ČSSD zřizuje pracovní skupinu pro systémovou změnu ve výuce matematiky

09.08.2012 Sociální demokracie je znepokojena pokračujícím propadem českých studentů a studentek ve znalostech matematiky.

Podle posledních informací zaznamenali studenti z ČR v rozmezí let 2003-2009 největší propad ze všech testovaných zemí. Zatímco země jako například Slovensko, Polsko či Maďarsko stoupaly, ČR spadla až na úplné dno! Je zřejmé, že strmý propad má na svědomí systémové pochybení v českém školství.

Navzdory slibům pravicových vlád, které si vždy vytkly oblast rozvoje vzdělávání jako svou zásadní prioritu, nebyla schopna Topolánkova, Fischerova ani Nečasova vláda přijít s jakoukoli smysluplnou systémovou změnou pro výuku, která by navázala na moderní trendy v zahraničí. Místo toho se Nečasova vláda zasadila o kolaps v čerpání peněz pro podfinancované školství, spustila šlendrián se státní maturitou či se pokusila o likvidaci regionálních škol.

ČSSD proto spolu s odborníky z akademické sféry přichází s iniciativou na zřízení odborné pracovní skupiny pro systémové změny ve výuce matematiky, mezi jejíž členy by patřili jak zástupci všech politických stran, tak zástupci ministerstva školství, odborné veřejnosti, škol i studentů. Hlavním cílem pracovní skupiny je navrhnout taková opatření, která by změnila systém výuky matematiky a zabránilo se tak dalšímu dramatickému propadu českých dětí ve znalostech z tohoto předmětu.

Tyto změny jsou mimořádně nutné nejen pro budoucnost českého školství, ale především pro budoucnost ČR. Právě zkvalitnění výuky je cestou k zvýšení konkurenceschopnosti a posléze i hospodářskému rozvoji naší země.

Pevně věřím, že akademik a ministr Petr Fiala má pro budoucnost českého školství stejnou vizi a tuto pracovní skupinu podpoří a bude se její práce sám aktivně účastnit.

Profil autora
212x131-chladek.jpg
PhDr. Marcel Chládek, MBA
Blogy autora Marcel Chládek
 • TOP 09 by si měla namísto „opozičního auditu“ zamést před vlastním prahem (přečteno 52×)

  K opozičnímu auditu TOP 09 nemá smysl se příliš vyjadřovat. Paní poslankyni Putnovou odkáži na web ministerstva školství, kde se v sekci Splněné cíle (http://www.msmt.cz/ministerstvo/splnene-cile-ministra) dozví, co bylo za poslední rok na ministerstvu školství odpracováno. Až se s těmito skutečnostmi seznámí a na svá vystoupení se lépe připraví, jsem ochoten s ní o školství diskutovat.

 • Ústřední školská komise ČSSD důrazně odmítá snahy o rozbití sociální demokracie! (přečteno 2018×)

  Předsednictvo Ústřední školské komise důrazně odmítá snahy o rozbití jednoty ČSSD ze strany některých členů předsednictva vedených Michalem Haškem, Zdeňkem Škromachem, Jeronýmem Tejcem a Romanem Onderkou.

 • Studenti jako lovná zvěř? (přečteno 921×)

  Kreativita Nečasovy vlády ve snaze šetřit peníze pro veřejné rozpočty nabrala další obludný směr – tentokrát zacílila na studenty, kterým chce zrušit dotace na slevy jízdného u dopravců.

 • Proč Fiala stále lže o 14 autonomních vzdělávacích systémech v ČR? (přečteno 1366×)

  Ministr školství Petr Fiala se už několikrát nechal slyšet, že v ČR existuje tolik autonomních vzdělávacích systémů, kolik je krajů - tedy 14. Nevím, proč pan ministr takto mystifikuje veřejnost. Zřejmě vychází z teorie, že stokrát opakovaná lež se stává pravdou a rezignuje tak na koordinační roli svého ministerstva.

 • Otazníky českého školství pro rok 2013 (přečteno 1102×)

  Příchod nového roku je většinou oslavován jako příležitost k odstartování pozitivních změn, jako šance k lepším začátkům či k nápravě nepovedených záležitostí. Je to také jedinečná šance pokusit se udělat tlustou čáru za vším, co se v právě skončených dvanácti měsících nepovedlo.

Názory a komentáře autora Marcel Chládek
 • Vyjádření Marcela Chládka k atakům na jeho osobu z tohoto týdne

  Vážené přítelkyně, vážení přátelé, jistě jste zaznamenali, že jsem se v posledních dnech stal terčem štvavé mediální kampaně s cílem mou osobu dehonestovat. Začalo to v úterý v Hospodářských novinách výmyslem o údajném pochybení v životopise, ve středu pokračovalo v Mladé frontě Dnes údajnou šikanou na ministerstvu školství a vyvrcholením byl páteční útok Lidových novin se snahou zpochybnit moji rigorózní práci z Univerzity Karlovy z roku 2006, kterou jsem mimochodem absolvoval v době, kdy jsem nezastával žádnou významnou politickou funkci.

 • O změnách ve vysokém školství chci vést diskusi i s novými rektory

  Rád bych poblahopřál všem rektorům, které dnes na Pražském hradě uvedl do funkce prezident republiky Miloš Zeman. Přeji jim hodně zdaru a úspěchů ve výkonu jejich funkce. V oblasti vysokého školství je nutné prosadit řadu pozitivních změn, včetně přijetí kvalitní novely vysokoškolského zákona. Věřím, že se mi povede se všemi rektory navázat úspěšnou spolupráci, abychom společně české vysoké školství zlepšili.

 • Nová vláda musí prověřit pochybný projekt státních maturit

  Aktuální zprávy o podvodném systému školení učitelů ke státní maturitě jsou dalším z řady skandálních odhalení, která od začátku projekt státní maturity provází. Sociální demokracie opakovaně státní maturity v minulosti kritizovala, vládu P. Nečase jsme upozorňovali na to, že jde o předražený, administrativně náročný a pro systém školství zcela neefektivní projekt.

 • ČSSD je připravena provést pozitivní systémové změny v oblasti školství

  Aktuální výsledky mezinárodních srovnávacích testů PISA, které hovoří o zastavení propadu českých školáků, jsou po dlouhé době pozitivní zprávou pro oblast vzdělávání. Je nutné brát tento mírný obrat jako otevřené dveře k rozsáhlejším a potřebným pozitivním změnám, které naše školství potřebuje.

 • Ministr Štys musí přestat zdržovat jmenování nových profesorů!

  Sociální demokracie považuje za nepřijatelné, aby ministerstvo školství svým liknavým přístupem jakkoli zdržovalo jmenování nových profesorů do funkce. Ministr školství v demisi Dalibor Štys neuvedl do této chvíle jediný relevantní důvod, proč ministerstvo seznam kandidátů na profesorskou funkci dosud nepostoupilo k vyřízení prezidentu republiky, kterému jmenování náleží do pravomocí.

Podobná témata
 • Každému podle jeho potřeb

  Ministr školství Marcel Chládek (ČSSD) chce změnit financování základních a středních škol tak, aby už neplatilo „čím víc žáků máte, tím víc peněz dostanete“. Vzhledem k tomu, že rozdělování státních peněz je určujícím nástrojem školské politiky, je dobré vědět o jeho záměrech víc.

 • M. Chládek: Na koncepci sportu se musejí podílet i sportovní organizace a svazy

  Ministerstvo školství rozpracovalo koncepci sportu v ČR na roky 2016 - 2020. Ministr školství Marcel Chládek nyní nabízí zastřešujícím sportovním organizacím a svazům, zejména Českému olympijskému výboru, České unii sportu, Sdružení sportovních svazů ČR a České obci sokolské, aby se podílely na finalizaci nové koncepce sportu a předložily své návrhy a připomínky. Tyto organizace dostanou podle ministra školství čas na připomínky do konce března tohoto roku. Nová koncepce financování sportu bude následně předložena Národní radě pro sport a podvýborům Poslanecké sněmovny a Senátu k připomínkám. "Chci, aby došlo k velmi dramatické změně systému – aby byl přehlednější, adresnější a v neposlední řadě také transparentnější," říká Marcel Chládek ke koncepci sportu.

 • TOP 09 by si měla namísto „opozičního auditu“ zamést před vlastním prahem

  K opozičnímu auditu TOP 09 nemá smysl se příliš vyjadřovat. Paní poslankyni Putnovou odkáži na web ministerstva školství, kde se v sekci Splněné cíle (http://www.msmt.cz/ministerstvo/splnene-cile-ministra) dozví, co bylo za poslední rok na ministerstvu školství odpracováno. Až se s těmito skutečnostmi seznámí a na svá vystoupení se lépe připraví, jsem ochoten s ní o školství diskutovat.

 • Splněné úkoly MŠMT v roce 2014

  Ministerstvu školství se v minulém roce podařilo splnit celou řadu prioritních úkolů.

 • Ministr školství Marcel Chládek navštíví města Bruntál a Krnov

  Bruntál, Krnov – Ministr školství Marcel Chládek se na Bruntálsku zúčastní slavnostní prohlídky zrekonstruovaného školského zařízení Petrin a bude jednat s odbornou pedagogickou veřejností. Při oficiální návštěvě ho bude doprovázet poslanec Ladislav Velebný a zástupci Moravskoslezského kraje.

Aktuality

Archiv novinek

Blogy

Přehled všech blogů

Články a názory

Přehled všech článků

Language