Temelín by měl být českým Hoover Damem

20.07.2012 Na dostavbě dalších dvou bloků jaderné elektrárny Temelín by se mělo podílet co nejvíce českých firem. Půjde o jednu z největších průmyslových investic České republiky posledních desetiletí, která může výrazně nastartovat českou ekonomiku. V mnoha ohledech mi to připomíná stavbu americké přehrady Hoover Dam na řece Colorado, na hranici států Arizona a Nevada.

Unikátní stavba přinesla do širokého okolí to nejpodstatnější, energii a vodu, tedy i život. Bez Hooverovy přehrady by asi těžko vyrostla z malého pouštního městečka Las Vegas nejslavnější americká zábavní destinace. Nejdůležitější je ale fakt, že o zahájení této gigantické stavby rozhodl tehdejší americký prezident Herbert Hoover v době hospodářské krize. Přehrada začala vznikat v roce 1931 a její budování trvalo pět let. Tento projekt znamenal obrovský rozkvět celé okolní pouštní oblasti.

Plně sdílím Hooverovy myšlenky staré bezmála celé jedno století. Platí totiž dodnes. V době ekonomické krize je třeba podporovat rozvoj. K růstu se nelze proškrtat, jak nám tvrdí Nečas, Kalousek a jejich slavné ratingové agentury. Doufám proto, že dostavba Temelína přinese rozkvět nejen celé České republice, ale zejména regionu, na jehož území se elektrárna nachází, Jihočeskému kraji.

Je tu ale jeden háček. Všechny dodavatelské firmy ucházející se o dostavbu pro Česko klíčového energetického zdroje slibují, že pro dostavbu Temelína využijí až ze 70 procent české firmy jako subdodavatele. Někteří čeští odborníci to ovšem začínají zpochybňovat. To považuji za alarmující. Francouzskou Arevu, americký Westinghouse a česko-ruské konsorcium MIR 1200 plzeňské Škody JS s ruským Atomstrojexportem a Gidropressem k hledání českých dodavatelů totiž nikdo a nic nenutí.

Je možné, že zákon o zadávání veřejných zakázek nemůže ovlivnit výběr subdodavatelů, tedy nařídit, že objem dodávek tuzemských firem je jedním z rozhodujících kritérií výběru. Je ale také možné motivovat a aktivně podpořit tuzemské firmy, aby případné požadavky hlavních kandidátů na dodavatele dostavby Temelína dokázaly splnit v rámci patřičných certifikátů. Bohužel se mi zdá, že ministerstvo průmyslu a obchodu je k této problematice velmi laxní. Proč souběžně s přípravou dostavby Temelína nenabízí ministerstvo firmám možnost podpory licencování pro tak náročné stavby, jako jsou jaderné elektrárny? Čína, Rusko a Indie nejsou malé trhy.

Věřím, že ČEZ vybere nabídku po všech stránkách nejlepší. Tedy nejen z hlediska konečné ceny, ale především jaderné bezpečnosti a kvalitativních parametrů. Byl bych přesto velmi nerad, kdyby české a jihočeské firmy zůstaly mimo hru. Turbíny, strojovny, generátory, vzduchotechniku, to všechno umí Češi vyrobit často s lepšími parametry než zahraniční konkurence. A nejde jen o peníze, ale i know-how. Kdo ho získá, bude mít do budoucna strategickou výhodu.

Stejné obavy, jako o úspěch českých dodavatelů, mám i o naplňování slibů vlády Petra Nečase vůči nám, Jihočechům. Oprávněnost našich požadavků na dostavbu dálnice D3 a s tím související výstavbu navazující silnice R3 na rakouské hranice nebo R4 z Písku do Prahy dnes již nikdo nezpochybňuje. Je to dokonce součástí zprávy vládního zmocněnce pro dostavbu Temelína. Bohužel jsme se navzdory nejrůznějším ministerským prohlášením neposunuli dál, než k přípravě PPP projektu dálnice v úseku od Veselí nad Lužnicí do Českých Budějovic, což je ta nejméně bolestivá část z celé dálnice D3. Zkouší Nečasova vláda Jihočechy z trpělivosti? Nebo se jen trochu pozapomnělo na to, co se dříve slíbilo?

Je mi jasné, že prezident Hoover měl ve třicátých letech minulého století jednodušší možnosti rozhodování. Přesto se domnívám, že český stát by měl své lidi podpořit o celé jedno století později stejnou měrou. Obyvatelé České republiky potřebují práci, za níž jim bude vyplacena adekvátní odměna. Tito lidé musejí vychovávat své děti v bezpečí, platit bydlení, musejí mít co jíst a být schopni financovat doplatky za „státem garantovanou“ lékařskou péči. Pokud by jim zbylo i na návštěvu divadla, možná se začne blýskat na lepší časy.

(přečteno 95×)

Štítky

Hospodářství a ekonomika   Zaměstnanost   Doprava   Zahraniční politika   Průmysl   Spravedlnost   Bydlení   

Profil autora
male-jiri_zimola.jpg
Mgr. Jiří Zimola
Blogy autora Jiří Zimola
 • Kontrol je už dost, pane ministře (přečteno 88×)

  Kontrola, kontrola, pak chvíli nic a pak – zase kontrola. S trochou nadsázky se dá říci, že tak probíhá život v každé veřejné organizaci.

 • Fungující stát a regiony a krajina (přečteno 97×)

  Dalšími tematickými bloky volebního programu ČSSD (http://www.cssd.cz/program/volby-2013/) jsou „Regiony“ s tématy snižování regionálních rozdílů, rozvoj venkova a efektivní doprava a „Krajina“ s tématy ochrana krajiny, odpovědné hospodaření s lesy a půdou a příprava společnosti na změny klimatu.

 • Fungující stát a ekonomika (přečteno 157×)

  Druhým tematickým blokem volebního programu ČSSD (http://www.cssd.cz/program/volby-2013/) je „Ekonomika“ s tématy: zajištění konkurenceschopnosti, průmyslová a zemědělská strategie, energetika, daňová politika a politika zaměstnanosti.

 • Máme se bát A. Babiše? (přečteno 414×)

  Záměrně jsem pro svůj článek vybral trochu dryáčnický titulek. A jsem si vědom, že se pan Babiš nestal cílem mých (a nejen mých) komentářů poprvé. Rád bych se k tomuto tématu ještě jednou vrátil.

 • Šém české ekonomiky (přečteno 119×)

  Asi málokdo nezná scénu z proslulého filmu Císařův pekař, v němž se císařovi rádci a generálové servou o to, kdo získá moc nad Golemem. Prostředkem k tomu jim je magický šém. Neovládaný Golem v určitém okamžiku působí zkázu, aby se nakonec díky pekaři Matějovi vše v dobré obrátilo a Golem se stal „pomocníkem“ v Matějově pekárně.

Názory a komentáře autora Jiří Zimola
 • Donekonečna aneb Někdy není opravdu dobré býti dobrým prorokem

  Včera jsem pod titulkem „Ležaté osmičky“ upozorňoval na to, že neustálé střídání ministrů dopravy a vysokých manažerů státních firem vede k destabilizaci celého systému a neprospívá nikomu a ničemu. V jihočeském případě je důsledkem toho nedokončená dálnice D3, IV. železniční koridor či chybějící Zákon o Šumavě.

 • Čerpání evropských dotací musí být prioritou pro vládu. Jakoukoliv

  Podle Nejvyššího kontrolního úřadu hrozí, že Česká republika do konce roku 2013 nevyčerpá až dvě třetiny finančních prostředků z Evropské unie,pokud urychleně nedojde k zásadním změnám v systému čerpání dotací. Vyzývám proto současnou vládu, aby se hledání efektivního řešení stalo její prioritou. Pokud se tak nestane, miliardy eur propadnou. To by byla škoda v každé době, ale v současných obtížných ekonomických podmínkách je to doslova nehoráznost.

 • Máj by nás měl varovat

  Májové, respektive prvomájové oslavy, se už desítky let tradičně nesou po celé Evropě v duchu střetů „levicových“ a „pravicových“ radikálů. Létá kamení a zápalné láhve, policisté na koních rozhání demonstranty vodními děly, obušky a slzným plynem. Na začátku léta se podobně dramatické scény přesunuly z máje na Máj, největší sídliště v Českých Budějovicích.

 • Od dubna začne „ostrý provoz“ tzv. energetických štítků budov

  Prvním dubnem skončí promíjení pokut za absenci tzv. energetického štítku, kterým dle novely zákona o hospodaření s energií musí být od nového roku označen každý dům, které bude nabízen k prodeji či pronájmu. Nedodržení nesmyslně koncipovaného nařízení, které je terčem široké kritiky, může v konečném důsledku znamenat pro majitele domu pokutu až sto tisíc korun.

 • Živnostníci nejsou paraziti

  Jedno přísloví praví: Co jsi z úst vypustil, ani párem koní zpátky nedostaneš. Nic tedy není platné našemu stínovému ministrovi financí Janu Mládkovi, že se živnostníkům následně několikrát za svá nelichotivá slova o živnostnících, pronesená na sjezdu ČSSD, omluvil.

Podobná témata
Aktuality

Archiv novinek

Blogy

Přehled všech blogů

Články a názory

Přehled všech článků

Language