Kmotři se slétají nad církevním majetkem

17.08.2012 Co přesně nám vadí na tomto způsobu narovnání státu s církvemi? Vadí nám samozřejmě, že se vyrovnání s církvemi netýká pouze půdy zabrané zákonem o Nové pozemkové reformě z března 1948. Vadí nám, že se vyrovnání má týkat také 265 tisíc hektarů, o kterých ještě demokraticky zvolený parlament rozhodl už v roce 1947. Vadí nám, že se ze včerejších neúplných vlastníků vytvářejí vlastníci úplní, že se nerespektují zákony prosazované prezidenty Benešem a Masarykem. Ale v tom vlastně stále ještě není podstata věci.

To, co činí současné rozhodnutí tak skandálním a nehorázným, je to, že se z církví mají stát normální obchodní společnosti, které se budou chovat ne jako např. současné nadace, které podle zákona o nadacích musí sloužit účelům, ke kterým byly založeny, ale že církve budou moci se svým majetkem činit prakticky cokoliv, že se dokonce budou moci ve své činnosti stát čímkoliv. Pokud bude zákon přijat, vzniknou v této zemi nové podnikatelské subjekty, které mohou být velmi mocné a získat privilegované postavení. Jejich klíčovými hybateli mohou být úplně jiné figury, než současní představitelé církví. Současné církve většinou vůbec nemají schopnost spravovat, administrovat majetky, které získaly, nemají lidi s podnikatelskými a manažerskými zkušenostmi. Už dnes se v katolické církvi dějí obchody, které vyvolávají vážné pochyby. Olomoucké biskupství prodalo objekt ve Vidnavě anonymní společnosti v Lucemburku. Otázky jsou okolo některých ekonomických operací Strahovského kláštera.

Pokud církve dostanou od státu majetky do úplného vlastnictví, nebudou muset při jeho zcizování dělat žádná výběrová řízení, prodají to prostě komukoliv za jakoukoliv cenu, co si usmyslí. Tento krok otevře neuvěřitelný prostor korupci a rozkrádání v této zemi. Proslýchá se, kolik šíbrů už se na tyto operace chystá. Církve se často stanou obětí dobře připravených kmotrů. Podobně jako se při kupónové privatizaci stali drobní střadatelé obětí dobře připravených žraloků.

Máme to v této zemi čas od času stále znovu. Vlna kupónové privatizace, pak privatizace obecního majetku, pak například tunelování evropských fondů. Teď, když ekonomický vývoj je nepříznivý a parazitování na veřejných penězích může být obtížnější, je třeba najít něco onačejšího. Místo, aby schopní lidé bohatli poctivou prací, tak v této zemi pravidelně nabízíme způsob, jak se dostat k obrovským prostředkům bezpracně, jen neprůhlednými operacemi. Vadí nám existence kmotrů, jako je Hrdlička, Janoušek a řada dalších, ale tady se chystáme učinit kroky ke generování dalších kmotrů, kteří se dostanou k miliardovým majetkům, získají naprosto nezaslouženě obrovské prostředky i vliv.

Hlasování senátorů je jasnou výzvou ukončit projednávání tohoto návrhu. Nemají-li důsledky návrhu tohoto zákona devastovat naší zemi, musíme se dohodnout na jiném způsobu vyrovnání s církvemi. Je třeba zabránit nekontrolované privatizaci rozsáhlého majetku skrze církve. Bez jakýchkoli pravidel a jakékoli kontroly. Je třeba zabránit tomu, aby ve jménu farizejských výroků typu „Co bylo ukradeno, musí být vráceno“ zde byla vytvořena naprostá džungle, v níž se budeme divit u koho majetek skončí. Církve se mají podílet na vytváření mafiánského prostředí.

Pro příští jednání klademe jednoduché požadavky: Církvím má být vrácen pouze ten majetek, který byl odebrán zákonem z března 1948. Ale především: Pro zacházení s církevním majetkem musí existovat pojistka, například taková, že církve nebudou moci majetek libovolně rozprodávat. Stačí aby např. stát či obec měli předkupní právo v případě, že se církev rozhodne nějakého majetku zbavit. Musí existovat kontrola nad tím, aby církve s nabytým majetkem hospodařily v souladu s účelem, s jakým ve společnosti existují. Nelze připustit jejich přeměnu v obchodní společnosti, které budou podnikat bez omezení.

Není to vůbec tak těžké vymyslet způsob, jak zabránit posilování mafiánského kapitalismu v Česku. Je jen podivné, že nikoho z vládních stran to nezajímá. Pokud by jim opravdu šlo o osud církví, tak existuje způsob, jak zajistit, aby účelu bylo opravdu dosaženo a majetek nebyl „rozfrcán“. To, že nikdo nevidí hrozící nebezpečí, znamená, že panům Kalouskovi, Nečasovi a dalším šlo při přípravě zákona o něco naprosto jiného.

(přečteno 519×)

Štítky

Církevní restituce   Zaměstnanost   Spravedlnost   Věda a výzkum   

Profil autora
male-lubomir_zaoralek.jpg
PhDr. Lubomír Zaorálek
Blogy autora Lubomír Zaorálek
 • V zahraniční politice je vláda jednotná (přečteno 51×)

  Polemika ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka.

 • Lidská práva a byznys nemusí být v rozporu (přečteno 66×)

  Souhlasím s Ulrichem Beckem, že žijeme ve světě, jenž před nás staví rizika, kterým ještě neumíme čelit, a žádný stát sám nemá jistotu, že obstojí. Ani lidská práva by neměla být tím, co nás rozděluje. Při pražské snídani s československými disidenty se v roce 1988 francouzský prezident Mitterrand zeptal, zda jim nevadí, že se schází i s Husákem. Ne, naopak, zněla odpověď těch, kteří věděli, že lidská práva je nutné prosazovat dialogem, nikoli kázáním.

 • Probuďme naši zahraniční politiku (přečteno 145×)

  Česká zahraniční politika se vstupem do Evropské unie v květnu 2004 uložila k zimnímu spánku. Jako kdybychom se dosažením poslední mety polistopadového „návratu do Evropy“ přestali politicky zajímat o svět za našimi humny. Ano - nakupujeme zahraniční zboží, cestujeme, putujeme po globálních sítích – ale to vše není doprovázeno žádným velkým zájmem o politické dění ve světě. Názor České republiky na významné události pak není slyšet vůbec. A když už jsme občas museli něco říci, tak to nedávalo příliš smyslu. Dnes jsme pokládáni za zmatkáře, kteří ani pořádně nevědí, co chtějí.

 • Klausova cesta do bezvýznamnosti (přečteno 184×)

  Evropská unie je prý zlo a připravuje nás o svobodu, říká Václav Klaus.

 • Kam doletí Bakalova vlaštovka? (přečteno 335×)

  ČSSD má v současné době dva požadavky na podnikatele Zdeňka Bakalu. Prvním je nutnost přihlásit se k odpovědnosti za situaci v OKD a přijmout rozhodující podíl na jejím řešení. Druhým požadavkem je splnit závazek, který má podnikatel Bakala k nájemníkům ve 45 000 bytech společnosti RPG Byty.

Názory a komentáře autora Lubomír Zaorálek
 • Islámský stát nesmí rozvrátit náš život

  Válka je pokračování politiky jinými prostředky a politici za ni nesou odpovědnost. „Koalice ochotných“ se v Iráku pustila do vybudování demokratického režimu. Rozhodla se vypořádat s minulostí baasistického režimu a my dnes sklízíme trpké ovoce v podobě rozbitého státu. Takže pomalu s vojenskými intervencemi. Pokud bychom někde chtěli nasazovat vojenské síly, měli bychom nejdříve vědět, čeho chceme dosáhnout.

 • Ruské užití síly je neobhajitelné

  Celkem 121 poslanců podpořilo vládu České republiky v jejím jasném odmítnutí násilné anexe Krymu – integrální části státu Ukrajina. Jsem rád, že Sněmovna dokázala zaujmout takto jednoznačné stanovisko. Zaplať bůh, některé věci snad jsou a musí být jasné. Podle Charty OSN platí základní pravidlo mezinárodních vztahů – státy navzájem uznávají své hranice, jsou suverénními entitami a vzájemně uznávají princip teritoriální integrity.

 • Eskalace násilí na Ukrajině je velmi znepokojivá, prezident Janukovič musí učinit vše pro zklidnění situace

  Eskalaci násilí na Ukrajině považuji za velmi znepokojivou a vyjadřuji hlubokou lítost nad tím, že došlo k obětem na životech. Chtěl bych vyzvat prezidenta Viktora Janukoviče, aby učinil vše pro zklidnění situace a aby přistoupil na konstruktivní dialog s představiteli opozice.

 • Zateplování budov je šancí pro Moravskoslezský kraj

  ČSSD podporuje závěry, které společně představily Svaz podnikatelů ve stavebnictví v ČR, aliance Šance pro budovy a Krajská hospodářská komora Moravskoslezského kraje. Sociální demokracie souhlasí s dlouhodobým financováním programu Nová zelená úsporám pro rodinné domy a efektivním zapojením fondů Evropské unie pro energeticky úsporné renovace bytových domů a veřejných budov, které mohou vytvořit už do jednoho roku několik tisíc pracovních míst v Moravskoslezském kraji.

 • ČSSD se chce co nejdříve seznámit s žalobou primátora Ostravy P.Kajnara

  Sociální demokracie nemá zatím dostatek informací o žalobě, kterou měl na složení kandidátní listiny sociální demokracie v Moravskoslezském kraji podat primátor Ostravy Petr Kajnar. ČSSD se chce nejdříve s celou věcí detailně seznámit, aby mohla zvolit adekvátní postup. Řešení interních sporů soudní cestou každopádně nepokládáme za vhodné.

Podobná témata
 • Ministr Zaorálek v Nizozemsku

  Ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek navštívil 29. června 2015 Nizozemsko, kde jednal se svým protějškem Bertem Koendersem. Schůzka se soustředila na aktuální ekonomická témata s důrazem na situaci v Řecku, problematiku migrace, konflikt na východě Ukrajiny i na rozvoj bilaterální relace a vztahů V4-Benelux. V Haagu se ministr Zaorálek setkal také s předsedkyní Mezinárodního trestního soudu a generálním ředitelem Organizace pro zákaz chemických zbraní.

 • L. Zaorálek: Mafiáni vydělávají na migraci miliardy

  Rozhovor s šéfem diplomacie Lubomírem Zaorálkem se konal v pátek, kdy Evropou otřásly zprávy o teroristických útocích ve Francii, Tunisu a Kuvajtu. Ne zcela plánovaně jsme tak převážně hovořili o tom, jak a zda uprchlická krize ohrožuje unii, zda se udrží schengenský prostor a proč Česko tolik trvalo na dobrovolnosti přijímání migrantů. „Stojí za to zdůraznit, že čelíme dvěma krizím. Jedna se odehrává v prostoru Iráku a Sýrie a je spojena s takzvaným Islámským státem. Ta druhá se týká subsaharské Afriky,“ říká ministr.

 • L. Zaorálek schválil humanitární pomoc pro syrské uprchlíky v Libanonu

  Ministr zahraničních věcí ČR Lubomír Zaorálek schválil 26. června 2015 humanitární pomoc pro syrské uprchlíky v Libanonu. Z částky 4,1 mil. Kč se budou financovat dva projekty zaměřené na vzdělávání a zdravotní péči pro syrské uprchlíky. Oba projekty jsou v souladu s prioritami libanonské vlády.

 • Ministr L. Zaorálek na návštěvě Arménie

  Ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek uskutečnil ve dnech 24. – 25. června 2015 pracovní návštěvu Arménské republiky. Během svých jednání se zaměřil na posouzení možností rozšíření česko-arménské spolupráce s důrazem na ekonomiku a obchod.

 • Ministerstvo zahraničních věcí představilo výsledky hodnocení obchodně-ekonomické činnosti

  Ministerstvo zahraničních věcí ČR má poprvé v historii přehled o kvalitě obchodních služeb státu v zahraničí. Výsledky pilotního hodnocení byly představeny a diskutovány během Konference ekonomických radů, která se koná v Praze ve dnech 22. až 26. června 2015. Do hodnocení se značnou měrou promítají také názory podnikatelů.

Aktuality

Archiv novinek

Blogy

Přehled všech blogů

Články a názory

Přehled všech článků

Language