost podél hranic s Ukrajinou, a uvolnit tak situaci, míní premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). O napětí na Ukrajině dnes jednal v Paříži s francouzským prezidentem Françoisem Hollandem. Při schůzce v Elysejském paláci se dotkli i dalších témat - evropské integrace, jaderné energetiky nebo spolupráce resortů obrany.

Aktuality

Archiv novinek

Blogy

Přehled všech blogů

Články a názory

Přehled všech článků

Language