Hazard s osmi sty miliardami

22.06.2012 Tento týden 18. června jednali čeští zástupci v Lucemburku u Evropského účetního dvora. Téma bylo pro českou stranu nepříjemné: nefungující kontrola nad čerpáním evropských fondů. Od března má Česká republika kvůli tomu zastaveno proplácení faktur.

Výsledek tohoto jednání pro nás úspěšný rozhodně nebyl. Stačí se podívat na dokument, který čerstvě vypracoval ministr Jankovský pro vládu. K pozornosti doporučuji tuto větu: 

„Pokud Evropská komise do konce letošního roku Česku neobnoví proplácení dotací, může Česká republika přijít v evropských fondech asi o 22 miliard korun.“

Tohle opravdu nevypadá dobře. Poprvé se v oficiálním dokumentu připouští možnost, že k obnově proplácení vůbec nemusí v tomto roce dojít. To je ovšem docela katastrofální vidina. Připomínám, že v březnu tohoto roku předložil ministr Jankovský vládě zprávu, ve které konstatoval, že vinou chyb v administraci přijdeme o 32 miliard korun. To znamená, že vzhledem k vážným nedostatkům ve výběrových řízeních, špatným kritériím, nedodržením předepsaných postupů přicházíme o 32 miliard a nyní čerstvě se navíc dovídáme, že další ztráty hrozí v souvislosti s povinností dodržet časové harmonogramy čerpání prostředků (tzv. systém n+2, n+3). Prostě tím, že nečerpáme, se dostáváme do skluzu, který nebudeme schopni dohnat a kvůli němuž o peníze definitivně přijdeme. Tyto ztráty související s tím, že čas plyne a my nečerpáme, mohou být navíc větší než těch 22 miliard. Kvalifikované odhady hovoří až o 77 miliardách. Není divu, že premiér Nečas předsedu Barrosa v Bruselu upozorňoval, že pokud Unie neobnoví proplácení evropských peněz, hrozí nám zvýšení deficitu ze 3 na 6% HDP.

Kde se mohla vzít taková pohroma? Především nevznikla samozřejmě až nyní. Problémy na ministerstvu životního prostředí s čerpáním jsou už od prosince 2010 kvůli kauze Drobil, od roku 2011 jsou problémy v operačním programu Doprava kvůli bývalému ministru Řebíčkovi, na ministerstvu průmyslu a obchodu kvůli trestnímu řízení s bývalým náměstkem Elfmarkem od roku 2010 a od roku 2007 jsou stále větší problémy s oběma programy ministerstva školství. Způsobem, kterým čerpáme evropské peníze, jsme se stali v Bruselu proslulými. Nikdo se už nechce s Čechy bavit, protože má strach, aby na něm neulpěl stín podezření z korupce.

Jaké jsou hlavní problémy? Především neplatí to, co pořád říká ministr Kalousek, že jeho hlavní auditní orgán na ministerstvu financí je stále brán Evropskou komisí jako základ řešení. To je lež. Kalouskův auditní systém podle Evropské komise nefunguje. Jak také může fungovat, když v jeho čele stojí člověk, který se ocitl v konfliktu zájmů, protože se zároveň snaží evropské prostředky čerpat. Jak může takový systém fungovat, když ještě nedávno měl ministr Kalousek v této funkci náměstka Bartáka, kterého přijal navzdory trestnímu stíhání, jež měl na krku kvůli podezřením z korupce při nákupu obrněných transportérů Pandur. To byla samozřejmě nebetyčná drzost přijmout do funkce náměstka, který má mimo jiné na starosti také kontrolu čerpání evropských peněž někoho takového. Teď se nám to všechno vrací. Kalouskovu auditu nevěří nikdo v tuzemsku, ani v zahraničí.

Bilance je tedy taková: nefunkční auditní systém, nekvalitní a předražené projekty, problémy s administrativním zajištěním. Evropa nám vyčítá vysokou fluktuaci úředníků, jejich nekompetenci, neodpovídající nízké vzdělání, neschopnost dodržovat pravidla a dělat to, co mají předepsáno.

Jaké je řešení? 

 vytvoření nezávislého respektovaného auditního orgánu, jehož rozhodování nebude politicky ovlivňováno
 úprava legislativy: zákon o státní službě a aktualizovaný zákon o finanční kontrole
 zavedení povinného hodnocení hospodárnosti a efektivity projektů 
 zřízení veřejného registru schválených a realizovaných projektů, včetně jmenného seznamu příjemců, bodového hodnocení, výše dotace a dalších informací
 stabilizace úředníků, kteří se kolem fondů pohybují (jedná se o velmi odbornou oblast a současná fluktuace - 30% ročně - je neúnosná): musí se zvýšit jejich vzdělání, jazykové znalosti, praktické zkušenosti a tomu musí odpovídat jejich platové zařazení

Vzhledem k tomu, jak vážná je situace, jedná se o reputaci ČR a finanční prostředky, o něž můžeme přijít v dalším programovém období 2012-2020, navrhuje ČSSD vytvoření platformy pro společné jednání vlády s opozicí. V sázce je osud téměř 800 mld Kč a ekonomická stabilita státu. Odpovědnost za současná rozhodnutí jednoznačně překračuje toto volební období.

(přečteno 166×)

Štítky

Korupce   Armáda   Hospodářství a ekonomika   Školství   Evropské dotace   Doprava   Zahraniční politika   Spravedlnost   

Profil autora
male-lubomir_zaoralek.jpg
PhDr. Lubomír Zaorálek
Blogy autora Lubomír Zaorálek
 • Lidská práva a byznys nemusí být v rozporu (přečteno 53×)

  Souhlasím s Ulrichem Beckem, že žijeme ve světě, jenž před nás staví rizika, kterým ještě neumíme čelit, a žádný stát sám nemá jistotu, že obstojí. Ani lidská práva by neměla být tím, co nás rozděluje. Při pražské snídani s československými disidenty se v roce 1988 francouzský prezident Mitterrand zeptal, zda jim nevadí, že se schází i s Husákem. Ne, naopak, zněla odpověď těch, kteří věděli, že lidská práva je nutné prosazovat dialogem, nikoli kázáním.

 • Probuďme naši zahraniční politiku (přečteno 136×)

  Česká zahraniční politika se vstupem do Evropské unie v květnu 2004 uložila k zimnímu spánku. Jako kdybychom se dosažením poslední mety polistopadového „návratu do Evropy“ přestali politicky zajímat o svět za našimi humny. Ano - nakupujeme zahraniční zboží, cestujeme, putujeme po globálních sítích – ale to vše není doprovázeno žádným velkým zájmem o politické dění ve světě. Názor České republiky na významné události pak není slyšet vůbec. A když už jsme občas museli něco říci, tak to nedávalo příliš smyslu. Dnes jsme pokládáni za zmatkáře, kteří ani pořádně nevědí, co chtějí.

 • Klausova cesta do bezvýznamnosti (přečteno 172×)

  Evropská unie je prý zlo a připravuje nás o svobodu, říká Václav Klaus.

 • Kam doletí Bakalova vlaštovka? (přečteno 327×)

  ČSSD má v současné době dva požadavky na podnikatele Zdeňka Bakalu. Prvním je nutnost přihlásit se k odpovědnosti za situaci v OKD a přijmout rozhodující podíl na jejím řešení. Druhým požadavkem je splnit závazek, který má podnikatel Bakala k nájemníkům ve 45 000 bytech společnosti RPG Byty.

 • Bakalovo bombardování Ostravska (přečteno 232×)

  Demonstrace horníků na ostravském Prokešově náměstí probíhala pár metrů před hlavním sídlem společnosti OKD. Pršelo a atmosféra tak dusná, že by se dala krájet. Transparenty proklínající Bakalu, opakující se skandování "Bakalu do dolu!".

Názory a komentáře autora Lubomír Zaorálek
 • Ruské užití síly je neobhajitelné

  Celkem 121 poslanců podpořilo vládu České republiky v jejím jasném odmítnutí násilné anexe Krymu – integrální části státu Ukrajina. Jsem rád, že Sněmovna dokázala zaujmout takto jednoznačné stanovisko. Zaplať bůh, některé věci snad jsou a musí být jasné. Podle Charty OSN platí základní pravidlo mezinárodních vztahů – státy navzájem uznávají své hranice, jsou suverénními entitami a vzájemně uznávají princip teritoriální integrity.

 • Eskalace násilí na Ukrajině je velmi znepokojivá, prezident Janukovič musí učinit vše pro zklidnění situace

  Eskalaci násilí na Ukrajině považuji za velmi znepokojivou a vyjadřuji hlubokou lítost nad tím, že došlo k obětem na životech. Chtěl bych vyzvat prezidenta Viktora Janukoviče, aby učinil vše pro zklidnění situace a aby přistoupil na konstruktivní dialog s představiteli opozice.

 • Zateplování budov je šancí pro Moravskoslezský kraj

  ČSSD podporuje závěry, které společně představily Svaz podnikatelů ve stavebnictví v ČR, aliance Šance pro budovy a Krajská hospodářská komora Moravskoslezského kraje. Sociální demokracie souhlasí s dlouhodobým financováním programu Nová zelená úsporám pro rodinné domy a efektivním zapojením fondů Evropské unie pro energeticky úsporné renovace bytových domů a veřejných budov, které mohou vytvořit už do jednoho roku několik tisíc pracovních míst v Moravskoslezském kraji.

 • ČSSD se chce co nejdříve seznámit s žalobou primátora Ostravy P.Kajnara

  Sociální demokracie nemá zatím dostatek informací o žalobě, kterou měl na složení kandidátní listiny sociální demokracie v Moravskoslezském kraji podat primátor Ostravy Petr Kajnar. ČSSD se chce nejdříve s celou věcí detailně seznámit, aby mohla zvolit adekvátní postup. Řešení interních sporů soudní cestou každopádně nepokládáme za vhodné.

 • ČSSD upřednostňuje diplomatické řešení eskalující situace v Sýrii

  Sociální demokracie je znepokojena zvyšujícím se napětím v Sýrii a zprávami o použití chemických zbraní, které měly připravit o život stovky lidí. Jsme přesvědčeni, že je nutné celou věc co nejrychleji vyšetřit, aby mohly mezinárodní síly na základě objektivních faktů zvážit, adekvátně reagovat a případnému dalšímu násilí zabránit.

Podobná témata
 • L. Zaorálek: Násilí je rozkladné

  Je naprostá lež, že by EU chtěla Rusko změnit. Není pravda, že například ČR nebo další země kolem nás mají za cíl vnutit Rusku jiné hodnoty. Lubomír Zaorálek:

 • L. Zaorálek: Válku s Ruskem nechceme

  Ministr zahraničních věcí poskytl rozhovor Týdnu. Věnoval se mimo jiné problematice Ukrajiny a spolupráci s prezidentem Milošem Zemanem.

 • Lidská práva a byznys nemusí být v rozporu

  Souhlasím s Ulrichem Beckem, že žijeme ve světě, jenž před nás staví rizika, kterým ještě neumíme čelit, a žádný stát sám nemá jistotu, že obstojí. Ani lidská práva by neměla být tím, co nás rozděluje. Při pražské snídani s československými disidenty se v roce 1988 francouzský prezident Mitterrand zeptal, zda jim nevadí, že se schází i s Husákem. Ne, naopak, zněla odpověď těch, kteří věděli, že lidská práva je nutné prosazovat dialogem, nikoli kázáním.

 • K podpisu Rekonstrukce státu přistupuji odpovědně

  V posledních dnech čelím útokům ze strany organizace Rekonstrukce státu, že jsem nepodepsala jejich protikorupční výzvu. Ano, nepodepsala. Znamená to ale, že podporuji korupci? To snad ne! Naopak, boj s korupcí tvoří význačnou součást mé pracovní agendy.

 • Co by opravdu zvýšilo prestiž naší armády

  V souvislosti s ukrajinskou misí se začíná hovořit o znovuzavedení povinné základní služby. Přitom se zapomíná, že tato diskuse již proběhla v době, kdy ČR vstupovala do Severoatlantické aliance a kdy spustila reformu naší armády. Namísto řešení akutních problémů Armády České republiky, se řeší docela zástupné problémy. Mimo jiné, tyto problémy vytahují na svět právě ti, kteří snižovali obranné výdaje naší země.

Aktuality

Archiv novinek

Blogy

Přehled všech blogů

Články a názory

Přehled všech článků

Language