17.listopad: Vraťme ČR kvalitní vzdělávání!

17.11.2012 Výročí 17.listopadu 1989 se po třiadvaceti letech vrací jako smutný bumerang – stejně jako před třiadvaceti lety, i dnes vládní politika vyhání do ulic tisíce nespokojených lidí.

Stejně jako před třiadvaceti lety, i dnes lidé demonstrují a volají po konci vlády. Zatímco před třiadvaceti lety jsme demonstrovali proti komunistickému diktátu a zhoubnému společenskému režimu, dnes odmítáme pravicový diktát asociálních škrtů, zdražování a bobtnajících korupčních afér.

Stejně naštvaní a nespokojení se současnou vládní politikou jsou rovněž mnozí studenti. Není se co divit, mají pro to dostatečné důvody.

Za vše hovoří čísla – ČR dává na jednoho studenta jen 4,5 procenta HDP, tedy zoufale málo a toto opovrhování vzděláváním nás řadí na předposlední příčku zemí OECD. Průměr ve vyspělých zemí je přitom 6,1 procent HDP.

Stejně špatně je na tom ohodnocení pedagogů - Zatímco v zemích OECD pobírají učitelé na základních školách o 77 procent vyšší platy než průměrní vysokoškoláci dané země v produktivním věku, v České republice berou pedagogové po 15 letech jen polovinu toho, co ostatní čeští vysokoškoláci.

Vládní arogance vůči vzdělávání se projevuje v drtivém sešupu českých školáků – ve znalostech a schopnostech se podle studie PISA propadáme nejrychleji ze všech zemí OECD!

Pravicová vláda Petra Nečase namísto snahy o zatažení záchranné brzdy instalovala na ministerstvo školství „odborníka“ ze soukromé bezpečnostní agentury ABL Josefa Dobeše. Tímto neuvěřitelným personálním rozhodnutím dala koalice veřejnosti jasně najevo, že krize školství je jí naprosto ukradená.

I přes opakovanou a tvrdou kritiku ČSSD, odborů, občanských sdružení i studentů držela Nečasova vláda Dobeše v čele resortu přes jeden a půl roku!

Pouhý rok a půl ovšem stačil Josefu Dobešovi k tomu, aby poslal silně podfinancované školství do ještě většího srabu – zasadil se totiž o zastavení čerpání miliard korun z fondů EU, navzdory kritice téměř všech spustil předražený a nefunkční projekt státních maturit (v ČR se celkové náklady vyšplhaly na 1,5 miliardy korun, roční náklady jsou kolem 250 mil., sousední Slovensko zvládlo vše 10x levněji!!), pokusil se o likvidaci sítě regionálního a učňovského školství, zkusil omezit akademické svobody a opakovaně zavést školné na veřejných vysokých školách. Vrcholem jeho krasojízdy byla snaha vytáhnout pomocí netransparentních projektů miliony korun z evropských fondů.

Snahy sociální demokracie o zřízení vyšetřovací komise k prověření všech podivných Dobešových projektů na MŠMT, požadavky na rezignaci neschopného ministra, apely a opakované žádosti o systémové změny ve školství – to vše vládní koalice úspěšně dlouhodobě blokovala a pohřbívala.

Jakákoli vůle pomoci českému školství schází vládě i po příchodu nového ministra Fialy. Vládní koalice dál škrtá pro školství peníze, dál omezuje prostředky na vědu a výzkum, dál odmítá nastartovat systémové změny. Ministr Fiala pak není ani po několika měsících schopen garantovat základní priority své politiky v oblasti školství – veřejnosti stále dluží odpověď, zda je pro zavedení školného a privatizaci vzdělání na veřejných vysokých školách, zda souhlasí s omezováním regionálního školství, zda odstartuje likvidační Dobešův plán na finanční vyhladovění škol na malých městech, velké otazníky, žádné odpovědi. Smutným faktem zůstává, že ministr Fiala není schopen ani po několika měsících jakkoli pokročit v odblokování miliard korun z fondů EU, které jsou pro české školství zcela zásadní!

ČSSD má o cestě, kam směřovat české školství, zcela jasno! Chceme dostupné a kvalitní vzdělání, chceme zachovat regionální síť a podpořit učňovské školství, jsme pro reformu vysokých škol a posílení financí pro vědu a výzkum jako významného prvku konkurenceschopnosti. Máme jasnou představu, jak znovu nastartovat čerpání evropských peněz a také které oblasti jimi posílit. Víme, kde zalepit díry, kterými utíkají ze školství stamiliony korun.

Budeme vždy bojovat proti zavedení školného a proti tomu, aby se vzdělání na veřejných vysokých školách stalo pouhým kšeftem pro nejbohatší. Všechny návrhy jsme vyvěsili na web ČSSD (www.cssd.cz) a představili nejen občanům po celé republice, ale opakovaně jsme o nich chtěli jednat i se stávající vládou.

Je ale zřejmé, že tato vláda o skutečně pozitivní změny nestojí. Svoji politiku postavila na asociálních řešeních a nebezpečných reformách. Vládne politikou strachu a neschopnosti. Tisíce lidí v ulicích jsou tak logickým vyústěním této politiky.

Nezbývá mi, než souhlasit s transparentem jednoho z demonstrantů z dnešního dne, tedy ze 17.listopadu 2012: Stop vládě, která nám bere kvalitní vzdělání!

 

(přečteno 228×)

Profil autora
212x131-chladek.jpg
PhDr. Marcel Chládek, MBA
Blogy autora Marcel Chládek
 • TOP 09 by si měla namísto „opozičního auditu“ zamést před vlastním prahem (přečteno 60×)

  K opozičnímu auditu TOP 09 nemá smysl se příliš vyjadřovat. Paní poslankyni Putnovou odkáži na web ministerstva školství, kde se v sekci Splněné cíle (http://www.msmt.cz/ministerstvo/splnene-cile-ministra) dozví, co bylo za poslední rok na ministerstvu školství odpracováno. Až se s těmito skutečnostmi seznámí a na svá vystoupení se lépe připraví, jsem ochoten s ní o školství diskutovat.

 • Ústřední školská komise ČSSD důrazně odmítá snahy o rozbití sociální demokracie! (přečteno 2035×)

  Předsednictvo Ústřední školské komise důrazně odmítá snahy o rozbití jednoty ČSSD ze strany některých členů předsednictva vedených Michalem Haškem, Zdeňkem Škromachem, Jeronýmem Tejcem a Romanem Onderkou.

 • Studenti jako lovná zvěř? (přečteno 928×)

  Kreativita Nečasovy vlády ve snaze šetřit peníze pro veřejné rozpočty nabrala další obludný směr – tentokrát zacílila na studenty, kterým chce zrušit dotace na slevy jízdného u dopravců.

 • Proč Fiala stále lže o 14 autonomních vzdělávacích systémech v ČR? (přečteno 1370×)

  Ministr školství Petr Fiala se už několikrát nechal slyšet, že v ČR existuje tolik autonomních vzdělávacích systémů, kolik je krajů - tedy 14. Nevím, proč pan ministr takto mystifikuje veřejnost. Zřejmě vychází z teorie, že stokrát opakovaná lež se stává pravdou a rezignuje tak na koordinační roli svého ministerstva.

 • Otazníky českého školství pro rok 2013 (přečteno 1106×)

  Příchod nového roku je většinou oslavován jako příležitost k odstartování pozitivních změn, jako šance k lepším začátkům či k nápravě nepovedených záležitostí. Je to také jedinečná šance pokusit se udělat tlustou čáru za vším, co se v právě skončených dvanácti měsících nepovedlo.

Názory a komentáře autora Marcel Chládek
 • Vyjádření Marcela Chládka k atakům na jeho osobu z tohoto týdne

  Vážené přítelkyně, vážení přátelé, jistě jste zaznamenali, že jsem se v posledních dnech stal terčem štvavé mediální kampaně s cílem mou osobu dehonestovat. Začalo to v úterý v Hospodářských novinách výmyslem o údajném pochybení v životopise, ve středu pokračovalo v Mladé frontě Dnes údajnou šikanou na ministerstvu školství a vyvrcholením byl páteční útok Lidových novin se snahou zpochybnit moji rigorózní práci z Univerzity Karlovy z roku 2006, kterou jsem mimochodem absolvoval v době, kdy jsem nezastával žádnou významnou politickou funkci.

 • O změnách ve vysokém školství chci vést diskusi i s novými rektory

  Rád bych poblahopřál všem rektorům, které dnes na Pražském hradě uvedl do funkce prezident republiky Miloš Zeman. Přeji jim hodně zdaru a úspěchů ve výkonu jejich funkce. V oblasti vysokého školství je nutné prosadit řadu pozitivních změn, včetně přijetí kvalitní novely vysokoškolského zákona. Věřím, že se mi povede se všemi rektory navázat úspěšnou spolupráci, abychom společně české vysoké školství zlepšili.

 • Nová vláda musí prověřit pochybný projekt státních maturit

  Aktuální zprávy o podvodném systému školení učitelů ke státní maturitě jsou dalším z řady skandálních odhalení, která od začátku projekt státní maturity provází. Sociální demokracie opakovaně státní maturity v minulosti kritizovala, vládu P. Nečase jsme upozorňovali na to, že jde o předražený, administrativně náročný a pro systém školství zcela neefektivní projekt.

 • ČSSD je připravena provést pozitivní systémové změny v oblasti školství

  Aktuální výsledky mezinárodních srovnávacích testů PISA, které hovoří o zastavení propadu českých školáků, jsou po dlouhé době pozitivní zprávou pro oblast vzdělávání. Je nutné brát tento mírný obrat jako otevřené dveře k rozsáhlejším a potřebným pozitivním změnám, které naše školství potřebuje.

 • Ministr Štys musí přestat zdržovat jmenování nových profesorů!

  Sociální demokracie považuje za nepřijatelné, aby ministerstvo školství svým liknavým přístupem jakkoli zdržovalo jmenování nových profesorů do funkce. Ministr školství v demisi Dalibor Štys neuvedl do této chvíle jediný relevantní důvod, proč ministerstvo seznam kandidátů na profesorskou funkci dosud nepostoupilo k vyřízení prezidentu republiky, kterému jmenování náleží do pravomocí.

Podobná témata
 • M. Chládek: Tolik sudích ve funkcích českému fotbalu škodí

  Dobře zná fotbal zevnitř, vždyť byl jeho aktérem. Teď však vůči němu Marcel Chládek vystupuje jako ministr školství a musí se vymezit vůči jeho největším problémům. Ačkoli sám působil jako rozhodčí, vidí, že jedním z těch nejpalčivějších je působení mužů s píšťalkou či praporkem ve funkcích na všech úrovních. „Jak předseda, tak místopředsedové si to musejí uvědomit, ať už chtějí nebo ne,“ říká.

 • M. Chládek: V příštím roce potřebuje školství přidat 3 až 5 miliard

  O 3 až 5 miliard korun více bude žádat ministr školství Marcel Chládek na posílení školství a sportu v příštím roce. Prioritami jsou platy učitelů, financování regionálního školství a vysokých škol, posílení inkluzivního vzdělávání a udržitelnost malých tělovýchovných jednot. Rozpočet by měl zohlednit i nárůst výkonů v regionálním školství.

 • Školy i centra mohou získat další peníze z evropských fondů

  Praha, 19. května 2015 – Ministerstvo školství připravilo před ukončením probíhajících operačních programů další čtyři výzvy pro základní a střední školy, a také pro výzkumná a vývojová centra. Důvodem je efektivnější čerpání financí z Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost (OP VK) a Operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace (OP VaVpI).

 • Čipy? Sám už mám tři

  Ministru školství MARCELU CHLÁDKOVI (ČSSD) nelze vytknout nedostatek fantazie. Co tisková konference, to nový nápad. Prvňáčky chce obdarovat tablety a školy zabezpečit nejmodernějšími systémy. „Chládek není chrlič nápadů,“ říká o sobě. „Nedělám nic nahodile a vše mám dokonale promyšlené.“

 • Každému podle jeho potřeb

  Ministr školství Marcel Chládek (ČSSD) chce změnit financování základních a středních škol tak, aby už neplatilo „čím víc žáků máte, tím víc peněz dostanete“. Vzhledem k tomu, že rozdělování státních peněz je určujícím nástrojem školské politiky, je dobré vědět o jeho záměrech víc.

Aktuality

Archiv novinek

Blogy

Přehled všech blogů

Články a názory

Přehled všech článků

Language