Vida, vládnout se dá i s Marťany!

13.04.2012 Běda tomu, z koho pokušení pochází. Pravda, Vít Bárta nebyl první, kdo začal nakupovat poslance v téhle zemi. Mirek Topolánek na nakoupených poslancích dokonce postavil vládní většinu. Do příchodu Věcí veřejných ale nikdo z nakupování poslanců neučinil přímo systém. Nebylo to u nás asi nikdy valné, ale přece snad v každé parlamentní straně bylo možné najít politiky, kterým šlo o dodržování demokratických principů.

S Bártou vstoupila po politiky dceřinná společnost soukromé firmy, ve které se poslušnost zajišťovala odposlechy a obálkami plnými peněz. Úspěch Věcí veřejných byl podvod na veřejnosti. Věci veřejné lhaly voličům, lhaly médiím, lhaly politickým partnerům, lhaly sobě navzájem a lhaly i soudu. A teprve zde narazily. To, co véčkaři stále považují za normální, soudce označil za trestný čin. Na Bártovi i Škárkovi je vidět, že to stále nechápou. Stále jsou přesvědčeni, že to co dělali a dělají, je přece v pořádku.

Věci veřejné jsou společenstvím, které nezákonně sloužilo svým zájmům. Ušily na veřejnost boudu. Kdyby občany včas informovaly, jak se vzájemně odposlouchávají a jak se uplácejí, nikdo by jim nikdy hlas nedal. Zvláštní je, jak si členové tohoto spolku nejsou schopni uvědomit, že je něco špatně na způsobu, jak se dali do téhle práce najmout a jak to celé funguje. Jeden z poslanců u soudu bezelstně vysvětloval, že to chápali jako rozumnou a správnou věc, že jim Bárta vyplácí obnosy na přilepšenou. Radek John dokonce řekl, že pro Bártu je půl milionu jako pro něj padesát korun a že je to takový dobrák, že by i panu Tluchořovi z druhého tábora pomohl, kdyby za ním přišel s žádostí o výpomoc. Ano, ano, čirá dobrota je to, co se skrývá za všemi těmi odposlouchávacími zařízeními a obálkami…

Tento politický útvar je za hranicí toho, co stojí o politických stranách v ústavě a zákonu o politických stranách. Chová se podvodně, a do parlamentu proto nepatří.

Bohužel to ale vypadá, že koalice s Věcmi veřejnými bude pokračovat. ODS i TOP 09 jsou nakonec těmi, kteří tu bez mrknutí oka vládnou s Marťany.

Obávám se jen, co to s námi se všemi udělá, pokud se nic nestane. Pokud Věci veřejné zůstanou vládní stranou, pokud Alexandr Vondra s kauzou Promopro na hřbetě bude pokračovat jako ministr, pokud „kolibřík“ Bém bude i po svém provaleném přátelství s „mazánkem“ Janouškem pokračovat jako zákonodárce. Někdo tady napíná strunu přespříliš.

(přečteno 137×)

Štítky

Zaměstnanost   

Profil autora
male-lubomir_zaoralek.jpg
PhDr. Lubomír Zaorálek
Blogy autora Lubomír Zaorálek
 • V zahraniční politice je vláda jednotná (přečteno 61×)

  Polemika ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka.

 • Lidská práva a byznys nemusí být v rozporu (přečteno 74×)

  Souhlasím s Ulrichem Beckem, že žijeme ve světě, jenž před nás staví rizika, kterým ještě neumíme čelit, a žádný stát sám nemá jistotu, že obstojí. Ani lidská práva by neměla být tím, co nás rozděluje. Při pražské snídani s československými disidenty se v roce 1988 francouzský prezident Mitterrand zeptal, zda jim nevadí, že se schází i s Husákem. Ne, naopak, zněla odpověď těch, kteří věděli, že lidská práva je nutné prosazovat dialogem, nikoli kázáním.

 • Probuďme naši zahraniční politiku (přečteno 151×)

  Česká zahraniční politika se vstupem do Evropské unie v květnu 2004 uložila k zimnímu spánku. Jako kdybychom se dosažením poslední mety polistopadového „návratu do Evropy“ přestali politicky zajímat o svět za našimi humny. Ano - nakupujeme zahraniční zboží, cestujeme, putujeme po globálních sítích – ale to vše není doprovázeno žádným velkým zájmem o politické dění ve světě. Názor České republiky na významné události pak není slyšet vůbec. A když už jsme občas museli něco říci, tak to nedávalo příliš smyslu. Dnes jsme pokládáni za zmatkáře, kteří ani pořádně nevědí, co chtějí.

 • Klausova cesta do bezvýznamnosti (přečteno 198×)

  Evropská unie je prý zlo a připravuje nás o svobodu, říká Václav Klaus.

 • Kam doletí Bakalova vlaštovka? (přečteno 340×)

  ČSSD má v současné době dva požadavky na podnikatele Zdeňka Bakalu. Prvním je nutnost přihlásit se k odpovědnosti za situaci v OKD a přijmout rozhodující podíl na jejím řešení. Druhým požadavkem je splnit závazek, který má podnikatel Bakala k nájemníkům ve 45 000 bytech společnosti RPG Byty.

Názory a komentáře autora Lubomír Zaorálek
 • Islámský stát nesmí rozvrátit náš život

  Válka je pokračování politiky jinými prostředky a politici za ni nesou odpovědnost. „Koalice ochotných“ se v Iráku pustila do vybudování demokratického režimu. Rozhodla se vypořádat s minulostí baasistického režimu a my dnes sklízíme trpké ovoce v podobě rozbitého státu. Takže pomalu s vojenskými intervencemi. Pokud bychom někde chtěli nasazovat vojenské síly, měli bychom nejdříve vědět, čeho chceme dosáhnout.

 • Ruské užití síly je neobhajitelné

  Celkem 121 poslanců podpořilo vládu České republiky v jejím jasném odmítnutí násilné anexe Krymu – integrální části státu Ukrajina. Jsem rád, že Sněmovna dokázala zaujmout takto jednoznačné stanovisko. Zaplať bůh, některé věci snad jsou a musí být jasné. Podle Charty OSN platí základní pravidlo mezinárodních vztahů – státy navzájem uznávají své hranice, jsou suverénními entitami a vzájemně uznávají princip teritoriální integrity.

 • Eskalace násilí na Ukrajině je velmi znepokojivá, prezident Janukovič musí učinit vše pro zklidnění situace

  Eskalaci násilí na Ukrajině považuji za velmi znepokojivou a vyjadřuji hlubokou lítost nad tím, že došlo k obětem na životech. Chtěl bych vyzvat prezidenta Viktora Janukoviče, aby učinil vše pro zklidnění situace a aby přistoupil na konstruktivní dialog s představiteli opozice.

 • Zateplování budov je šancí pro Moravskoslezský kraj

  ČSSD podporuje závěry, které společně představily Svaz podnikatelů ve stavebnictví v ČR, aliance Šance pro budovy a Krajská hospodářská komora Moravskoslezského kraje. Sociální demokracie souhlasí s dlouhodobým financováním programu Nová zelená úsporám pro rodinné domy a efektivním zapojením fondů Evropské unie pro energeticky úsporné renovace bytových domů a veřejných budov, které mohou vytvořit už do jednoho roku několik tisíc pracovních míst v Moravskoslezském kraji.

 • ČSSD se chce co nejdříve seznámit s žalobou primátora Ostravy P.Kajnara

  Sociální demokracie nemá zatím dostatek informací o žalobě, kterou měl na složení kandidátní listiny sociální demokracie v Moravskoslezském kraji podat primátor Ostravy Petr Kajnar. ČSSD se chce nejdříve s celou věcí detailně seznámit, aby mohla zvolit adekvátní postup. Řešení interních sporů soudní cestou každopádně nepokládáme za vhodné.

Podobná témata
Aktuality

Archiv novinek

Blogy

Přehled všech blogů

Články a názory

Přehled všech článků

Language