Čekání na Godota?

25.07.2011 Nedá mi, abych se v souvislosti s nedávným vyjádřením ministra životního prostředí Tomáše Chalupy a ve světle aktuálních sporů aktivistů s dřevorubci na Šumavě nepozastavil nad tím, zda by pan ministr ve zmatečné verzi tolikrát neodborně resuscitovaného pacienta – zákona o Šumavě – dokázal takovému pacientovi pomoci, tím spíše mu zachránit život.

Takový úkol totiž stojí před správou Národního parku Šumava, a tak slova pana ministra Chalupy o případném rušení parku v situaci, kdy by se správa NP nedokázala v záplatované a přešívané legislativě orientovat a dle ní činit, jsou smutně úsměvná.

Bohužel musím říci, že opatrná póza ministra Chalupy v souvislosti s nezasahováním do sporu o těžbu dřeva na Ptačím potoce na Šumavě, ale i dlouhodobé přešlapování na místě v podobných situacích, zapadá do kontextu řešení kůrovcové kalamity.

Již dlouho voláme po jasném zákoně o Šumavě, který by nejen odstranil podivné dodatky a nařízení, nešťastně implantované bývalým ministrem Bursíkem a kvůli kterým se stala zónace parku naprosto nepřehlednou džunglí, ale který by i zamezil sice mediálně zajímavým, samotné Šumavě však fatálně škodícím zbytečným sporům mezi příznivci pralesa a zdravého lesa. V současné době je „díky“ tomu situace neúnosná a je třeba ji okamžitě řešit.

Nelze dále čekat, zda se jednou z pera ministerstva životního prostředí zrodí nový zákon. Proto jsem přesvědčen, že bychom měli věnovat pozornost návrhu zákona, který zpracoval Plzeňský kraj, a podpořit, aby v Poslanecké sněmovně prošel prvním čtením. Ač má Jihočeský kraj k tomuto návrhu zákona některé výhrady, věřím, že je tato cesta přímočařejší a rozumnější, než věčné „čekání na Godota“ v podobě nového zákona ministra Chalupy.

(přečteno 42×)

Štítky

Doprava   Spravedlnost   

Profil autora
male-jiri_zimola.jpg
Mgr. Jiří Zimola
Blogy autora Jiří Zimola
 • Fungující stát a regiony a krajina (přečteno 45×)

  Dalšími tematickými bloky volebního programu ČSSD (http://www.cssd.cz/program/volby-2013/) jsou „Regiony“ s tématy snižování regionálních rozdílů, rozvoj venkova a efektivní doprava a „Krajina“ s tématy ochrana krajiny, odpovědné hospodaření s lesy a půdou a příprava společnosti na změny klimatu.

 • Fungující stát a ekonomika (přečteno 110×)

  Druhým tematickým blokem volebního programu ČSSD (http://www.cssd.cz/program/volby-2013/) je „Ekonomika“ s tématy: zajištění konkurenceschopnosti, průmyslová a zemědělská strategie, energetika, daňová politika a politika zaměstnanosti.

 • Máme se bát A. Babiše? (přečteno 353×)

  Záměrně jsem pro svůj článek vybral trochu dryáčnický titulek. A jsem si vědom, že se pan Babiš nestal cílem mých (a nejen mých) komentářů poprvé. Rád bych se k tomuto tématu ještě jednou vrátil.

 • Šém české ekonomiky (přečteno 89×)

  Asi málokdo nezná scénu z proslulého filmu Císařův pekař, v němž se císařovi rádci a generálové servou o to, kdo získá moc nad Golemem. Prostředkem k tomu jim je magický šém. Neovládaný Golem v určitém okamžiku působí zkázu, aby se nakonec díky pekaři Matějovi vše v dobré obrátilo a Golem se stal „pomocníkem“ v Matějově pekárně.

 • Fungující stát: svoboda a/nebo rovnost? (přečteno 16×)

  Ještě než začnu s vysvětlováním našeho předvolebního programu, rád bych se pozastavil u dvou pojmů z titulku, a to u „svobody“ a „rovnosti“. Oba si daly do vínku západní demokracie a moderní konstituční monarchie. Od dob Velké francouzské revoluce se objevují v těsném sepjetí a mezi nimi je slučovací spojka „a“. Všichni říkáme „svoboda“ a „rovnost“ a je to tak dobře.

Názory a komentáře autora Jiří Zimola
 • Čerpání evropských dotací musí být prioritou pro vládu. Jakoukoliv

  Podle Nejvyššího kontrolního úřadu hrozí, že Česká republika do konce roku 2013 nevyčerpá až dvě třetiny finančních prostředků z Evropské unie,pokud urychleně nedojde k zásadním změnám v systému čerpání dotací. Vyzývám proto současnou vládu, aby se hledání efektivního řešení stalo její prioritou. Pokud se tak nestane, miliardy eur propadnou. To by byla škoda v každé době, ale v současných obtížných ekonomických podmínkách je to doslova nehoráznost.

 • Máj by nás měl varovat

  Májové, respektive prvomájové oslavy, se už desítky let tradičně nesou po celé Evropě v duchu střetů „levicových“ a „pravicových“ radikálů. Létá kamení a zápalné láhve, policisté na koních rozhání demonstranty vodními děly, obušky a slzným plynem. Na začátku léta se podobně dramatické scény přesunuly z máje na Máj, největší sídliště v Českých Budějovicích.

 • Od dubna začne „ostrý provoz“ tzv. energetických štítků budov

  Prvním dubnem skončí promíjení pokut za absenci tzv. energetického štítku, kterým dle novely zákona o hospodaření s energií musí být od nového roku označen každý dům, které bude nabízen k prodeji či pronájmu. Nedodržení nesmyslně koncipovaného nařízení, které je terčem široké kritiky, může v konečném důsledku znamenat pro majitele domu pokutu až sto tisíc korun.

 • Živnostníci nejsou paraziti

  Jedno přísloví praví: Co jsi z úst vypustil, ani párem koní zpátky nedostaneš. Nic tedy není platné našemu stínovému ministrovi financí Janu Mládkovi, že se živnostníkům následně několikrát za svá nelichotivá slova o živnostnících, pronesená na sjezdu ČSSD, omluvil.

 • V čem leží zakopaný pes zdražování elektřiny?

  Fotovoltaika a její podpora je opět žhavým tématem a to především v souvislosti se zdražováním elektřiny. Letos se poplatek za obnovitelné zdroje zvýšil téměř o 40 procent a tento nárůst se stal záminkou pro další kritiku podpory obnovitelných zdrojů energií. Leží vysoká cena elektrické energie pouze na bedrech fotovoltaiky? Já se domnívám, že nikoliv.

Podobná témata
Aktuality

Archiv novinek

Blogy

Přehled všech blogů

Články a názory

Přehled všech článků

Language